2. Čajová recenze: Pi Lo Chun – Brusinka a jahoda – Šťavnaté mango

20.3.2015 v Zajímavosti 7

První díl čajových recenzí najdete zde. / Čajomilná rubrika zde: ,,Čaje a nečaje“

Pi Lo Chun ,,smaragdové spirálky jara“

Za 30 gramů jsem zaplatila 97kč

Dovozce: Perlová čajovna

Zelený čaj

Moje hodnocení 320% …. a to jsem ještě moc hodná

,,Klidná snídaně na zahradě, odpolední setkání s přáteli… to jsou příležitosti jako stvořené pro dlouhé vychutnávání nejlepších zelených čajů. Proto by vám doma rozhodně neměl chybět Pi Lo Chun – magický nápoj jemně sladké chuti a květinového aroma. Roste mezi slivoněmi a broskvoněmi a sklízí se pouze jeden den v roce. Výjimečnost sama!“ (zdroj)

Předně nutno podotknout, že Pi Lo Chun je chuťově opravdu výborný, svěží zelený čaj. Jeho vůně je skutečně velice pěkná, květinová a příjemná. Nemám, co bych vytkla… Má však mnoho ,,ale“, díky kterým pro mě byl tento čaj – který jsem kupovala na zkoušku – spíš zlost, než radost.

Vedle krásných a květnatých slov, která se o tomto čaji píšou, se jaksi prodejci pozapomněli zmínit, že Pi Lo Chun je strašně náchylný k hořknutí. Minimálně ta várka, kterou jsem dostala já.


Připravuje se při teplotě 75-80 °C. Pokud ji neodhadnete správně, čaj zhořkne a není dobrý.

Musíte ho vypít rovnou a teplý. Pokud na něho zapomenete, nebo jste moc pomalí a čaj vystydne, ztmavne a zhořkne. To by však ještě ebylo to nejblbější. Nejvíc mě štve, že Pi Lo Chun se údajně dá zalévat třikrát. (tak jsem si říkala, že když jednu várku 3x přeliju, tak to vlastně není tak drahý čaj… proto jsem ho i vzala) Což jsem zkoušela a byla to celkem katastrofa.

Pi Lo Chun se jednoduše nedá konvičkovat, nebo minimálně ne tím stylem, jakým to dělám já. Nemůžete si udělat první nálev, v klidu si ho vypít, pak přijít za půl hodiny, udělat si druhý nálev, v klidu si ho vypít a tak dále… Protože jakmile jeho mokré lístky vychladnou, tak naprosto odporně zhořknou a nejde nic jiného, než je vyhodit.

Takže jediný způsob jak by se z něj dalo dělat více nálevů, je sedět u něj, vylouhovat trošku, přelít, hned vypít a mezitím rovnou louhovat další várku. Zkrátka bez přestávky lístky točit a nenechat je odpočívat, aby nemohly zchládnout…. Na to však nemám k tomu určené vybavení (s gaiwanem by to určitě šlo), čaje konvičkuju a konvičkovat budu, protože mi to vyhovuje. Nechci, aby mě čaj honil a abych musela u těch lístků nonstop sedět a hlídat je… chci se u toho naopak zrelaxovat a zpomalit.

Ačkoliv tedy dobře chutná i voní, to jeho neustálé hořknutí mi leze na nervy a znova už do něho určitě nepůjdu. Je to jistě výborný čaj, ale pro konzumenta s konvičkami jako já, je dost nevhodný. Pokud nejste maestro, nemáte čajové móře, neznáte metodu přípravy kung-fu a nemáte sbírku gaiwanů, tak vám ho určitě nedoporučuji. Budete se s ním rozčilovat.

Znám čaje, které mi nehořknou a chuťový požitek z nich mám srovnatelný, nebo i lepší a stojí o mnoho méně. Pi Lo Chun dopiju, ale toto bylo opravdu poprvé a naposledy. Pamatujte: dražší neznamená lepší!

Brusinka – jahoda

Za 80 gramů jsem dala 71kč

Vyrábí Oxalis

Ovocný čaj – jestli se to tak vůbec dá nazývat

Moje hodnocení: 145% – propadák!

Složení: Jablka, šípek, rozinky (rozinky, rostlinný olej), ibišek, brusinky (min.8,4%) (brusinky, cukr), vousatka citrónová, pomerančová kůra, aroma, listy jahodníku (min.0,5%).

Očekávala jsem lehký příjemný sladkokyselý čajík s mírnou vůní po citronech, pomerančích a brusince. Něco jednoduchého, co by se dalo udělat do půlllitru před spaním, abych z toho neměla divoké sny.

Tento čaj ale totálně zklamal. Když jsem k němu čichla, zjistila jsem, že voní uměle, jako klasická růžová žvýkačka. To mě i zarazilo.

Konzumace za moc nestála. Nevím kde jako byly ty brusinky, já měla v balíčku hlavně kousky maličkých sušených jahod a zelenožluté trávy, kterou bych jindy identifikovala jako citronovou trávu, ale asi to byla ona zmíněná vousatka citronová… ono je to podobné.

Brusinky a listy maliníku musíte hledat lupou… A chuť nestála za nic. Na to, že čaj obsahuje ibišek, v něm kyselost cítit nebyla. Vousatka s jahodami udělá velice mdlou, plitkou a nezajímavou chuť, které nepomůže ani ten nejlepší med. Je to prostě totální nuda, růžově obarvená voda. A to divné žvýkačkové aroma? To je tam proč? – Proč? – PROČ??

Zajímalo by mě, kdo jim dělal ochutnávače, když tento typ ,,čaje“ vyvíjeli.

Šťavnaté mango

Běžně k dostání po 70ti gramech, za cca 65-70kč

Vyrábí Oxalis

Zelený čaj, aromatizovaný

Moje hodnocení: 955% – Doporučuji všem!

Složení: pravý zelený čaj Gunpowder, papája (papája, cukr, konzervant oxid siřičitý), květy pomerančovníku, aroma, mango (min.2,8%) (mango, cukr, zpevňující látka chlorid vápenatý, regulátor kyselosti kyselina citrónová), santalové dřevo.

Normálně bych si tento čaj sama nevybrala, ale potkala jsem na něho čajímavé doporučení na internetu, tak jsem neodolala, přestože se mi jeho složení zdálo trochu prapodivné.

Když šťavnaté mango přišlo, první co mě na něm dostalo, byla jeho vůně. Čaj je silně aromatizovaný velice věrnou vůní manga, která je opravdu hodně příjemná. Kousky manga také obsahuje, proto jsou v něm také konzervanty. To je trošku mrzí, za konzervanty dostává ode mě mírně snížená procenta, jinak by měl 1000%.

Dělám ho do konvičky po půllitru, nabagruju bohatě medu a piju ho jako tepný čajový bonbonek. Gunpowder je sám o sobě výborný čaj a jeho další dochucení a aromatizace to tady dotáhla na opravdu velice zajímavý a příjemný level.

Pokud patříte mezi čajové konzumenty, co neslazený čaj moc nemusí a máte naopak rádi něco pořádného co i hodně voní, tento čaj vás dostane do kolen. U mě doma to byl naprostý hit a všichni ho strašně chtěli. Tak jsme jeli jednu konvičku za druhou, pochvalovali si ho, až se po něm zaprášilo.

Uvažuju, že až vypotřebuju svoji aktuální čajovou zásobu, že ho nakoupím rovnou celou kilovku a začnu příležitostně i distribuovat po kamarádech, protože i udělá radost.

Skutečný čajový znalec by mi asi dal za uši: ,,No fuj, kazit gunpowder aromatem! Ta zrůdnost!“ – ale stejně je to naprosté tekuté blaho! – To mi nikdo nevymluví!

Kam dál:

• Kontakt: [email protected]

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

http://www.kramky.cz/alue/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Kat Ketih 2015-03-20 13:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zkoušela jsi pu-erh, Aluško? 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-03-20 14:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Ano, nedávno v čajovně a nebylo to nic moc.. radši si koupím na doma víc a udělám si ho vícekrát.

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2015-03-20 18:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: tak to mě v čajovně naprosto chutnal a doma na něm ujíždím… je to můj "nedělní sváteční čajíček" 🙂

Ikona diskutujiciho tester 2015-03-21 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten poslední čaj obsahuje oxid siřičitý, což je nebezpečná látka. http://www.zdravapotravina.cz/seznam-ecek/E220

Ikona diskutujiciho Alue 2015-03-21 21:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: … vždyť to byla moje radost.. *fňuk* a ty jsi mi ji nemilosrdně vzal 🙁

Ikona diskutujiciho Verča 2015-03-21 23:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co čajík Malý Budha? Já jsem jej měla na podzim v čajovně a dneska jsem si jej koupila u Oxalisu, tak se těším na ráno, kdy si ho dám k snídani. Jinak jsem ještě koupila mátu s malinami, což sice není špatný čaj, (jak jsem před chvíli vyzkoušela na vlastní jazýček), nicméně pila jsem už lepší.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-03-22 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

… zato já včera okusila nejodpornější čaj, jaký si kdo vůbec umíte představit… Už se těším na recenzi :X!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek