1. Čajová recenze: Úvod – Dračí perly – Divoká višeň

14.2.2015 v Zajímavosti 15

Milí čtenáři, zahajuji tímto nedávno slíbený speciální čajomilný seriál ,,Recenze čajů“. (Jean, fanfára prosím… – děkuji…)

Připomínám, že všechny čajomilné články u mne najdete schované v hlavní rubrice ZDRAVÍ, pod názvem ,,Čaje a nečaje„.

Můj koncept

Předem upozorňuji, že co se týče čajů, jsem nadšený konzument co vypije snad všechno, nikoliv skutečný ZNALEC. To znamená, že doma nemám čajové moře (Zatím přátelé, zatím. To nechávám otevřené, je možné, že si to časem rozmyslím, až se ze mě stane alespoň polo-znalec-amatérský-obecný.), nedělám skutečný čajový obřad, nemám doma (zatím) žádnou čajomilnou knížku atd atd atd.

Vlastním pouze základní vybavení, které nadšenému konzumentovi jako já zatím stačí.

Podle toho budou vypadat i moje konzumentské (nikoliv znalecké) recenze. – Budu psát i o tzv. nečajích, což jsou čaje ovocné a různé jiné byliny, které se jako čaj používají. (Například Rooibos je klasický nečaj) Piju úplně všechno a nemám důvod se omezovat jen na pravé čaje. – Takže to bude smíšený srozumitelný seriál úplně pro všechny, kteří nějaký druh čaje pijí. Kdokoliv tu najde tip na něco moc dobrého/užitečného v rámci své chutě (nebo i peněženky)

Nové druhy si vybírám celkem naslepo, takže můžu narazit i na nějakou hrůzu. – I o hrůze ale poctivě napíšu, aby se neotrávil někdo další.


Zkusím v tom udělat trošku systém, takže k čaji budu uvádět hodnocení. Rozhodla jsem se je uvádět v procentech a aby měl tomáš marný radost, budu používat původní základ, což není 100%, ale 1000%.

(Pozn. Všichni lidé ve Vesmíru používají skutečně rozsah 1000 procent, jenom na Zemi nás to ve škole učí jinak. Pravděpodobně snaha lidi omezit. V myšlení? Znalostech? – Možná… Já běžně používám naučených 100%, aby to bylo pro ostatní srozumitelné. Pro tyto recenze se mi ale správný rozsah víc hodí, takže toho využiji…)

To rubriku trochu ozvláštní, odliší od všech ostatních a já budu mít širší hodnotící rozsah, což se vždycky hodí. (znáte ty situace, kdy nevíte, jestli někde přidat půlbod, když max. je 10? nebo 100? *..grrrrr)

Pak samozřejmě nějaký základní popis, klidně přímo od výrobce (s uvedeným zdrojem a barevně označen) abych nemystifikovala, zajímavost a třeba i nějaký příběh, který mě k danému čaji váže (jakože jich pár v rukávu mám)

Recenze bych dělala podobně jako u bioproduktů, tedy je budu brát pokud možno po třech. (Výjimky se ale mohou přirozeně vyskytnout, podle toho kolik toho bude co říct k danému druhu čaje. Budu se snažit udržovat určitou délku článku. Ani krátký, ani moc dlouhý…)

Bude se mi stávat, že na sebe jednotlivé díly budou odkazovat a vzájemně se tématicky propojovat a srovnávat. Proto je také pro lepší přehled očísluji a vždy v nadpisu je mezi pomlčkami přímo uvedeno, o čem konkrétní recenze je.

China jasmin Dragon pearls – ,,Dračí perly“

Cena za 100gramů cca 310kč

Vyrábí Oxalis

Bílý čaj, ovoněný

Moje hodnocení: 1000%, nejlepší je po ránu!

,,Nejjemnější čajové lístky a pupeny jsou ručně svinovány do malých perel a obohaceny vůní čerstvých jasmínových květů. Po dokončení procesu ovonění se jasmínové květy ručně vybírají, takže zůstávají pouze ovoněné čajové perly.

Příprava: vodou o teplotě 90°C zalejte čaj v poměru 1,5 dl na 1 čajovou lžičku, pokud louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 5 minut louhovat. Poté přeceďte. Možno připravit 3 nálevy.“ (zdroj)

Rozhodla jsem se začít čajové recenze s čajem, který piju nejdéle a nejvíc. Myslím, že si prvenství zaslouží a určitě i 1000% hodnocení, jinak bych mu ani nezůstala tolik let věrná.

Tento čaj překrásně voní a úžasně chutná. Má spoustu podob. Výrobce píše, že se má zalít 90°C, což nám dá čaj výborné plné chuti. Tato jeho verze mi moc chutná s troškou medu. Pokud ho nepřelouhujete, stačí ho jen trocha… A vznikne takový božský nektar, na kterém se stanete závislí a budete ho chtít znovu a znovu a znovu.

Dobu louhování (5 minut) nedodržuji, orientuji se vyloženě podle barvy čaje. Takže určitě doporučuji používat na přípravu VŠECH čajů (nejenom tohoto) skleněnou konvičku, ve které barvu krásně vidíte. Měla by být akorát, jako na přiloženém obrázku.

Také se orientuji podle jeho vůně. Pokud cítíte úžasnou květinovou vůni čaje a má krásnou barvu, je hotov… Pokud cítíte jakousi vodu s příměsí čaje, tak ho ještě nechte. Chce to trošku cviku, než nosem poznáte, jestli už je hotov, ale není to nic těžkého, stačí si zapamatovat, jaké měl aroma v době, kdy vám nejvíc chutnal. A pak to lehce vychytáte.

Zkoušela jsem ho zalévat i více chladnou vodou, cca 70°C. Na této teplotě získají dračí perly úplně novou podobu. Hořčiny se nevylouhují, takže z něj získáte velice jemnou chuť a jeho úžasné aroma. Do této jeho verze v žádném případě nic nepřidávat. Jednak to není potřeba, zadruhé by to přebilo jeho jemnou verzi.

Dračí perly se dají připravit jak silné (s medem úžasné!), tak i na nižší stupeň, kdy vzniká klasický úžasně jemný a voňavý bílý čaj. Uspokojí tedy prakticky kohokoliv, stačí se jen na začátku rozmyslet, co máte víc rádi.

Já prostě miluju slazené čaje, takže ho většinou zalévám na devadesát. (Na nižší stupně používám jiné druhy.) V této podobě je hutnější, takže mě zasytí, když do něho i přidám ten svůj milovaný med.

Pozor, lze ho využít i jako lék!

Také (Tohle je neopominutelný důležitý fakt, který zkrátka musím zařadit do recenze, jinak by nebyla úplná. Tak mi promiňte toto delikátní téma, ale možná právě vám se to nakonec může hodit) má mírné projímavé účinky, takže ho můžu doporučit, pokud si přejete mít stolici pravidelně v určitou dobu… Uznejte, není přece nic lepšího než si po ránu pochutnat na sladkém čaji (případně posnídat), po něm se spokojeně usadit na oné místnosti – a pak až začít pracovat… Takový ranní start prostě nemá chybu!

Na nižní stupně zalitý, už peristaltiku nepodporuje… Dá se tedy používat i v tomto směru jako přirozené přírodní léčivo. Pokud jste citliví na přírodní látky, pak ho můžete jako lék tohoto typu používat jednoduše: Ve chvíli kdy potřebujete, nebo ,,s tím“ fakt máte problém, nebo někdo z vašich blízkých, zalijte ho natvrdo vroucí vodou, hodně vylouhujte a vypijte ho hodně, cca litr. Klidně slazený. – Do hodinky určitě poběžíte a bude po problému… Takto si můžete krásně a bezpečně pomoci doma. Funguje takto na většinu lidí, kterým jsem ho doporučila, výjimky ale určitě mohou být. A reakce se liší. Někoho to opakovaně prožene jako blázen (hodně citliví lidé), a někdo jde úplně normálně. (Podobné účinky na peristaltiku střev má ještě jiný druh čaje, ale k tomu se dostanu v příštích dílech, nebudu předbíhat.)

Myslete na to, až ho budete zalévat. Teplota vody rozhoduje o tom, jestli po něm půjdete, nebo nepůjdete… Aby vás to náhodou nepřekvapilo v nevhodnou chvíli 🙂

Ještě bych podotkla, že už od svých 16ti let ho piju každé ráno. Nejchutnější je první nálev. Nejvíce voní i chutná… Ty další nálevy už chutnají jinak. Dělám dva nálevy, maximálně tři. Počtvrté se sice louhovat více méně dá, ale to už je hodně plitký (taková obarvená voda) a chuť nic moc. Ignorant to nepozná, nadšený kozument však brzy pochopí, že čajové perly se fakt musí zalít 3x a dost. Pak už to nestojí za to.

Někoho by možná překvapila cena – tři stovky za 100 gramů je celkem dost. Ale když si představíte, že jednu dávku můžete zalít 3x, pak pochopíte, že vám vydrží poměrně dlouho… Pokud tedy nejste já, protože já kupuju rovnou celé kilo. Tohle je základní složka mé potravy a za ty roky už jsem ho zkonzumovala fakt pořádnou hromadu.

Když sečtu jeho úžasnou vůni, lahodnou chuť, různé podoby – škála chutí se liší podle teploty vody – a jeho možné využití jako léku, nemůžu jinak, ale toto je prostě jeden z nejlepších a nejužitečnějších čajů, jaký znám. Určitě s ním nikdo nemůže šlápnout vedle.

Potíž je trochu jeho koupě, úplně běžně v čajových krámech nebývá, kvůli ceně si ho nekoupí každý. Takže nakupujte spíš na internetu a v obchodech se po něm rovnou ptejte, je těžké ho tam najít.

Divoká višeň

Ovocný čaj, aromatizovaný.

Vyrábí Oxalis

Cena: Prodává se po 80ti gramech za cca 80kč. (Takže za 100 gr je to cca 100kč, abychom zaokrouhlili)

Moje hodnocení: 790%! Skvělý na večer, nebo odpoledne ke svačince

,,Složení: bezinky, rozinky (rozinky, rostlinný olej), šípek, jablka, ibišek, višně (min.8,5%), černý rybíz, aroma, květy a listy hlohu. Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.

Příprava: Vroucí vodou zalejte čaj v poměru 2,5dl na 2 čajové lžičky, pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 5-8 minut louhovat. Poté přeceďte.“ (zdroj)

Divokou višeň jsem brala naslepo na internetu a moc mile mě oslovila. Předně, mám moc ráda višně. I sušené. Nebo v čokoládě. Když mi tento čaj přišel, hned jsem ho otevřela, vytáhla z balení jednu višeň a rovnou ji snědla, ani jsem ho první nevylouhovala. A hned jsem věděla, že to bude výborný ovocný čaj. Sušená viseň byla jemně sladoučká, žvýkací. Mňam!

Moc krásně voní (jak jinak než višňově) a má výraznou chuť.

Obsahuje ibišek, který v ovocných čajích od Oxalisu způsobuje onu pověstnou nakyslost. Vím, že je spousta lidí, kteří zásadně nekupují ovocné čaje které obsahují ibišek, protože jim nechutná, že jsou kyselé.

Já s tím nemám problém, jen bych podotkla, že pokud je čaj s ibiškem až moc kyselý a nechutná vám, pak jste ho možná dali moc na málo vody, nebo se přelouhoval… Tak o něco snižte dávku, a nebo zkraťte dobu louhování.

Zkrátka když se připraví správně, měl by být po oslazení medem velmi příjemně kyselo sladký, osvěžující, příjemný, voňavý.

Žádná nakyslá mrcha to fakt není 🙂 Taky myslím, že ibišek do ovocných čajů tak trošku patří, protože máme spoustu druhů ovoce, které je přirozeně kyselé/nakyslé a nikomu to nevadí, konzumujeme ho. (například červený rybíz) Když ovocný čaj není ani trošičku kyselý, připadá mi jaksi neuvěřitelný a plitký. – K takovému ,,plitkému šmejdu“ se ještě dostanu v dalších dílech.

Pokud ibišek vůbec nemáte rádi a nesnášíte ho, nekupujte ho. Pokud máte ale rádi ovocné Oxalisovské čaje a višně vám voní i chutnají, určitě tento berte, nezklame vás. Je moc dobrý a věrně višňový. Určitě se k němu budu vracet.

Kam dál:

Otevřít rubriku: ,,Čaje a nečaje“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Kač 2015-02-14 09:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, dračí perly jsem tuhle zahlédla ve zdravé výživě. Nabízeli takový menší pytlíček za asi 112 korun, a já na základě  tvých doporučení v jiných článcích o jejich koupi dost váhala 🙂 Ale nakonec jsem si řekla, že tam na mě (snad) ještě nějakou dobu počkají a koupila si levnější čaj 🙂 Ale díky téhle recenze už vím, že si tam pro ně zajdu a těch 112 za malý pytlíček opravdu dám…alespoň na zkoušku, vážně mě hodně lákají 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2015-02-14 12:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Jasně no, chápu… Ale budou i recenze na mnohem levnější čaje, které jsou výborné. Ty dračí perly jsou trošku pálka, ale z pochopitelných důvodů jsem jimi prostě musela začít.

Ikona diskutujiciho Petr Pan 2015-02-14 13:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proč nepoužíváš promile?

Ikona diskutujiciho Alue 2015-02-14 13:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: :D taky dobrý nápad!

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2015-02-14 14:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já vlastně piju jen ovocné čaje. S medem, opravdovým citroónem. A když jsem nemocná, přidávám i pepř a skořici. Udělá to zvláštní příchuť.

Ikona diskutujiciho Verča 2015-02-14 17:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dračí perly jsou perlou čajů.:-) Já hořčiny nemusím, takže louhuji chladnější vodou. Zmínka o projímavých účincích čaje mě překvapila. Když se učím celou noc na zkoušku a moc toho tudíž nenaspím, dopuji se čajem a většinou pak ráno mívám mírný průjem. Myslela jsem, že se tělo jen čistí, aby tu fyzickou i psychickou (rozuměj učení) zátěž zvládlo, ale možná na to má vliv i čajík… Ačkoliv doufám, že tyto noční studijní eskapády zredukuji, musím uznat, že nebýt jich, nepoznala bych, jak skvěle mě dokáže čaj nabudit, protože káva na mne působí opačně.

Ikona diskutujiciho Valluš 2015-02-14 20:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkně zdravím, Oxalis mě nenadchl v žádném směru v porovnání s čaji které má AMANA, DOBRÁ ČAJOVNA, EXPECT.CZ, tatktéž nejsem znalec, ale tyto zdroje čaje mě namlsaly, čaje od Oxalisu jsou dle mého uměle a nepřirozeně převoněné a asi 3x čaj od nich koupenej letěl na kompost, jasmínový čaj je (ten dražší dobrý), ale asi stejná kvanta čaje kupujeme především tmavý PU-ERH (no ale o tom tady teď asi řeč není). Je to nakopávač neskutečnej a také se po něm pěkně proběhnu po ránu na WC. Pijeme ho taktéž tuny, ten si člověk od začátku buď zamiluje nebo ho nemůže ani cejtit a nazývá ho "klášterní zatuchlinou či vyráchanýma ponožkama" Ale to asi odbíhám od tématu. Jinak pokud někdo nechce mít přelouhovaný a hořký zelený čaj je dobrý OLONG, jsou od světloučkých po tmavší taktéž PU-ERH je i bílý i zelený….tak papapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapapa a příjemné popíjení

Ikona diskutujiciho R. 2015-02-16 08:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak že má zelený čaj až takový takový vliv na trávení, jsem nevěděla. Každé ráno ho piju, pak lítám a pak se divím 🙂 Tak to teď zkusím tu nižší teplotu.

Ikona diskutujiciho Niki Bretschneider 2015-02-16 10:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Přesně tohle mne napadlo, ale pak mi došlo, no, nebylo by lepší používat ppm? :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2015-02-16 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Já ho už zalila až druhý den a šlo to. Delším odležením se mírně změní chuť, ale to je pochopitelné… První nálev je stejně nejlepší.

Ikona diskutujiciho vanilková 2015-02-16 12:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: před tím zaléváním čaje po delší době (když už jsou čajové lístky párkrát zalité) mě třeba brácha vždycky varuje. Prý se tam může začít tvořit plísně a třísloviny či kdesi cosi,moc tomu nerozumím… Já si to raději hlídám a čaj plánuji, když mám doma čas anebo někomu ten čaj taky nabídnu:-)

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2015-02-20 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Pravda, po delší době by se už čaj zalévat neměl, za prvé se tam začínají tvořit plísně a za druhé už jsou ty prospěšné látky v čaji (hlavně zeleném, černé na to tolik netrpí) zoxidované = znehodnocené. Nemělo by to být víc jak 2-3 hodiny, což i na ten nejpomalejší čajový obřad s více nálevy bohatě stačí.

Ikona diskutujiciho Vojta 2015-02-20 20:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak dlouho přibližně necháváš louhovat ty dračí perly? Všude se doporučuje úplně jiná doba. Oxalis píše 5 minut, někde 3 minuty, a nějaká číňanka to nechala 1 minutu. Nevím, jak by měl správně chutnat, takže jsem z toho dost jelen.

Ikona diskutujiciho Alue 2015-02-21 09:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Louhuj tak dlouho, dokud nemá barvu moči a líbeznou vůni. … Minuta je málo, 5 minut je zbytečně moc.

Ikona diskutujiciho Vojta 2015-02-21 20:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě voní pořád stejně, pokud to není nějaká extrémní doba. Ale zkusím třeba něco přes tři minuty, díky.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek