6. Alušpacír – Mariánské údolí (fotodokumentace)

21.8.2012 v Zážitky 9

Na špacírek v Mariánském údolí nás bylo celkem 10. Počasí nám přálo a i pivo po obědě šumělo ve sklenici cosi o tom, že koupačka bude fajn. A byla.

Avšak hned první rozčarování nás čekalo během čekání na nejmladší ohlášenou členku výpravy, která se nedostavila. Marně jsme na ni čekali, marně jsem jí malovala křídou růžové a fialové šipky na cestu. Jakoby se po ní slehla zem… a chystané lízátko jako překvapení ode mě nakonec dostal Míra.

U rybníčků bylo hezky. Pověstné návaly jsou ty tam, to bylo před léty. Dnes je v Brně vyčistěná přehrada a tak většina lidu se jde slunit tam a Mariánské údolí upadá v zapomnění. To se nám teď hodilo.

Rozhodili jsme ručníky, první nadrženec na rybníček (já) tam vlítl prakticky hned, jelikož už mi bylo po koupání smutno. Od moře se totiž jaksi nepoštěstilo.

Nahodila jsem styl na čubičku a hrdě plula žabincem, za chvilku tam šupli skoro všichni také.


Takto vypadal můj slunivý pohled na rybníček. To zelené opravdu není travička, to je rybníček. Ale barvou mate, jinak je fajn. Opodál plul také větší kus dřeva, který jsem vyhnala od břehu. Byli na něm pavouci, které smetla voda, ale hlavně malincí vodní šnečci Bahnatky malé.

(Bahnatka je drobný plž s vejčitou pravotočivou hnědavou ulitou. Závity ulity jsou schodovitě odsazené a ústí tupým horním rohem. Ulita je vysoká 5 – 11 mm. Patří mezi vodní plže, ale je poněkud suchomilná. Zdržuje se většinou na březích pomalu tekoucích vod nebo v mokřadech. Dýchá plicními vaky. Je to hermafrodit. Během jednoho roku jsou schopni vyprodukovat 2 až 3 generace.zdroj)

Šnečci jeli na exkurzi po rybníčku, ale kláda brzy omrzela, protože se na ní nedalo lézt, takže je to zase pomalu odneslo na břeh. Bahnatku máte nahoře vyfocenou, přicuclou na skle, místo ikonky (vlevo nahoře).

Ale kdepak šneci, to už dneska nikoho moc nevzruší. Putovní Maxim, kterého jsem ten den ráno koupila, abych měla na památku víc kusů, šel z ruky do ruky. Budil veselý smích a rybniční bahnatka mohla jenom závidět, že s ní rozhovor nikdo nedělal. Čili tohle můžeme brát jako naši společnou špacírovou fotku, fotil se jen ten kdo chtěl. A také má jasné poselství, které na první pohled říká, co bylo hrdinou dne: Časák.

Já jsem na fotografii od pasu nahoru v časáku a abyste neřekli, tak dole mám ještě nohu a pramen vlasů. Takže jsme kompletní.

Ovšem zajímavého čtiva bylo více. Nemůžu zapomenout na chvíli, kdy mi na základě testu na styl domácího lékaře vyšla rada, ať si koupím mastičku na hemoroidy. Dozvěděli jsme se ten den spoustu zajímavých věcí…. Zakusili jsme idylku, zahráli si na netradiční hudební nástroje, které nám přivezl bratr Slovák žijící ale již delší dobu v čechách (zdravím), potlachali lehce se sousedy na vedlejších ručnících a zaházeli si s plastovým míčkem v rybníčku.

Nechci znít jako rekama na Mariánské údolí, ale přátelé, máte tam všechno: Bahýnko v rybníce, zatočený plech jako převlékací kabinka, TOI TOI zázemí, domeček kde si můžete místo TOI TOI skočit za pět korun na normální WC, koupit pívo, zmrzlinu, nebo jinou pochutinu. Zkrátka tam nic nechybí a po cestě potkáte dvě hospody, takže máte i na výběr, z toho jedna nabízela i ubytování.

Když začalo chladnout a slunko slábnout, sbalili jsme se a zalezli do hospůdky U Raka, kde jsme si každý něco dali dle chuti. Došlo i na výuku, aneb ,,Jak správně jíst pstruha“. Skončilo to zdárně, bez zaseknuté kostičky.

V podniku nás zaujala tato vosková mohyla. Jistě by mohla nádoba pod voskem vyprávět o tom, jak ji kdysi po otevření zapálili a od té doby už nikdy neočistili… Dlouho se jim nechtělo, až to nakonec pojali jako dekoraci 🙂

Na příště, podle toho jak to bude vypadat s počasím, bysme dali piknik, anebo koupačku, ale na jiném místě. To také jsem hned v neděli, tedy den na to, zkolaudovala a je to dobré místo, doporučuje devět Kuřimáků z deseti.


Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zážitky – Z cestování“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Kateřina 2012-08-21 09:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, je mi líto že jsem nepřišla neudelalo se mi dobře měla jsem horečku tak jsem nemohla jít :'(

Ikona diskutujiciho Alue 2012-08-21 09:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: To je škoda, trochu jsme se o tebe báli, holt každý den není posvícení.

Ikona diskutujiciho kATEŘINA 2012-08-21 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

JJ

Ikona diskutujiciho Blue 2012-08-21 11:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Konečně něco odpočinkového ;-) Děkuji.

Ikona diskutujiciho Laigo 2012-08-21 14:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Líbí se mi jak na všech Alušpacírech se všichni na fotkách smějí :))

Ikona diskutujiciho David 2012-08-22 07:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bydlím od Brna daleko, ale tento článek mi připoměl vzpomínky na dětství.Bylo mi tak okolo 10 let. Pobývali jsme tam s příbuznými na chatě poblíž Muchovy Boudy a byla to paráda, pamatuji si, že zrovna probihalo MS v Mexiku a v té době byl i průlet Halleovy komety. Koupali jsme se u Muchovy boudy,sbírali houby, opekali špekáčky a brambory v ohni a v popelu a také se poprvé opili z bílého vína. Prostě vzpomímky na spokojené dětství. Dnes jen všichni nadávají na tehdejší dobu, ale my jsme měli parádní dětství. Možná, když někdy pojedu kolem, tak si to údolí ještě alespoň jednou projdu. David

Ikona diskutujiciho VeronikaK 2012-08-27 17:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na tyhle stránky jsem zavítala teprve nedávno a tvoje články doslova hltám. Bohužel o Alušpacíru jsem se dočetla pozdě…ale doufám, že příští rok se mi poštěstí a budu také na jedné z těch fotografií :D Hodně štěstí do budoucna!

Ikona diskutujiciho Kadlcův Mlýn 2015-02-06 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Rak je dobrý, ale nejčastěji chodíme jakoby na začátek jezer jak je Kadlcův mlýn. mají tam gril a obrovskou zahradu. Takže tam obědváme, když je to u Raka narvaný.

Ikona diskutujiciho Kaia 2015-06-28 14:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alusko budou jeste dalsi aluspaciry??? Do brna to mam kousek max trictvrthodku  :)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek