7. Jak zdravě nakupovat (cukr, sůl, med)

21.3.2012 v Výživa 43

Tento článek je součástí seriálu. Přejděte prosím na -První díl-, pokud jste ho nečetli.

SŮL, CUKR a MED

Někdo by možná měl pocit, že tak základní věc jako je cukr nebo sůl, je naprosto jasná a že se zde nedá nic skazit, ani z čeho vybírat. – Veliký omyl, i zde je dost věcí, které byste měli vědět, v zájmu svého zdraví. Také zde existuje veliký výběr, mnohé možnosti a v případě obyčejné stolní soli také významné nebezpečí. Právě tyto znalosti jsou zásadní.


CUKR


Když jsem byla ještě malá holčička, kupoval se u nás hnědý cukr, což byl vlastně klasický cukr z cukrové řepy, akorát nebyl dodatečně čištěný a neměl bílou barvu. – Byl krásně hnědý a měl specifickou vůni. Mě jako dítěti až trošku smrděl. Také méně sladil. Důvod, proč se tehdy kupoval bylo, že byl mnohem levnější, protože byl tehdy považován za horší kvalitu, ale obsahoval vitamíny, kdežto klasický bílý cukr z těla naopak vytahuje minerály. – Čili dělal tělu lépe.

Dnes je tomu přesně naopak. – Tzv. ,,Hnědý“ cukr, jak jsme tomu dřív říkali, je dnes nazýván také cukrem ,,Třtinovým“, nebo ,,Přírodním“. – Už není cítit, je méně hnědý, je najednou považován za lepší a je o poznání dražší.

Přijde mi hodně zajímavé, že to co ještě před pár lety nikdo nechtěl a bylo to levnější, je dnes dražší a lepší, přitom jde o stejný produkt, jako tehdy. A mluvíme zde o cca 13ti letech.

S ohledem na vaše zdraví je kupování hnědého cukru vhodnější, než kupování klasického bílého, protože (jak už jsem jednou napsala a raději se zopakuji) hnědý cukr obsahuje hodnotné vitamíny, kdežto čištěný bílý cukr z vás vytahuje minerály. Nejednou už byl klasický cukr díky tomu nazván ,,Bílým jedem“. – Možná je to trošku přehnané přirovnání, ale na podstatě věci to nic nemění.

Hnědý cukr se vyrábí hojně v mnoha verzích. Vlevo vidíte pouze několik druhů třtinových cukrů, které jsem osobně zkoušela. Není mezi nimi moc velký rozdíl, možná v několika korunách, ale poslouží vám všechny dobře. Trvale a aktuálně kupuji třetí variantu.

V rámci vaší peněženky není úplně moudré sladit vše hnědým cukrem (také mi vadí, že jsem dosud nenarazila na hnědý cukr v moučkové variantě), ale je dobré to kombinovat. Hnědý cukr můžete třeba použít do salátové zálivky místo bílého. – Lépe chutná a využijete jeho výživné hodnoty. Také je lepší do kávy, ale pokud si to můžete dovolit, vesele ho sypte kamkoliv. Jen myslete na to, že není chemicky čištěný, tím pádem méně sladí a je potřeba ho přisypávat víc. – Ale to už je o odpozorování a zvyku.

Hnědý cukr dnes seženete běžně nejen v bio prodejnách a hojně na internetu, ale dnes již je běžnou součástí regálů v supermarketech. – Buďto v oddělení s cukrem, nebo se zdravými věcmi všeobecně.

SŮL


Zásadně nekupujte sůl, ve které je přídavek jódu. – Pamatujte si, je to velice důležité:

Jakýkoliv přidaný jod do našeho jídla nebo jiných výrobků, je chemický a pro tělo nepřirozený. Chemický jód likviduje štítnou žlázu. Štítná žláza je jedním ze základních kamenů našeho zdraví, protože produkuje hormony, stará se o náš růst a vývoj, je nedílnou součástí imunitního systému a pro její zdraví je nutný pouze biologický jód.

(Biologický jód najdeme přirozeně v pravé svíčkové a v některých druzích mořských řas.)

Dále štítná žláza (pouze pokud je zdravá) chrání tělo od elektromagnetického záření a elektrosmogu, snižuje též dopad radioaktivního záření. Zdravá štítná žláza nedovolí vašemu tělu, aby bylo tlusté. Pokud má štítná žláza zvýšenou funkci, je člověk vychrtlý bez ohledu na výživu. Pokud štítná žláza pracuje málo/vůbec, je člověk obézní, bez ohledu na to, co jí, nebo jestli se dostatečně hýbe. – Obezita je velmi často způsobená nemocí štítné žlázy. Štítná žláza je v podstatě ochranný ŠTÍT pro náš organismus. Proto by pro nás mělo být velice důležité ji chránit.

Štítnou žlázu dáíle poškozuje rentgen, Wifi a záření mobilů.

Rozhodně nevěřte mediální masáži, že přidaný jód je pro nás zdravý. Výrobcům potravin v žádném případě o vaše zdraví nejde, jde jim o vaše peníze a získávání biologického jódu by bylo pro výrobce tak časově a finančně náročné, že je jednodušší dát vám chemický jód a přesvědčit vás o jeho prospěšnosti. – Z toho dále prosperují i farmaceutické společnosti, které pro vaše nemocné štítné žlázy vyrábějí ,,léky“, které váš stav nakonec zhorší, štítná žláza se vám vyoperuje a jste v háji.

Nedivte se také, že o štítné žláze se příliš mnoho nedozvíte, ani nedočtete. Jde o tak moc důležitý orgán, že je raději jeho význam před vámi skrýván. Protože kdo je držen bokem od vědění, ten je snadno manipulovatelný a věří tomu, co se mu předloží, aniž by chtěl/měl možnost si to ověřit. – Jde tu pouze o moc a peníze, ne o vaše zdraví. Přidávání chemického jodu do jídla je toho nedílnou součástí.

Ne všechny klasické soli jsou jodidované, stále je zde ale mnohem lepší volba a ta se nazývá HIMÁLAJSKÁ SŮL.

Himálajská sůl je prakticky úplně stejná sůl, ze které jsou oblíbené solné lampy, které mají uprostřed jen vyvrtaný otvor, do kterého vložíte čajovou svíčku. – Solné lampy byly a stále jsou veliký hit i pro jejich ozdravné působení v interiéru, protože při mírném zahřání svíčkou uvolňují do okolí léčivé záporné ionty (o léčivých záporných iontech jsem dříve psala ZDE a polopatě také ZDE)

Ten samý materiál, když se nadrtí, je Himálajská sůl. – Je velmi zdravá, chutná, přírodní, nezatěžuje tělo a nejsou v ní žádné škodlivé chemie stylu ,,přidaný jód“.

Má využití jako jakákoliv jiná běžná sůl, nejvíce je k dostání v podobě větších krystalů, které jsou ideální do mlýnků, při troše štěstí ji lze ale sehnat i jemněji mletou.

Himálajskou sůl koupíte kdekoliv na internetu, ve zdravých výživách, někdy i v supermarketech. Je bez problému a běžně k dostání.

Jelikož je přírodní, méně solí, takže jí spotřebujete více. Cenově je to obrovksý rozdíl oproti běžným chemickým solím.

Běžnou kolikrát seženete za směšné 4 kč/ 1 kg (nechápu), kdežto Himálajská stojí cca 60kč / 1 kg – Ten příplatek se vám ale rozhodně vyplatí.

Taktéž vám velice doporučuji jít si zkontrolovat regál, jestli doma nemáte právě nebezpečnou jodidovanou sůl. – Můžete si ji schovat na zimu a posypat s ní v případě potřeby chodník, ale ideální je ji rovnou vyhodit a nakoupit Himálajskou.

MED

Jistě, medu je obrovské množství druhů a kvalit, v tom se vyzná málokdo. Pojďme si shrnout alespoň základní fakta:

Ne všechno, co má nápis ,,med“, je skutečně med a ne všechno, co má nápis ,,med“, je kvalitní med.

Pokud byste rádi něco zdravého a kvalitního, zásadně nekupujte medy v plastu a všeobecně se vyvarujte nakupování medů v obchodních domech. – Tam sice semtam najdete kvalitního včelaře, ale bývá to spíše výjimka. Rozhodně se vyplatí jednou za čas nakoupit větší zásoby medu od soukromníka, ke kterému si osobně zajedete.

Nejzdravější a nejkvalitnější med je Včelí. – Květového se včelky ani nedotkly, bývá to oslazený a zahuštěný vývar z květů (Dá se vyrobit i doma, když víte, jak na to. Chuťově je moc dobrý, akorát docela dost řídký a nemá tu výživnou a léčivou hodnotu, jako včelí.) Speciálně bych ráda upozornila i na ,,Akátový med“. – Smrdí a moc dobře nechutná, má divný ocásek. Dejte si na něj pozor a než ho koupíte, raději první ochutnejte, každému to sedět nemusí a umí skazit i jinak výborný čaj.

V zájmu naší snahy vyhýbat se GMO, dejte si pozor na původ medu, protože pokud včelky sednou na GMO plodinu, je potom i jejich med GMO. – Z toho důvodu je lepší Včelí lesní, původem z vysočiny, než třeba luční z míst, kde se vyskytují pole od Monsanta.

Kvalitu medu poznáte i podle chuti a toho, jestli med s věkem cukernatí (Přirozeně by měl a není to závada, pokud to někdo nemá rád, zcukernatělý med se dá mírným teplem znovu zkapalnit.)

Výborný je například tento med:

Jiné medy jsou spíš podle vašeho odpozorování a osobního výzkumu. Bylo by vhodné se porozhlédnout ve svém okolí, jestli nemáte nějakého včelaře kousek od vás. Často si ho všimnete, až když začnete hledat. – Případně uvítám i váš objev připsaný v diskuzi.

POKRAČOVÁNÍ SERIÁLU – ZDE

Kam dál:

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org

Komentáře

Ikona diskutujiciho nika 2012-03-21 07:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ďakujem za článok, výborný, len tak ďalej 🙂 najma s tou soľou je to zaujímavé. Absolútne všade do soli pchajú ten jód, ale aj fluorid…

Ikona diskutujiciho Leannka 2012-03-21 07:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Malá chemická otázka:

Ikona diskutujiciho Nasgol 2012-03-21 08:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O té himalájské soli jsem přemýšlel, ale tolik peněz za půl kg soli a když ještě míň solí :/…

Ikona diskutujiciho Jan 2012-03-21 08:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak s tím umělým jódem až tak nesouhlasím.

Ikona diskutujiciho Míša 2012-03-21 09:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Často si cukr nedávám, jen když mám chuť na kafe, nebo když je v nějaké buchtě, kterou dělá babička. Hnědý mám moc ráda, strašně mi chutná. Na vánoce jsem sehnala jednu svíčku, které ho měla uvnitř a tak krásně voněla 🙂

Ikona diskutujiciho Shariony 2012-03-21 09:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju za článek. Zrovna nedávno jsem o přidaném jódu slyšela a souhlasím, že med je rozhodně lepší kupovat jednou za čas od soukromníků.

Ikona diskutujiciho Coccinelle 2012-03-21 10:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Himalájská sůl je nej!!! Čichněte si k chemický soli a k Himalájský. To je neuvěřitelnej rozdíl. Nikdy víc chemickou sůl.

Ikona diskutujiciho Katrin 2012-03-21 11:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tohle potvrzuju, ještě mi v poslední době moc chutná sůl "černá/vulkanická". Chutná úplně jako vejce a podle mě v sobě obsahuje nějaký dobrý látky pro vegany, které dokáží maso/vejce částečně nahradit, ale to je jen můj odhad. Když jí delší dobu nejím, tak si pak osolím hodně, jakmile s ní solím pravidelně, tak na ní takovou chuť nemám. Tedy jestli vám bude chutnat asi záleží, zda máte dostatek těch minerálů, co obsahuje.

Ikona diskutujiciho ver 2012-03-21 13:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

obávám se, že v článku jsou minimálně dvě nepřesnosti nebo zavádějící informace:

Ikona diskutujiciho Annie7 2012-03-21 14:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A jak je na tom mořská sůl? 🙂

Ikona diskutujiciho Kecal 2012-03-21 14:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou jsem měl med, kterej byl tak zcukernatělej, že se mi ohnula lžíce když jsem chtěl tu sklenici vydlabat… jinak ale když se vám tohle stává, tak dejte tu sklenici s medem do horký vody a za chvíli bude zase kapalnej… nějakym elektronickym přístrojem bych ho nezahříval

Ikona diskutujiciho Jan 2012-03-21 15:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Cukr řepný nerafinovaný:

Ikona diskutujiciho onni 2012-03-21 16:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

solim malo, u cukru davam prednost tomu trtinovemu (nedavno jsem dokonce narazila i na arasidove maslo s trtinovym cukrem misto klasickeho, jsem koukala) a med je absolutne nediskutabilni, nejlepsi je lesni, primo od vcelare, pokud se podari, kupujeme ho ve velkych nekolikalitrovych sklenicich a do par mesicu je uz vetsinou fuc :D

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-21 17:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  Nechápu, kde vidíš zavádění:

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-03-21 18:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Včelári majú úle na poliach s repkou olejkou, neviem či je taký med dobrý. Repku olejku nemôžu jesť ani polné zvieratá, a neviem či neni GMO. To je lepší ten agátový, kde viete že je z agátov, než nejaký med pochybného pôvodu,ktorý je pravdepodobne repkový,mne agátový chutí a agáty určite niesu GMO 🙂

Ikona diskutujiciho Leporelo 2012-03-21 18:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejak mi neodoslalo komentár , tak sa pokúsim stručnejšie..

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2012-03-21 21:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli mohu doporučit, tak kupujte české medy. Nejsou ošetřeny antibiotiky jako ty zahraniční

Ikona diskutujiciho Noleen 2012-03-22 10:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No mě by taky zajímal rozdíl mezi chemickým a biologickým jódem a odkud tyto informace pochází. A rozhodně si nemyslím, že by byla sůl iodizovaná z nějakého vychcaného důvodu farm.firem nějakým špatným jódem, ale všeobecně je jodizovaná proto, že v našich zeměpisných šířkách nemají lidé moc potřebu jíst ryby,a tudíž z nedostatku jódu vznikají poruchy, jako například kreténismus.

Ikona diskutujiciho Anub 2012-03-22 13:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co alpská sůl s jódem? A pokud vím, biologická sůl je obsažená hlavně v rybách. Jako malý a teenager jsem jedl hodně makrely a jódu v nich bylo až až :)) Jakože, všechno je jedovatý, když se s tím cpete dennodenně k prasknutí. Ale když se držíte hesla "všeho s mírou", tak se nikomu nic nestane. Ale to my neumíme.

Ikona diskutujiciho Lana 2012-03-22 13:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško,já bych se ráda zeptala rovnou k tématu,v jakých potravinách se tedy dá přírodní jód sehnat?Vím že jsi jednou něco psala o tataráku,jenomže pro něj já nějak nemám schopnosti (:-D) ale teď jsem třeba v obchodě nedávno viděla nějakou BIO(kvůli bio cukru,myslím že zrovna tomu třtinovému) vodu,mám dojem že to byla Hanácká ve skleněné zelené láhvi a psali tam,že obsahuje přírodní jód,tak jestli to tak opravdu je a případně i jiné potraviny?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-22 15:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Chemický vzorec rozdíl nepozná, ale pozná to tvoje tělo.

Ikona diskutujiciho Iv 2012-03-22 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pojem zvratky včel(viz č.16) jako označení medu mě obohatil, pobavil.. Díky za(pro mne opět celkem zajímavé) téma k diskusi… Používám med místo cukru…, cukr, ať se jmenuje jakýkoliv, úspěšně řadu let pro přímou spotřebu vynechávám, chuť na něco doslazeného sem tam mívám. Takže tyto "včelí zvratky" :-) můžu občas v malém množství doporučit, pro lidi se mi zdají jedlý, aspoň pro mne už desítky let jsou :-) Příspěvky radikální a kontraverzní jako třeba 16. jsou určitě potřeba taky.. Pozdrav včelařům, jednoho znám osobně, výborný včelař, výborný člověk, výborný med

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-22 19:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Nechci být za hnidopicha, ale sůl je základ života. – Proč asi zvěř chodí lízat sůl? Debilní ovce ví, že by bez toho nepřežila, kdežto vysoce inteligentní člověk to očividně neví… jak smutné.

Ikona diskutujiciho Tina 2012-03-22 22:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Môj dedko je včelár a už keď som bola malá som mu chodila veľmi rada pomáhať. Chuť a vôňa čerstvo vytočeného medu je úžasná. V okolí úlov sú len záhradky, lúky a lesy, žiadne polia s umelo nasadenými plodinami. Ked dedko minulý rok oslavoval "80" tak sa zisťovala história rodiny a zistilo sa, že včelárstvo je v našej rodine min. 200 rokov.

Ikona diskutujiciho Jindra 2012-03-22 22:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Neviděl jsi pohádku Sůl nad zlato? Sůl je rozhodně potřeba. Před pár měsíci vyšel na Osudu článek, kde vědci potvrdili, že sůl je potřebnější, než se zdálo a nesolení není zdravé.

Ikona diskutujiciho Noleen 2012-03-22 23:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

souhlasím s Alue, sůl je základ, ale záleží na množství. Pro lepší pochopení důležitosti soli doporučuji uvědomit si vzorec NaCl a prozkoumat pomocí strýčka googla složení extra a intracelulárních tekutin v našem těle, bez soli to vážně nepůjde. Oni lidé mají tendenci vyřazovat z jídelníčku radikálně úplně všechno, o čem se dozví, že je škodlivé a myslí si, bůhvíjak si pomohli. Ano, naprosto vyřadíme cholesterol, to je jedno, že ho tělo začne syntetizovat víc. Naprosto vyřadíme veškeré tuky, to je jedno, že se nám potom nebudou vstřebávat lipofilní vitamíny….atd.atd.

Ikona diskutujiciho Krasivija 2012-03-22 23:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My kupujeme med od souseda včelaře. Ale spíš ho dostávámě od našeho strejdy, který je včelař taky. Ta se víc vyplatí. Oba ty med mají trochu jinou chuť. Ale jinak jsou dobré a kvalitní. V krámu se medy nevyplatí kupovat. Nejsou ani dobrý na chuť.

Ikona diskutujiciho Chulinkaa 2012-03-23 10:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: Debilní? Pokud si dobře pamatuju, psala jste, jak nemáte ráda všechny zvířatka, tak proč najednou debilní ovce?:D :D :D Že by se někde stala chyba v názoru? :D A ne každý člověk je vysoce inteligentní…

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-23 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[29]: Já psala se MÁM, ne že nemám… a tohle byla ironie, to snad jde z příspěvku poznat.

Ikona diskutujiciho Lucidité 2012-03-23 11:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to srandy kopec, protože u jídla používám intuici, k čemu mě to netáhne, to prostě si nevemu. Co jsem četla v tomto seriálu, tak se celkem s autorkou shoduju, až na naoprosto drobné detaily..Takže lidi, nevalte do sebe páté přes deváté 🙂

Ikona diskutujiciho Jindra 2012-03-23 11:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[28]: A já myslel, že med je včelí produkt a ne zvratky, houna nebo scánky :-) Jednou jsem si koupil malou skleničku medu z obchoďáku, když jsem byl nachlazený. Užil sotva pár lžiček, chuťově OK. Pak ale skleničku zapomněl asi půl nebo třičtvrtě roku v práci. A když jsem se k ní pak dostal, tak obsah hnusně chemicky páchnul, vůbec to nebylo jako med. To jsem u normálního medu nikdy nezažil. Tak kdoví, co v tom bylo přidaný.

Ikona diskutujiciho Chulinkaa 2012-03-24 07:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: Ani nejde poznat… Nepřijde mě to jak ironie, ale spíše jak útok. Útok proti všem s odlišným názorem. Ale je to asi věc chápání každého. Někdo kdysi řekl, před nikým se neponižuj a nad nikým se nepovyšuj. Víte kdo to byl? 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2012-03-24 11:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: Mysli si co chceš. Fakta jsou jasná a tahat se s tebou o to co jak vnímáš, není podstatné.

Ikona diskutujiciho jindra 2012-03-24 12:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: jen jsi to proste nepochopila. Bylo to prirovnani moudrych zvirat a hloupych lidi co se tyka potreby soli. Vse dalsi uz jsou jen tvoje konstrukce. Mozna misto vyrazu debilni slo napsat hloupa, to by min drazdilo.

Ikona diskutujiciho Vit 2012-03-24 20:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já můžu vřele doporučit třtinový cukr z Mauritia (třeba zde: http://www.zdravanota.com/prirodni-trtinovy-cukr-melasovy-p-265.html) – má nejvyšší obsah melasy (látka, která se z cukru oddělává, aby byl bílý, má tmavohnědou až černou barvu) než jakýkoliv jiný cukr (některé hnědé cukry bývají opravdu jen obarvené klasické, jinak jsou s melasou, ale část je jí odebraná, takže jsou třeba světle hnědé), s kterým jsem se setkal, má opravdu výbornou chuť, sladí více než obyčejný cukr, mimo jiné je neupravený tepelně, takže si udržel snad plnou hodnotu, napřed jsme jej našli v Chorvatsku, ale minulý rok jsem jej objevil i u nás. Jinak doporučuji pořídit i samotnou melasu, dá se bez problémů sehnat. Také jsem se setkal s rapadurou, což je sušená třtinová šťáva, leží nám jí doma tři balíčky po 300 gramech, ale ještě jsem ji neochutnal. Je už méně známá, ale také se dá sehnat (třeba zde: http://www.zdravanota.com/rapadura-susena-trtinova-stava-bio-p-503.html). Medy od soukromníků můžu také vřele doporučit. Jinak k tomu jódu – také je u nás plno věcí, které ho obsahují (višně, třešně, rajčata – stačí hledat, jeden krátký seznam třeba zde: http://vitaminy.doktorka.cz/prirodni-zdroje-jodu).

Ikona diskutujiciho Pet 2012-03-25 10:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Květového medu že se včely nedotkly? Odkud je tahle zavádějící informace? A že nemá výživovou hodnotu? Naopak – je velmi vhodný pro děti,nemocné a staré osoby-neobsahuje tolik minerálních látek jako med medovicový (který je často nesprávně nazývaný lesní). Doma se dá maximálně "uvařit" med pampeliškový,což je něco jako vývar z květů pampelišek a velkého množství bílého cukru -a s opravdovým medem to nemá nic moc společného.

Ikona diskutujiciho Leporelo 2012-03-26 08:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: Máš pravdu ten pojem zvratky som si dovolil prebrať z  jeho prednášky, nie preto že by som ho "papouškoval" ale sa mi ten pojem veľmi páči, je trefný a výstižný 🙂 . Zdá sa vám ten výraz smiešny alebo "papouškovací" ? Mrknite si ako sa "vyrába" med 🙂

Ikona diskutujiciho Leporelo 2012-03-26 08:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechcem nejak spamovať , ale zabudol som dodať jdnu dôležitú vec.  Včely nemôžu za to, že ich med je pre ľudí dnes "nejedlý" . Nejedlý myslím v tom zmysle , že jeho konzumácia môže viesť k rôznym zdrav. problémom.Tak isto mnoho iných vecí čo dnes hodia do seba ľudia s "filozofiou" zjem všetko čo nezje mňa. Včely za to nemôžu, môžeme za to my. Našu planétu sme si nečistili. Sú štúdie keby lososy v ALiašskej panenskej prírode mali v sebe vaic škodlivých látok ako lososy chované v nejakej chovnej stanici. Chcem tým len povedať to , že ono to znečistenie je všade. A problém na mede je ten, že včela preženie cez svoj tráviaci trakt s tým čo pozbiera z našich zamorených lúk aj tie škodlivé látky, ale ked to prejde už cez ňu, jedovatosť týcto látok sa prudko znásobuje.

Ikona diskutujiciho Jan Dedek 2012-11-20 18:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já používám sůl, kde mám 90% draslíku a 10% solí.

Ikona diskutujiciho Martin Riedl 2013-07-23 10:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: Lidi jsou totiž zmatení. Neví už, co je PRAVDA. Neumíme zapojit intuici… To platí i o mě, proto zavítávám na tvůj web :).

Ikona diskutujiciho CouBee 2014-08-17 22:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Podobný problém jako jod představuje i fluor (ten je i v zubních pastách, žvýkačkách atd.) O tom že soli s jodem taky škodí jsem nevěděl, děkuju za tip 🙂

Ikona diskutujiciho Karel 2015-10-22 15:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj Alue, dá se sehnat na Country Life Sůl himalájská bílá jemná 500g cena 27Kč. viz heuréka.cz

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek