Protože mám doma moc a moc svíček, ze kterých bývá moc a moc vosku, rozhodla jsem se před časem, že z něj budu recyklovat nové svíčky. Však co může být lepšího, než si doma vytvořit vlastní svíčku za zimního večera? Miluju je, je to skvělá dekorace a dobře se s tím obdarovávají kamarádi. A skutečně jsem s tím začala. Dneska mám plné police nádherných svíček, jedna originálnější, než druhá.
Postupem času jsem přišla na vlastní postup výroby, který jsem také neustálým vytvářením dalších svíček zdokonalila. A protože je to skvělý postup a protože se všem moje svíčky moc líbí, rozhodla jsem se ho pro vás sepsat a doplnit nějaké fotografie.
Abysme předešli zmatkům, tak budu dost podrobná. Dokonce jsem vytvořila speciální obrázek s pomůckami a všechno, jedno po druhém vysvětlím. Výhoda tohoto návodu je to, že to zvládne skoro každý, i když lepší to bude spíše pro ženy, které mají jemnější ruce. Jediná věc, kterou budete muset shánět, nebo kupovat, budou svíčkové knotky a kelímky, ale k těm se ještě dostaneme. Tak hurá do toho 🙂
1. Co potřebujeme
1. Kuchyně
Svíčky vyrábím v kuchyni u sporáku, tam se přesunete také vy se svými serepetičkami. Dopředu varuji, že z vosku a odlévání bývá hrozný binec, takže mějte po ruce vysavač, vosk krájíme na prkýnku, nejlépe kuchyňskou linku překryjeme papírovými utěrkami, abysme toho nemuseli tolik uklízet a případné kapance půjdou dolů drátěnkou a houbičkou.
2. Hrnec, nebo kastrol
Potřebujete hrnec, do kterého dáte vodu. Vosk se rozpouští ve skleněné nádobce, která bude stát ve vodě. Pro tento účel je ideální nějaký starý hrnec, aby maminka nenadávala, ale nezničíte ho. Pokud v něm po výrobě zbude vosk, jde to dolů horkou vodou, nebo houbičkou.
3. Skleněná nádobka
Potřebujete sklenici, která vydrží v horké vodě, aniž by z toho byl nějaký úraz. Ideální je zavařovačka od okurek, litrová sklenice od medu, nebo kádinka. Já používám právě sklenici od medu a kádinku, kterou vidíte na obrázku. Po práci to jenom uschováte, zevnitř budou zapatlané od vosku, ale to vám může být úplně jedno, při dalším odlévání se to vstřebá. Pro začátek potřebujete jen jednu sklenici. Dokud se učíte, tak jste pomalí a obsluhovat jeden hrnec s nádobkou vám bohatě stačí. Až se to naučíte, můžete vařit ve dvou hrncích.
4. Vosk
Vosk nemusíte nikde kupovat. Nashromážděte zbytky vypálených svíček. Malé, velké, jakékoliv barvy, voňavé, obyčejné. Můžete používat i vosk z vypálených čajových svíček. Rozstřihnete kalíšek a zbytek vosku vyloupnete. Nagabejte si vosku kolik jen můžete, čím víc tím líp. Budete kombinovat podobné barvy a vůně, takže aby bylo z čeho vybírat.
5. Staré tužky
Je úplně jedno, jestli píšou, nebo ne. Mají ryze praktický účel, protože budou při odlévání vosku držet knotek uprostřed odlévací nádobky. Vemte jakoukoliv pastelku, ale myslete na to, že po práci bude od vosku.
6. Kelímky a skleničky
Horký vosk budete lít do nějaké nádobky s připraveným knotkem. Tady se rozmyslete, co vlastně chcete. Klasická svíčka potřebuje kelímek. Pokud máte nějaké staré sklenice, ve kterých dřív bývala svíčka, můžete do nich svíčku znovu vyrobit. I kdyby byly špinavé, nebo v nich ještě byl vosk, v klidu ho vyrýpnete, skleničku očistíte a můžete vosk lít přímo do skla. Kelímky nakoupíte všude možně, já na ně narazila v obyčejném obchodňáku. Odeální je nakoupit různé velikosti. Podle toho kolik máte vosku, tak velkou svíčku vyrobíte.
7. Knotky
Kámen úrazu našeho receptu. Potřebujete klasické knotky, které se dávají do svíček. Knotky koupíte například na vánočních trzích u včelařů, nebo ve specializovaných obchodech. Chtějte knotek číslo 5, ten je ideální a univerzální. Pokud budete dělat větší svíčku, vemte na to knotek číslo 7, ale i s pětkou si vystačíte. Až na knotky natrefíte, nagabejte si, abyste je nemuseli shánět příště. Já jich mám metry a metry, však na fotce to jde vidět.
Pokud nejste schopní si knotky sehnat, dají se vyrobit. Vezmete obyčejnou bavlnku a tu zasukujete, zamotáte, nebo zapletete do provázku. Má to ale strašnou nevýhodu. Až knotek zapálíte, tak v místě kde stojí v rozpáleném vosku je měkký a padá, vůbec nedrží, takže se vám v osmi případech z deseti stane, že svoji domácí svíčku vůbec nevypálíte, protože vás nebude bavit pořád ten knotek v horkém vosku nahánět. Fakt si ho běžte raději koupit, drahé to není.
8. Nůžky
Potřebujete je na stříhání správné velikosti knotků, až budete vyrábět svíčky.
9. Nožík
Pokud budou kusy vosku hodně veliké, rozkrájejte je nožíkem, aby se daly vložit do zavařovací sklenice. Ideální je menší, zubatý nožík.
10. Čas
Zbývá otázka, jak dlouho taková výroba svíček trvá? Upřímně se to neví. Podle toho, kolik vosku hodláte zpracovat a kolik svíček z něho chcete udělat. Taky rozhoduje jak jste trpěliví a jak rychle svíčky umíte vyrobit. Můj rekord je 26 svíček za čtyři a půl hodiny. Vy u toho nemusíte stát tak dlouho, jako já. (Vůbec se mnou neřiďte, já jsem totiž na tohle odlévání úplný magor. Tak strašně mě to baví, že u toho strávím klidně celý den.), stačí vám dvě hodiny, během kterých byste měli vyrobit 4-6 svíček středního rozměru. Pokud budete odlévat pišišvory, samozřejmě toho bude víc.
Až všechny pomůcky a materiál nasyslíte, můžeme pokračovat samotnou výrobou.
Poslední komentáře
-Básník Pokud tvrdíš že jsi četl skutečné grimoáry pak…
-Alue K. Loskotová Hodně let jsem měl pocit že je se…
-petr Je potřebný důsledný přístup. Upíři většinou spoléhají na…
-Iridia Alu: Článek jsem samozřejmě četl. "Čarodějnické příčurky" taky…
-mif