7. Moristova dobrodružství: Chlupatý andílek

11.1.2013 v Poselství 13

Z moristka se nám klube temperamentní alfa kocour: Neústupný, tvrdohlavý jako já a když se mu něco nelíbí, dá to všem jasně najevo, aby nedošlo k mýlce, kdo je tady šéf… Jenomže zase až takový král to není, takže mu někdy jeho nárokování na šéfování uzurpuji. A to je potom srážka dvou beranů, ani jeden neustoupí.

Jinak je to ale moc hodný a chytrý kocourek. Mazel mazlivý, traktor vrnivý.

A už spolu zakoušíme pěkná dobrodružství, vesměs dost vtipná…

Před pár dny jsem si všimla, že má nějak divně pohnutý ret… Jakoby mu něco trčelo z pusy… Ale říkala jsem si, že si s tím přece poradí, kdoví co venku sežral.

Druhý den přišel v poledne k misce, čuchl k ní a začal lítostivě mňoukat, jakobych mu snad nějak ukřivdila. Říkám mu: ,,Co je? Misku máš plnou, sežer granule a nezkoušej to na mě…” (On je totiž tragéd. Pláče a zkouší, jestli nedostane něco jiného.)

Moristek snědl demonstrativně pár granulí, pak se zase otočil k misce zády a ňááááňááááňáááá!!!! – ňáááááá!!!

To už bylo divné. Takhle uřvaný nikdy není, kor když je miska plná. – Po chvíli mě napadlo kouknout mu do tlamy a co nevidím: Jeden spodní špičák mu trčel ven z rudé dásně, jakoby si ho vylomil.


První co mě napadlo, byl úraz: Někde spadl na pusu… Ale pak mě napadlo, že je přece ještě malý, že to může být normálně vypadený mléčný zub… Kočky mají mléčné zuby? Co? – Strejda google mi poradí….

,,Ve věku 4-6 měsíců je přezubování z mléčného na permanentní chrup zcela normálním jevem. Dočasné nechutenství je způsobeno citlivějšími dásněmi a mělo by se upravit jakmile se kocourek zbaví obtíží. Zkuste mu dávat raději měkčí stravu (konzervy), pokud mu chroupání granulí nedělá dobře. Kontrolujte, případně poproste veterináře o radu, zda se trvalý chrup dobře vyvýjí. U Sphynxů ale nebývají problémy, jako například u Perských koček.

Jinak pro zajímavost schéma růstu zubů je u koček následující:
Ve věku 2-3 týdny rostou první a druhé mléčné řezáky, ve věku 3-4 týdnů třetí mléčné řezáky a mléčné špičáky, ve 4-5 týdnu třetí a čtvrté spodní mléčné premoláry. Druhé, třetí a čtvrté horní mlčné premoláry se pak objeví ve dvou měsících.

Trvalý chrup pak nahrazuje mléčný v tomto pořadí:
První a druhé řezáky ve věku 3 1/2-4 měsíce, třetí ve věku 4 1/2-4 1/2 měsíce. V 5 měsících špičáky a druhé horní premoláry, Ve věku 5-6 měsíců třetí a čtvrté horní premoláry a třetí a čtvrté dolní premoláry.
Mléčné moláry kočky nemají, trvalé se pak objevují mezi 4 a 5 měsícem.

Mléčných zubů mají kočky 26, trvalých 30.”

http://www.modrykocour.cz/forum/viewtopic.php?t=2104&sid=d4197a0d4ce4c8865b1c4d2387106fbe

To mi pomohlo… Moristek se totiž před pár týdny vážil a tehdy jsem podle váhy spočítala, že se narodil na začátku září. Jelikož je tedy ledem, vstoupil teď někdy do pátého měsíce věku, čemuž ,,vylomený” špičák odpovídal… Z postrašené paničky byla najednou hrdá panička: ,,Kocoureček má bolavý mléčný zoubeček a naroste mu dospělácký… Drobek nám dospívá… ach…”

Konzerva ani tuňák po ruce zrovna nebyly, to byl ten zpropadený čas po mém návratu, takže všechno bylo vybílené.

Moristek dostal na granule vodu, kterou spokojeně vylízal a pak do sebe natlačil i ten rozmočený zbytek. – Hurá!

Další den jsem se mu podívala znovu do pusy, abych zjistila, co dělá špičák… K mému údivu už tam nebyl… Ale on tam nebyl ani ten druhý spodní… Někde venku asi přes noc ztratil oba dva.

Místo obou špičáků vykukovaly krásné špičky nových dospěláckých zubů a z toho mi málem vypadly oči z důlků… To jde strašně rychle. Za dalších pár dní už měl špičáky venku skoro celé.

Ten den, kdy měl oba čerstvě venku, jsem si užila. – Moristek při hrách jako vždycky kousal, ale jelikož se horními špičáky o kůži opřel a spodní čelistí mě jenom oslintal, tak jsem se smála, že je dezzubý dědek… Další den už mi to dal sežrat, špičáky byly napůl venku. Au.

Někdy v té době se taky stalo, že Moristek byl venku a nějak dlouho jsem ho neslyšela, že by kvičel pod oknem a dožadoval se vpuštění do domu… Vykoukla jsem ven a zjistila, že Moristek sedí nahoře na plotě pupkem, tlapky krkolomně pod sebou zaseknuté do pletiva a čumí o pár metrů dál, kde u susedů zahradě šíleli tři jejich psi.

,,No počkej čičmunde, vlez nám na zahradu a uděláme si z tebe tatarák!”

Jelikož ale Moristek nebyl jinak ohrožený, nechala jsem ho tam. Kdyby si vybral jednu nebo druhou stranu plotu, ke psům se stejně nedostane, ti byli ještě o jeden oddíl dál. Však už je to velký kluk, učí se venku, tak ať si poradí, ne?

Za pár minut jsem vykoukla z okna znovu a Moristek byl pořád v té samé poloze… Při dalším zkontrolování zase… Došla jsem si pro boty, že se na něho půjdu podívat a případně ho sundám… Furt tam byl.

Už v tu chvíli mě napadlo, jestli třeba jenom nehraje divadlo a schválně čeká, až si o něho budu dělat starosti… A fakt.

Přišla jsem k plotu a říkám: ,,Moristek si tady hraje na oběšeného, že se nehýbe, nebo co?”

Změřil si mě pozorným pohledem a najednou šup, mezipřistání na tůjích, dopadl ladně tlapkami do trávy a už byl u domu za dřevem.

– Herec… prostě chtěl, abych přišla a viděla, jak je šikovný. Že vyleze na plot a pak umí takhle seskakovat… Úplný komplex středu světa: ,,Koukejte všichni, jak jsem důležitý, panička mě klidně jde zachránit, ale já to stejně umím sám.”

S Moristkem je blaze. Já jsem typický tuleň, který potřebuje tulit minimálně jednou denně, což se mi před Moristkem ne vždy dostávalo v míře, jakou potřebuji. On si člověk taky nevybere jenom tak někoho, i kdyby šlo jenom o obyčejné pohlazení.

S kocourem tato ,,potíž” prakticky okamžitě vymizela, jelikož Moristek je ještě větší tuleň než já.

Tak se tulíme k sobě a nikoho třetího se doprošovat nemusíme… Máme na to svoje vlastní hry.

Na zemi je teď rozložená deka a koberec. Vezmu nějaké čtení, lehnu na břicho a svádím Moristka pohledem. Ten je totiž většinou rozplácnutý u krbu, tak na něho pomrkávám a snažím se tvářit roztomile.

Nějakou chvilku odolává, tak zase já dělám drahoty, a že jeho asistenci ke čtení vlastně vůbec nepotřebuji.

A v tu chvíli se Moristek zvedne a rozplácne se u mě, nebo v nejlepším případě rovnou na mě. Naposledy mi takhle lehl na záda, jindy mi zase lízal vlasy. – Příjemné zážitky k nezaplacení.

Jindy zase svádí Moristek mě. – Projdu okolo a on se překulí, ukáže břicho a začne se tvářit strašně mile… Není spokojený, pokud ho alepsoň pořádně nepohladím. Většinou jdu za ním minimálně na chvilku, ale když dělám drahoty, přijde on za mnou.Kam dál:

Zobrazit celou rubriku ,,Deníček”

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2013-01-11 06:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo jo, kočičkám zuby vypadávají, jelikož jsou savci – savci mají mléčný i trvalý chrup (alespoň to tvrdí můj sešit do přírodopisu).

Ikona diskutujiciho *Veronika* 2013-01-11 08:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moristek má fascinující pohled, téměř moudrý =) To u našich koček nebylo zvykem, ty byly tupé jak polena =D

Ikona diskutujiciho Míša 2013-01-11 09:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ju, jak je z velké části běloučký, tak je moc krásný.

Ikona diskutujiciho Farah 2013-01-11 10:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak me tak napadlo: Vy dva jste se hledali, az jste se nasli 🙂

Ikona diskutujiciho pavel 2013-01-11 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velká láska.

Ikona diskutujiciho Verča 2013-01-11 15:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem taky tuleň.:-D Na tulení mám milovanou psici a když přijedu domů z kolejí, tak i čičindu. Ona je teď v zimě, kdy se nehoní za kocouříma casanovama nebo nekojí koťata, taková hrozně mazlivá. No ale zdá se mi, že už ji zase roste bříško a to jsem ji chtěla nechat vykastrovat, protože udat čičiny je dost problém, kor když tu máme ještě další dvě kočičí maminy. Tak snad jen přibrala a ještě to stihnu.:-)

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-01-11 15:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Tak se tulíme k sobě a nikoho třetího se doprošovat nemusíme…" – To mi připomnělo jeden citát o kočkách:

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-01-11 15:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Ona není kočka jako kočka, ale taky hodně záleží na tom, jestli ji vychováváš jako "jenom zvíře", nebo jako inteligentní bytost :-)

Ikona diskutujiciho Kačka 2013-01-11 15:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, Váš kocourek vypadá podobně, jako moje kočička. Jejiné, v čem se liší je, že Micinka je zrzavo – bílá (jinak mají přibližně stejné tvary skvrn, podobný tvar hlavy a tokonce téměř stejné oči!).

Ikona diskutujiciho Iv 2013-01-11 16:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Čtu tě často, dnes asi letošní nejlepší počtení, přečetla jsem si proto celý Moristkův a tvůj příběh zpětně a v návaznosti… Držím vám oběma palce

Ikona diskutujiciho Ana "Knihofil18" Syringa 2013-01-11 21:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to fešák. 🙂

Ikona diskutujiciho Ryshoun 2013-01-12 08:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zvířata jsou často lepší společníci než lide, a kočky speciálně jsou zvláštní tím že jsou osobnosti a tak nějak si dělají co chtějí, třeba na rozdíl od psů se nedají vycvičít :o) Pěkný článek a pozdravuj kocourka :o)

Ikona diskutujiciho Divoké Vepřecí 2013-01-14 21:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je dobré, o tom bys mohla napsat další knihu :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek