Americký misionář chtěl vnutit boha izolovanému národu v andamanských ostrovech. Už je po smrti.

9.12.2018 v Zprávy 24
Zajímavý článek ze zahraničního dění. Tady vidíte, jak jsou náboženští fanatikové kvůli své víře ochotní riskovat svůj život a nemají žádnou úctu před posledními zbytky malých primitivních kmenů, které o naše moderní hovadiny ani v nejmenším nestojí. Přestože místo, kam se posmrtně slavný misionář vydal, je zákonem zakázáno navštěvovat nebo narušovat, prostě musel jít cpát svého židovsko-křesťanského boha izolovanému kmenu. Který se vůči vetřelcům chová velmi agresivně. A dobře dělá, protože jej ohrožují nejenom nepoznané nemoci, ale také moderní pokřivené charaktery, ujeté zvyky a potřeba zneužívat slabší, jak se už mnohokrát v minulosti ukázalo. Jakmile k primitivním kmenům přijde ,,civilizace“, donese nemoci, bídu, zlo a zánik. Jiné kmeny, které se nedokázaly ubránit před cizinci, skončily velmi špatně. Indická vláda dělá dobře, že nechává sentinelský lid žít si svůj život a měla by zpřísnit tresty pro všechny vetřelce, kteří by chtěli jejich klid narušovat a způsobit tak jejich zánik. K smrti vlezlého šiřitele víry došlo 17. listopadu 2018.
Sedmadvacetiletý John Allen Chau, kterého minulý týden zabili příslušníci zcela izolovaného indického kmene Sentinelců, údajně věděl, že vstupem na jejich ostrov porušuje indické právo. Přesto se na Severní Sentinel vydal již poněkolikáté s tím, že chce mezi místními šířit křesťanství a možná i přeložit Bibli do jejich jazyka. Nebyl přitom prvním z cizinců, kterého obyvatelé ostrova připravili o život.

Obyvatelé Severního Sentinelu, který je součástí andamanského souostroví v Bengálském zálivu, minulý týden dle dostupných svědectví zavraždili amerického misionáře Johna Allena Chaua. I přes zákon zamezující vstup cizinců na ostrov, mu napomohla skupina místních rybářů, aby se za Sentinelci opakovaně vypravil. Následně se stali svědky toho, jak příslušníci kmene po vetřelci střílí z luku, uvazují mu kolem krku lano a vláčí jej po pláži. Dalšího dne bylo tělo mrtvého misionáře spatřeno na pobřeží ostrova.
Sentinelský lid představuje jednu z posledních tradičních společností, zcela odříznutých od okolního světa. Indické právo se jej snaží před civilizací chránit a uchovat tak jeho původní způsob života. Zákony, které zakazují cizincům vstupovat do blízkosti ostrova v okruhu devíti kilometrů, mají zároveň zabránit násilí ze strany Sentinelců, kteří zde pobývají již desítky tisíc let a k vetřelcům zvenčí se vždy chovali agresivně.
Britští kolonizátoři šest Sentinelců odvlekli
Počet místních obyvatel se dle serveru CNN během posledních let snížil, přesné údaje ale dostupné nejsou. Kvůli hrozícímu nebezpečí jsou tyto odhady prováděny jen zdálky. Podle indického průzkumu z roku 2011 na ostrově zůstalo pouhých 15 Sentinelců.
Podle norské genetičky Eriky Hagelbergové jsou obyvatelé andamanského souostroví „pravděpodobně těmi nejzáhadnějšími lidmi na naší planetě“. Pás 550 ostrovů v Bengálském zálivu obývá několik rozličných kmenových společenství, které se vyvíjely v naprosté izolaci až do 19. století, kdy bylo území obsazeno Brity a přetvořeno v trestaneckou kolonii.
První kontakt navázali Britové s místními obyvateli na počátku 19. století. Příslušníci kmene se před nimi pokoušeli schovat, kolonizátorům se ale podařilo šest z nich (dva dospělé a čtyři děti) chytit a odvézt na hlavní ostrov andamanského souostroví. Oba dospělí onemocněli a zemřeli, děti se ale na Severní Sentinel vrátily, pravděpodobně též nakaženy nemocí, jíž specifický imunitní systém místního lidu nedokázal odolat. S výjimkou krátké přátelské interakce na počátku 90. let minulého století se Sentinelci následně jakémukoli kontaktu s cizinci zuřivě bránili.
Domorodcům nesl Bibli, ryby a fotbalový míč
Po ničivé tsunami v roce 2004, které andamanské souostroví zdevastovalo, byl fotografy zachycen jeden z příslušníků kmenu, kterak z pláže střílí šípy na helikoptéru, jež měla za úkol zkontrolovat stav Sentinelců.
O dva roky později zavraždili příslušníci kmene dva pytláky, kteří v místních vodách ilegálně rybařili a jejichž loď byla zahnána k břehům ostrova. Podle neziskové organizace Survival International, jejímž cílem je právě ochrana izolovaných kmenů, je agrese ze strany Sentinelců pochopitelná. Britští kolonizátoři totiž zlikvidovali tisíce příslušníků místních kmenů a na ostrovech zůstal jen zlomek původní populace.
Chau se na Severní Sentinel dostal s pomocí několika rybářů z okolí. Ti mu pomohli sehnat loďku, z níž v blízkosti ostrova přesedl na kánoi. Na ostrov připlul podle informací agentury AFP 16. listopadu s dárky pro místní, například fotbalovým míčem a rybami.
„Jmenuji se John. Miluji vás a Ježíš vás také miluje… Tady vám nesu nějaké ryby!“ volal dle svědectví rybářů na domorodce. Sentinelci po něm začali střílet z luku a jeden z šípů probodl i jeho Bibli.
Zraněný Američan se vrátil na loď rybářů a poznatky si zapsal do deníku. Znovu se k Sentinelcům vydal hned další den a už se nevrátil.
Policisté zadrželi sedm rybářů, kteří měli 27letého Američana k ostrovu zavézt. „I poté, co ho zasáhly šípy, šel dál. Rybáři pak viděli domorodce, jak mu kolem krku uvázali lano a odvlekli ho. Báli se a utekli, ale další ráno se vrátili a našli jeho tělo na břehu,“ uvedl policejní zdroj. Indické úřady nyní zvažují, jak odtamtud tělo dostat.
Chau údajně agresi vyprovokoval při první návštěvě, protože své ,,dárky“ začal po domorodcích házet když se k němu moc přiblížili a oni ze zvědavosti přešli do útoku. Tehdy mu jen prostřelili bibli. Byl ale dost hloupý na to, aby je šel dráždit druhý den znova, přestože dostal jasné znamení, že tohle není dobrý nápad. Darwinova cena letí k…
Šířit slovo boží má prý smysl
Podle Chauova přítele Johna Middletona Ramseye misionář věděl, že proniká do zakázané oblasti a že se dopouští nelegálního jednání. Misionář podnikl výlet do této oblasti již před sedmi lety a několikrát mluvil o tom, že se chce vrátit a přinést Sentinelcům dárky. Příteli řekl, že chce poznat způsob života kmene, seznámit ho s křesťanstvím a možná i přeložit Bibli do jeho jazyka.
„Možná se vám zdá, že se chovám pošetile, ale myslím si, že má smysl šířit slovo boží mezi tyto lidi,“ napsal prý Chau svým rodičům před osudnou výpravou. „Prosím, nezlobte se na ně či na Boha, pokud mě zabijí,“ dodal.
Rodina zavražděného zveřejnila ve čtvrtek na Chauově instagramovém účtu prohlášení, v němž vrahům odpouští. Chau, který podle nich „miloval Boha, život, pomáhání potřebným a pro Sentinelce nechtěl nic než lásku„, se na ostrov dle vyjádření rodiny vydal z vlastní vůle. Příbuzní zavražděného proto žádají o propuštění lidí, kteří Američanovi při ilegálním vstupu na ostrov pomáhali.
Vetřelci pytlačí a znásilňují místní ženy
V 80. a 90. letech podnikali podobné mise i antropologové, poté ale veškerý kontakt s obyvateli Severního Sentinelu ustal. Indická vláda přijala strategii „pozorovat a nezasahovat“ a zakázala svým lidem vstup do okolí ostrova. „Sentinelci nám znovu a znovu ukazují, že nechtějí být obtěžováni, a jejich přání by mělo být respektováno,“ uvedla Survival International. Odstrašujícím příkladem může být případ jiného místního kmene Jarawa, který kontaktu s okolím odolával až do roku 1998. „Nyní ho sužují vetřelci, kteří zde pytlačí, přináší sem alkohol a sexuálně zneužívají místní ženy,“ stojí v reportu organizace z roku 2006.
Sentinelci jsou jedním z posledních izolovaných kmenů na světě. V Indii žijí i další společenství odříznutá od vlivu okolního světa, například v Národním parku Kaziranga či v pohoří Niyamgiri ve státě Uríša. Kolem stovky izolovaných kmenů by se mělo nacházet v amazonském deštném pralese. Mnoho se o nich neví, kromě toho, že netouží po kontaktu s okolím.
Izolované kmeny si pravděpodobně zvolily svůj způsob života na základě zkušenosti ze zotročováním domorodců ze strany evropských kolonizátorů v průběhu několika staletí. Chrání je před přistěhovalci, těžebními koncerny i zásahy do zalesnění.

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-09 01:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

:-| co dodat. Snad jen to, že pokud něco funguje, nepotřebuje to ničí zásahy zvenčí.

Ikona diskutujiciho Efs 2018-12-09 07:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. K tématu poskytl rozhovor i Mnislav Zelený, Atapana, člověk nanejvýš způsobilý. Doporučuji. https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/vrazda-na-zakazanem-ostrove-domorodcu-belosi-jen-likviduji-d/r~f5b94c10ef1011e8bf040cc47ab5f122/

Ikona diskutujiciho Alue 2018-12-09 10:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  To jo, vždycky mi třeba připadalo divné mít 10 přikázání nebo se řídit podle svaté knížky, aby ovce věděly, jak se mají chovat.

Ikona diskutujiciho armag 2018-12-09 11:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Kdyby se těmi přikázáními řídili, tak by to ještě bylo v pořádku, ale i ten nejhloupější člověk ví, že kněží třeba světili děla, aby pozabíjely co nejvíce nepřátel.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-12-09 13:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:  Jestli myslíš křižácké výpravy, tak to pozor, to byla akce odvetná, protože muslimové zabrali ve svých dobyvačných válkách původně křesťanská území, vypálili knihovny, likvidovali památky a vraždili místní. Takže křižáci šli zabrat zpátky to co už bylo původně jejich a osvobodit lid od muslimů. Byla o tom na YT výborná 2h. přednáška i s vizualizacemi map jak islám dobýval svět a nemůžu ji najít… byla fakt dobrá a podložená daty. Takže víceméně byli v právu, protože kdo nekonvertoval k islámu, toho zlikvidovali. Islám vedl stonásobně více válek ve jménu víry, kdežto křižáci zabírali zpátky jen svá vlastní území, která byla muslimy napadena.

Ikona diskutujiciho Tereza 2018-12-09 13:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: "… i ten nejhloupější člověk ví, že kněží třeba světili děla, aby pozabíjely co nejvíce nepřátel."

Ikona diskutujiciho Freddy 2018-12-09 15:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: co se stalo s tvym jmenem?

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2018-12-09 16:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zákony a prikázania sú potrebné, inak by bol len väčší bordel. I tak ich málokto dodržuje.

Ikona diskutujiciho Moudravrba 2018-12-09 17:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak tomu říkám přísná imigrační politika. Škoda že i tady nejsou takové zákony jako u Sentinelců. Pak by tady nebylo tolik vetřelců z Afriky a blízkého východu.

Ikona diskutujiciho jirik 2018-12-09 22:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: tenhle dopadl hůř

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-10 05:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Jen vývoj :-) Nevím proč. Jeden večer jsem se nad tím zamyslela, co to vlastně Ježovky jsou. Líbí se mi u moře na pohled, ale píchají když se jich dotkneš, protože uvnitř jsou ve skutečnosti křehké a nemají se jak jinak bránit, tak mají ostny… To zrovna úplně o sobě říkat tím jménem nechci, nechci lidem "ublížit" na dotek když se přiblíží, jen proto, že jsem ve skutečnosti uvnitř křehká. hmm. je v tom kousek filosofie, hádám. Mluvilo se tu v poslední době o duchovních jménech, asi i díky tomu to zamyšlení > a mně už nějakou tu dobu doprovází na duchovní úrovni bílá modrooká vlčice Nirvana, je jako jakási "dohlížející" hlídací bytost, beru ji tak. Nejspíš se mi tak v převedené podobě ukazuje nějaká konstruktivní bytost nebo je to druhé totemové zvíře ? těžko říct. Každopádně jsem to pojala takhle, jelikož se mi to jméno líbí, vždycky si ji pak představím.

Ikona diskutujiciho armag 2018-12-10 08:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Měl jsem hlavně na mysli území v Jižní, Střední a Severní Americe. Tam to bylo vidět nejvíce.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-12-10 10:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]:  To už máš strejně jedno, protože když k nim nepatříš, tak půjdeš do pekla tak jako tak bez ohledu na dobu nebo jestli jsi něco provedl. – Ale BŮH NÁS přece VŠECHNY MILUJE BEZPODMÍNEČNĚ! :D  :D  :D

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-12-10 13:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Ale no tak, sundej si růžový brýle, holka! Tím "normální lidé" myslíš individua, který bez problému v lese vyhodí pračku a ledničku?

Ikona diskutujiciho Alue 2018-12-10 16:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]:  to bohužel vysvětluje moje celoživotní rozčarování z toho jací jsou někteří lidi zlí a hnusní… člověk má tendenci od ostatních čekat to samé, jaký je on sám a pak se nestačí divit, že to tak v životě nefunguje

Ikona diskutujiciho Bara 2018-12-10 19:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: :-D nabozensky fanatismus v kombinaci s nizkym IQ je otravna uchylka se smrtelnymi nasledky :-D  Vite jak se efektivne zbavit Jehovistu? Uvitat je ve smradlavych monterkach a nabidnout jim pokec pri hazeni staji.. dvoje volne vidle postrcene na jejich stranu je presvedcily a vydesily,ze to myslim vazne (jako ze jo 8-) ) a nikdy swm je nevidela tal rychle utikat.. bez rozlouceni. Tenhle "strejda" by mi mozna pomoh… :-P

Ikona diskutujiciho armag 2018-12-10 22:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Když se večer vracím po dopolední a jedu noční tramvají v Ostravě, tak si říkám, že je to asi hodně povedený otčím…

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-10 23:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho manu 2018-12-11 01:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Mohlo to být tohle, nebo něco dalšího od tohoto pána: https://www.youtube.com/watch?time_continue=538&v=SO5_QQVYlpA Zabývá se islámem z vědecké stránky věci, jen fakta bez víry, a hodně too vaysvětluje a dává smysl.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-12-11 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]:  jo to je ono

Ikona diskutujiciho ascharad 2018-12-11 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

https://www.youtube.com/watch?v=zS6bmm921G8 Zde ukázka jak se křesťanství šířilo v Novém světě, v počtech obětí a neštěstí si nezadalo s válkami. Toto není jen film, je to kus skutečné historie,  zde není proč si vymýšlet nebo lhát, je to prostě tak.

Ikona diskutujiciho Tom 2018-12-11 21:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: A VE VSEM SPRAVEDLIVY JEST :-(

Ikona diskutujiciho Luz 2018-12-11 23:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: V buddhismu je přemítání žádoucí ještě méně, protože idea je taková, že mysl tě udržuje v iluzi a má se od ní člověk odpoutat meditacemi, moc to nechápu a není to můj šálek čaje, ale "zrušení" vlastní individuality a ztráta důvěry ve svou mysl je cílem jejich meditací.

Ikona diskutujiciho Fillandros 2019-01-03 01:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A Darwinovu cenu za misionářskou pozici u sentinelského ostrova vyhrává… :-D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek