8 znakov, ktorými vám oči prezradia niečo o vašom zdraví

4.1.2017 v Zdravověda 0

Ľudské telo je celkom úžasná vec. Keď nie je úplne v poriadku, nájde si spôsob, ako vám vyšle signály a nasmeruje vás k problému. Jedným zo spôsobov, ako vám dá vaše telo vedieť, že nie ste v poriadku, je prostredníctvom vašich očí. Či tomu veríte alebo nie, vaše oči môžu fungovať ako okno do vášho zdravia. Uvádzame vám 8 ochorení očí a čo vypovedajú o vašom celkovom zdraví.

1. Pretrvávajúce jačmenné zrno

Jačmenné zrno dokáže byť veľmi bolestivé a nepríjemné, ale zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých dní.

Ak máte jačmenné zrno dlhšie ako tri mesiace a doteraz ste ho nevyliečili, môže to byť znakom vzácneho druhu rakoviny, ktorá je známa ako karcinóm mazových žliaz. To isté platí pre jačmenné zrno, ktoré sa opakovane vyskytuje na rovnakom mieste.


ječné zrno

2. Strata chĺpkov obočia

Strata chĺpkov nastáva z rôznych dôvodov. V prípade, že dochádza k strate chĺpkov na vonkajšej časti obočia, môže ísť o vážnejší problém.

Miznutie chĺpkov obočia môže poukazovať na ochorenie štítnej žlazy.

3. Rozmazané videnie

Ak často sedíte pred počítačom, môžu vás začať páliť oči alebo mať rozmazané videnie. Ak je vaše videnie rozmazané, keď pozeráte na obrazovku počítača, môže to byť výsledok syndrómu počítačového videnia.

Vaše oči sa stávajú podráždené kvôli nedostatku kontrastu na obrazovke počítača, v kombinácii s ďalšou prácou zameranou na pixely.

4. Slepá škvrna

Malá slepá škvrna uprostred zorného poľa môže mať hlbší význam. Ak zažívate slepú škvrnu s trblietavými svetlami alebo vlnovkou, môže to byť spôsobené v dôsledku migrény vašej aury.

Slepé škvrny môžu byť sprevádzané bolesťou hlavy.

5. Vypuklé oči

Vaše oči vás môžu rozhodne oklamať. Ale ak cítite, že sú vaše oči mierne vypuklé, môže to súvisieť so štítnou žľazou. Najčastejšou príčinou vypuklých očí je hyperaktívna štítna žľaza, známa ako hypertyreóza.

vypouklé oči

6. Zožltnuté očné bielka

Tento stav je známy ako žltačka. Často sa objavuje u novorodencov s nezrelou funkciou pečene, ale môže sa objaviť aj u dospelých. Ak sa žltačka objaví u dospelého, signalizuje to problémy s pečeňou, žlčníkom alebo žlčovodmi.

(pozn. Alue: U dlouhodobých silných alkoholiků dochází ke žloutnutí očí, potom kůže a pokud se problém okamžitě neřeší, dotyčný poté umírá. Žežloutnutí kůže je poslední varování před smrtí alkoholika.)

7. Rozmazané videnie u pacientov s cukrovkou

Ľudia s cukrovkou majú zvýšené riziko vzniku niekoľkých očných problémov. Najbežnejším ochorením je diabetická retinopatia. Tento stav ovplyvňuje obehový systém očí. Môže byť príčinou slepoty u dospelých.

8. Dvojité videnie, zakalené videnie, alebo strata zraku

Ak zrazu zažijete dvojité videnie, zahmlené videnie alebo stratu zraku, vyhľadajte ihneď odbornú zdravotnú starostlivosť. Môže ísť o všetky varovné signály cievnej mozgovej príhody.

zdroj: http://www.badatel.net/8-znakov-ktorymi-vam-oci-prezradia-nieco-o-vasom-zdravi/

(upraveno)

Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek