Bolí mě kácení stromů. Jak jim pomoci?

22.12.2010 v Poradna 18

Otázka:

… Žiju na vesnici, plné lesů a stromů. Mám je moc ráda a strašně mi ubližuje, když je někdo hromadně kácí kvůli ziskům. Bohužel u nás na vesnici mizí jeden strom za druhým a z toho je mi fakt na nic. Chci se tě zeptat, jak stromy vnímají kácení? Ty, které jsou káceny a i ty, které stojí okolo? Každé padnutí stromu na zem mě duševně bolí, jak to vnímají stromy? Nejhorší je, že se tomu nedá zabránit, ta bezmoc je šílená. Škoda, že se stromy nemohou bránit 🙁

Odpověď:

Ahoj,
Stromy jsou v myšlenkách takové klidné, stálé a smířené. Vědí, že všechno jednou zanikne a protože dlouho žijí, vnímají hodně pomíjivost a proměnlivost života. Když jsou tedy kácené, jsou smířené. Co je ale moc bolí je pocit, že je lidé kácí, aniž by jim poděkovali za jejich dřevo a za to, že dávají stín, nebo plody, nebo že jsou krásné.

Nikdo se jim neomluví, nikdo je nepoprosí, nikdo nepoděkuje, nikdo nesoucítí a nikdo nevysvětluje. Stromy bolí pocit, že se k nim lidé chovají jako ke kusu neživého dřeva, jako k něčemu obyčejnému, bezcitnému.

Možná bys mohla vždy po kácení zajít k pařezům a vysvětlit jim, proč to tak je a poděkovat za jejich stín a dřevo, určitě uděláš hodně práce, protože strom v kořenech určitou dobu žije, dokud neztrouchniví. Udělala bys tak velkou službu duši stromu a u toho mysli i na skřítky a bytosti, které okolo stromů žijí, nebo žily.

Jenom když jim vysvětlíš co se stalo, omluvíš se a poděkuješ, opravdu situaci hodně napravíš. Stromy nezachráníš, ale bytosti ti naslouchat budou, když půjdeš s dobrým úmyslem. Pokud obec chystá stromy podsadit, můžeš jim to taky říct, aby se mohli alespoň na něco těšit, nebo jim ukaž, kam jinam by se mohli přestěhovat, pokud by se jim na zplanýrovaném místě už nelíbilo. Komunikace je moc důležitá, určitě si u nich uděláš i protekci a rádi tě tam uvidí.

Můžeš se taky pokusit energii místa obohatit, můžeš tam donést nějaké pěkné polodrahokamy a zahrabat je do země, bytosti mají moc rády křišťály, ideálně neopracované, surové. Nemusíš jich dávat moc ani nemusí být velké, pár malých dárečků intuitivně rozmítěných pod zemí jako poděkování bohatě postačí a země si s tím už poradí.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Další stromy – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Realtoltek 2010-12-22 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ublizovat stromum znamena ublizovat sam sobe, protoze to co tvori strom tvori i nas. Akorat lide maji jinou dusi nez stromy ale uplne vsechno ma spolecneho ducha.) je smutne kolik lidi si mysli ze neco vic jen kvuli svemu obalu a svobodne vuli.

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-22 11:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pro prachy všechno…Lidi jsou svině, alespoň většina. :/

Ikona diskutujiciho Martin Havran 2010-12-22 13:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc děkuji! S otázkou plně souzním. Už jako dítě jsem trpěl za zmařené stromy a poslední dobou je to šílený. Lidé kácí jako pominutí a vůbec o tom nepřemýšlí. Stromy padají hlavně ve městech, ale i na vesnicích, i aleje a málokdo řeší obnovu. Ještě že máme lesy, ve kterých je obnova povinná. Připadá mi to jako posedlost. Děkuji Alue za naději a útěchu, určitě budu se stromy mluvit a těším se na to!

Ikona diskutujiciho iv 2010-12-22 15:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Mám radost, že můžu s čistým svědomím a plným vědomím mít na lidi trochu jiný názor než Adélka

Ikona diskutujiciho megiiiii 2010-12-22 16:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Miluju lesy… miluju se jít v létě projít, cítit všude mech a trávu a přemýšlet o všem… obklopená jen přírodou a zvířátkama 🙂

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-22 16:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Janě že takovej názor nemám na všechny.

Ikona diskutujiciho Khira 2010-12-22 16:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásně napsáno :') Budu to tak dělat, zkoušet pomáhat jim. Děkuji za tuhle otázku a odpověď. Mám pocit, že stromům je opravdu potřeba poděkovat a pomoct 🙂

Ikona diskutujiciho AVALON 2010-12-22 16:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vždy ked rúbu krásny strom je mi ho lúto…

Ikona diskutujiciho AVALON 2010-12-22 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Oni šetria aj na tom oškrabovaní z chlpov,všetko to pomelú a spravia paštétu

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-22 17:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To nejsou lidé, to jsou "lidé".

Ikona diskutujiciho Realtoltek 2010-12-22 17:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lide jsou totiz zatim svetelni kanibalove a neumi ze svetlem vubec pracovat…kdyby s nim umeli pracovat zjistili by ze vubec nic nepotrebuji ze si vse vytvori svou vlastni materializaci.

Ikona diskutujiciho Hans 2010-12-22 17:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak ho nekácej :),

Ikona diskutujiciho Hans 2010-12-22 17:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

příspěvkem 12 reaguji na příspěvek 8, nějak se to nezobrazilo

Ikona diskutujiciho AVALON 2010-12-22 18:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Asi najsmutnejsi je ze stromy miznú aj preto ze si ich ludia neuvedomujú a nevážia.Babky na dedine museli vyrubat svoje orechy a čerešne okolo ktorych sa tolko nadreli a v podstate ich živili preto,aby novemu susedovi nepadali listy na umely travnik a nemusel upratovat.Stromy su vacsinou mierumilovne mozno im to ublizovanie nevadi a odpustia nam.

Ikona diskutujiciho Verča 2010-12-23 09:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ono vždy záleží na tom, jak se na danou věc díváme. Kácení stromů třeba proto, že tu stojí už moc dlouho, je blbost, pokud nehrozí nebezpečí, že ten strom může na někoho spadnout. Hrozné je taky to hromadné ničení pralesů. Všechno ale není jen černé a bílé. Kdybychom nechtěli, aby se dál káceli pralesy, musela by zmizet poptávka po exotickém dřevě, po sóji, kterou se ve velkochovech krmí zvířata a ti lidé, kteří pralesy kácí, by si museli najít jinou obživu, což pro některé není tak snadné, jak se na první pohled zdá. Všechno souvisí se vším a k tomu, aby lidé přestali kácet pralesy, nestačí říct jen: "Nedělejte to!"

Ikona diskutujiciho quonax 2010-12-23 10:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No jo, stromy jsou na tom špatně – obce asi přišly na to, že za svoje stromy můžou dostat nějaké peníze a kácí jako zběsilé. Ale mám dojem, že stromy dnes i samy od sebe daleko víc umírají…

Ikona diskutujiciho Věrka 2010-12-23 22:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji Aluško:o))))

Ikona diskutujiciho Lennroe 2011-05-21 00:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To mě taky hodně bolí. Nemám ráda ani prořezávání na jaře, stromy co rostou planě nejsou o nic méně zdravé, řekla bych.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek