13 věcí, na které pamatujte, když se život stane těžkým

30.12.2018 v Psychologie 2
Všichni jsme zažili špatné časy. A všichni jsme se přes ně nějak přenesli. Někteří však přes ně projdou snadněji, než ostatní. V čem je jejich tajemství? Většinou to má dočinění s postojem k životu. Zde je 13 věcí, na které byste v těžkých životních situacích měli pamatovat:
1. Co je, je
Buddhův známý výrok nám říká: ,,Je to váš vlastní vzdor vůči tomu „co je“, což způsobuje vaše trápení.“
Zamyslete se nad tím na minutku. Znamená to, že naše trápení se objeví jen tehdy, pokud odporujeme věcem, které jsou.
Pokud můžete něco změnit, pak to určitě udělejte! Změňte to!
Pokud to však změnit nemůžete, pak máte dvě možnosti:
Akceptujte to a nechte pesimismus odejít
Udělejte se nešťastným a bídným tak, že tím budete posedlý

2. Je to problém pouze tehdy, pokud si myslíte, že to je problém
Často jsme sami sobě nejhoršími nepřáteli. Štěstí opravdu závisí na úhlu pohledu. Pokud si myslíte, že něco je problém, pak i vaše myšlenky a emoce budou destruktivní.
Pokud se na to ale díváte jako na něco, z čeho se můžete poučit, pak najednou to už problém není. Řeknu vám jeden krátký příběh o moudrém staříkovi:
Jednoho dne stařečkovi ujel jediný kůň, kterého měl. Všichni jeho sousedé vzdychali, jakáže to smůla staříka postihla. On se jen pousmál a řekl: „Jak víte, že je to smůla?“
Druhý den se jeho kůň vrátil a dovedl s sebou i 12 divokých mustangů. Když to viděl starců syn, okamžitě uzavřel ohradu, aby koně neutekli. Všichni sousedé opět hlásili, jaképak to štěstí starce postihlo.
On se opět jen pousmál a povídá: „Jak víte, že je to štěstí?“
Na druhý den se starcův syn pokoušel osedlat jednoho z divokých mustangů, spadl přitom a zlomil si nohu. Všichni sousedé opět svorně kroutili hlavou, jaképak to neštěstí se přiválo na starcovu rodinu.
Stařeček znovu jen poznamenal, jak mohou vědět, že je to neštěstí?
Další den přišli do osady drábové a všechny mladé zdravé muže odvedli do války. Všichni v ní padli. Přežil jen starců syn, kterého kvůli zlomené noze nezverbovali.
Tady vidíte, že jestli je něco štěstí nebo neštěstí, závisí na perspektivě, ze které se na věc díváte …
3. Pokud chcete, aby se věci změnily, musíte změnit nejprve sami sebe
Váš okolní svět je odrazem vašeho vnitřního světa. Určitě znáte ve svém okolí lidi, jejichž životy jsou chaotické a stresující.
Není to právě proto, že oni sami se cítí vnitřně rozhození?
Ano, je to právě proto.
Rádi si myslíme, že změna naší situace změní i nás. Je to však obráceně – musíme nejprve změnit sebe, až pak se může změnit situace, ve které jsme se ocitli.
4. Neexistuje věc jako selhání, jen příležitost k ponaučení se
Měli byste ze svého slovníku zcela vymazat slovo „selhání“. Všichni velcí lidé, kteří v životě něco dokázali, selhali mnohokrát.
Ve skutečnosti, pokud mě paměť neklame, byl to právě Thomas Edison, který řekl: ,,Neselhal jsem ve vynalezení žárovky, jen jsem nejprve objevil 99 způsobů, které nefungovaly.“
Vezměte si vaše „selhání“ a naučte se z nich něco. Naučte se, jak to udělat příště lépe.
5. Pokud nedostanete něco, po čem toužíte, znamená to jen, že něco lepšího přichází
Tomu je někdy těžké uvěřit, já vím. Ale je to pravda. Obvykle, když se zahledíte na svůj život zpětně, tak uvidíte, že někdy bylo dobré, pokud se vám něco nepodařilo. Možná to byla práce, kterou pokud byste vzali, stála by vás více času stráveného pryč od rodiny. Naopak práce, kterou jste nakonec dostali, byla více flexibilní. Mějte víru v to, že vše co se stane, se přesně tak i stát mělo.
6. Buďte vděční za současný okamžik. Tento moment se už nikdy více nezopakuje
Vždy existuje něco vzácné na každém okamžiku. Proto to nenechte jen tak odejít! Brzy z toho už bude jen vzpomínka. Dokonce i momenty, které se nyní nezdají šťastné, vám v budoucnu možná budou chybět. Vždyť jak se i zpívá v jedné písničce od Trace Adkinsovej:
Bude ti to chybět, budeš to chtít zpátky. Budeš si přát, aby ty dny neuběhly tak rychle …
To teď ještě nevíš, ale budeš za tím truchlit …
7. Nechte touhy odejít
Většina lidí žije s fixními představami. To znamená, že se upnou na nějakou touhu a pokud se jim nesplní, jejich emoce klesnou do destrukce. Místo toho se pokuste trénovat „osvobozenou mysl“.
Znamená to, že když po něčem toužíte, budete šťastný bez ohledu na to, zda to získáte nebo ne. Vaše emoce tedy zůstávají buď šťastné, nebo neutrální.
8. Rozuměj a buď vděčný za svůj strach
Strach umí být dobrým učitelem. Překonání strachu ve vás dokáže vyvolat pocit vítězství.
Například, když jsem byl studentem na univerzitě, obával jsem se veřejného vystoupení (jinak je to jeden ze tří největších strachů u lidí).
Dnes se mi to zdá směšné, protože v současnosti nejenže jsem jako vysokoškolský profesor každodenním mluvčím před skupinou lidí, ale dokonce veřejné vystupování i vyučuji.
Překonání strachu a obav vyžaduje jen trénink. Strach je opravdu jen iluzí. Volitelnou iluzí.
9. Dopřejte si zažít radost
Ať tomu budete věřit nebo ne, znám velmi mnoho lidí, kteří si radost nedopřejí. Oni dokonce ani nevědí jak být šťastní.
Někteří jsou dokonce závislí na svých problémech a vnitřním chaosu natolik, že si bez nich ani neumí sami sebe představit. Proto si dovolte být šťastní!
I když by tomu tak mělo být jen na chvíli, je důležité se soustředit na radost a ne jen na vaše problémy.
10. Nesrovnávejte se s jinými lidmi
Pokud se už přece jen porovnáváte, tak se alespoň srovnávejte s lidmi, kteří jsou na tom hůř než vy.
Jste nezaměstnaní? – Buďte šťastní, že žijete v zemi, která vám dá podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky, protože většina lidí na této planetě žije z méně než 50 Eur na měsíc.
Nevypadáte jako Angelina Jolie? – No, vsadím se, že existuje více lidí, kteří tak nevypadají jako vypadají. A vy zřejmě vypadáte mnohem lépe, než si o sobě myslíte. Zaměřte se na to.
11. Nejste oběť. Měli byste jít vlastní cestou
Jste jen obětí vlastních myšlenek, slov a činů. Nikdo pro vás nic ne
udělá. Vy jste tvůrcem vlastních zkušeností.
Převezměte osobní odpovědnost a uvědomte si, že se dokážete ze špatné situace sami dostat. Musíte jen začít se změnou vašich myšlenek a činů. Zbavte se mentality oběti a staňte se vítězem. Od oběti k vítězi!
12. Věci se mohou a také se změní
„Všechno jednou pomine“ je jedno z mých nejoblíbenějších hesel. Když uvízneme ve špatné situaci, myslíme si, že neexistuje cesta ven. Myslíme, že nic se už nikdy nezmění.
Ale hádejte co? Změní se! – Nic není neměnné, kromě smrti. Proto se zbavte zlozvyku si myslet, že věci budou stejné natrvalo. Nebudou.
Pro tuto změnu myšlení se však musíte chopit k činu. Nestane se to samo od sebe.
13. Vše je možné
Zázraky se stávají každý den. Opravdu, stávají se.
Přeji si, abych měl dost prostoru na psaní o zázracích, které se staly lidem, které znám. Od spontánního vyléčení rakoviny ve 4. (posledním) stadiu, až po objevení se dávné lásky odnikud.
Věřte mi, stává se to neustále. Vy jen potřebujete věřit, že tomu tak opravdu je. Jakmile to uděláte, bitvu jste v tom momentě vyhráli.
do češtiny: Alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Katie 2018-12-30 08:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Po dlouhé době krásný článek. Nemám moc lehký život a je pravda, že kdybych se stále trápila a užírala se, tak už tu davno nejsem. Padám, ale stále vim, že bude líp a vše beru jako zkušenost.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-30 15:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Mno, mně přijdou krásné a přínosné všechny :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek