3. / Tichá smrt: Wi-fi a mobily: Jak správně zacházet s mobilem, aby nás co nejméně ozařoval

17.12.2012 v Prevence 27

Tento článek je pokračování seriálu. První díl najdete zde: 1. / Tichá smrt: Wi-fi a mobily

Když jsme se tedy prokousali přes základní údaje, viděli jsme film, shrnuli si důkazy, názory vědců a výsledky studií, dostáváme se konečně k praxi. Pokusím se zodpovědět nejčastější otázky a problémy, se kterými se pravidelně setkávám.

Samozřejmě, že pokud jde jeden člověk proti proudu masy, je jasné, že ne všechny problémy jsou okamžitě řešitelné. Mnohé z nich jsou záležitost dlouhodobá, která vyžaduje i vynaložení nějakého času i financí navíc.

Zdraví však máme jen jedno a vedle naší duše a svobodné volby rozhodnutí je to to nejcennější, co máme. (I když si ho věšinou vůbec nevážíme a uvědomíme si to, až když ho ztratíme.)

Mobil většina lidí nepotřebuje

Při diskuzích s lidmi narážím stále dokola na jeden argument: ,,Ale já ten mobil potřebuji, moje děti ho potřebují, musíme se domluvit, kdyby někdo něco potřeboval…“


Kdo mobil potřebuje: Jediný člověk, který mobil musí neustále nosit u sebe zapnutý a být v pohotovosti je ten, který to má v popisu práce a pro kterého je zapnutý mobil pro výkon práce základní a nezbytná pomůcka, kterou nelze nahradit ničím, ani pevnou linkou, nebo e-mailem.

Tento člověk je výjimka, ale i ten má svobodnou volbu rozhodnutí. Pokud tuto práci dělat nechce, nemusí. Může dělat jinou a problém v popisu práce je pryč. Může to dělat někdo jiný, kdo si myslí, že mobil je bezpečný, což už není naše starost. I ten druhý člověk má totiž právo svobodné volby a nemusí to dělat.

My všichni ostatní ,,obyčejní lidé“, kteří nekoordinujeme letecký provoz, nejezdíme se sanitkou a nemáme obrovitánskou mega firmu, kde se nesmí hovor spozdit ani na dobu, než dojdeme do firmy a sekretářka nám vyřídí vzkazy, my ostatní skutečně mobil nepotřebujeme.

Vaše děti ho mít nemusí: Rodiče, buďte soudní. Když vy jste byli malí, jak vás vaši rodiče vychovávali? Jak vychovávala vaše babička vaši maminku, když tehdy nebyly mobily? – Výchova probíhala normálně a přežili jste to jak vy, tak vaši rodiče a prarodiče. Dítě mělo své povinnosti, rodiče věděli od kdy do kdy má školu, jak dlouho mu trvá cesta domů. Když šlo dítě ven, stanovila se doba kdy přijde a tu bylo nutné dodržet… Když se nedodržela, dítě se nějak potrestalo a jelo se dál…

Dnešní rodiče jsou pod palbou zastrašování: ,,Svět je plný vrahů, úchyláků, auta jezdí rychle, někdo to dítě okrade, nebo ho rovnou ukradne..“

V případě nutnosti je na každé ulici telefonní budka a každý kolemjdoucí má díky přetechnizované době mobil… Proč by se vaše dítě mělo každý den zbytečně ozařovat, když v případě nouze je v okruhu deseti metrů hromada pevných linek a mobilů, odkud se s vámi může spojit přímo, nebo někdo, koho požádá?

Jak jste řešili problémy vy, když jste byli děti? – Myslíte si, že vaše dítě je nějaký jiný tvor, než jste byli vy sami v jeho věku? Že si bez mobilu na rozdíl od vás neporadí?

A kolik problémů způsobují mobily ve školách? – Internet v mobilu je nejlepší tahák, zvonění a vibrování v hodinách ruší, děti se pak špatně / vůbec nesoustředí… Nakonec jim spadne o přestávce na zem, někdo jim ho ukradne a je oheň na střeše.

Nemluvě o tom, kolik děti s mobilem utratí… zbytečně. Se svými kamarády se mají na společných akcích domlouvat buď přímo ve škole, mohou použít internet, nebo si prostě zajdou na slepo a buď dotyčný čas má, nebo nemá. Je to tak jednoduché…

Předtím jsme to tak mohli dělat všichni, ale dnes to najednou nejde a všichni strašně potřebují mobil, protože si bez něj nic nezařídí? – To je jen iluze moderní doby a iluze naší vlastní pohodlnosti.

Dospělý člověk ho také nepotřebuje

Když se chcete s někým sejít, domluvte si to předem třeba přes e-mail, skype, nebo přes pevnou linku. Naučte se dochvilnosti a pečlivosti. Když nemáte mobil, abyste mohli napsat o tom, že máte zpoždění, naučíte se chodit na čas, což vašemu charakteru jedině prospěje a i ostatní lidé to ocení.

Pokud mobil používáte místo budíku a je to pro vás argument, probuďte se a kupte si normální digitální budík, který netiká a poslouží vám rozhodně lépe a zdravěji.

Pokud máte mobil místo hodinek, kupte si prostě hodinky, nebo mp3, či apple iPod. Tam jsou všude hodiny také, bez ozařování a při troše snahy i s hezkou hudbou.

Nechte ho v šuplíku pro výjimečné stavy

I při dodržování všech nejlepších zásad se občas stane, že mobil přijde k duhu… Ale kolikrát se to stane? Pokud člověk správně postupuje, tak maximálně dvakrát do měsíce, což je velmi málo. Často je také potřeba při spravování elektronického bankovnictví, kdy se bez něj člověk skutečně neobejde, případně je mobil dobrý na situace, kdy jdete/jedete na neznámé místo a může se snadno stát, že budete potřebovat dořešit přesné místo srazu, donavigovat k cíli, nebo pokud jedete přes půlku světa, rádi byste rodině napsali, že jste naživu a zdraví.

– Jak často ale tyto situace nastanou a když už nastanou, kdy dojde skutečně na zapínání mobilu? – Mezitím může spát v šuplíku, do práce a do školy choďte bez něj, spěte bez něj… Nenoste ho s sebou na procházky, ani na něm nehrajte hry.

Velice mne fascinuje, jak si lidé navzájem volají o věcech, které mohou ve většině případů počkat a dají se dořešit osobně až přijdou domů, případně jsou to takové maličkosti a zbytečnosti, které není potřeba druhému člověku říkat vůbec. Přesto někomu stojí za to, aby zbytečně provolával.

Když sedím v MHD a poslouchám co se okolo děje, 99% lidí, kteří právě telefonují, řeší blbosti, které by se měly řešit osobně: Někoho pomlouvají, komentují svoji rodinu, stěžují si na svůj život, nebo řeší se svým partnerem nějaký problém.

– Když chci někoho pomluvit, nebo rozebrat svoji rodinu a svůj život, řeknu to své kamarádce osobně nad šálkem kávy a když mám problém se svým přítelem, vyřeším si to s ním, až přijdu domů.

Stejně tak muži v obchodech: Běhají po supermarketu a volají své ženě, co mají nakoupit… Typická situace, ano, každý jistě chápe, že naprostá většina mužů nevěnuje pozornost tomu co je doma vyjedené a co došlo, takže jim to žena musí diktovat.

V mém životě se tomu, kdo jde nakupovat a nemá přehled o tom co je potřeba koupit, píše jmenný seznam i s poznámkou, kolikrát danou věc má koupit.

Seznam se dodrží, dotyčný si k tomu přidá něco podle sebe a když vezme omylem něco jiného, svět se nezboří… a nakoupí i bez mobilu.

Krásné jsou i situace v rodinách: Rodiče napíšou svému dítěti SMS, aby jim šlo otevřít vchodové dveře, místo aby prostě zmáčkli zvonek… Nebo mu volají z vedlejší místnosti, aby přišlo k večeři… Místo aby zvedli zadek a šli za svým dítětem rovnou.

Jak mobil správně používat:

1. Pokud nikomu zrovna nic nepotřebujete napsat, nevoláte a neočekáváte důležitý hovor, nechte mobil vždy vypnutý, pokud ho nosíte u sebe. – Zásadně ho nenoste u sebe, pokud víte, že ho ten den nebudete potřebovat.

2. Používejte ho pouze v případě skutečné potřeby, ne na hlouposti.

3. Kupte si na mobil handsfree sluchátka. Pokud přijímáte hovor, slyšíte a mluvíte přes sluchátka, mobil nedržíte v ruce a položíte ho vedle sebe, co nejdál to jde (kam až dráty dovolí). Pokud voláte a mobil držíte v ruce, má to prakticky stejný efekt, jako když si ho přikládáte k hlavě.

Vhodnou alternativou je i hlasité handsfree.

4. Pokud nemáte handsfree ani sluchátka, pište pouze SMS. Když SMS dopíšete, ve chvíli kdy ji odesíláte, mobil nedržte v ruce. Nechte ho ležet někde bokem. – Mobil který odesílá SMS, vyzařuje mnohem více, než v neaktivní fázi.

5. Pokud vlastníte energetickou kartičku od TM, dá se kartička přiložit na ucho a pak přes ni telefonovat. (Neprochází přes ni záření) Déle než několik minut takto ale netelefonujte, kartička neodstíní úplně vše na 100%, to byste jich museli mít rovnou několik okolo celé hlavy a na štítné žláze. Kartička je pouze krátkodobé řešení pro stavy nouze.

Odrušovače na mobil

Jsou aktuálně pěkná lichva. Žádné nálepky ani spirály neodruší vyzařování mobilu. Znám rušičku, která kompletně a funkčně odstíní veškeré záření do 50ti metrů. Je to pořádný bazmek a nestojí rozhodně korunu padesát… Ale v takovém případě mobil nemá žádný signál.

Pokud váš mobil má signál, potom VŽDY září. Je úplně jedno, čím ho máte polepený, nebo jaký woodoo přívěšek si na něj dáte. Dokud máte signál, máte stále problém.

Elektromagnetické záření dokáže částečně upravit a pohltit pouze Orgonit. Orgonit však nepohltí ani neodstíní vše. Je dobré jich mít pár okolo vašeho počítače. Pokud mají větší rozměr, fungují. Ale ani jako přívěšek na mobil nemá orgonit potřebný efekt, aby dostatečně minimalizoval zdravotní rizika.

Pokud chcete být zdraví a chránění před nebezpečnými mobilními telefony, jediné a skutečně funkční řešení existuje pouze jedno: Nepoužívejte mobil.


Kam dál:

Otevřít rubriku ZDRAVÍ: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Míša 2012-12-17 06:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Někteří z nás to kvůli domluvě s rodiči prostě potřebují. Domů volám i víckrát za den, protože kdybych čekala, až se máma jednou za den přihlásí na mail, tak se asi nedočkám. A zajímalo by mě, kde ještě mají telefonní budky? U mě doma je jedna ve městě a v ve městě kde studuju jsem žádnou ani neviděla. Aspoň tak se snažím mít telefon během dne na druhé straně místnosti a po ránu u hlavy jen budík a mobil dál.

Ikona diskutujiciho Farah 2012-12-17 07:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To uz mi takhle bracha parkrat napsal smsku (delila nas jen zed pokoje!): CO BUDE K JIDLU?

Ikona diskutujiciho sdfgsdfgs 2012-12-17 08:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

omg

Ikona diskutujiciho Zayra 2012-12-17 10:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Takže když mobil nemá signál, tak nic nevyzařuje?;)

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-12-17 10:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ten mobil je uplně na hovno :D ….já bych radši tahal teda vysílačku :)) a volání je zdarma :D

Ikona diskutujiciho Eva 2012-12-17 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna mě napadla taková ta situace, kdy se někdo najednou složí třeba v parku a člověk musí rychle hledat telefonní budku… tady nepřítomnost mobilu opravdu vidím jako vážný nedostatek (i když jinak bych ho klidně zahodila).

Ikona diskutujiciho Kačíí 2012-12-17 16:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem v používání mobilu celkem nespolehlivá :D Mám ho věčně vybitý, když ne, tak stejně se mi nikdo nedovolá, protože ho mám v hloubi školního batohu :DD Že bych to začala brát jako výhodu?? Sice teda, jak jsem dostala  narozeninám nový, tak jsem na něj lezla celkem dost, protože jsem nemohla odolat všem těm vymoženostem, které android mobil nabízí a ještě jsem o tom vyzařování neměla ani páru (stydím se!!), ale teď jsem to omezila ještě víc a často vypínám si ho (nebo si dávám letecký režim, to pak nevyzařuje , protože ten signál není), ale zároveň se snažím být i k volání pokud možno dostupná. O těch sluchátkách popřemýšlím, protože se přecijen někdy zakecám s telefonem u uší třeba víc, než 15 minut, ale ne moc často naštěstí. Daleko víc mě štve, že máme doma router s wifi signálem, co já vím, tak to není ta obří wifina, ale o moc lepší to není asi…

Ikona diskutujiciho Ketly 2012-12-17 16:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O nebezpečí mobilů a wi-fi sítí už dávno vím, ale nemyslím si, že by se to mělo úplně zrušit. Například můj děda před rokem a půl šel na dřevo do lesa. Řezal tam stromy motorovou pilou a v momentě, kdy si stoupl na klády a chtěl tam něco řezat, tak mu podjely nohy a on si zlomil pánevní kost. Kdyby neměl mobil a nezavolala si záchranku, tak by tam pravděpodobně zemřel a zjistili bychom to my až po týdnu, co tam přijedeme a zjistíme, že v domě nikdo není.

Ikona diskutujiciho Kačíí 2012-12-17 16:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé omlouvám se za svojí nevědomost o těch routerech…ale je to pro mě nepřímná informace teda…

Ikona diskutujiciho Ella 2012-12-17 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nikdy jsem mobil nijak zvlast nechtela,pripadalo mi smesne kdyz vidim lidi na ulici v obchode ci autobuse,jak ho drzi u ucha a kecaji a ty muzes vsechno slyset,no ale pak prisla doba,kdy jsem dostala ucet na pevnou linku na 180 eur(prace meho syna)a to rozhodlo,ze jsem odhlasila pevn.linku a ten mobil si poridila,ale musim rict,ze jsou dny kdy netelefonuju vubec,nekdy zase mluvim pul hod,ale neni to zas az tak casto.A moc dobre si pamatuju na dobu,kdy zadne mobily nebyly,jako decka jsme litali venku,bylo nam narizeno,prijdes tr.v 6 vecer a panecku,jak jsme hlidali hodinky,aby jsme se jo nezpozdili a nebyli potrestani.A slo to prima,ja si myslim,ze je to lenost,pohodli,zvyk,dnesni ml.generace si uz na to tak zvykla,ze by byli bez mobilu jako bez ruky,at to stoji co to stoji.Taky jsem vzdycky rikala,ze ti co potrebuji mobil jsou doktori,zamestnanci,co hodne prichazeji do styku z lidmi a horolezci(V horach ale mozna ani nebude fungovat),ostatni se klidne muzou obejit.Mala otazecka pro Alue,myslis,ze by mobily mohly zpusobovat i obezitu?Vzdyt to uz ani neni mozne kolik mladych lidi(to nikdy nebyvalo)je tak obeznich a neverim,ze za tim stoji jenom mac donaldy.

Ikona diskutujiciho Dáša 2012-12-17 18:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:Zase by to třeba lidi donutilo naučit se první pomoc.

Ikona diskutujiciho Ananas 2012-12-17 21:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To jsem si taky dneska něco přečetla :D otevřu ábíčko a jeden z dotazů na "Mourrisona" : 'Ahoj Mourrisone..*bla bla* Jsem na svém PC půl hodiny a najednou je mi na zvracení….*blabla atd.*' Oni mu tam radí zkontrolovat monitor nebo běžet za fůrou doktorů, chudákovi, ale spíš bych tipla, že je to jeden z takových, co prosedí u fbčka a podobně dost hodin :D Njn

Ikona diskutujiciho Evča77 2012-12-17 21:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Teda musím bohužel konstatovat, že přes všechno, co tady čtu, stejně nedokážu nepoužívat mobil a wifi.

Ikona diskutujiciho Igi 2012-12-17 22:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Jo vyzaruje porad, akorat na tebe nezari, nebo spis jen minimalne ty stacionarni(pevne) vysilace. No napada me tak pro ty, kteri se mobilu nechcou vzdat, aby kdyz zrovna nevolaji jej bud vyply, nebo zabalili do alobalu, to by potom taky nevyzaroval, ale nevim kolk lidi by to takhle delalo :-D

Ikona diskutujiciho Alue 2012-12-18 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Ano, vyzařování z mobilu poškozuje štítnou žlázu a špatná funkce štítné žlázy znamená vysazení lymfatického systému. To znamená zadržování vody a následnou obezitu.

Ikona diskutujiciho Bílej vlk 2012-12-18 18:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co záření, které "projde" okolo kartičky?

Ikona diskutujiciho Týna 2012-12-18 21:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Kdybych raněného našla na odlehlém místě, kudy projdou lidi jednou za čas a ona "neškodná" telefonní budka by byla kdovíjak daleko, byla by mi taková první pomoc k prdu, že. Zvlášť, kdyby měl dotyčný vnitřní krvácení/poraněnou páteř/spoustu dalších scénářů. 😉

Ikona diskutujiciho karel 2012-12-19 14:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

hezký článek, četl jsem to především ze zajímavosti vyjma předchozích dílů a nečekal, že při nošení zapnutého mobilu dělám chybu. pak lituji podnikatelů, kteří ho musí mít zapnutý a to nutně

Ikona diskutujiciho Radista 2012-12-21 11:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Verte, ze mobil vas uz nevytrhne, jsou tu tisice jinych zdroju zareni a mnohem vykonejsi nez wifi a mobilni telefony. Je videt, ze ten clanek psal nekdo, kde teto problematice vubec nerozumi 🙂 … a co teprv mikrovlnne trouby !!! Jite ozarene jidlo ?! 🙂 P.S. Rusicka mobilu je opet jen vysilac co zari mnohem vic nez mobil a mobil bez signalu naopak zvysi svuj vykon, kvuli snaze signal najit !!!

Ikona diskutujiciho Ameline 2012-12-26 16:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Inu, mě se zhruba před dvěma měsíci mobil pokazil a jelikož jsem neměla tu trpělivost přenášet kontakty, prostě jsem ho přestala používat. Je to ohromná pohodička. A také zábava, hledat nějáké ty alternativní cesty. Vždycky se mě zmocnila ohromná pohoda, když jsem byla mimo signál a teď si to užívám stále. Doma máme net na kabel přes pevnou a je to spolehlivější než mnohé wifiny, dokonce i rychlejší než některé, jedem na tom celej barák. Navíc jsem si všimla zajímavého fenoménu – když mě někdo opravdu, opravdu potřebuje sehnat, mám náhlé nutkání třeba vyřídit ten platební příkaz nebo je něco jiného, co mě mobil přinutí zapnout. Legrace. Zkuste to, bezmobilnost je sranda, a vidím, že je tu i přidaná zdravotní hodnota :D

Ikona diskutujiciho koko 2013-01-09 13:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a co když mám režim letadlo?:)

Ikona diskutujiciho jutik 2013-01-16 13:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro ty, co mají chytré telefony a používají je i jako budíky bych doporučil aplikace, které na noc přepínají mobil do režimu letadlo, tudíž si při spánku odpočnete od záření a nestane se vám, že zapomete mobil přepnout. 🙂

Ikona diskutujiciho Kačka H. 2013-02-11 22:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já bych se mobilu už dávno zbavila, ale rodiče by z toho asi kleplo… oni si to nenechají vysvětlit :´(

Ikona diskutujiciho Marta 2013-10-25 16:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velice  zajímavý článek, v dnešní době s myslím důležitý. V souvislosti s ním jsem si vzpomněla, že jsem viděla na internetu tzv. "destičku proti vyzařování z telefonu" z "šungitu" nebo tak nějak. Zajímalo by mě, zda to má nějaký efekt, nebo jestli s tím má někdo nějaké zkušenosti.

Ikona diskutujiciho Bofinka 2014-03-08 10:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Doporučuju, abyste před spánku nastavil v mobilní telefon na režim "letadlo", tím vlna z mobilu přestat fungovat. Díky tomu zlepší kvalitu spánek a zjasní sen. Kolikrát jsem vyzkoušela a bych potvrdila.

Ikona diskutujiciho Aneska 2015-08-20 20:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včera, když jsem jela do města, jsem viděla věc, z které se mi úplně zvedl žaludek. Matka dítětě, jež bylo v tom šátku v kterém dneska nosí své dítě kdejaká žena, zrovna telefonovala a ten mobil měla asi 2 cm od hlavy svého dítěte. Už už jsem k ní chtěla přiskočit vynadat jí.

Ikona diskutujiciho kateřina 2016-10-10 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak to mám udělat, když chodím do školy, kde nejen, že má každý okolo mně mobil, případně i tablet nebo notebook, ale ještě je tam k tomu všude plošně wifi? Nosím u sebe jeden orgonit (plánuju, že jich koupím více) mám dojem, že to ale nestačí že? Možná, kdybych jich měla třeba u sebe 5 různě po kapsách nebo v batohu, avšak mám takový dojem,že když tedy orgonit pohlcuje záření, tak by měl být právě, co nejblíže místu zdroje záření, tak že mi moc nepomůže, když ho budu mít u sebe, ale mobil bude mít člověk třeba metr ode mě (a dalších 20 lidí o 4 metry dál). Nebo se pletu? Na prvopodstatě jsem četla, že je dobré si zašít oválné kousky šugnitu do čepice, bylo to myslím proti tomu, aby někomu někdo něco vnutil do mysli proti jeho vůli, energetickému útoku apod. Ono to je myslím i proti tomu záření z přístrojů, mobilů, wifi  atd. ale zase mít celé vyučování na hlavě pokrývku, to by se mě beztak někdo pořád ptal, proč to mám. Odpovídala bych, že kvůli kosmonautskému tréninku :-). Jinak souhlasím, jak se píše v článku, že většina lidí stejně v MHD a jinde, řeší přes mobil akorát blbosti, a jiné věci se většinou dají stejně snadno jako telef. hovorem vyřešit i přes e-mail nebo jiné internetové "programy" přes, které můžete posílat zprávy a navíc je to zadarmo(jako ta služba sama o sobě). Lidi mi většinou argumentují tím, že mobil potřebuji, ale přece, když se něco stane, tak mají všichni kolem  mně mobil, tak že není problém si ho půjčit nebo říct tomu člověku aby zavolal pomoc atd. , případně doběhnout k nejbližší budce. A kdyby se člověku něco stalo třeba v pustém lese někde v divočině, tak tam stejně třeba nebude mít ani signál nebo se mu mobil vybije. (pokud teda všude s sebou netahá takovou tu přenosnou nabíječku, ale i ta nevydrží věčně). Já to vidím snad asi denně, že cokoliv někdo potřebuje, hned to má na mobilu- jízdní řády, slovník, kalkulačku, hodiny, přepočty měn…Já jediná z mého okolí vyhledávám v normálním knižním slovníku, nosím s sebou kalkulačku nebo, když něco potřebuji zjistit, jdu do knihovny. Jako, co by ti lidi dělali kdyby zrovna z nějakého důvodu mobily nefungovali a oni se museli spoléhat sami na sebe? Třeba i děti, co mají mobil už od útlého věku, když teď pomineme, že jim to velice škodí, tak to má i sociální dopad, místo toho abychom si povídali, tak datluje většina lidí do mobilu (a to většinou zbytečnosti, bez kterých by se v pohodě obešli, ne-li bez, kterých by jim bylo i lépe) třeba dítě se zpozdí o čtvrt hodiny a hned mu maminka volá nebo ono jí. Já chápu, že se rodiče bojí o svoje děti, ale teď je to pořád, zavolej až dojedeš, a dítě třeba zapomene a rodiče se hned stresují a přitom zbytečně. Já když jsem byla na 1. stupni ZŠ, tak mi taky např.: ujel autobus a přišla jsem domů pěšky o 2 hodiny později a máma byla v pohodě, prostě jsem přišla a hotovo, nebo jsme jako malí lítali s dětskama o prázdninách od rána do večera po venku a rodiče taky vůbec nevěděli, kde jsme a buď si nás prostě našli nebo až jsme dostali hlad, přišli jsme domů, a nikdo se o nás nějak zbytečně a nesmyslně nestrachoval, nanejvýš jsme dostali vynadáno, že jdeme pozdě. I když to samozřejmě záleží případ od případu a jak to má kdo doma zařízené a na čem se domluví, ale přece jen, abych dítě kontrolovala mobilem pět krát za den, mi přijde zbytečné.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek