3 dôvody, prečo sme dnes tučnejší ako pred 30 rokmi (nie je to strava, ani cvičenie)

5.7.2016 v Zdravověda 16

Pred 30 rokmi to boli staré dobré časy, keď došlo na jedenie, cvičenie a chudnutie. Prečo?

Podľa autorov najnovšej štúdie, je pre dnešných dospelých oveľa zložitejšie udržať si tú istú váhu ako našim náprotivkom pred dvoma či troma dekádami. A to aj vtedy, ak je množstvo stravy a cvičenia rovnaké.

Inými slovami, dospelý človek okolo tridsiatky, ktorý dnes skonzumuje denne 2000 kalórií a cvičí 2 hodiny týždenne, bude o 10% ťažší ako rovnako starý dospelý v rokoch 1980.

Ako je to možné?

Toto zistenie bolo prekvapením pre výskumný tím z Yorkovej Univerzity v Toronte, ktorý sa podujal preskúmať, ako sa vyvíjal vzťah medzi prijímanými kalóriami v strave, fyzickým cvičením a obezitou v čase.

Na zistenie týchto informácii analyzovali stravovacie údaje o 36.400 Američanoch medzi rokmi 1971 až 2008 a tiež údaje o cvičení 14.419 indivíduí medzi rokmi 1988 až 2006.

Dospeli k záveru, že pri rovnakých podmienkach v stravovaní a fyzickej aktivite bude súčasný človek mať index telesnej hmotnosti o 2,3 bodu vyšší než pred 30 rokmi, čiže bude vážiť o 10% viac, ako v roku 1988.

Ide o dosť pochmúrnu správu a to obzvlášť pre ľudí, ktorí sa snažia schudnúť, alebo si udržať zdravú váhu.

Otázkou preto je, aké iné faktory než strava a cvičenie, prispievajú k nárastu obezity?

Výskumný tím je presvedčený, že za tento stav môžu 3 faktory:


1. Vystavenie tela chemikáliám

Pesticídy a niektoré ďalšie chemikálie v plastoch, potravinách, kozmetike, nábytku a ďalších predmetoch každodennej potreby (BPA, ftaláty) prispievajú k priberaniu.

Ide hlavne o ich schopnosť narúšať hormonálnu rovnováhu a metabolizmus.

2. Zmena črevnej mikroflóry

Črevná mikroflóra dnes nie je tou, čím bývala pred 30 rokmi.

Keďže je známe, že niektoré baktérie žijúce v črevách majú vplyv na telesnú váhu, ich zmena môže byť určujúcim faktorom.

Výskumný tím predpokladá, že k tejto zmene črevnej mikroflóry prispeli tri zmeny v stravovacích návykoch.

Prvou zmenou je to, že dnes ľudia konzumujú viac mäsa ako pred 30 rokmi a navyše, toto mäso obsahuje antibiotiká, hormóny a steroidy.

Druhou zmenou je zvýšené používanie umelých sladidiel, ktoré, ako bolo dokázané, vedú u ľudí k obezite, pretože narúšajú metabolizmus, znižujú inzulínovú rezistenciu tela a vyvolávajú ďalšie poruchy v organizme.

Treťou zmenou je naša obľuba v konzumovaní rafinovaných, spracovaných potravín, ktoré sa ukázalo, že dokážu meniť zloženie našej črevnej mikroflóry.

3. Zvýšené užívanie liekov proti depresii

Posledné štatistiky ukazujú, že medzi rokom 1988 a súčasnosťou došlo k 400% zvýšeniu užívaniu antidepresív.

Len v USA dnes berie tieto lieky 11% ľudí nad 12 rokov. Najčastejšie predpisovanými antidepresívami sú takzvané selektívne inhibítory znižovačov serotonínu (SSRI).

Tieto, ale aj iné druhy antidepresív, majú jeden nepríjemný vedľajší účinok – priberanie na váhe.

Experti tvrdia, že 25% ľudí užívajúcich antidepresíva môže očakávať pribratie aspoň 5 extra kíl navyše.

Čo môžete proti tomuto robiť?

Záver výskumníkov teda nie je veľmi pozitívny: Aby ste si udržali tú istú váhu ako pred rokmi, musíte jesť menej a cvičiť viac.

Okrem toho je potrebné sa zamerať aj na hore uvedené príčiny zvýšeného priberania.

Konkrétne, výskumný tím odporúča nasledovné:

  • Vyhýbajte sa škodlivým chemikáliám vždy, keď je to možné a zvlášť tým, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu, ako sú BPH, flaláty, olovo, ortuť a orgánofosfátové pesticídy.
  • Podporujte zdravú črevnú mikroflóru tým, že budete konzumovať potraviny bohaté na probiotiká (jogurty, kombucha, kyslá kapusta) a uprednostňovať stravu obsahujúcu celostné (nie polotovary) a surové potraviny.
  • Ak užívate lieky ako antidepresíva, kortikosteroidy, lieky na cukrovku, beta-blokátory, potom sa pokúste zistiť u vášho lekára, či k nim neexistujú prírodné alternatívy (bylinky, špeciálne potraviny a podobne). Aj keď to nepôjde, stále je dobré, že o týchto faktoroch spôsobujúcich priberanie budete vedieť a tak môžete učiniť iné protiopatrenia.

Ďalšie príčiny nadmerného priberania

Okrem uvedených faktorov sa autori štúdie domnievajú, že príčinou zvýšeného priberania u ľudí v súčasnosti môžu byť aj 3 ďalšie faktory:

Stres

Vzťah medzi stresom a priberaním je ten, že stres vedie k zníženiu hladiny serotonínu, čo vyvoláva zvýšenú žiadostivosť po sacharidoch (sušienky, čokoláda, čipsy, zmrzlina a podobne).

Pri chronickom strese sa zvyšuje hladina stresového hormónu kortizolu, s čím je spájaná akumulácia tuku, čo potom zasa zvyšuje kortizol a nastáva tak začarovaný cyklus.

Je zrejmé, že za posledných 30 rokov množstvo stresu v spoločnosti vzrástlo. Viaceré výskumy odhadujú jeho nárast vo všetkých sociálnych kategóriách v rozmedzí 10 až 30%.

Spánok a expozícia svetla

Nedostatok spánku a obezita je veľmi nezdravá kombinácia.

Štúdia amerického Centra pre kontrolu chorôb (CDC) na 14.000 dospelých zistila, že ľudia, ktorí spia denne menej ako 6 hodín, budú pravdepodobnejšie obéznejší než ľudia so spánkom 7 až 9 hodín denne.

Na nedostatok spánku vplýva aj neustály nárast expozícii umelého osvetlenia či už zvonku z ulice, alebo z domácich zdrojov ako sú televízory, mobily alebo počítače.

Nadmerná svetelná expozícia potláča produkciu spánkového hormónu melatonínu.

Elektromagnetické polia

Je evidentné, že za posledných 30 rokov došlo k neúmernému nárastu kontaminácie nášho prostredia rôznymi druhmi elektromagnetických polí – mobilné vysielače, wi-fi, televízne vysielanie a podobne.

Štúdia z roku 2012 poukázala na to, že ľudia, ktorí žili 6 rokov vo vzdialenosti menšej ako 100 metrov od vysielača pre mobilné telefóny, mali oveľa menšie množstvo vyplavovaných hormónov do krvi. Týka sa to hlavne hormónov štítnej žľazy.

To potom u nich viedlo k hypotyreóze, čiže zníženej funkcii štítnej žľazy, ktorá sa prejavuje práve priberaním a zvýšenou únavou.

zdroj: http://www.badatel.net/3-dovody-preco-sme-dnes-tucnejsi-ako-pred-30-rokmi-nie-je-to-strava-ani-cvicenie/

Komentáře

Ikona diskutujiciho armag 2016-07-05 08:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je zbytečné si tím lámat hlavu, když se někdo bude přežírat jako prase, tak nakonec tak bude i vypadat…

Ikona diskutujiciho Alue 2016-07-05 09:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Kdybych vyznávala podobně blbou pesimistickou životní filozofii, tak ráno ani nevstanu z postele, protože stejně jednou umřu.

Ikona diskutujiciho 7Lily7 2016-07-05 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článok aj s odkazom na štúdiu. Krásne zapadá do mozaiky – štítna žlaza je proste důležitý štít.

Ikona diskutujiciho Lucy 2016-07-05 15:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tenhle článek je vážně dobře napsaný 🙂 Spoustu věcí jsem vůbec netušila.

Ikona diskutujiciho Francis 2016-07-05 18:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Verím tomu, že je to s daným problémom tak ako sa píše v tomto článku…

Ikona diskutujiciho armah 2016-07-05 19:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ad 2) Já to tak beru, protože mi přijde hodně divné, jak lidi berou vážně svou váhu.

Ikona diskutujiciho Kate 2016-07-08 12:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, pri cteni Cinske studie a precteni Starch solution, zastavam nazor, ze strava muzes vlastne za hodne veci. Samozrejme to ma co delat i s psychickym stavem.. Ale stravu muzeme nejlehceji zmenit k lepsimu a muze udelat velke veci. Kasein a vseobecne zivocisne bilkoviny podporuji rust rakoviny a dalsi civilizacni choroby. Jist zdrave, tedy rostlinnou stravu, muzeme jist v mensim i ty horsi latky a neudela nam to tak spatne jako kdyby jsme primichali do jidla zivocisne produkty. Pro me uz ne tolik prekvapive zjisteni za tu dobu, co se zajimam o zdravy zivotni styl, ale nekomu by to mohlo pomoci nebo otevrit oci 🙂 Za me HCLF lifestyle (vysokosacharidovy a nizkotucny zivotni styl) a muzeme zdrave zhubnout. Preji vsem krasny den 🙂

Ikona diskutujiciho Mára 2016-07-09 09:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Potvrzuji přibírání po antidepresivech. Mámin přítel po nich nabral 15 kilo a já je bohužel taky beru (konkrétně Sertivan) – půlku ráno, půlku večer a přibral jsem po nich značně. Nevím kolik přesně, nemám doma váhu :D ale typuju že kolem 7 kil.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-07-09 11:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]:  A proč bereš prášky? Není lepší své problémy řešit a postavit s ejim čelem, než jenom utlumovat bolest? Opravdu je musíš brát???

Ikona diskutujiciho Mára 2016-07-09 11:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:Aluško je to kvůli té mojí slečně o které jsem Ti psal v poradně jestli pamatuješ. A kvůli její rodině. Skončilo to bohužel špatně. Rozešli jsme se. Je mi po ní moc smutno, teskním po ní. Je mi smutno z toho co nám udělali její rodiče. Já to zkoušel bez prášků, dokonce jsem si kvůli tomu pořídil Tvůj energetický krystalek. No bohužel mi bylo pořád stejně smutno. Plakal jsem po ní několikrát deně (včetně doby kdy jsem byl v práci což je hodně nepraktický) trvalo to něco přes měsíc, čekal jsem že to snad přebolí a že zas budu schopnej normálně žít bez neustálýho pláče a stesku, no bohužel ne, tak jsem prostě šáhl po antidepresivech. Utlumují tu bolest a stesk celkem hodně. Je mi jasný že je to otrávená pilulka která působí na nervový systém a za delší dobu nastanou vedlejší učinky a tak, ale já nebudu den co den plakat a smutnit a trápit se. Možná třeba za rok, nebo za rok a půl až se mi po ní trochu přestane stýskat a až sám v sobě dovedu odpustit jejím rodičům, potom je vysadím.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-07-09 11:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  No doufejme že pak vysadíš a budeš v pohodě, s tímto není dobré si zahrávat :(((

Ikona diskutujiciho Mára 2016-07-09 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Děkuji že máš o mě starost 🙂 Potěšilo mě to 🙂

Ikona diskutujiciho Elois 2016-07-09 21:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsi psala ty, nebo jsi to někde okopírovala? Já jen, že většinou píšeš česky. A navíc jsem ten článek našel i na jiné stránce. Tak jsem zmatený.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-07-09 22:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  viz. zdroj.

Ikona diskutujiciho Lenice Léňa 2016-07-25 00:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alue 2016-07-25 09:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  Souhlasím. Taky jsem raději několik let trpěla jako zvíře každý den, než abych zlomené srdce naháněla antidepresivy….

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek