Chlapec se vzpomínkami mrtvého: Zabili mě ve válce!

28.10.2013 v Zajímavosti 8

Jednadvacetiletý pilot James M. Huston byl sestřelen 3. března 1945 při svém padesátém letu. Měla to být jeho poslední akce před návratem do vlasti. Shořel na popel, ale přesto se nakonec domů vrátil. Jenže úplně jinak, než si představoval…


Jméno James M. Huston by nejspíš za pár let upadlo úplně v zapomnění, nebýt jednoho současného malého kluka. James Leininger se už od útlého dětství nezajímal o nic jiného než o letadla. Bylo tedy logické, že táta Bruce vzal dvouletého prcka do Dallaského leteckého muzea. Mrňous se hned začal ochomýtat okolo prvního letadla, poklepával přitom na kola a podvozek. Na otázku, co dělá, odpovídal: “Předletovou kontrolu, přece!” Pak u něj propukly noční můry.

Letadlo hoří! Chlapec umírá!

“Letadlo hoří a padá! Chlapec se nemůže dostat ven!” budil se hrůzou ze spaní. “Když jsem se ho zeptala, který chlapec, odpovídal – To jsem já!” vzpomíná maminka Andrea.

Zpočátku si rodiče mysleli, že jde o klasické dětské úzkostné sny, postupem času však začali tušit, že je za nimi něco mnohem víc.

Třeba když koupili Jamesovi model letadla a maminka mu na něm ukazovala, kde nese bomby. “Mami, tohle není bomba, ale přídavná palivová nádrž,” opravoval ji tříletý James.

A noční můry se stupňovaly. Když je míval až čtyřikrát do týdne, rozhodla se máma zajít s ním k psychologovi. Ten poradil, ať si s chlapcem o jeho vzpomínkách – skutečných nebo domnělých – co nejvíc povídají. Pomohlo to. Noční můry se zmírnily, zato se začaly vynořovat vzpomínky z minulého života. Paměť se chlapci vracela zejména v polospánku.


Jamesové: Huston a Leininger

James Huston a James LeiningerFoto: personalityspirituality.net


Kamarádi ještě žijí

Malý James vzpomínal, že létal na letadle typu Corsair, které Japonci trefili do motoru. “Ta letadla měla pořád díry v kolech,” stěžoval si. Piloti i historikové rodičům potvrdili, že corsairy opravdu mívaly problémy s koly kvůli neúměrné zátěži při přistávání.
Později si James vzpomněl na jméno své letadlové lodi – Natoma – a také na kamaráda Jacka Larsona. Když jeho táta zjistil, že loď skutečně existovala a že veterán jménem Jack Larson žije v americkém státě Arkansas, byl to pro něj šok.

“Kdyby se to nestalo mně samotnému, nevěřil bych tomu. Náš další krok jasný – jdeme navštívit Jacka,” vzpomíná.

U veterána teprve čekalo Bruceho překvapení – James poznal na fotografiích z války své bývalé kolegy letce! A Jack si vzpomněl, že jediný sestřelený v onen osudný den byl v bojích nad Iwo Jimou jeho kamarád James M. Huston.

“Zasáhli ho do přední části, v oblasti motoru. Celé letadlo začalo okamžitě hořet,” potvrdil stařec chlapcovy vzpomínky.

Krutá sestra a staří kamarádi

Brucemu se nakonec podařilo najít i pilotovu sestru Anne. Také u ní připravil James všem malé překvapení: “To je Anne, má nejstarší sestra,” vykřikl, sotva starou dámu uviděl.

A vzpomenul si, že jí kdysi přezdíval Ruth, protože na něj byla drzá (z anglického slova brute), což Anne potvrdila. “Je to opravdu zvláštní, ví o mně spoustu věcí, i ty nejmenší detaily,” přiznala zaskočená paní.

James Leininger s Anne

James Leininger s AnneFoto: 123people.com

Vše vyvrcholilo v září 2004, kdy vzal otec Jamese na sraz veteránů, kteří sloužili na letadlové lodi Natoma. Některé z nich chlapec poznal i po šedesáti letech. “Ale hodně zestárli,” podotkl smutně. V té chvíli už nikdo nepochyboval o tom, malý James Leininger je skutečně James Huston, který zahynul ve druhé světové válce.

James Leininger pomalu dorůstá do věku, v němž jeho jmenovec padl. Se svými vzpomínkami i nočními můrami se už dávno vyrovnal, ale přesto zůstal trochu jiný. Někdy mu přijdou samy na jazyk staromódní obraty, které už dnes nikdo nepoužívá. A hodně se zajímá o historii…


zdroj článku: žena.centrum.cz: Chlapec se vzpomínkami mrtvého: Zabili mě ve válce!linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zajímavosti”

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue


Komentáře

Ikona diskutujiciho M. 2013-10-28 12:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

:-O

Ikona diskutujiciho Ameline 2013-10-28 13:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle jsou úlety. Takhle detailně. Já na příběhu hodně obdivuju přístup rodičů a vlastně i psychologa, to všechno určitě klukovi pomohlo tyhle podivné, ale přeci "jen" sny, nevytěsnit. O těchto lidech mluvíme jako o dětech, možná dospívajících. Hodně by mě zajímalo, jaký život mají lidé, kteří nikdy tak docela nezapoměli na ten předchozí. Zda je to jen nějáká náhoda, "porucha v nastavení", nebo je to součástí něčeho.

Ikona diskutujiciho lissabonka 2013-10-28 15:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to zaujímavé, že niektorí si tak dosť pamätajú minulé životy… Kdo vie prečo je tomu tak 🙂

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2013-10-28 16:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky s dcerkou mluvím o jejich snech a někdy je to hodně zajímavé :-)

Ikona diskutujiciho Meg. 2013-10-28 22:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Je to úžasné že má takové vzpomínky 🙂 ale zároveň pro něj asi děsivé

Ikona diskutujiciho Jára 2013-10-29 00:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle znám velmi dobře z regresní terapie. Ale málokdy jsou vzpomínky takhle detailní a věcné. Ono to ani nemá smysl to z člověka, kterému pomáháte dolovat takové detaily. Bohatě stačí, když zjistí příčinu úmrtí a mnohokrát si událost projde a prožije ty samé vjemy.

Ikona diskutujiciho Jan P. 2013-11-02 18:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:Zvlast ked ide o to,ze dojde k tragickej udalosti,pri ktorej doticny vie ze umrie.To sposobí nasledne psychicky otras,ktory sa vryje do podvedomia.Preto je potom spomienka na vtedajsie udalosti sprevadzana rozpametaním sa na detaily.Doticny proste vidí zretelne okolnosti tragedie a i seba,ako umiera.Podobne tomu bolo u Jenny Cockelovej z filmu "deti vcerajska".Ona uvedomujuc si ze umiera a zaroven ze zanecha na pospas osudu hladujuce deti v nej sposobilo taky dusevny otras,ze to nenechalo "na seba dlho cakat" a v terajsom zivote sa jej tie udalosti pripomenuli.nasledne zacala patrat a i skutocne stretla "svoje minulé deti".Nadherny film,natoceny podla tej skutocnej udalosti.

Ikona diskutujiciho Dominika 2015-04-26 21:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Knížku jsem četla a tento článek je hodně nepřesný… např. své "sestře" Anne říkal Annie a ne Ruth. Ruth byla jeho druhá "sestra", která za života Jamese Leiningera již nežila.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek