10 Chyb, kterých budete za deset let litovat

13.7.2016 v Poselství 18

….. Obzvláště, jste-li velmi mladí

Na chyby které uděláme, se zpětně díváme jako na lekce, ze kterých jsme se poučili a které nám pomohly stát se člověkem, jakým skutečně chceme být. Zde je deset věcí, na které by si člověk měl dát pozor, pokud chce v budoucnosti žít život podle svých představ…

1. Přetvařování se, že jsem někdo jiný, než ve skutečnosti

Spousta lidí má s tímto problém, začíná to už v dětství a pokud se toho člověk nezbaví, pokračuje celý život. Neustále se setkáváme se situacemi, kdy od nás okolí požaduje, abychom odpovídali jeho představám a my se jim většinou velice snažíme přizpůsobit.

Začíná to už výchovou v dětském věku: Když děláte co po vás chtějí, jste hodné dítě. Když si děláte co chcete, tak zlobíte, ve škole dostáváte poznámky a rodiče se zvou na kobereček. To v nás vytváří program, který říká, že musíme být takoví, jaké nás naše okolí chce mít, jinak nás nikdo nebude mít rád a nebudeme za ty hodné… Takže se neustále přetvařujeme, děláme věci které nechceme, které nás nebaví, děláme věci z povinnosti, jenom protože si to někdo druhý přeje…. A pak jednoho dne zjistíme, že žijeme v dospělosti život, který jsme nikdy žít nechtěli, ale na změnu už je pozdě, protože máme svůj věk, svůj stereotyp na který jsme zvyklí, máme už děti za které máme zodpovědnost a nemůžeme se jen tak sebrat a jít dělat to, co jsme chtěli původně. Vlak nám už ujel, můžeme mu z dálky zamávat…

Žádný úspěšný člověk na světě toto nedělá, nepřizpůsobuje se většině, protože z toho je pouze průměrnost. Společnost má tendenci osekat z nás všechno, čím vybočujeme z řady, jenomže právě ona odlišnost je klíč k tomu, abychom se stali někým originálním, někým, kdo přijde na nové věci, nové myšlenky, kdo třeba jednoho dne vykročí ven z Matrixu.


I já jsem toto v dětství zažila a za svoji odlišnost jsem si užila pořádně… Uvědomila jsem si ale, že především musím milovat a přijímat sebe samu a musím respektovat sebe se všemi svými vlohami a odlišnostmi, abych mohla být v životě spokojená, protože se VŽDY najde člověk, kterému nebudu vyhovovat, kterému nebudu po chuti. Naučila jsem se, že na prvním místě jsou mé city, má intuice a můj originální pohled na věc a názor ostatních je až na dalších místech. Díky tomu žiju život podle svých představ a neskáču, jak někdo druhý píská.

2. Dovolit druhým lidem, aby vám vybrali a určili život

To souvisí s prvním bodem a začíná to také už v dětství. Spousta dětí má problém, že si jejich rodiče do ratolestí projektují své sny a nikdy nedosažené ideály. Pokud rodič nikdy nedokázal žít život o jakém vždy snil a vybral mu ho někdo druhý, potom ten samý destruktivní program většinou aplikuje na svém dítěti, které musí mít samé jedničky, které půjde na tu a tu střední, které musí mít vysokou a běda ratolesti, která se začne vzpouzet.

Klíčová je správná komunikace, ale ruku na srdce, někdy to fakt nejde… Já osobně jsem měla velké štěstí v tom, že mi nikdo nepřikazoval, na jakou mám jít střední školu, měla jsem to plně ve svých rukách. I mi bylo umožněno a dovoleno odmalička rozvíjet všechny své talenty a pozděli si zkusit přijímačky na UMPRUM. A to je jedna z mála hezkých věcí, za které jsem upřímně vděčná. Jsem přesvědčená o tom, že pokud má dítě odmalička kroužky, které si vybere podle svých talentů a podle toho co ho baví, poté má velmi rychle jasnou představu o tom kdo vlastně je a co chce dělat se svým životem. Děti, co dneska prosedí celý život u počítače, toto většinou neumí, protože nemají na čem stavět, neznají samy sebe a pak o mnoho ochotněji dovolí, aby jim rodiče určili, na jakou půjdou školu.

Ale není to jenom o škole. Často se člověk třeba chytí špatné party, která ho vmanévruje do věcí, které by sám od sebe rozhodně nedělal, ale protože se ostatním chce vyrovnat a protože ostatní říkají jak je to super, cool, v pohodě, přizpůsobí se… A pak přicházejí problémy, do kterých by se člověk nikdy sám od sebe nenamočil… V takových situacích je potřeba umět si uvědomit, že jsme lepší, že máme na víc a nemáme zapotřetí stýkat se s někým takto nevědomým. I za cenu toho, že budeme odmítnuti a poníženi. Zaplatíme pořád méně, než když se necháme stáhnout dolů…

Například odmítnout v mladém věku v partě cigaretu, dokonce opakovaně, je docela těžké, přitom je to maličkost… I toto malé rozhodnutí však může mít obrovské následky! Uděláte krok bokem jednou, podruhé, potřetí…. a je to, jste lapeni.

Vždy, když jsem se výjimečně ocitla v nějaké partě (a byla jsem za to vděčná jako blecha v kožichu, protože jsem ještě nebyla vyrovnaná s tím, že jsem samotář) a nabídli mi ,,cígo“, ve chvíli kdy jsem řekla že ne, se na mě všichni podívali jako na švába a moje pozice v partě pomyslně klesla…. Až jsem ji nakonec opustila dobrovolně. Dneska jsem za to ráda, protože takové lidi kolem sebe nepotřebuji a nikdy jsem je ani nepotřebovala.

A v podstatě i všechna velká životní rozhodnutí, která jsem v životě udělala a která mě dostala tam kde jsem, byla často přes veliké překážky, zákazy, zamykání a velký vzdor autorit… Dnes jsem ráda, že jsem nikoho nenechala, aby mi říkal, jak mám žít. Každý z nás to ví sám nejlépe… Nesmíme se však v procesu chytnout špatného programu a špatných lidí, kteří nás přivedou na zcestí.

3. Být nevědomý, neuvědomělý, otupělý, lhostejný. A být slepý k bytostem, které nás potřebují…

Je důležité naučit se v životě mít zájem o své okolí, o lidi a zvířata co kolem nás žijí, registrovat co se ve světě děje, umět na to adekvátně reagovat a zajímat se o věci, které jsou skryté pod pokličkou a nejsou vidět na první pohled.

Takový přístup totiž člověka žene celý život dopředu, díky němu se neustále zdokonaluje a neustále se učí něco nového. Potom máte přehled, VÍTE a už se nenecháte jen tak snadno do něčeho vmanipulovat, něco si napovídat, nebo se nechat ve zprávách opít rohlíkem. Už nebudete jíst jedovaté jídlo, sledovat zprávy s naivní vírou že je to pravda, už se budete ptát odkud co pochází a co je čím zaplaceno…

To nejhorší, co člověk může dělat, je dojít z práce, nakoupit (etikety zásadně nečte), sednout k televizi a po jejím vypnutí jít spát a už nepřemýšlet nad ničím… Přesně takové ovce systém chce, ale člověk který takto žije, není šťastný a je vydán napospas systému. Když onemocní, neumí si pomoct. Když nemá peníze, nechá si vnutit půjčku. Kupuje, co mu řekne reklama. Volí toho, koho mu poradí média… Nemá svůj názor a nemá svoje data.

Takoví lidé jen živí hydru, a nevytvářejí tlak pro změny. Naše společnost se posouvá vpřed a mění k lepšímu pouze, pokud bude vždy dostatek lidí, kteří sami o sobě budou tu změnu žít, chtít, vyžadovat a realizovat. A to není nikdy možné, pokud sedíme jenom u obrazovky a je nám ukradené, co se kde děje, řeší, nebo jestli někdo nepotřebuje naši pomoc. Když je nám společnost a svět jedno, nikdy se nic nezlepší.

4. Zdržovat se v přítomnosti destruktivních lidí

Určitě to každý z nás zažil. Jste v pohodě a jakmile dotyčný vejde do místnosti se svým otráveným obličejem a stížnostmi na svůj život a celý svět, úplně vás přejde chuť cokoliv dělat… Jednoho takového jsem znala a to byl takový expert, že po hodině rozhovoru jsem byla jako kámen a neměla jsem energii a chuť ani vstát ze svého místa, když jsem ho viděla jak je v háji, jak leží rozplizlý na koberci a vykládá mi, jak matka chlastá, škola je na nic, ségra je kráva, atd… úplně to vzalo vítr i mně.

Dobré doporučení je, rozumně si o problémech s dotyčným energetickým upírem promluvit, na problém ho upozornit a pomoci mu najít řešení. Pokud to ale nemá žádný efekt a veškeré opakované pokusy selhávají, nejlepší řešení je se s takovým člověkem vůbec nestýkat. Nemůžete někoho změnit, pokud to sám nechce.

Když vám s někým není dobře, bere vám energii, vždycky vám skazí náladu, nebo se pokaždé stane něco špatného když jste spolu, nemáte se s ním stýkat. Nic dobrého vám to v životě nepřinese, naopak do svého života přenesete jeho problém buď tím že vás do nich zatáhne, nebo energetickou rezonancí.

Nemějte strach říct někomu NE, když vám dělá špatně. I když je to třeba vaše rodina… Když se naučíte vážit si svého času a své energie, začnete si lépe vybírat svoji společnost. Postupem času si najdete pár dobrých přátel, kteří vám naopak budou dodávat radost, podněty, energii, nápady a motivaci. O takové stojíte, o žádné jiné… Spousta lidí z toho má strach, protože podvědomě tuší, že po takové ,,čistce nekvalitních kontaktů“ jim třeba nikdo už nezbyde… Ale nebojte se být sami, protože je lepší být sám, než si dělat problémy, jenom aby s vámi někdo byl, ať je to kdokoliv. Doplatíte na to.

5. Bránění se osobnímu rozvoji

Souvisí s předešlými body. Když víte a vidíte, že je něco ve vašem životě špatně, nebo si uvědomujete, že se stýkáte s lidmi, kteří vám jenom dělají problémy a jste z nich nešťastní, nebuďte liní to řešit. Nebuďte neteční.

Když děláte chybu, nebojte se přiznat si zavčas, že je to špatně a zjednat nápravu, dokud je ta možnost. Někdy totiž dlouhá řada chyb vede k bodu, ze kterého už není návratu, proto vždy dobře analyzujte své kroky, kam vás vlastně vedou a jestli to chcete vy a ne někdo jiný…

Pokud to nebudete dělat, jak chcete být v životě šťastní? Jak chcete vzít osud do svých rukou? – Váš krásný a spokojený život si musíte zasloužit, vydupat, vybudovat a to nepůjde, pokud se budete schovávat před věcmi, které je potřeba napravit a změnit. Nikdo druhý nepřijde a nenapraví váš život, leží to pouze na vás. A čím dříve začnete, tím lépe!

6. Vzdát se

Pokud se o něco snažíte, nebo pracujete na nějakém projektu, který je na delší dobu, je v pořádku, když si dáte pauzu… Den, dva, tři, někdy i týden, když je to potřeba.

Když například cvičíte, svaly potřebují zregenerovat. Když píšete knihu, mysl někdy potřebuje pauzu, aby si sesumírovala, co dalšího budete psát… Pauzy jsou v pořádku a je to čas pro naši regeneraci a oddych, abychom nabrali síly do další práce.

Ta největší chyba, kterou však můžete udělat, je pokaždé něco začít a zhruba v půlce, nebo chvíli po začátku to vzdát… Protože vám došlo nadšení, energie, nálada, čas, zjistili jste, že to není až taková sranda a hračička, jak jste původně mysleli – vždycky se nějaká ta výmluva najde.

Nebo ještě hůř, roky a roky o něčem pouze mluvit a nikdy to nerealizovat.

Velká spousta lidí má právě s tímto problémy a pak přijde situace, kdy je vám 30 a uvědomíte si, že jste v životě vůbec nic nedokázali, nevytvořili, že není nic, na co byste mohli být hrdí. A to člověka žere… Někteří to napraví, jiní ten nepříjemný pocit začnou zahánět různými náhražkami a oblbováky, jiní se to pokusí ignorovat.

Jednoho takového člověka jsem měla v rodině a to bylo jako stále se opakující písnička: ,,Nikdy jsem nic nedokončila, u ničeho jsem dlouho nezůstala…“ Když jsem to tak poslouchala, zařekla jsem se v dětském věku, že nikdy nebudu dělat tu samou chybu, že nikdy nebudu takto litovat svoji neschopnost. A toto rozhodnutí se mi vyplatilo.

Ale je to jen a pouze váš život a váš příběh. Nikdo druhý to za vás neudělá… Přestaňte si stěžovat že jste nic nedokázali a nedokončili a raději tu energii vložte do toho, aby to už nebyla pravda.

7. Nadměrné přemýšlení

Naučte se mít každý den čas na to, abyste mohli i vypnout. V mozku to člověku neustále šrotí, neustále něco analyzuje. Je dobré být hloubavý, ale žádný extrém není dobrý.

Spousta lidí má skoro až deprese z toho, co se dočtou v novinách a nezávislých médiích o tom, co se děje ve světě. Někteří těmi katastrofami doslova žijou… Je dobré vědět, znát a uvědomovat si dění kolem, ale musíte se naučit i odpočívat a myšlenky třídit na ty kterými má smysl se dlouhodobě a intenzivně zabývat, a na ty, kde to smysl nemá.

Takže vám pak neutíká energie a kapacita na věci, se kterými nic nemůžete dělat a nezměníte je, naopak energii budete investovat do věcí, se kterými něco dělat můžete a tím si nebudete na tomto širém světě připadat tak bezmocní.

Najděte si aktivitu, která vám pomůže relaxovat, vyprázdnit si hlavu, zažít přítomný okamžik a pocit ticha, hojnosti, bezpečí, klidu a míru. Naučte se občas některé věci prostě neřešit, mnohem lépe se vám bude žít.

8. Neupřímnost

Vykašlete se na to, neustále řešit, aby ostatní byli spokojení, aby ostatní souhlasili s vaším názorem a tím co děláte. Nebojte se říct pravdu, žít pravdu, cítit pravdu a neschovávejte ji.

Člověk, který za to stojí, vás bude mít rád takové jací skutečně jste a nepotřebuje, abyste lhali že se vám něco líbí, když to není pravda. Nepotřebuje, abyste se stylizovali do pozice někoho, kým ve skutečnosti nejste.

Jedině tak budete mít v životě opravdové vztahy s lidmi, které budou stát na skutečných hodnotách a ne na hradech z písku, které spadnou, jen co se zapomenete přetvařovat.

Buďte upřímní ke svému okolí, ale především sami k sobě. Nic si nenalhávejte, za nic se neschovávejte. Možná se budete divit, ale právě lidí, kteří vždy mluví pravdu a jsou upřímní, si jejich okolí za jejich názory a opravdovost mnohem více váží.

Okolí na jednu stranu chce něco slyšet a když to nedostane a řeknete pravdu, může se na vás zlobit. Podle toho, jak nevyzrálé okolí máte. Ale zralý a moudrý člověk vždy ocení pravdu a vaši upřímnost a o takové lidi stojíte.

Naučte se i upřímně mluvit o problémech. Bez ofenzivy, bez ironie a posměšků se naučte celou větou slušně říci, co vás trápí, nebo co vám vadí a řekněte nahlas, jak to chcete změnit a co se má dělat jinak. Nepředstírejte, že vám něco nevadí, zatímco tajně týden nadáváte pod vousy. Prostě to řekněte, nehrajte žádnou hru, neprospívá vám to. – Okolí může nějakou dobu prskat, ale pak si zvykne a vy zjistíte, že máte mnohem větší respekt a že schopnost mluvit nahlas a slušně o problémech vám velice usnadňuje život.

Naopak řešení problémů jen za zády a zásadně s osobu, které se problém přímo netýká, všechno strašně komplikuje a k řešení se nikdy nedostanete.

9. Čekání na zítřek

Pokud celý den tak nějak přetrpíte a těšíte se hlavně na to, až si večer lehnete do postele, něco je u vás hodně špatně a měli byste velmi pozorně analyzovat svůj život a provést v něm zásadní změny.

Neodkládejte věci, které je potřeba udělat, na dobu příští a neurčitou. A nežijte prázdný život: kdy spíš přežíváte než žijete, kdy čekáte až bude zítra, až bude příští týden… Žijte přítomným okamžikem a svůj čas využijte tak, abyste vždy večer, když jdete spát, byli spokojení s tím, co jste za ten den udělali. A každý den se naučte jednu novou věc, i kdyby to bylo jenom cizí slovíčko.

10. Být neproduktivní

… Asi nepotřebuje bližší vysvětlení, nebo povídání. Právě neproduktivita je to, co vás bude za deset let setsakramentsky sžírat. Ještě dnes začněte pracovat na tom, aby se vám to nestalo, pokud jste se do toho ještě nepustili.

Komentáře

Ikona diskutujiciho aves passeri 2016-07-13 07:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo. Zrovna jedničku horko těžko již roky napravuji. Krůček za krůčkem. Naštěstí jsem začala dřív, než mě to úplně semlelo – byl to zajímavý pocit. Pamatuju si, že jsem tenkrát měla pocit, že pokud něco neudělám, umřu… a tak jsem se vyprdla na státnice na VŠ :-)))Beztak to člověk pak už dělá jen kvůli papíru a příbuzným :-) A beztak je po mě od té doby ani nikdo nechtěl a o práci, o kterou jsem měla zájem, jsem kvůli tomu nikdy nepřišla :-))) A začala pak studovat to, co jsem chtěla (ne že bych překladatelskou angličtinu nestudovala proto, že jsem nechtěla a nebavila mě a nešla jsem tam navzdory tomu, že mi všichni tvrdili, že nemám šanci se tam dostat :-)). Ale to je zase jiná story :-)

Ikona diskutujiciho Aneska 2016-07-13 09:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento článek mě přímo nadchl a strašně jsem ho potřebovala a uvědomila si, co jsem v životě překonala a čemu je ještě třeba čelit : ) Díky Aluš

Ikona diskutujiciho Irčulie 2016-07-13 09:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodně dobrý článek. 🙂

Ikona diskutujiciho Gabby 2016-07-13 10:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji Alue, jsem ještě hodně mladá a tohle mi otevřelo oči 🙂

Ikona diskutujiciho Namasteen 2016-07-13 11:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodně dobrý, cejtím se teda trochu nepříjemně..hmm hmm

Ikona diskutujiciho lenka f 2016-07-13 11:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluš myslíš, že jsi samotář nebo že je ta samota spíše vynucená okolnostmi? Myslíš, že kdybys žila na nějaké jiné planetě, kde mají lidé o hodně vyšší vibrace, že by jsi byla také samotář? Já myslím, že ne. Článek je to moc pěkný a spoustě mladých lidí určitě pomůže.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-07-13 16:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: To je takové kdyby ryby… nejlíp je mi takhle, až odjedu na jinou planetu, tak pošlu poštovního holuba, jestli je to tam jinak :D

Ikona diskutujiciho Fellien 2016-07-13 19:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mým problémem je hlavně dvojka a sedmička. I když s tou dvojkou už jsem skončila, život mi ostatní lidé řídili dost dlouho. A osvobodit se od vlivu jiných lidí je fakt skvělý pocit :).

Ikona diskutujiciho Amálka 2016-07-13 19:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborný článek! K té osmičce mi hezky pasuje citát: "Výsledky jsou způsobeny děláním správné věci, nikoliv děláním věcí správně."

Ikona diskutujiciho ivet 2016-07-14 09:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

9. je opravdu přesná. Je to něco čeho si poslední dobou hodně všímám. Lidé neustále čekají na víkend, je z toho úplná nemoc. Na facebooku pravidelně potkávám takové obrázky, které se sice tváří jako vtipy ale poselství je jasné: Ať už je pátek! A totéž slýchávám často i v rádiu. Obzvlášť jeden z moderátorů tím byl posedlý. Měla jsem chuť tam zavolat a říct mu: Když svou práci děláš s takovou nechutí, tak odejdi. Musela jsem nakonec přeladit.

Ikona diskutujiciho Al One? 2016-07-14 19:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nezbývá než souhlasit. Přínosné☯

Ikona diskutujiciho Jarka 2016-07-14 20:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za bezva článek Alu 🙂

Ikona diskutujiciho Aleš Votava 2016-07-15 10:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano, se vším souhlasím a podepsal bych se pod to. Je to náročné žít takový život, ale stojí to za to. U mě osobně platilo zhruba před pěti lety vše negativní v článku napsáno – jde to změnit, dá se to. Chce to však pomoc. Pokud je člověk natolik v temnotě, těžko nalezne sám cestu ven.

Ikona diskutujiciho adavo 2016-07-15 20:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, tak tomu říkám skvělý článek! PS: http://goo.gl/vmMhjs

Ikona diskutujiciho Matson2 2016-07-17 00:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Svatá pravda… Desítky se bojím, se sedmičkou si zase nevím rady 🙂

Ikona diskutujiciho carnelian 2016-07-17 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skvělý článek! 🙂 Děkuji za něj…

Ikona diskutujiciho radyprosuperholky 2016-07-17 22:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krasny clanek, u 1 me vidi lidi a to tak, ze si mysli, ze mam sebevedomi a taky, ze jsem takova lady ve tride, na zakladce, ale ve skutecnosti, jsem uplne jina jsem krehka holka s hodnym a mirumilovnym srdcem a rveme, ze nekdo i s pratel si mysli, nekdy tohle 🙁

Ikona diskutujiciho Alue 2016-07-17 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:  Na střední jsem měla spolužačku, se kterou se nikdo nebavil, jmenovala se Veronika a všichno o ní říkali, že je strašně namyšlená, protože pořád chodila dokonale namalovaná, načesaná a v podpatcích. Byla strašně hezká, tak jsem se bála ji oslovit, aby mě neposlala někam jako největší socku a out co nemá značkový hadry :D – Tak jsem se postupně osmělila a dala se s ní jednou do řeči.. No vyklubal sez ní takový miláček, co bydlel kousek od mé babičky a měl morčičí farmu!! :3 Dodneška mám od ní na památku cedulku s morčátky, co rozdávala na Vánoce… Nosím si ji v peněžence jako talisman.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek