Čemu se dá ve škole věřit?

17.12.2010 v Poradna 14

Než se začtete, ráda bych ještě jednou poděkovala za nádherný obrázek, který je zde přiložený. Opravdu se mi moc líbí a je k nalezení i ve složce ,,Vaše galerie“.

linka

Otázka:

Ahoj Alue,
Jsem doopravdy ráda za tvoje stránky. Články jsou přidávány skoro každý den a vždy jsou kvalitní a přínosné. Upoutaly mě tím, že se shodovaly s tím, na co jsem přišla sama. Potvrzovaly a rozvíjely moje myšlenky a domněnky. Pak jsem přišla na to, že je toho spoustu, co nevím a že mám ještě na čem zapracovat. Prostě mi přijde, že víš, o čem mluvíš. Umíš to tak dobře zformulovat, popsat a vysvětlit, že když jsem narazila na tvoje stránky poprvé, čuměla jsem jak puk a spokojeně kývala hlavou :D.

Sice jsem vždycky tušila, že musí být víc než “tohle”, ale náboženství mi prostě nesedělo. Neposkytovalo mi to, co jsem chtěla, a neodpovídalo na všechny moje otázky. Abych přiznala, zvláště mi vadil Bůh. Prostě docela normální člověk, jen prostě když nedodržuješ to jeho desatero tak tě pošle na věčnost do pekla, kde tě budou vařit, stahovat z kůže a vůbec tak různě mučit. Ale jinak je to hodnej chlápek, který nás má všechny rád. Samotné náboženství ani nemusí být tak hrozné, pokud tě do toho nějaký fanatik nenutí a nechodí po domech s letáčky. Akorát se z toho prostě muselo stát organizované náboženství a vznikla církev, která toho prostě využila ke svému prospěchu a vedla lidi jako ovečky a oni je poslouchali na slovo. A tohle se děje pořád.

Než jsem narazila na tvoje stránky, docela jsem propadala depresím. Protože na mě ze všech stran útočilo to, že umírají lidi, katastrofa támhle a tam a taky prostě jednoduše proto, že jsem neměla proč žít. Stejně jednou umřu, ostatní to opláčou, ale za pár let se na mě zapomene úplně. Dost často jsem si představovala, jaké by to bylo. Je docela alarmující, že mi tehdy bylo asi devět nebo deset let. Vlastně jsem si z tvojí a freťákovou pomocí našla takový malý smysl života :).

Navíc to vše jde jednoduše ověřit, protože existuje mnoho důvěryhodných stránek, které tvrdí totéž. Vlastně pro mě byly tvoje stránky takový odrazový můstek. Najednou jsem si všeho začala více všímat, jako by se ta mlha rozpustila a já to konečně viděla. Prostě jsem to předtím nevnímala, protože jsem neměla proč. Stejně jako s fretkou. Až když jsem se o to začala zajímat, najednou jsem na ni našla spoustu odkazů v mých oblíbených knížkách, většinou jen v takových kratičkých větách, které se ztratí v ději knihy, jako “má zuby jako fretka”, “vypadá jako fretka”, “jede jako fretka”. Prostě zákon přitažlivosti :). I tak mám ale ještě další milion otázek, na které bych se tě ráda zeptala, ale když začnu ten email psát, nedokážu to vhodně říci, ale pořád mám to nutkání se tě na to zeptat. Například: čemu se dá ve škole věřit, jestli vůbec něčemu? Počátkem září už jsem to se školou vzdala, protože už mi to přijde jako naprostá ztráta času. Samozřejmě nepočítám jazyky a také záleží na učiteli, ale i tak si vše, co chci vědět, si dohledám a tomu, co mě baví, se věnuju doma. Půl roku navštěvování tvých stránek mi dalo víc, než celých pět let školy. Chodím do sedmé třídy, takže je jasné, že můj názor je takovýto, ale když jsem konečně začala myslet svou hlavou, už mi prostě nepřijde tak důležitá.

Dokonce i výtvarka, která mě vždycky bavila, mi přijde jen jako dvouhodinové utrpení, při kterém děláme různé otrocké práce, kterým se říká “umění”. Prostě jen děláme adventní věnce pro učitele, obrázky, které si nemůžeme vzít domů, protože se daly na výstavu, kam je ani nechceme a různé blbosti na výzdobu školy. To ale odbočuju. Jednoduše – jsem zvědavý člověk, který by rád věděl něco o starověku. Většina dávných civilizací údajně zmizel ze dne na den a nezůstalo po ní stopy, kromě nějakých pár artefaktů a pár svitků psaných nerozluštitelným jazykem. Je to ale pravda? Nebo po nich zůstalo něco, co chtějí zatajit a na světlo vypouštějí jen to, co jim nepřijde nějak kompromitující. A vůbec většina takovýhle údajů je nepřesná a většinou jsou to jen domněnky, které každých pár dnů vymění za nějaké jiné s velkým ohlášením, jakoby odhalili něco úžasného, co se ještě nikomu nepodařilo.

A co zvířata? Už jsi o tom sice článek psala, ale ráda bych se o nich dozvěděla něco více, než že mají důležitý energetický význam pro člověka. Jakou roli například hrají mezi sebou? Je snad nějaké zvíře opravdu důležitější, převyšující svými schopnostmi ostatní? Ohledně zvířat mě to zajímá docela dost, protože jsem toho na internetu moc nenašla. Zeptala bych se tě ještě na víc, ale nechci už tě obtěžovat, už tak je to dost dlouhý sloh.

Mohla bych ten email zkrátit o tu chválu, ale tvoje stránky si zaslouží pochvalu a obdiv, že tohle všechno děláš. Ptám se tebe, protože bych moc ráda slyšela něco konstruktivního a pěkného :).

Na internetu si toho můžu najít spoustu, ale takovéhle stránky jako tvoje se hledají těžko. Píšeš tak, že je člověku hned líp, ale zároveň mluvíš o tom, o čem doopravdy něco víš a máš tím vlastní zkušenosti.

Jako poděkování máš v příloze tvou skicu. Není nijak úžasná, ani ti není moc podobná, ale snad tě aspoň trošku potěší.

Měj se hezky 🙂

Portrét Alue od Aroneky

Odpověď:

Ahoj,

Díky za výstižný mail 🙂
Těm tvým přešlým depresím se vůbec nedivím. Taky jsem se jako dítě ptala co tu vůbec dělám, když o mě nikdo nestojí a jak by se asi tvářili, kdybych umřela. Taky jsem si představovala, jak někde ležím a oni mě najdou až po týdnu podle smradu, ne podle toho, že bych jim chyběla 😀 Občas jsem byla taková dobrá katastrofistka, ale pravdě se to moc nevzdálilo. Není to vina dítěte. Je to vina rodiny, která dítě špatně vychovává a nedává mu dostatek jistoty a lásky. Důležité je si počkat na tu správnou chvilku a najít si své vlastní zázemí, kde najdeš spokojenost. Můžou to být kamarádi, založení nové rodiny, nebo prostě získání víry v něco dobrého, co nás má rádo. Nesmíš v takových depresivních představách nikdy zůstat, jinak v životě pluješ odnikud nikam, žádné cíle a žádné úspěchy. To by byla škoda.

Ve škole to nikoho nebaví, ne vinou dětí, ale systému. Čemu na sto procent nemusíš věřit, to je hlavně dějepis (protože dějiny sepsali vládci a ti je napsali tak, aby nás chuďase mohli dál ovládat a vysávat. Nic v dnešních učebnicích není pravda, možná jedno procento, které se i tak těžko hledá. Já vždycky říkám: ,,By jsi tam? Viděl jsi to? Tak co to tady šíříš?”) fyzika (protože světlo se nešíří po přímce, ale zahýbá, takže i to, co na dálku vidíš, je zkreslené a díky tomu se lidem vykládá, že žijeme na povrchu vyplněné koule, přitom je to přesně naopak. Až se tomu směju, jak takovým věcem lidé můžou věřit.) chemie (říká se, že lidské tělo funguje na principu biochemie, ale ve skutečnosti biochemie přestavuje asi 0,1% a zbytek všech pochodů v těle se zakládají pouze na biofyzice.) a to nemluvím o chromozomech lidského těla. Ve škole se učí 46, ve skutečnosti je jich 64! A matematika? Něco ti povím, já od svých šestnácti let, v práci ani v tom co teď dělám, v životě žádné přiblblé vzorečky na nic nepotřebuji a kdyby náhodou, tak bych si je uměla vyhledat v knihách, na internetu, nebo znám lidi, kteří by mi to pověděli. A žiju si spokojeně i bez vzorečků. To důležité znáš už teď, to ostatní je jenom balast, který dítě nevyužije. Takové věci by se měli učit konstruktéři, chemici a různí pavědci, ale ne školáci.

Ale jazyky jsou super. Angličtinu používám hodně a jsem fakt ráda, že ji umím. Ve škole se opravdu hodně vyplatí se zaměřit na jazyky, protože to je praktická věc, která se ti hodí i u sezení u počítače, když potřebuješ něco vyhledat. Taky na češtinu bych nedala dopustit. Sice velká část z toho co se učí jsou blbosti, jako třeba větné rozbory a na střední, to je úplná katastrofa, jakési přízvuky či co, no raději na to nebudu ani vzpomínat. Ale znát i/y a š/ž, to taky není k zahození. Když nebudeš umět správně psát, tak tě budou mít lidi za jaksi… méně disponovanou 🙂

Výtvarku jsem mívala většinou ráda, to je podle učitele, ale když ti seberou tvůj nejlepší obrázek a ty ho pak zničehonic najdeš v kulturním domě na placené výstavce, tak máš chuť vraždit. Nikdo se tě nezeptá, prostě to zmizí a pak to takhle objevíš. Jednou jsem se fakt už naštvala, že si své dílo odnesu a taky že jo. Řekla jsem své odrzlejší spolužačce, ta naběhla a když se nikdo nedíval, šup s tím dolů. A slunečnice byly zase u právoplatné majitelky. Možná by tohle mohli dělat všichni školáci, to by učitele naučilo. Taky by možná neškodilo jim něco říct o autorském právu. I když jsi dítě, tak máš právo si říct, kam svůj obrázek dáš a jestli ho vůbec někam dáš.
Dodneška nechápu, kam dali moje ostatní dílka. Kdyby mi je alespoń vrátili, ale to je ani nehne. Jiní spolužáci si vždycky nesli na konci roku plné složky a já poloprázdno, protože mi to učitelky vždycky nějak šlohly.

Protože jsou dějiny úplně vycucané z prstu, tak je složité vysvětlovat, jak to bylo doopravdy. Jeden moudrý pán mi vždycky říkal: ,,Až se jednou lidstvo dozví skutečné dějiny, nebude jediný člověk, který by se z toho nezbláznil.” A taky že jo, dneska když někomu něco naznačíš, dívá se na tebe jako na šílence. Ale učebnice píší omylní lidé se svými nedostatky, vůbec v nich nejsou žádné absolutní a jisté pravdy. Je v tom to, co chce systém, aby děti měly v hlavičkách a většinou to k prospěchu nebývá, bohužel. Věřit něčemu jen proto, že je to v učebnici je hloupé.

Zvířata nejsou vyšší, nebo nižší. Každé má svůj účel a nějaké vlastnosti. Nějaké speciálnější vnitřní světlo mívají delfíni, velryby a sloni, ale určitě to nejsou nejdůležitější, nebo nejlepší zvířata na planetě. ( U mě vedou morčata a hotovo. 😀 )

Za skicu děkuji, první mě napadlo, že to asi budu já, ještě než jsem si přečetla tvůj mail, ale pak jsem si říkala, jestli to nejsi ty. Zmátla mě totiž pěšinka na křivo, já ji mám uprostřed. Ale musela jsem zasmát, protože jsi mi nakreslila nahoře na linii vlasů to moje chmýříčko, co mi tam vždycky stojí. Nevím proč, nahoře u čela mi v jedné části rostou vlasy nějak nahoru a ještě skrouceně, takže si někdy připadám jako rákosníček. Trefila jsi tvar očí, ale už ne vzdálenost, takže vidím, že jsi na tom s portrétováním stejně jako já. Taky neumím trefit podobu. Jediný způsob je kreslit portrét podle fotky, ale to není taková zábava. Jak jedu z paměti, nebo nedejbože živý model, tak je to umělá katastrofa, vůbec se netrefím, protože si to vždycky nakreslím podle svého, jak se mi to líbí. Vůbec nedodržuji základní pravidlo kreslit tak, jak to je a ne tak, jak by se mi to líbilo 🙂

Hodně štěstí 🙂
Alue

Anděl

Další andělé – Zde

Komentáře

Ikona diskutujiciho Boikana 2010-12-17 13:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co se týče toho kasm se poděly tvé výkresy, vím ze zkušenosti že pokud kreslíš průměrně, na konci roku ti to vrátí ale pokud se ti něco povede, učitel/ka si je nechá a ukazuje je jiným mladším ročníkům jak to má vypadat, popřípadě tedy putují kamsi na výstavu. Mě se na základce obrázky vždy vrátily i když mám takový pocit že jedden nebo dva jsem už neviděla. Nyní jsem v čtvrťáku na víceletém gymplu(= 9. třída) a máme VV na počítačích což je daleko lepší. Přinejmenším mi nemůže učitelka celý náčrtek překreslit tak jak si to představuje ona, za to mě se to vůbec nelíbí.

Ikona diskutujiciho Weri 2010-12-17 19:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no myslím, že až tak pravda to s tím dějákem není, že by to byla jenom snůška keců, i když něco je tak přitažené za vlasy, že se to opravdu jenom naučím nazpaměť, aby se neřeklo.Ale to s tou matikou dám asi přečíst matikářce…K čemu mi bude, že se umím zbavit absolutní hodnoty nebo odmocniny ve zlomku? :D

Ikona diskutujiciho Firzen 2010-12-17 20:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No naštěstí mám celkem rozumné rodiče, kteří mi vždy říkali, že dějepis je dost smyšlený. Taky proto mě nikdy moc nebavil a nahlížím  na něj dodnes s nedůvěrou. Koneckonců, je mi jedno, jak co bylo. Důležité je, jak je to teď.

Ikona diskutujiciho DUCH 2010-12-17 21:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Smutné, ale pravdivá odpoveď! Pokiaľ ide o dejepis, to sa mi čítalo ťažko. Sám som ho vyštudoval – konkrétne špecializáciu starovek.Čiastočne pravda, že výmysly, ale skôr v praveku a v moderných dejinách, pre mocenské záujmy. U nás – starovekárov, no problém je, že vždy boli a budú historici, ktorý nedokážu písať bez hnevu a predpojatosti. Viď. Tacitus. Ale na Polybia nedám dopustiť! A Plinius Secundus, úplne nádherné čítanie!

Ikona diskutujiciho Auri 2010-12-17 23:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zdravicko=)

Ikona diskutujiciho Michal 2010-12-18 00:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tým dejepisom má Alue pravdu. Najstarší originálny písomný dokument pochádza z 13-teho storočia a je tuším jediný, alebo jeden z mála. Ostatné sú kópie a kópie kópií, čiže sa nedá určiť ich pôvod a tým pádom sú nevierohodné. Do toho nespadajú egyptské hieroglyfy, klinové písmo a ani trojjazyčný nápis Dáreia I, v Behistúne (leží v dnešnom Iráne), lebo sú tesané do kameňa, alebo vyrývané do hlinených tabuliek. Lenže ako píše Alue. Históriu píšu víťazi a tak si ju prispôsobujú k obrazu svojmu. Stačí, ak porovnáme chetitský a egyptský záznam o bitke pri Kadeši (leží v dnešnej Sýrii) v roku 1274 p.n.l. Skončila v podstate nerozhodne, ale chetitský kráľ Muvatalli i egyptský faraón Ramesse II ju opisovali ako svoje veľké víťazstvo. Čiže zase žiadna objektivita a nestrannosť…

Ikona diskutujiciho Michal 2010-12-18 00:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ospravedlňujem sa, zabudol som na zvitky od Mŕtveho mora, nájdené v rokoch 1946-47. Najstarší z dokumentov je z roku 650 p.n.l. Väčšina spisov je pripisovaná židovskej sekte esejcov (z ktorej údajne pochádzal aj Ježiš Kristus). Sú písané v hebrejčine a aramejčine na kozej koži a menšia časť na pergamene. Najdlhší zvitok má asi 7,5 metra. Texty sú  náboženského charakteru.

Ikona diskutujiciho Božka 2010-12-18 06:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zaujal ma výraz "malý zmysel života". Deti naše zlaté, odpustite nám. Nie v škole, ale pozorovaním som prišla na to, že v prírode má všetko, úplne všetko svoj zmysel, nič nie je zbytočné, všetko so všetkým súvisí a dokonale spolu-pôsobí. Teda mi vyšlo, že len to, čo je NAOZAJ živé, má zmysel a toto treba hľadať, nie zmysel života.

Ikona diskutujiciho M 2010-12-18 09:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na to ze je holcina takto mlada tak se umi opravdu paradne vyjadrovat 🙂 A ve skole ji to urcite nenaucily :D Hezky clanek

Ikona diskutujiciho DUCH 2010-12-18 13:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: No problém je i v tom, že španielska inkvizícia zničila veľa záznamov. Niečo sa zachovalo od akéhosi jezuitského(!) misionára o Inkoch, to čo sa od nich dozvedel. Je uložené v kráľovskej knižnici v Madride. Text zo 16. stor. V latinskej amerike existuje zopár kúskov kipu,(quipu) len už asi nežije nikto kto by toto uzlové písmo na šnúrkach vedel čítať.

Ikona diskutujiciho septik 2010-12-18 16:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Problém s dějepisem je ten, že můžeme ověřit událost, nebo příčiny a důsledky té události, ale nikdy né všechno. Víme, že byly postaveny pyramidy, ale nevíme PROČ, KDY, a ani PROČ je stavěli VŠECHNY CIVILIZACE (a pravděpodobně ani JAK byly postaveny). Taky se učí, že lidstvo se neustále zlepšuje a v současnosti jsme na nejdokonalejším stupni vývoje, všechny předchozí civilizace byly níž. JE TO NAOPAK. Když pomineme pravěk, který si archeologové sami vyvracejí nálezy, tak všechny civilizace mají v učebnicích něco, co z nich dělá blázny (nebo aspoň zmizí beze stopy). Kromě toho, že např. Mayové mají výpočty vesmírných těles, které vědci našli o několik set let později, přece nemůžeme věřit, že někdo zabíjel lidi pro nějáké bohy (a zabil jich víc než by mohl se současnými zbraněmi) nebo že stavěl pyramidy jako majestátnou hrobku panovníka. Kdybychom věděli, co všechno staré civilizace opravdu uměli bez nějákých umělohmotných technologií, docela by nám sklaplo…

Ikona diskutujiciho Adélka 2010-12-18 19:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Když už i profesoři přiznají, že biflování je hloupost a 95% z toho, co se na 2.stupni ZŠ naučíš je k ničemu, tak už je to fakt stupidní.

Ikona diskutujiciho drapiv 2010-12-19 13:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzkaz pro Adélku: správná interpunkce zase tak úplně stupidní není – v tvém mailu po "naučíš" má být čárka, jde přece o vedlejší větu.

Ikona diskutujiciho Verča 2010-12-19 22:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě dějepis baví, ale jen proto, že se dá rychle naučit. Nijak víc se o něho nezajímám. Něco v něm je sice zajímavé, něco určitě pravdivé, ale já to neřeším. Je pro mě důležitá přítomnost a ne minulost. A poučit se z chyb některých lidí? Někdo se možná poučí, někdo si zas musí danou věc prožít, aby pochopil, proč je to špatné. Podle mě je nejlepším učitelem sám život. Matika mi připadá zbytečná.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek