7 typů destruktivních lidí, které je lepší ignorovat

17.3.2018 v Psychologie 8

Málokdo tuší, jak moc je důležité umět si vybrat dobré kamarády. Každý z nás má jistě stejnou zkušenost, že měl řadu ,,přátel“, se kterými se z různých důvodů necítil dobře, byl v jejich blízkosti napjatý, unavený, vystresovaný, nebo rezignovaný.

Často se to stává, když neumíme odlišit skutečné přátele od falešných, nebo kdy máme strach odmítnout člověka, který nám nedělá dobře, protože nechceme být sami, nebo nám připadá kruté se s ním nebavit, aby naopak nebyl úplně sám on.

To, jakým způsobem dospělý člověk žije, kolik má přátel a jak se mu daří, je jen výsledek toho, jak se k lidem chová a výsledek toho jakým způsobem přemýšlí. Nic na světě není náhoda, každý osud a každý děj má svůj původ, svůj kořen a vy, pokud chcete být v životě spokojení a nechcete aby vám někdo bral energii a náladu, byste s tímto měli umět počítat a také se podle toho zařídit. Protože nikoho na světě nepředěláte a nepřevychováte, pokud to neudělá on sám. Když vás někdo vysává, nezlepšíte jeho život tím, že se necháte vysávat.


Je nejvyšší čas vyškrtnout ze svého života chronicky nespokojené jedince. Zbavíte-li svůj život jejich vlivu, uvolňujete v něm místo pro něco nového, kladného a krásného. Bohužel se najde dost lidí, kteří kolem sebe vidí jen to špatné. V rodině, v zaměstnání, ve škole i na sociálních sítích na ně můžeme narazit dost často. Je třeba umět jim včas zamávat a jít si dál svou cestou bez jejich zapšklého životního názoru. Podívejte se na seznam sedmi typů destruktivních lidí, na které je nejlíp co nejdřív zapomenout:

1. Králové scén a hádek
Někteří lidé – a nejsou to zdaleka jenom ženy – s potěšením vyvolávají hysterické scény s křikem a hádkami. Nedejte se vtáhnout do cizích sporů. Neodpovídejte hrubými slovy na nadávky, kterými se vás někdo pokouší urazit. Zachovejte klid a chladnou mysl. Čím více huláká váš oponent, tím klidněji a jistěji musíte mluvit. Nenechte se vyprovokovat. Při nejbližší vhodné příležitosti prostě odejděte.

Kdo křičí, ten se bojí. Proto nikoho nepřekřikujte, nic tím nevyřešíte.

2. Osoba vždy a všude s vámi nespokojená
Některým lidem se nezavděčíte. Berte to jako fakt. Každý už snad v životě narazil na někoho, kdo se k němu choval bez veškeré úcty, snažil se ho ponížit a bez jakéhokoli důvodu se na něj díval zvysoka. Neztrácejte čas snahou si takový typ naklonit a dosáhnout jeho uznání. Podobným úsilím si leda uškodíte. Prostě na něj zapomeňte.

Bohužel můžete mít takové lidi i přímo ve vaší biologické rodině, což je velmi těžká a bolavá situace. Platí pro ně stejné pravidlo. Neberte si je pokud možno osobně a nepřijímejte jejich názor jako svoji životní realitu. Věřte tomu, že i když vás taťka nikdy nepochválil, tam venku je hromada lidí, kteří vás dokážou přijmout a ocenit.

3. Pesimista lámající křídla vašim snům
Nebavte se s lidmi, kteří se vysmívají a špiní vaše sny. Jsou to typy odčerpávající vám jen sílu, pomalu ale jistě dusící váš vnitřní plamen elánu a zápalu pro ideál. Vysloveně je těší lámat vám křídla, protože sami křídla nikdy neměli.

Vaše možnosti neurčuje cizí názor. Buďte optimisty, mínění prskajícího pesimisty odsuňte stranou a snažte se vidět dál a výš, než on vůbec pokládá za možné. Jen na vás závisí, zda dokážete uskutečnit své sny.

Je to velká pravda. Pokud se setkáte s někým, kdo nad každým vaším názorem a nápadem mávne rukou že je to pitomost a i vy jste pitomí, uvědomte si, jak daný člověk žije, kolik má přátel a co v životě dokázal. Pochopíte, kam vede takový způsob myšlení a nebudete ho chtít následovat, ani přijímat za svůj. Každý velký sen si vyžaduje překonat velké množství překážek a lidé co vás shazují, jsou jedna z nich, tu bohužel musíte překonávat neustále, i když už úspěchu dosáhnete, vždycky se najde hejhula, co na vaše sny plivne. Neberte si to osobně, každý člověk vyjadřuje sám sebe a svůj systém víry, který s vámi nemusí mít absolutně nic společného a není důvod se kvůli tomu hroutit. Pokud chcete radu a názor, ptejte se úspěšných lidí, kteří mají zkušenosti. Od nich spíše zazní konstruktivní kritika, nebo pochvala. Naopak neúspěšní lidé nikomu druhému úspěch přát nebudou, závidí vám vaše sny a nebudou vás v nich podporovat, i kdyby byly skvělé.

4. Manipulátor
Chraňte se manipulátorů a všech, kdo pomocí vlastní negativity chtějí ovládnout vaše myšlení. Rozpoznat tyhle typy není zase tak těžké. Charakteristické je, že jim záleží pouze na nich samých. Všichni kolem – včetně vás – jsou jim jenom prostředníky k dosažení vlastních sobeckých cílů. Pod pláštíkem srdečné péče skrývají snahu dostat vás tam, kam potřebují oni. Nebojte se včas a jasně říci NE.

Poznáte je většinou tak, že se po setkání s nimi cítíte špatně, jste ve stresu, připadáte si jako poslední kus špinavé hadry a přitom vůbec nechápete proč… když ten člověk na vás byl přece milý! Tak proč se cítíte nepříjemně?

5. Paličák přesvědčený o tom, že máte být někým jiným, než jste
Jediné prospěšné vztahy jsou ty, které nás dělají lepšími, bez toho, že by se z nás někdo pokoušel udělat někoho jiného, než kým jsme. A bez toho, že by nám bránil se jinými stát, pokud přerosteme sami sebe.

Doopravdy vědět, co se děje ve vaší hlavě, můžete jen a pouze vy. Ten, kdo vás špatně zná, vás může považovat za úplně jiného člověka. Ostatně, to se může stát i těm, kdo vás znají dobře. Nemá žádný smysl chtít se přizpůsobovat něčím představám o vás. Jenom ignorace cizích představ o vás a rozhodnutí být tím, kým ve skutečnosti jste, vám otevře cestu ke skutečné lásce, štěstí a úspěchu.

6. Náročný přítel, který neodpouští chyby
Koho můžeme označit za čestného člověka? Rozhodně ne toho, kdo nedělá žádné chyby. Takoví lidé totiž neexistují. Čestný je ten, kdo chyby uzná a pak se je snaží ze všech sil napravit. Chybami se učíme, to je stará moudrost a součást každého velkého záměru.

Jestliže někdo odmítne pomoci vám přerůst a napravit vlastní chyby, dopouští se neodpustitelné chyby sám. Držet se minulosti, v níž už se těžko dá něco změnit, znamená ztrácet síly, které se budou hodit při vytváření lepší budoucnosti. Jestliže vás někdo stále posuzuje podle vaší minulosti, připomíná chyby, jichž jste se dopustili a odmítá vám je odpustit, neváhejte zanechat minulosti nejen chyby, ale i dotyčného.

7. Vnitřní kritik
To jste asi nečekali… ale opravdu, patří sem i onen krutý kritik, který se usadil ve vaší hlavě. Na všem najde nějaký „chlup“ a jeho nelítostná kritika často způsobí, že vás ovládá naprostá nespokojenost se sebou samými. Nemůžete být šťastní. Přitom je to úplně zbytečné! Proč se bez lítosti tepat za každou maličkost? Klopýtne každý. Všechno, co potřebujete, je sebrat odvahu a být sami sebou. Vždyť vaše cena spočívá právě v tom a ne ve snaze stát se někým, kým nejste.

Různé ty „chlupy“, které ve všem hledáte a nacházíte, jsou možná jen vašimi typickými individuálními rysy. I ve vás je cosi neopakovatelného a jedinečného. Jste jiní než ostatní. Nikdy nebudete jako oni a oni zas nebudou jako vy. To je naprosto normální. Na svět jste přišli právě proto, abyste mu vyprávěli kdo jste. Abyste si užívali každou chvíli. Až tohle přijmete, pochopíte, že nemá smysl srovnávat se s někým jiným. Váš vnitřní kritik nemá vůbec co kritizovat.

Doslov

Když se někteří lidé snaží shazovat vaše sny a předvídají vám nezdar, když vás kritizují a umíněně nechtějí vidět, kdo doopravdy jste, pamatujte, že vám tím neříkají nic o vás, ale všechno o sobě. Příčinou jsou jejich vlastní strachy, jejich vlastní trable. A jestli tím, kdo vám všechno tohle provádí, jste vy sami – tedy váš nelítostný vnitřní kritik, zkuste se alespoň na jeden den odříci všech pochyb, které o sobě máte. Přestaňte si je sugerovat, není k tomu důvod. Nepotřebujete negativní myšlenky, k ničemu vám nejsou.

(použitý zdroj)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Dave 2018-03-17 04:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mam i zkusenost, ze kdyz mam nejaky napady a samozrejme je chcu nekomu vypravet, ale potkavam furt sami spatne naladeny lidi, tak je pro me obcas tezky se udrzet a nic jim nerict. Kdyz jim to reknu, tak me to sebere trochu toho nadseni. No ale kdyz se udrzim a nic jim nereknu, ani kdyz se treba ptaji, tak si myslim, ze naopak ziskam energii.. :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-17 09:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Aktuální seriál má 7 zatím dílů.  Další série bude vycházet v dubnu.

Ikona diskutujiciho Joe 2018-03-17 14:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na prvý pohľad je to tak,

Ikona diskutujiciho Tara 2018-03-18 14:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Kdo křičí, ten se bojí. Proto nikoho nepřekřikujte, nic tím nevyřešíte." Neslyšela jsem, ale velice pravdivé.

Ikona diskutujiciho Dave 2018-03-18 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho myší královna 2018-03-21 14:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tyjo, teď jsi vesměs popsala mou mámu. :D

Ikona diskutujiciho Sebastian 2018-03-21 16:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Boli casy ked som vedel co chcem, citil som sa stastny,siesty zmysel ma viedol spravnym smerom a vsetko do seba zapadalo

Ikona diskutujiciho Alue 2018-03-21 16:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  jo, to znám… on ví všechno nejlíp, všechno je jenom po jeho a já jsem totální hov. na kterém je všechno špatně a neumí si ani vybrat barvu. Do dvou měsíců byl konec, dýl takový saďák nevydržím.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek