1. Jak zdravě nakupovat (aspartam, balená voda)

16.2.2012 v Výživa 73

Slíbený seriál ,,Jak zdravě nakupovat“ je tady. Předem ale je potřeba říct pár slov, abyste lépe pochopili celý účel věci.

Rozhodně jsem se zaměřila pouze na praktické shánění kvalitního jídla v obchodech. Jsou to pouze čisté rady, jak se dobře orientovat v supermarketu a na co se zaměřit jako na vhodnou koupi.

Rozhodně tohle není seznam surovin absolutně bez éček, ale mnou doporučené výrobky obsahují éček minimální množství a jsou to éčka zdraví neškodná.

Rovněž tu nenajdete pouze BIO suroviny, to už bysme byli ve specializovaných prodejnách, ale dostaneme se i k varování před konkrétními nebezpečnými výrobky, doporučeným souvisejícím článkům a knihám.


Výčet rozhodně není kompletní, to by se musela napsat kniha a knihy už za nás napsali jiní. Projdeme se hlavně základy a tím, co se nejvíc kupuje. Pokud máte i vy tip na dobré věci, doporučujte je v diskuzích. Tento seriál je pouze o tom, jak se dobře orientovat mezi regály. Pokud znáte dobré výrobky, které jste tu nenašli, doplňte je po svém, případně potom můžu přidělat další díl s vašimi připomínkami.

Nechť tedy započne konstruktivní reklama slušným výrobcům a zadupeme do země žgdry, co nás šulí na zdraví!

Pravidlo číslo jedna: ŽÁDNÝ ASPARTAM!

Za největší zlo ze všech nejstrašlivějších věcí, které na vás číhají v obchodech, považuji Aspartam. Velice doporučuji, pro každého, kdo neví o co se jedná, pročíst tyto články:

,,Aspartam podruhé, aneb tráví vás jako krysy!!!!!“

,,Aspartam, strašný jed, který lidé milují“

Já osobně po požití malého množství aspartamu – A budeme mluvit konkrétně, stačí dva malé doušky limonády, která pouze aspartam obsahuje – dostanu do několika minut silné řezavé křeče celého zažívacího traktu na více než čtyři hodiny. Proto ho nejenže nechci, ale už ani nesmím přijímat.

Proč ostatní lidé tuto reakci nemají? – Protože ostatní lidé aspartam semtam pravidelně jedí a jejich tělo si na něj zvyklo. Stačí ale pár let aspartam nedávkovat, pročistit játra a můžete zažívat stejně prudké reakce, jako já. Proto jsem se rozhodla začít s výrobky, které aspartam nejvíce obsahují. Otevřeme tento seriál právě tím největším nebezpečím.

BALENÁ VODA A LIMONÁDY

Pokud rádi semtam koupíte nějakou láhev balené vody nebo limonády, rychle vás z vašeho potěšení vyléčím.

Aspartam, tedy prudký jed na krysy, obsahují tyto výrobky: Fanta, Mirinda, Lift (ačkoliv to na etiketě neuvádí, aspartam obsahuje!!!!), Cocacola Zero, Sprite.

Speciálně upozorňuji, že aspartam se vyskytuje zpravidla ve všem, co uvádí BEZ CUKRU. Když je něco sladké a neobsahuje cukr, obsahuje to UMĚLÁ SLADIDLA. Ať nazveme jakýkoliv druh umělého sladidla jakkoliv hezkým názvem, vždy se jedná o látky velice podobné, ne-li stejné, jako aspartam. Zásadně nekupujte nic, co obsahuje umělá sladidla, pozor v tomto případě i na Jogurty, ale k tomu se ještě dostaneme v dalších dílech.

Bezpečné sladké limonády bez umělých sladidel: Kofola

Zdá se vám to málo, pouze jeden název? – Ano, jsou i jiné, ale například Zázvorová limonáda, která bývá bez aspartamu, má různé výrobce a když koupíte Adraka limonádu, máte v ní aspartam, to samé třeba Toma výrobce.

Pokud chcete zázvorovou limonádu chutnou a bez aspartamu, kupujte výrobce Kinley, láhev máte ukázanou vlevo.

Je to i dobrá alternativa v podnicích, kde nemají Kofolu. Cocacolu doporučit nemohu, je to čistič do záchodu a rozhodně ne něco, co byste měli požívat. Když už jsme u těch restaurací, pokud nemají Kinley ani Kofolu, máte možnost Cappy džusy. Ty neobsahují aspartam a nejsou jedovaté od éček.

Zlaté pravidlo: VŽDY VŠECHNO KONTROLOVAT OD UMĚLÝCH SLADIDEL a ACESULFAM K (což je druhý nejčastější krycí název pro ASPARTAM. Aspartam je nejčastější ve slazených nápojích, ale číhá na vás v podstatě odkudkoliv.

BALENÁ VODA

Nemohu doporučit ŽÁDNÝ druh balené vody, ať se jedná o jakéhokoliv výrobce, protože aby se tato voda nekazila, musí být první ozářena, ideálně Americiem. Pijete mrtvou, zabitou vodu, která později zabije vás. To, co vám doma teče z kohoutku, máte levnější, nemusíte se s tím tahat v nákupním koši a rozhodně je to zdravější. Jenom blbec si kupuje vodu v obchodě, když mu doma teče z kohoutku. Pokud je vodovod u vás doma hrozný, kupte si filtry na vodu, nebo jezděte tankovat ke studánkám a v kanystrech vodu skladujte ve chladu a temnu, ideálně ve sklepě.

Vyškrtejte si z nákupních lístků všechny balené vody a kupte domácí filtr. Za sebe opravdu můžu doporučit pouze Kofolu, ale ta je opravdu nejvhodnější v podnicích točená.

► POKRAČOVÁNÍ NAJDETE ZDE ◄

Kam dál:

Další fantazie: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho MorPPheus 2012-02-16 06:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aspartam obsahují také všechny žvýkačky, které znám.

Ikona diskutujiciho Lana 2012-02-16 07:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tuhle sérii článků jsem se hrozně těšila.Vždycky,když se mě někdo ptá,co se má teda jíst a co kupovat,tak akorát znám ty základní pravidla o aspartamu,modifikovaném škrobu a právě tak ty vražedný éčka,ale jinak se v tom právě moc sama nevyznám.Jsem zvědavá na pokračování.Jsem ráda že jsem tak nějak sama stačila odpozorovat to s těma limonádama.Cola mi vždycky přišla jako kdyby to byla nějaká nepříjemná žíravina,zatím co kofola je opravdu fajn :-)

Ikona diskutujiciho Adelaine Pierce 2012-02-16 07:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všechny balené vody? Celý život piju balené vody, většinou bublinkové třeba s pomerančovou příchutí a podobně. To je špatně?

Ikona diskutujiciho Josef 2012-02-16 08:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trošku tě vyvedu z omylu. Tvoje oblíbená kofola a další pití obsahují glukozovo-fruktozový sirup, což je umělé sladidlo vyrobené z geneticky modifikované kukuřice. Je mnohonásobně škodlivější a horší než aspartam. Něco si o tom dohledej…

Ikona diskutujiciho secret 2012-02-16 10:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Coca colu používám,když mě bolí žaludek.Obsahuje bylinu,co žaludek uklidní.Ale jinak na ni kašlu.Je tam toho,,svinstva´´hodně(Omlouvám se,za sprosté slovo)

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-02-16 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Vždyť je v článku napsaný, že si na to tělo zvykne ^^, každápadně také tyto slazené limče obsahují kyseliny a další hnusy, co naleptávají zuby a zažívací trakt.. prostě hnus

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-02-16 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Oh mimochodem, dost pěkný obrázek! ^^

Ikona diskutujiciho Amy 2012-02-16 10:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ako to tak sledujem, tak ak sa my všetci "obyčajní " ľudia proti tomu nepostavíme,  tak skutočne len veľmi, veľmi ťažko nájdeme niečo "zdravé" …. to svinstvo je už takmer všade…

Ikona diskutujiciho Míša 2012-02-16 11:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Piju hlavně vodu. Nemám ráda ani nějaké šťávy a podobně, občas si dám čaj. Když dostanu chuť na něco sladkého, dám si Kofolu … když mi není dobře, tak sem tam coca colu. Vzpomínám si, že když jsme byli malí a nemocní, maminky nám colu dávaly po lžičkách.

Ikona diskutujiciho Katrin 2012-02-16 12:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo tak to já piju pouze Kinley a Coca colu v podnicích, občas ty cappy džusy. Nic jiného mi z ochucenýho nealka nechutná. Kofola je to poslední co bych si objednala:) Měla jsem jí dvakrát a vůbec mi nechutná a ještě mi z ní bylo blbě.

Ikona diskutujiciho Peter 2012-02-16 12:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tip na dobré věci?

Ikona diskutujiciho Alissa 2012-02-16 12:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Acesulfam K není to samé co aspartam. Je to ale taky umělé sladidlo, taky bych se tomu vyhýbala jak to půjde, takže je to vlastně jedno, to jen tak pro zajímavost.

Ikona diskutujiciho Narya 2012-02-16 13:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: A co tedy potom můžeme jakž takž bezpečně pít?

Ikona diskutujiciho Pepa 2012-02-16 13:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Coca cola rozhodne zadne byliny neobsahuje

Ikona diskutujiciho Vepřík 2012-02-16 13:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

kroch, nakupuju zejména čokoládu, banány, tvaroh, boruvky a chléb. Dále maso hovězí, krutí a vepřové . Po dobrém obědu pak rádo kvik čmuchám fialky a chatuji na Tvém chatu.

Ikona diskutujiciho Khaki 2012-02-16 13:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak to potom nemůžeme jíst a pít vůbec nic.

Ikona diskutujiciho Sirlord 2012-02-16 14:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravím tě Alue i vás ostatní. Jen jsem chtěl napsat zkušenost z testování vody. Máme na chatě studánku a po zimě jsme si chtěli udělat test jestli je voda pitná.Bylo to před dvěma lety. Strejdu ale napadlo že si nechá otestovat i vodu z kohoutku a kupovanou balenou vodu. Označil je čísli aby to v laboratoři nepoznali. Jaké  bylo naše rozčarování, když jsme dostali výsledky. Voda ze studánky byla prý pro nás nejlepší , doporučili nám jí pít. Voda z kohoutku měla nějaké bakterie ale je pitná a moc nám neuškodí. A balená voda ta byla nejhorší. Hrozí nám podle laborky při nadměrné konzumaci střevní potíže,při nejlepším. Tak ti Alue děkuji za tento článek a těším se na další 🙂

Ikona diskutujiciho McMahon 2012-02-16 14:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chci se zeptat, zda by nešlo aspartam vystopovat (když není uveden přímo na složení výrobku nebo má jiný název), tak že je na etiketě aspoň varování – výrobek není vhodný pro fenylketonuriky? Dle Wikipedie: Aspartam je velmi nebezpečný při poruchách enzymatické činnosti, které jsou příčinou onemocnění zvaného fenylketonurie (PKU).Osoby postižené touto nemocí nemohou v těle přirozenou cestou snižovat látky, které vznikají z aspartamu (aminokyselina fenylalanin). Tyto látky mohou proniknout do krve a poškodit mozek.

Ikona diskutujiciho Annie7 2012-02-16 14:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To s tim zvykáním… Připomíná mi to případ jednoho frajera z Austrálie, který do sebe denně injekcí dávkoval hadí jed a dávky zvyšoval, až si jeho tělo na to zvyklo a když ho pak had kousl (jakože jich je v Austrálii kopec), nic se mu nestalo… Aspoň mu to bylo ale narozdíl od Aspartamu k něčemu dobré. Tenhle článek je ale síla.. Jdu si koupit Kofolu

Ikona diskutujiciho Myna 2012-02-16 15:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Prosímtě a co je asi koka a kola? Najdi si to na internetu a nebuď chytrý 😉

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-02-16 15:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Konečně nějaký praktický rady tady :-D ale souhlasím, tenhle seriál by měl bejt hodně užitečnej pro všechny…

Ikona diskutujiciho Alue 2012-02-16 16:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Glukosový sirup vzniká úpravou bramborového škrobu (například) a ne, rozhodně to není jako aspartam.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-02-16 17:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nebolo by lepšie jesť všetky tie chemické potraviny a nechať telo si na ne zvyknúť?

Ikona diskutujiciho barchettka 2012-02-16 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A v kofole je kyselina citronová, která zase odvápńuje kosti…

Ikona diskutujiciho Veronika 2012-02-16 18:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímalo by mě, jestli jsou opravdu všechny limonády špatné. Já mám ráda ochucené minerálky a bezproblémové se mi zdály: Korunní, Hanácká kyselka, Matonni nebo Magnesia. Jestli se nepletu, tak je v nich cukr a aspartam ne. Mě totiž hrozně chutnají… Vždycky jednou za čas… Mňam… :)) A taky přemýšlím, jak to dělají s balenou vodou, že tak dlouho vydrží? Vždyť normálně by v tom plastu byla brzo hnusná…

Ikona diskutujiciho Alue 2012-02-16 18:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: Přečti si spodek článku, je to tam napsané.

Ikona diskutujiciho Lúthien 2012-02-16 19:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc ti děkuji za tenhle seriál :), těším se na pokračování 🙂

Ikona diskutujiciho areunaked 2012-02-16 20:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hmmm , pěkný , to jsem nevěděl.

Ikona diskutujiciho Babe 2012-02-16 21:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Já četlo, že Acesulfam K se dává dohromady s Asmartamem, protože společně maj ještě silnější účinek ve sladkosti. Jistě taky ve smrtelnosti.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-02-16 21:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nad tím tématem není celku proč diskutovat :D..

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-02-16 21:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teď jsem narazil na zajímavou tabulku:

Ikona diskutujiciho Lucka 2012-02-17 08:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a jak je to s pivem ??

Ikona diskutujiciho Durino 2012-02-17 08:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:Na žalúdok je vhodnejšia Pepsi Cola (obsahuje pepsín- enzým, ktorý pomáha rozkladať bielkoviny). Coca Cola ho neobsahuje.

Ikona diskutujiciho hel 2012-02-17 12:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: bohužel i v ČR se pěstují GMO plodiny a přidávají se do potravin ( měly by být označeny "GMO free")a také do krmiv pro zvířata, takže v případě masa, mléka,vajec, ale i jogurtů a sýrů je to obtížně zjistitelné.

Ikona diskutujiciho Šárka 2012-02-17 17:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue tenhle odkaz znám od svého přítele , myslím že tam je také hodně o zdravé výživě 🙂

Ikona diskutujiciho Jana 2012-02-17 17:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jak se na to všechno dívám je to složitý všechno kontrolovat. U mne naštestí funguje takovej radar, co je škodlivé, co chemické moc a co se dá nějak tak sníst a pít :-). Zvláštní je že to co vysloveně odsuzuji dlouho, se pak dozvím tady i na jiných stránkach že to je škodlivé pozděj.Nejlepší je zahrádka, voda ze studánky a čajíčky z toho co dá příroda a doma chovaný prase. I když všechno úplě obejít v dněšní zničený přírode se nedá. Ale pořád se dá snížit riziko. Ale zase všechno s mírou :-)

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-02-17 19:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[32]:  Pivo je zdravé. Ale niake konzervanty tam určite sú lenže niesu uvedené na etikete.

Ikona diskutujiciho Archie 2012-02-17 19:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S článkem plně souhlasím, jen si myslím, že ta reakce na aspartam není až tak tvým tělem, jako spíš podvědomím :-D. Tak dalo by se to poměrně jednoduše otestovat…

Ikona diskutujiciho Alue 2012-02-17 20:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[38]: Ne, to mohu směle vyvrátit. – Nedávno jsem se napila Tanja zázvorové limonády a měla jsem bolesti, dokud nás nenapadlo prostudovat obal a našli jsme tam aspartam. – To mi připomíná, ne každý výrobce zázvorové limonády je poctivý, pozor na Tanja.

Ikona diskutujiciho Anoel 2012-02-17 21:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No mě teda bývá strašně blbě z kofoly.Je to jak žíravina.

Ikona diskutujiciho Khaki 2012-02-17 22:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]:a co Escherichia coli?…tak se dá nať ztoxikovat ne?…

Ikona diskutujiciho Baru 2012-02-17 22:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Pozor, i čaje, tedy "kytky" se dají dost slušně zasvinit nejrůznějšími pesticidy když rostou…. Je dobré si pohlídat i tohle…

Ikona diskutujiciho Veronika 2012-02-18 14:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[34]:Výrobky označené GMO free právě že nejsou geneticky modifikované. Mám před sebou obal z mozarelli, jmenuje se Zottarella a na obalu má napsané GMO FREE, pod tím je BEZ GMO a ještě pod tím je, že NEOBSAHUJE GMO. Jinak konkrétně tuto mozarellu doporučuji, je sice dražší, ale zato kvalitnější :-)

Ikona diskutujiciho Larva 2012-02-18 17:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechápu trubky co platí za 9l vody 40-70kč,když z vodovodu mají za 40-70kč 1000l(celý kubík vody)a ta voda je rozhodně kvalitnější a chutnější(Imho).Opravdu nepochopitelné a že jich je těch co to kupují.

Ikona diskutujiciho Míša 2012-02-18 18:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[39]: A nemůžeš mít na tu látku spíš alergii?

Ikona diskutujiciho sp 2012-02-18 22:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na originální cocacolu bych moc nenadával, má velice dobré účinky na zažívací trakt, bohužel v dnešní době se ta prvotní cola dost zhoršuje, protože firma tam dává různé druhy cukru. Do Německa se dováží kola z řepného cukru, k nám se dováží kola z cukru vyrobeného z nějakých škrobů.

Ikona diskutujiciho hel 2012-02-19 11:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[43]: ano, přesně tak to bylo myšleno, jen asi nepřesně vyjádřeno. Problém zůstává v tom, že v ČR( i jinde) se pěstuje např. GMO kukuřice i brambory a je přidávána do krmiv pro prasata, takže málokdo může "GMO free" opravdu zaručit, protože se to do toho potravního řetězce už dostalo…je potřeba dosáhnout absolutního zákazu pěstování takových plodin, to se zatím nedaří…hodně materiálů k tomuto mají Greenpeace

Ikona diskutujiciho Durino 2012-02-19 13:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To, čo sa udeje v ľudskom tele po vypití fľašky či plechovky Coca-Coly, pripomína skutočný útok na ľudský organizmus.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2012-02-20 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou jsme nechali testovat vodu z přírodní kopané studny na chalupě a pro zajímavost jsme jim tam přihodili vzorek "z druhé studny" – ve skutečnosti se jednalo o balenou vodu (Toma natura to byla tuším, ale to je stejně jedno) … voda "z druhé studny" vyšla jako zdravotně závadná a nevhodná k pití, pravá voda z kopané studny prošla testem a splňovala i ty nejpřísnější kojenecké normy … ale tyhle testy se ani nemusí dělat, stačí si zjistit, jak tu vodu do těch flašek plní a další pěkné věci, co se s ní dějí, než přijde do obchodu x)

Ikona diskutujiciho Petr 2012-02-21 15:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tzv. Éčkem se označují všechny přísady do potravin včetně soli. Prostě proto, že mají někdy složité chemické názvy, které by na obalu zabíraly spoustu místa.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek