6. Jak zdravě nakupovat (sladkosti)

4.3.2012 v Výživa 61

Tento článek je součástí seriálu. Přejděte prosím na -První díl-, pokud jste ho nečetli.

SLADKOSTI a ŽVÝKAČKY

Musím vás zklamat, ale sladkosti jsou na tom opravdu velice špatně. – Když už se vyhnete aspartamu, máte tam sojový lecitin. Když se vyhnete sojovému lecitinu, máte tam sůl, samozřejmě uměle jodidovanou – Chemický jód likviduje štítnou žlázu, biologický ji naopak posiluje. Všechen přidaný jod do potravy je pro vaši štítnou žlázu velice špatný. Potom jsme tlustí, máme problémy s hormony a imunitou všeobecně. – Pozor na to!

Mnoho lidí by rádo hodilo laskominky do koše s tím, že zkrátka nejsou žádné, které by byly v pořádku a poživatelné, aniž by se člověk nevědomě či vědomě otravoval. – Omyl, mám pár příjemných výrobků vytipovaných, tak hurá na to…


Popíšu věci, které kupuji běžně já. Rozhodně netvrdím, že je můj seznam ,,bezpečného cukroví“ kompletní, takže počítám s vašimi odezvami pod článkem, abychom případně seriál obohatili o další věci.

Cucavé bonbony

Tady mám hodně vytipovaných věcí, protože větrové bonbony činí nedílnou součástí né stravy z toho důvodu, že mi zahání nevolnost v autě. Takže tady si z mých doporučení můžete i vybírat:Hašlerky to jistí, stará dobrá klasika.

Máte tam cukr, glukosový sirup (levná náhražka cukru, co tam sice nemusí být, ale dobře, no.),aroma – mentol, bylinky, anýzová silice. – Hašlerky jsou ,,skoro BIO“ 🙂


Beskydky, opět stará dobrá klasika, chuťově ještě mnohem lepší, než Hašlerky (dle mého názoru).

Tady éčka nenajdete, mají skoro stejné složení jako Hašlerky, akorát je tam více druhů aromat. – mentol, jalovec, jedle, růže, med. A mnohem více druhů extraktů z bylin, celkem 11.

A samozřejmě je tam jistý cukr a glukosový sirup. – Doporučuji, jsou vážně super.

Větrovky jsou super. Chutnají prostě skvěle.

Vtipné je složení: cukr, glukosový sirup, peprmintové aroma.

– To je vážně všechno. Stručně a jasně. – Nazdar.

Na jiné druhy bonbonů se mě neptejte, protože mě nezajímají a proto je nekupuji ani nepročítám. – Určitě se ale dobré druhy najdou, musí se jen pořádně hledat.

Besipky

Už to mají se složením trošičku pokulhávající, ale pořád to není špatné.

Cukr, pšeničný škrob, kyselina citronová, ztužený rostlinný tuk, glukosový sirup (normální cukr prostě asi nikomu nestačí), protispékavá látka, maltodextrin (je v podstatě další výrobek z bramborového škrobu na bázi sladidla. Hrůza to není, ale být tam nemusí.), aromata, extrakt ze světlice barvířské, vitamin C, beta-karoten.

– Besipky jedy neobsahují, jsou v nich akorát nekvalitní složky, které vůbec obsahovat nemusí, což je škoda. Kupovat se ale pravidelně dají.

Také se docela dají Lentilky, ale problém v nich je již výše zmíněný sójový lecitin, takhle s tímto se dá tak akorát semtam zhřešit, ale nejíst moc často, zdravé opravdu nejsou.

Čokolády

Tady dávejte vážně pozor: Téměř VŠECHNY (a tím chci říct, že moc nemá smysl hledat výjimky) levné čokolády obsahují přidanou jodidovanou sůl. Jod tam napsaný nemusí být, ale je tam. Domnívám se, že podobně jako chemtrails je i tohle způsob, jak likvidovat lidi. Dejte malým dětem pravidelnou dávku chemicky jodidované čokolády a budou nemocné už odmalička.

Pokud chcete svým dětem, nebo sobě dopřávat čokoládu, zapomeňte na čokoládové figurky, Milku, Orion a podobně. Kromě chemického jódu mají v sobě i sojový lecitin, kterému se snažte povětšinou vyhnout. – Jednou za čas vám neublíží, ale ve větších dávkách už ano a protože je všude, představuje pro nás nebezpečí.

Lindt

Švýcarská čokoláda. Drahá, skvěle chutnající, kvalitní.

Z hlediska složení se můžete jen smát nad popisky jako: Cukr, kakaové máslo, kakaová masa, mléčný cukr (co to vůbec je?), než narazíte na sojový lecitin. – Je sice uvedený až u konce výčtu, ale je tam, bohužel.

Přesto ji kupuji, protože když jednou poznáte chuť Lindt, pak vám ostatní levné čokolády stylu Milka a spol. přestanou chutnat, protože na ni prostě nemají.

Navíc neobsahuje jodidovanou sůl, éčka a je běžně k dostání.

Za pozornost stojí i čokolády VIVANI, akorát v běžných regálech nebývají a chutí Lindt nedoženou, špatné ale nejsou, určitě si milovníky najdou.


Rafaello

Bát se ho nemusíte, složení je v pořádku a chuť výborná, akorát zrovna aktuálně u sebe nemám obal, ze kterého bych vám jej opsala.

Bio to určitě není, ale pořád patří mezi pochutiny bez jedů.


Co je tak špatného na lecitinu?

Lecitin sám o sobě špatný není, problém je jeho zdroj. Sója je odpadní produkt přírody a v žádném případě by se neměla konzumovat. – 98% veškeré sóji na planetě zemi je už GMO, protože geneticky upravené rostliny produkují více a když se sója dává skoro všude, logicky je jí potřeba opravdu hodně.

,,Sójový lecitin“ je proto vždy na jistotu GMO a GMO vám kompletně likviduje celý organismus. – Kdyby sója nebyla odpad a kdyby nebyla navíc GMO, nebyl by sójový lecitin nijak škodlivý, ba právě naopak. Proto se snažte ho nejíst.

Žvýkačky

Zásadně je nekupuje, obsahují Aspartam. Mentos a TicTac ho obsahují také, akorát vám to výrobce nepíše na obal, rozumný důvod PROČ, netuším. Zakažte si z principu koukat na regály plné žvýkaček u pokladen. – Oni vědí, proč vám je tam dávají. Fronta je dlouhá, vy se nudíte, tak koukáte po žvýkačkách, pár si jich přidáte během přemýšlení do nákupu a prodejce si pak už jenom mne ruce. – Neskákejte na tyto levné triky.


POKRAČOVÁNÍ – ZDE

Kam dál:

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-10 20:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[48]: Přečti si můj komentář pod číslem 22. – Ty mi neodporuješ, ale souhlasíš se mnou.

Ikona diskutujiciho Severka 2012-03-19 00:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[43]: Doplňuji informaci, vypátrala jsem, že bonbony prodávají v Kauflandu 🙂

Ikona diskutujiciho Severka 2012-03-27 15:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A nedávno jsem si koupila hořkou čokoládu Orion – místo sojového lecitinu je tam slunečnicový 🙂

Ikona diskutujiciho Orbia 2012-06-27 14:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já jednou projížděla Rakouskem, zastavili jsme si na benzínce a tak sem koukala po žvejkách a narazila jsem snad poprvý v životě na skořicový žvýkačky a ve složení byl cukr, no valila jsem oči jak puk. :-)

Ikona diskutujiciho Petra 2012-08-30 11:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Ananas 2013-02-26 13:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já z čokolády nejradši Toblerone (i když tam sojový lecitin je) a belgickou čokoládu z jednoho krámku u nás v obchoďáku =)

Ikona diskutujiciho jetelka 2013-03-04 17:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Nikola 2013-03-19 18:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj 🙂 mám taký "menší" problém a to je alergia na SÓJU a teda aj SÓJOVÝ LECITÍN, sójovú múku, a pod….

Ikona diskutujiciho Michalz 2013-03-21 22:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

škodlivost sóji je stejná blbost, jako to, že aspartam není jedovatý, že Heliodor Píka byl odsouzen za napadení, nebo že Američané nafotily fotky z Měsíce skutečně na Měsíci… je to jen tah Illuminátů, aby lidé místo soji jedli maso, a tím se ničili… ale jinak s tvými články povětšinou na 99,9% souhlasím ;-)

Ikona diskutujiciho Cryen 2013-10-07 16:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co takhle Pikao? 😉 Zrovna čtu složení, lepší než levná čokoláda a drahé teda rozhodně není. Mlsám jednou za čas místo čokošky 🙂

Ikona diskutujiciho Petra 2013-12-16 00:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek