Tento článek je součástí seriálu. Přejděte prosím na -První díl-, pokud jste ho nečetli.
SŮL, CUKR a MED
Někdo by možná měl pocit, že tak základní věc jako je cukr nebo sůl, je naprosto jasná a že se zde nedá nic skazit, ani z čeho vybírat. – Veliký omyl, i zde je dost věcí, které byste měli vědět, v zájmu svého zdraví. Také zde existuje veliký výběr, mnohé možnosti a v případě obyčejné stolní soli také významné nebezpečí. Právě tyto znalosti jsou zásadní.
CUKR
Když jsem byla ještě malá holčička, kupoval se u nás hnědý cukr, což byl vlastně klasický cukr z cukrové řepy, akorát nebyl dodatečně čištěný a neměl bílou barvu. – Byl krásně hnědý a měl specifickou vůni. Mě jako dítěti až trošku smrděl. Také méně sladil. Důvod, proč se tehdy kupoval bylo, že byl mnohem levnější, protože byl tehdy považován za horší kvalitu, ale obsahoval vitamíny, kdežto klasický bílý cukr z těla naopak vytahuje minerály. – Čili dělal tělu lépe.
Dnes je tomu přesně naopak. – Tzv. ,,Hnědý“ cukr, jak jsme tomu dřív říkali, je dnes nazýván také cukrem ,,Třtinovým“, nebo ,,Přírodním“. – Už není cítit, je méně hnědý, je najednou považován za lepší a je o poznání dražší.
Přijde mi hodně zajímavé, že to co ještě před pár lety nikdo nechtěl a bylo to levnější, je dnes dražší a lepší, přitom jde o stejný produkt, jako tehdy. A mluvíme zde o cca 13ti letech.
S ohledem na vaše zdraví je kupování hnědého cukru vhodnější, než kupování klasického bílého, protože (jak už jsem jednou napsala a raději se zopakuji) hnědý cukr obsahuje hodnotné vitamíny, kdežto čištěný bílý cukr z vás vytahuje minerály. Nejednou už byl klasický cukr díky tomu nazván ,,Bílým jedem“. – Možná je to trošku přehnané přirovnání, ale na podstatě věci to nic nemění.
Hnědý cukr se vyrábí hojně v mnoha verzích. Vlevo vidíte pouze několik druhů třtinových cukrů, které jsem osobně zkoušela. Není mezi nimi moc velký rozdíl, možná v několika korunách, ale poslouží vám všechny dobře. Trvale a aktuálně kupuji třetí variantu.
V rámci vaší peněženky není úplně moudré sladit vše hnědým cukrem (také mi vadí, že jsem dosud nenarazila na hnědý cukr v moučkové variantě), ale je dobré to kombinovat. Hnědý cukr můžete třeba použít do salátové zálivky místo bílého. – Lépe chutná a využijete jeho výživné hodnoty. Také je lepší do kávy, ale pokud si to můžete dovolit, vesele ho sypte kamkoliv. Jen myslete na to, že není chemicky čištěný, tím pádem méně sladí a je potřeba ho přisypávat víc. – Ale to už je o odpozorování a zvyku.
Hnědý cukr dnes seženete běžně nejen v bio prodejnách a hojně na internetu, ale dnes již je běžnou součástí regálů v supermarketech. – Buďto v oddělení s cukrem, nebo se zdravými věcmi všeobecně.
SŮL
Zásadně nekupujte sůl, ve které je přídavek jódu. – Pamatujte si, je to velice důležité:
Jakýkoliv přidaný jod do našeho jídla nebo jiných výrobků, je chemický a pro tělo nepřirozený. Chemický jód likviduje štítnou žlázu. Štítná žláza je jedním ze základních kamenů našeho zdraví, protože produkuje hormony, stará se o náš růst a vývoj, je nedílnou součástí imunitního systému a pro její zdraví je nutný pouze biologický jód.
(Biologický jód najdeme přirozeně v pravé svíčkové a v některých druzích mořských řas.)
Dále štítná žláza (pouze pokud je zdravá) chrání tělo od elektromagnetického záření a elektrosmogu, snižuje též dopad radioaktivního záření. Zdravá štítná žláza nedovolí vašemu tělu, aby bylo tlusté. Pokud má štítná žláza zvýšenou funkci, je člověk vychrtlý bez ohledu na výživu. Pokud štítná žláza pracuje málo/vůbec, je člověk obézní, bez ohledu na to, co jí, nebo jestli se dostatečně hýbe. – Obezita je velmi často způsobená nemocí štítné žlázy. Štítná žláza je v podstatě ochranný ŠTÍT pro náš organismus. Proto by pro nás mělo být velice důležité ji chránit.
Štítnou žlázu dáíle poškozuje rentgen, Wifi a záření mobilů.
Rozhodně nevěřte mediální masáži, že přidaný jód je pro nás zdravý. Výrobcům potravin v žádném případě o vaše zdraví nejde, jde jim o vaše peníze a získávání biologického jódu by bylo pro výrobce tak časově a finančně náročné, že je jednodušší dát vám chemický jód a přesvědčit vás o jeho prospěšnosti. – Z toho dále prosperují i farmaceutické společnosti, které pro vaše nemocné štítné žlázy vyrábějí ,,léky“, které váš stav nakonec zhorší, štítná žláza se vám vyoperuje a jste v háji.
Nedivte se také, že o štítné žláze se příliš mnoho nedozvíte, ani nedočtete. Jde o tak moc důležitý orgán, že je raději jeho význam před vámi skrýván. Protože kdo je držen bokem od vědění, ten je snadno manipulovatelný a věří tomu, co se mu předloží, aniž by chtěl/měl možnost si to ověřit. – Jde tu pouze o moc a peníze, ne o vaše zdraví. Přidávání chemického jodu do jídla je toho nedílnou součástí.
Ne všechny klasické soli jsou jodidované, stále je zde ale mnohem lepší volba a ta se nazývá HIMÁLAJSKÁ SŮL.
Himálajská sůl je prakticky úplně stejná sůl, ze které jsou oblíbené solné lampy, které mají uprostřed jen vyvrtaný otvor, do kterého vložíte čajovou svíčku. – Solné lampy byly a stále jsou veliký hit i pro jejich ozdravné působení v interiéru, protože při mírném zahřání svíčkou uvolňují do okolí léčivé záporné ionty (o léčivých záporných iontech jsem dříve psala ZDE a polopatě také ZDE)
Ten samý materiál, když se nadrtí, je Himálajská sůl. – Je velmi zdravá, chutná, přírodní, nezatěžuje tělo a nejsou v ní žádné škodlivé chemie stylu ,,přidaný jód“.
Má využití jako jakákoliv jiná běžná sůl, nejvíce je k dostání v podobě větších krystalů, které jsou ideální do mlýnků, při troše štěstí ji lze ale sehnat i jemněji mletou.
Himálajskou sůl koupíte kdekoliv na internetu, ve zdravých výživách, někdy i v supermarketech. Je bez problému a běžně k dostání.
Jelikož je přírodní, méně solí, takže jí spotřebujete více. Cenově je to obrovksý rozdíl oproti běžným chemickým solím.
Běžnou kolikrát seženete za směšné 4 kč/ 1 kg (nechápu), kdežto Himálajská stojí cca 60kč / 1 kg – Ten příplatek se vám ale rozhodně vyplatí.
Taktéž vám velice doporučuji jít si zkontrolovat regál, jestli doma nemáte právě nebezpečnou jodidovanou sůl. – Můžete si ji schovat na zimu a posypat s ní v případě potřeby chodník, ale ideální je ji rovnou vyhodit a nakoupit Himálajskou.
MED
Jistě, medu je obrovské množství druhů a kvalit, v tom se vyzná málokdo. Pojďme si shrnout alespoň základní fakta:
Ne všechno, co má nápis ,,med“, je skutečně med a ne všechno, co má nápis ,,med“, je kvalitní med.
Pokud byste rádi něco zdravého a kvalitního, zásadně nekupujte medy v plastu a všeobecně se vyvarujte nakupování medů v obchodních domech. – Tam sice semtam najdete kvalitního včelaře, ale bývá to spíše výjimka. Rozhodně se vyplatí jednou za čas nakoupit větší zásoby medu od soukromníka, ke kterému si osobně zajedete.
Nejzdravější a nejkvalitnější med je Včelí. – Květového se včelky ani nedotkly, bývá to oslazený a zahuštěný vývar z květů (Dá se vyrobit i doma, když víte, jak na to. Chuťově je moc dobrý, akorát docela dost řídký a nemá tu výživnou a léčivou hodnotu, jako včelí.) Speciálně bych ráda upozornila i na ,,Akátový med“. – Smrdí a moc dobře nechutná, má divný ocásek. Dejte si na něj pozor a než ho koupíte, raději první ochutnejte, každému to sedět nemusí a umí skazit i jinak výborný čaj.
V zájmu naší snahy vyhýbat se GMO, dejte si pozor na původ medu, protože pokud včelky sednou na GMO plodinu, je potom i jejich med GMO. – Z toho důvodu je lepší Včelí lesní, původem z vysočiny, než třeba luční z míst, kde se vyskytují pole od Monsanta.
Kvalitu medu poznáte i podle chuti a toho, jestli med s věkem cukernatí (Přirozeně by měl a není to závada, pokud to někdo nemá rád, zcukernatělý med se dá mírným teplem znovu zkapalnit.)
Výborný je například tento med:
Jiné medy jsou spíš podle vašeho odpozorování a osobního výzkumu. Bylo by vhodné se porozhlédnout ve svém okolí, jestli nemáte nějakého včelaře kousek od vás. Často si ho všimnete, až když začnete hledat. – Případně uvítám i váš objev připsaný v diskuzi.
Kam dál:
• Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄
• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org
Poslední komentáře
-pavel-)) reny na to zvykneš já dělám 10 let…
-pavel-)) Nejde zdrhnout na chatu? (nemusí být ani tvoje,…
-Alue K. Loskotová Děkuji Alue za zajímavé téma, moc ráda se…
-Reny aluska.org opět boduje. chválím a sdílím dál.
-housenka