13. / Vesmírné Zákony a Principy / 5. Klikatý pohyb

16.6.2010 v Návody 9

Tento článek je součástí rozsáhlého seriálu:

Přejít na první díl zde: 1. / Vesmírné Zákony a Principy / Úvod + I. Zákon Kauzality

______________ 13. DÍL ______________

alue.cz

Tento princip se týká pohybu a rotace. Nebudu vás tu otravovat s nesmyslnými výpočty a vzorci, vysvětlení bude velmi jednoduché, jako ostatně vše ve Vesmíru, pokud tomu člověk rozumí. (Pokud tomu nerozumí, jeví se zákonitě vše složité.)

Ve Vesmíru existuje princip, zvaný Zlatý Řez Vesmíru. Mluvili jsme o něm v jednom z prvních článků tohoto výkladu, konkrétně zde: 2. / Vesmírné Zákony a Principy / II. Zákon Duality. Byl vysvětlený formou odkazu na Wikipedii, podstatnou část ocituji, aby jste to nemuseli nikde hledat:

,,Zlatý řez se vyskytuje v přírodě ve formě Fibonacciho posloupnosti. Listy rostlin, pokud vyrůstají jednotlivě, jsou na větvičkách rozloženy tak, že každý list vyrůstá nad předchozím listem více či méně posunut o určitý úhel. V dolní části stonku jsou listy starší a větší, u vrcholu mladší a menší. Všechny listy jsou stejnoměrně osvětlovány Sluncem, menší nestíní větším, které mají delší řapíky. Dalším projevem zlatého řezu je uspořádání semen slunečnice nebo smrkové šišky, ve kterých jsou šupiny rozmístěny jako spirála, nebo točité schody. Toto rozmístění je také velice dobře vidět u ananasu. Dalším projevem zlatého řezu v přírodě je logaritmická spirála, která nemění tvar a roste stejně do délky i do šířky. Jejím projevem je růst neživých částí živého tvora. Můžou to být vlasy, nehty, zobáky, zuby, rohy, parohy nebo schránky měkkýšů.“ více samozřejmě zde: Wikipedie – Zlatý Řez

Opakuji ho, protože Zlatý řez s klikatým pohybem velmi úzce souvisí.

Pro lepší představu popisovaného pohybu máte v článku přiložený ilustrační obrázek pohybu po sinusovce.

Je jedno, jak to nazvete, vše co rotuje, či se pohybuje klikatě se této zákonitosti týká.

Tento druh pohybu je ve Vesmíru velmi významný, neboť pohyb urychluje a navíc spirálovitě roste prakticky vše ve Vesmíru. -  To máte napsáno i v citaci výše.

Sinusoida

Cikloidní pohyb můžete také sledovat, pokud na plochou stranu válce upevníte barevnou skvrnu a válec chvilku kutálíte. Vidíte, že tečka se pohybuje neustále dokolečka a zároveň dopředu.

K čemu tento pohyb tedy prakticky je?

Už jsem výše naznačila, že sinusovka urychluje.

Doporučuji vám na zkoušku velmi zajímavý pokus, který vám možná jednou bude ku prospěchu, až pojedete někam pozdě.

Pokud jedete v autě a máte prázdnou silnici, nejezděte po ní rovně jako všichni ostatní, ale kličkujte zleva doprava. Můžete klidně i pouze ve svém pásu, pokud nemáte k dispozici celou silnici. Uvidíte, že dorazíte k cíli neuvěřitelně brzy, aniž byste museli šlapat na plyn a jet jako šílenci. Neuvěřitelné, je to tak.

Pohyb v sinusovce nabírá a násobí energii. Urychluje.

Toho využívá voda. Všimli jste si, že voda nikdy neteče rovně? Neupravená koryta potoků i řek jsou vždy klikatá. Proč?

Voda totiž není blbá jako člověk, který její koryta rovná, rve do přehrad a pak se diví, že se mu to tam zanáší, musí to bagrovat, voda stojí, hnije a ještě jsou záplavy.

Voda využívá klikatého pohybu k urychlení svého toku. Zároveň voda sama se otáčí neustále dokolečka. Tedy řeka se klikatí, voda navíc sama rotuje. Díky tomu má voda samo čistící schopnost, neboť tento její pohyb jí umožňuje mazat ze sebe všechna data a odstraňovat/vyplavovat nečistoty a usazeniny.

Něco málo jsme si o tom řekli v článcích Tomáše Marného, kde se jasně rozebírá, že člověk má přijímat vodu chladnou a bez dat a už vůbec ji nemá strkat na slunce. Voda nenávidí světlo, protože se na něm kazí. Dávat vodu ,,nabít“ na světlo je tedy absolutní šílenost a nepochopení přírody, stejně tak jako umělé nádrže a koryta.

Sami si rotaci vody můžete odpozorovat. Když lijete na sklo vodu v malém proudu, vidíte, že voda neteče rovně, dokonce se neustále klikatí, někdy udělá i vlnu, která teče chvilku do kopečka. Krásně to můžete vidět, když sedíte v myčce aut.

A když prší, vidíte, jak voda vytváří na hladině kruhy, které se neruší a krásně se rozbíhají do dálky. Kruh je ve Vesmíru symbol ochrany a harmonie, ale hlavně Sinusovka opisuje kruhový pohyb vpřed. Tedy ve vodě je tento Vesmírný princip zakodovaný a neměnný.

Ovšem nejen voda využívá klikatý pohyb. Divíte se, proč had nemá problém s pohybem, ačkoliv nemá žádné končetiny? Ano, had se hýbe pomocí svalů, ale hlavně jeho pohyb je Sinusoidní. Díky tomu je rychlý a žádné nohy nepotřebuje.

Přikládám video, které o pohybu hada mluví a krásně vám ho ukazuje ze zajímavé perspektivy. Nejpodstatnější je začátek, nemusíte ho sledovat až dokonce, ani nemusíte rozumět komentáři. Snímky mluví samy za sebe… proč by se had jinak namáhal plazit se klikatě, když to může vzít rovně? Inu nějaký význam to holt má, had není tak blbej, jak vypadá 🙂

Pohyb po sinusovce/klikatě/cikloidně tedy představuje další z Vesmírných principů, který se zkrátka nedal v tomto výkladu vynechat, jelikož by nebyl kompletní. Pamatujte, že v Přírodě máte všechny tyto zákonitosti ukázané. Kdo pochopí přírodu, pochopí Vesmír. Ovšem je nutné umět se dívat a chápat.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Petr 2010-06-16 08:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško,

Ikona diskutujiciho Ivana 2010-06-16 09:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue,zase žasnu, jak jsi všechno skvěle popsala, nikdy předtim bych si tyhle zákonitosti přírody nedala do souvislostí..akorát hadíka jsem musela vynechat, mám z hadů totiž fóbii :-D

Ikona diskutujiciho Barbora Sejrková 2010-06-16 14:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásně popsané, akorát jsem měla pocit, že sinusoida je vlastně přesný půlkruh :D A jinak nádherný obrázek řeky, přesně takovou jsem viděla v Krkonoších a takové jsou nejhezčí

Ikona diskutujiciho Alue 2010-06-16 18:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sleduji, že tu někdo má problém s pojmy, tak tedy článek upravím.

Ikona diskutujiciho Ivet 2010-06-16 21:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ženský svádivý tanec má taky většinou sinusoidní pohyb :DD Jo a ta řeka je strašně pěkná. Asi máme určitou náklonnost k tomuhle v genech 🙂

Ikona diskutujiciho Laik 2010-06-16 21:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj alue

Ikona diskutujiciho Primula 2012-03-23 01:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mňa osobne nezaujímajú vedecké poznatky prečo to tak je a prečo to tak nie je, ale týmto nechcem uraziť žiadneho bádateľa, len hovorím, že keď sa v tom nevyznám, tak ma to nazaujíma – vzorce, schémy, výsledky bádania. Vedecky založený človek nech sa pokojne zaoberá výskumom a kritikou, veď aj to je pre spoločnosť prospešné a chvályhodné.

Ikona diskutujiciho Martin V 2012-04-10 21:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak velká má být ta sinusoida? Zkoušel jsem to na dálnici přes dva pruhy, najel sem neuvěřitelně kilometrů a přijel pozdě a ještě se mi rozhodila geometrie s sjela přední kola!

Ikona diskutujiciho Barča 2015-12-17 16:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Martine jela jsem na kole do školy, několikrát jsem spadla protože takové oblouky se nedělají lehko a nestihla jsem první hodinu, měla jsem pak několik týdnu zaracha od rodičů, ať prý už nedělám takové hlouposti :/

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek