1. / Aluščiny domácí svíčky: Příprava

2.12.2010 v Zajímavosti 18

Aluška.org - malé logo

Protože mám doma moc a moc svíček, ze kterých bývá moc a moc vosku, rozhodla jsem se před časem, že z něj budu recyklovat nové svíčky. Však co může být lepšího, než si doma vytvořit vlastní svíčku za zimního večera? Miluju je, je to skvělá dekorace a dobře se s tím obdarovávají kamarádi. A skutečně jsem s tím začala. Dneska mám plné police nádherných svíček, jedna originálnější, než druhá.

Postupem času jsem přišla na vlastní postup výroby, který jsem také neustálým vytvářením dalších svíček zdokonalila. A protože je to skvělý postup a protože se všem moje svíčky moc líbí, rozhodla jsem se ho pro vás sepsat a doplnit nějaké fotografie.

Abysme předešli zmatkům, tak budu dost podrobná. Dokonce jsem vytvořila speciální obrázek s pomůckami a všechno, jedno po druhém vysvětlím. Výhoda tohoto návodu je to, že to zvládne skoro každý, i když lepší to bude spíše pro ženy, které mají jemnější ruce. Jediná věc, kterou budete muset shánět, nebo kupovat, budou svíčkové knotky a kelímky, ale k těm se ještě dostaneme. Tak hurá do toho 🙂


1. Co potřebujeme

Domácí výroba svíček - potřeby

1. Kuchyně

Svíčky vyrábím v kuchyni u sporáku, tam se přesunete také vy se svými serepetičkami. Dopředu varuji, že z vosku a odlévání bývá hrozný binec, takže mějte po ruce vysavač, vosk krájíme na prkýnku, nejlépe kuchyňskou linku překryjeme papírovými utěrkami, abysme toho nemuseli tolik uklízet a případné kapance půjdou dolů drátěnkou a houbičkou.

2. Hrnec, nebo kastrol

Potřebujete hrnec, do kterého dáte vodu. Vosk se rozpouští ve skleněné nádobce, která bude stát ve vodě. Pro tento účel je ideální nějaký starý hrnec, aby maminka nenadávala, ale nezničíte ho. Pokud v něm po výrobě zbude vosk, jde to dolů horkou vodou, nebo houbičkou.

3. Skleněná nádobka

Potřebujete sklenici, která vydrží v horké vodě, aniž by z toho byl nějaký úraz. Ideální je zavařovačka od okurek, litrová sklenice od medu, nebo kádinka. Já používám právě sklenici od medu a kádinku, kterou vidíte na obrázku. Po práci to jenom uschováte, zevnitř budou zapatlané od vosku, ale to vám může být úplně jedno, při dalším odlévání se to vstřebá. Pro začátek potřebujete jen jednu sklenici. Dokud se učíte, tak jste pomalí a obsluhovat jeden hrnec s nádobkou vám bohatě stačí. Až se to naučíte, můžete vařit ve dvou hrncích.

4. Vosk

Vosk nemusíte nikde kupovat. Nashromážděte zbytky vypálených svíček. Malé, velké, jakékoliv barvy, voňavé, obyčejné. Můžete používat i vosk z vypálených čajových svíček. Rozstřihnete kalíšek a zbytek vosku vyloupnete. Nagabejte si vosku kolik jen můžete, čím víc tím líp. Budete kombinovat podobné barvy a vůně, takže aby bylo z čeho vybírat.

5. Staré tužky

Je úplně jedno, jestli píšou, nebo ne. Mají ryze praktický účel, protože budou při odlévání vosku držet knotek uprostřed odlévací nádobky. Vemte jakoukoliv pastelku, ale myslete na to, že po práci bude od vosku.

6. Kelímky a skleničky

Horký vosk budete lít do nějaké nádobky s připraveným knotkem. Tady se rozmyslete, co vlastně chcete. Klasická svíčka potřebuje kelímek. Pokud máte nějaké staré sklenice, ve kterých dřív bývala svíčka, můžete do nich svíčku znovu vyrobit. I kdyby byly špinavé, nebo v nich ještě byl vosk, v klidu ho vyrýpnete, skleničku očistíte a můžete vosk lít přímo do skla. Kelímky nakoupíte všude možně, já na ně narazila v obyčejném obchodňáku. Odeální je nakoupit různé velikosti. Podle toho kolik máte vosku, tak velkou svíčku vyrobíte.

7. Knotky

Kámen úrazu našeho receptu. Potřebujete klasické knotky, které se dávají do svíček. Knotky koupíte například na vánočních trzích u včelařů, nebo ve specializovaných obchodech. Chtějte knotek číslo 5, ten je ideální a univerzální. Pokud budete dělat větší svíčku, vemte na to knotek číslo 7, ale i s pětkou si vystačíte. Až na knotky natrefíte, nagabejte si, abyste je nemuseli shánět příště. Já jich mám metry a metry, však na fotce to jde vidět.

Pokud nejste schopní si knotky sehnat, dají se vyrobit. Vezmete obyčejnou bavlnku a tu zasukujete, zamotáte, nebo zapletete do provázku. Má to ale strašnou nevýhodu. Až knotek zapálíte, tak v místě kde stojí v rozpáleném vosku je měkký a padá, vůbec nedrží, takže se vám v osmi případech z deseti stane, že svoji domácí svíčku vůbec nevypálíte, protože vás nebude bavit pořád ten knotek v horkém vosku nahánět. Fakt si ho běžte raději koupit, drahé to není.

8. Nůžky

Potřebujete je na stříhání správné velikosti knotků, až budete vyrábět svíčky.

9. Nožík

Pokud budou kusy vosku hodně veliké, rozkrájejte je nožíkem, aby se daly vložit do zavařovací sklenice. Ideální je menší, zubatý nožík.


10. Čas

Zbývá otázka, jak dlouho taková výroba svíček trvá? Upřímně se to neví. Podle toho, kolik vosku hodláte zpracovat a kolik svíček z něho chcete udělat. Taky rozhoduje jak jste trpěliví a jak rychle svíčky umíte vyrobit. Můj rekord je 26 svíček za čtyři a půl hodiny. Vy u toho nemusíte stát tak dlouho, jako já. (Vůbec se mnou neřiďte, já jsem totiž na tohle odlévání úplný magor. Tak strašně mě to baví, že u toho strávím klidně celý den.), stačí vám dvě hodiny, během kterých byste měli vyrobit 4-6 svíček středního rozměru. Pokud budete odlévat pišišvory, samozřejmě toho bude víc.

Až všechny pomůcky a materiál nasyslíte, můžeme pokračovat samotnou výrobou.

Pokračování článku ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2010-12-02 09:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také si vyrábím svíčky. Když je chci mít barevné, tak k obarvení používám voskovky (české voskovky jsou prý kvalitnější) :o)

Ikona diskutujiciho bo 2010-12-02 10:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Karolíno, tím si si mě získala …

Ikona diskutujiciho cockburn 2010-12-02 11:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2010-12-02 11:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Používám své první jméno, ne to druhé. Jinak děkuji.

Ikona diskutujiciho katrin 2010-12-02 14:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

to vypadá dobře, ale nemám moc zbytků svíček, ptž mi je líto svíčky zapálit tak je jenom skladuju na ozdobu:) Ale možná že díky týhle reciklaci je budu zapalovat ráda

Ikona diskutujiciho Babe 2010-12-02 15:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že mě to taky bude bavit ^^.

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2010-12-02 16:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: myslíš jak se to barví voskovkama? Zkrátka roztavím všechen možný vosk, ale nejvhodnější je samozřejmě bílý a do nádoby přidám barevnou voskovku a nechám ji rozpustit a už je barevná svíčka.

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2010-12-02 17:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi to v nejbližší době vyzkouším. Voskovky mám a zbytky svíčky také :-) Chce to jen ty knotky :-)

Ikona diskutujiciho ok 2010-12-02 17:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jů výroba svíčiček, mé oblíbené téma 🙂 Neb jsem je dělal už asi v roce 94, když mamá nakradla v Lachemě parafín. A dělám je doteď. Ale už z jinačích vosků, tolik toho mamá zas nenakradla. Tak kdybys Aluš chtěla poradit, tak řekni 🙂

Ikona diskutujiciho saila 2010-12-02 19:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahojky alue taky uz nejakou chvilku delam svicky a taky jsem se asi pred pul rokem rozhodla ze budu recyklovat:-D

Ikona diskutujiciho Lady Hestia 2011-07-24 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždycky jsem si sbírala vosk od svíček, třeba ten co při hoření vytekl okolo nebo právě ty dohořelé. Měli jsme celou sadu oranžových svíček ve třpytivých skleničkách, knotky tam nedosahovaly až na dno, takže hodně vosku z nich ještě zbylo, schovávala jsem si ho, ale pokaždé mi kamsi záhadně zmizel :D

Ikona diskutujiciho Kuchta 2011-12-19 13:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlas

Ikona diskutujiciho Forma 2012-04-26 10:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdyz jsi do toho blazen tak si udelej formy alej do forem. Tvar forem zrovinka Tobe nemusi nekdo radit :D Talentu k návrhům máš až dosti:)

Ikona diskutujiciho karel 2012-11-30 20:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

používám čajové svíčky a vosk mi nikdy nezbyde 🙁 ale hezký návod a snad to někdy zkusím

Ikona diskutujiciho Charlotte 2013-04-03 11:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím, v čem je problém, ale já bavlněné knotky vyrábím. Je pravda, že někdy padají, ale je to o tom, jestli zvolíš správnou délku a tloušťku knotku k dané svíčce. Ale hoří dobře. Samozřejmě, pokud děláš knotek opravdu pečlivě, může ti jeden centimetr trvat i přes pět minut. Nedávno mě kamarádka mojí babičky poprosila o třiceticentimetrový knot =D Jelikož svíčka měla být pro někoho dárek k narozeninám, knot jsem dělala opravdu pečlivě – měla jsem ho hotový za tři a třičtvrtě hodiny =D Pokud někdo chce vyrábět knotky, musí mít pevné nervy =D

Ikona diskutujiciho Hanickamanicka 2014-02-17 14:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj holky, prodám svoji sadu na výrobu mýdel a svíček. Sada obsahuje vše co je potřeba. Formičky na svíčky a mýdla, parafíny, glazuru, knoty, barvičky, vonné esence, dekorace (mušličky, korálky, písky, peříčka….. Atd) jehly, držátka a další. Kompletní sada je nafocená na http://hanickamanicka.rajce.idnes.cz/Svicky když budete mít zájem, napište na [email protected]

Ikona diskutujiciho Petulik 2014-03-29 07:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jako na formy používám ruličky od toaletního papíru. 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek