Brusinka (Vaccinium vitis-idaea – Brusnice brusinka)

13.7.2008 v Nezařazené 0

Brusinka

(Vaccinium vitis-idaea – Brusnice brusinka)

Popis rostliny:

Brusinka je nízký polokeřík, větvitý a vždyzelený. Listy má kožovité, na rubu jsou světlejší a hnědě tečkované. Květy má bílé nebo bledě růžové, 5mm velké, se zvonkovitou korunou. Plody jsou bobule, které mají v době zralosti červenou barvu. Kvete od května do července v suchých lesích a vřesovištích. Vyskytuje se hlavně ve střední a severní Evropě, severní Asii a Americe
Užívaná část:
Z brusinky se užívá list ( Folium vitis-idaeae). Má téměř stejné účinné látky jako list medvědice, hlavně díky obsahové látce arbutin, sloužící k dezinfekci močových cest.

Použití:
Brusinka se používá hlavně při zánětech močového měchýře a močových cest. Brání pomnožení bakterií a jejich uchycení na sliznici močových cest. Působí zde také jako silný antioxidant.
Při akutním zánětu močového měchýře si připravíme 2 čajové lžičky sušených listů brusinky, které zalejeme 1/4 l studené vody a necháme 12-24 hod vyluhovat. Denně pijeme 2-3 šálky. Během této léčby se nedoporučuje pít a jíst kyselé nápoje a kyselá jídla.

Komentáře

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek