Chtěl bych být otevřená a vtipná povaha, jenže nevím, jak na to.

13.10.2011 v Poradna 15

Dotaz:

Ahoj Alue,

už jednou jsem tě otravoval, takže v tom mám už trochu praxi. Začnu tím, že bych ti rád poděkoval za tvoje stránky a to co píšeš, doufám že nějaká ta úpřímná pochvala na úvod neomrzí.

chvíli jsem váhal jestli tě otravovat s mými občas bláznivými myšlenkovými pochody, ale rád bych s tebou probral lidskou (hlavně mojí) osobnost. Určitě znáš jak se vždycky ve škole probíralo určování osobnosti (extrovert, introvert) nebo určování temperamentu (cholerik, sangvinik, flegmatik, melancholik) atd. těch blbostí je spousta.


Problém je, že mám protichůdné pocity ohledně té mojí osobnosti. Ostatně kdo by nechtěl být sebevědomý a otevřený extrovert, který ví co říct. Rozesmíval by lidi svým vtipem, pozvedával by ostatním náladu. Vše co by říkal by mu šlo z úst lehce aniž by nad tím musel přemýšlet. Určitě hodně lidí anebo je to aspoň můj divnej pocit, kterýho se moc nedá zbavit. A hlavně to nejde změnit tím, že si prostě člověk řekne “Tak teď se budu chovat jinak než doteď!”, jsou prostě chvíle kdy na to nemám sílu a v danou chvíli se na nic nezmůžu.
Vytváří to ve mě protichůdný pocity, protože vím že by člověk měl být rád za to jaký je. Už aspoň rok skoro každý den si připomínám, že jsem vděčný za věci okolo sebe a za to jaký jsem, ale pokaždý mi něco řiká že bych strašně rád byl takový jak jsem popsal nahoře. Ale jak to provést? Případně jak se zbavit toho pitomýho pocitu?

Jinak už asi měsíc se snažím aktivně meditovat (což mi dost pomáhá, nemám deprese ani nějaký špatný myšlenky od tý doby) a přes rok se snažím dělat věci co popisují v The secret, The opus aj. Snažím se vizualizovat srdcem a přišel jsem na to, že když to dělám třeba půl hodiny opravdu upřímně tak mám po tom strašně dobrou náladu a chovám se tak jak jsem popsal nahoře. Bez ostychů, úsměv za každý příležitosti… bohužel to nadšení po pár hodinách opadne.

Díky za případnou radu, pokud si budeš vědět rady…
Jinak hodně opožděně ti přeju všechno nejlepší 🙂

Odpověď:

Ahoj,

Každý z nás si přeje nějaký být, i když takový není. Ty jsi třeba introvertní a toužíš být otevřený a vtipný. Já ten pocit znám a můžu ti s jistotou říci, že vysvětlení a případné východisko existuje.
Opravdu si nemůžeš říct ,,Teď budu takový a makový, světe zboř se.”, první musíš určitým způsobem vyzrát, tedy podniknout kroky, díky kterým se postupně takovým staneš.
Ano, je skvělé, když má člověk rád sám sebe a je vděčný za sebe. A je správné si to uvědomovat a usilovat o to. Ale naše touhy, sny a přání udávají náš životní směr. Ukazují nám intuitivně, co dělat dál, abysme se měli lépe, jak postupovat dál, abychom dosáhli svého vysněného cíle. Lidská bytost se neustále chce zdokonalovat a chce postupovat. Tvá touha být otevřený a vtipný tam také zapadá. Život není jen o tom ,,udělat školu, mít práci, koupit fáro, postavit barák”. Život je také o niterné cestě.

Všeobecně jsou ,,vtipní a otevření extroverti” lidé, kteří mají sebedůvěru. Nemá to nic moc společného s namyšleností, ale když jsi sám přesvědčený, že jsi vtipný a že ostatní lidi zajímáš, potom se to tak stane. Opravdu začneš být vtipný i zajímavý.
Kdo sedí tiše v koutku a bojí se pípnout, jedná tak na základě strachu. Bojí se, že jeho projevy nikdo/nebo někdo nepřijme, nebo nemá dostatečnou sebedůvěru.

Když po něčem toužíš, jednoduše to musíš zkusit, začít s tím. Není nutno skočit doprostřed přecpaného sálu a zařvat nějakou vtipnou repliku na sto lidí. Začni s ,,postupným dávkováním”.
To, jakým toužíš být, je něco, co ve skrytu duše jsi, ale zatím nemáš odvahu to vypustit ven a ukázat to světu. Najdi si jednoho člověka, kterého budeš mít rád a ke kterému budeš mít důvěru a v jeho blízkosti buď sám sebou.
Když toužíš být vtipný a neprojevíš to, nejsi sám sebou. Nedáváš na povrch své skutečné touhy. Zkus být sám sebou v blízkosti člověka, který k tobě má blízko a sleduj jeho reakce. Uvidíš, že postupem času, když se začneš projevovat u svých nejbližších, se nebudeš bát zařádit i mezi jinými lidmi a postupně to u tebe bude přirozené.
Můžeš také začít s vtipy. Pár se jich nauč a ve správnou chvíli aplikuj. Uslyšíš okolo sebe hahaha hihihi a potom se nahodí atmosféra a půjde to přirozeně. Ale musí to být vtipné vtipy, ne nějaké nevkusné trapárny, jak to občas někdo ve společnosti zabije. Všichni jsou ticho a směje se jen vypravěč.
Nebo si s někým blízkým zkus o tom rovnou promluvit. Někdy je opravdu úžasné odhalit své nitro a své zvláštní myšlenky člověku, který ti rozumí, protože ti pomůže nahlédnout dál a někdy ti řekne neuvěřitelná moudra. Nemusí to být žádný Dalajláma, aby tě postrčil neuvěřitelně vpřed pouze tím, že mu něco podobného svěříš.
Podobným způsobem jsem od dětství budovala svoji povahu já, takže vím, že to funguje a není to příliš pracné. Spíš to chce odvahu a opravdu si to člověk musí uvědomit. Musíš vědět, co chceš. Začni být sám sebou na tom správném místě a potom to půjde samo, neboj se toho.
Pokud si to nedovolíš ani u svého nejlepšího kamaráda, potom bude problém se sebevědomím a strachem, ale to jsou všechno bariéry, které lze postupně překonat tím, že na sobě budeš pracovat. Něco třeba dokážeš, získáš si pár skutečných přátel a hned to půjde se sebedůvěrou nahoru. Nic není nemožné.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Životní směr” pro další otázky a odpovědi – ZDE

Další obrázky andělů: ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Farah 2011-10-13 12:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobra metoda, jak se vyhnout kolisani energie. Obcas to mam taky- chvile, kdy mi to proste mluvi samo a jindy mi nejde rict ani to "BEE". Je to o prostredi, o lidech kolem. Odhalila jsem, ze jsou skupiny lidi, kteri mi nesedi a naopak jini, se kterymi si padnu do noty.

Ikona diskutujiciho Cherryna 2011-10-13 13:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, já s tímhle mám taky zkušeností dost. Za mlada jsem bývala šedá myška, nikdo se se mnou nechtěl bavit, protože jsem se jevila jako nudná blbka, která neuměla ani pořádně držet cigáro v pracce :D No a postupem času, jakmile jsem se dostala na střední se to rapidně měnilo. Někdy v půlce střední jsem měla možnost podívat se na tajemství, objevit taje duchovního světa a jde to se mnou krásně na vrcholky. Opravdu už se za sebe nestydím. Když někde jsem, nesnažím se přetvařovat a každému se zavděčit, na to bacha. Pokud chceš zapadnout a chceš, aby tě každý bral, nesmíš to zase přehánět. Prostě buď sám sebou. neboj se ukázat, co tě baví, v čem si dobrý. Pokud poplavou rybičky podél proudu a tobě se to nelíbí, neboj se otočit a plavat proti, pokud z toho budeš mít dobrý pocit. Pár lidí si z tebe vezme i příklad 🙂 Hodně štěstí, ty to dokážeš, stačí si jen věřit, nevzdávat to a učit se chybami 🙂

Ikona diskutujiciho Marťa 2011-10-13 16:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Skutečně 😉 můj příběh je vlastně takový… jak se z šikanovaného dítěte stala vyvinutá osobnost se svým názorem, se sebevědomím a s nadhledem.

Ikona diskutujiciho Clarté 2011-10-13 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Měla jsem podobný problém – na první pohled nevýrazná, tichá. Moc dobře to znám, když si člověk řekne "tak, a teď budu takový…", ale vydrželo mi to půl dne a pak mě to přestalo  bavit. Nejlepší je se na takové věci "vykašlat". Všechno se časem spraví samo, jen se nesmíš bát. Před pár lety na školním výletě, se všichni spolužáci zamkli na jednom pokoji a hráli flašku. Jenom já jsem zase seděla sama na chodbě. Přišel za mnou spolužák, chytl mě kolem ramen a řekl: "Však ty nám ještě ukážeš… Nastartuje se ti motor a jednoho dne nás všechny zmlátíš, předženeš a ukážeš, co v tobě je. Rozhodně bych se o tebe nebál." :D To stejné platí i pro tebe, najdi si lidi, kteří tě budou mít rádi takového, jaký jsi a ostatní neřeš :-)

Ikona diskutujiciho Annelise 2011-10-13 21:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dřív jsem byla hodně tichá, zamlklá, nerada jsem se bavila s lidmi, které jsem neznala a tak. Změnila mě kamarádka… Jsem hodně ovlivnitelná a vím to o sobě. Ona byla vždycky taková hodně extrovertní, milovala akce, byla strašně ráda ve středu dění, strašně ráda se seznamovala. A jak jsem se s ní bavila víc a víc, prostě nějak ta moje plachost zmizela a teď mám ráda seznamování, pokecám ráda i s někým, koho tolik neznám .. Ale zůstalo mi to, že jsem raději s pár nejlepšími přáteli než s celou partou. Jako to někdy taky, ale pořád se držím toho, že je lepší (alespoň teda podle mého názoru) mít pár pravých přátel se kterými se dost dobře znám, než hodně známých, kteří tě za rohem pomlouvají a vlastně to vůbec není přátelství…

Ikona diskutujiciho Annelise 2011-10-13 22:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ještě něco- vždycky mě to nějak táhlo k tomu duchovnu a tak. Ale až od té doby, co jsem narazila na Aluščiny stránky, začala si povídat s andílky a otevřela konečně oči a poznala krásnou pravdu, je mi mnohem lépe. Mám o hodně lepší nálady než kdy dřív a jenom zářím. Často chodím po ulici a zubím se na všechno a na všechny jako blázen, ale jsem šťastná. Stane se, že mám někdy opravdu tak skvělou náladu že lidi okolo mě se najednou mají taky fajn. :)))

Ikona diskutujiciho Vesmírná Sestra Khalia 2011-10-14 11:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento článek mi velmi pomohl a mohu ho jen doporučit 🙂 Kdysi dávno jsem byla neskutečná pesimistka, introvertka, nenáviděla jsem společnost. Bylo to asi i kvůli tomu, že mě šikanovali… Ani nevím, kdy přesně se to stalo, ale není to zase tak dávno, se ve mě něco zlomilo… A teď, kudy chodím, tudy zářím jako sluníčko a lidem kouzlím na tváři úsměv :)) Hmmm… řekla bych, že je to od té doby, kdy jsem se začala zajímat o duchovno, a určitě to tak má spousta lidí :)… Pravda nás osvobodí 🙂

Ikona diskutujiciho Annelise 2011-10-14 16:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Přesně tak :))

Ikona diskutujiciho Arien 2011-10-18 17:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ostatně kdo by nechtěl být sebevědomý a otevřený extrovert, který ví co říct. Rozesmíval by lidi svým vtipem, pozvedával by ostatním náladu. Vše co by říkal by mu šlo z úst lehce aniž by nad tím musel přemýšlet. No, tak třeba já extrover rozhodně nejsem a vůbec mi to nevadí. V kruhu kamrádek jsem podle mě i docela dost otevřená, a pokud někomu připadám na povrch smutná, uzavřená apod., jak mi často někdo tvrdí, tak to neřeším a zasměju se tomu

Ikona diskutujiciho Alenka 2011-10-20 10:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, možná bych měla pro tebe ještě jednu radu. Taky jsem občas taková zaseklá, že mám chuť se bavit s lidma a přittom mám takovej divnej pocit a strach a nechce se mi. Podle mě ti nejvíc pomůže, když si nebudeš myslet, že ostatní otravuješ a vůbec si budeš dávat pozor na to, co si o sobě zrovna myslíš. Nikdy si nenadávej, nic si nevyčítej a neobviňuj se. Řekni si, že pro ostatní je přínosem, když se s nima bavíš, tak jako ty seš rád, když někdo mluví s tebou 🙂 na mě to funguje dobře 🙂

Ikona diskutujiciho karolina 2012-12-11 11:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jak mam byt vtipna?

Ikona diskutujiciho Fungus 2013-03-19 22:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak taky, dříve introvert, pařič her, neoblíbený, šikanovaný moc ne(umím se postarat) a celkem opovrhovaný. Někdy se to zlomilo a je to teď o dost lepší, ale sám poslední dobou cítím jakoby vypálené baterky, a asi to bude tím myšlením. Když moc myslíš, nejsi zcela v daném okamžiku, něco ti uniká a ty se  ztrácíš, snažíš se na to soustředit a o to víc se nesoustředíš na tu situaci. Sbereflexe je fajn, ale tu si dělej večer před spaním, a to, zda jsi trapák nebo naopak fajn člověk si uvědomuj opravdu až v té posteli, zasměj se nad tím a příště prostě jen lehce koriguj to, co podle tebe bylo strašné.

Ikona diskutujiciho Martin Riedl 2013-06-12 20:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všem vřele doporučuji šestidílný článek na http://www.avenna.cz/clanky/problemy-ve-vztahu/rubrika-povaha-cloveka/muze-se-povaha-cloveka-zmenit-i . V září 2011, když mi bylo 14 let, jsem na to narazil poprvé a potažmo na to jsem narazil časem na knihu "Miluj svůj život" od paní Louise L. Hayové, kterou rovněž doporučuji :)). Přeji všem s láskou krásný den!

Ikona diskutujiciho Jita 2013-08-20 08:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji za povzbudivá slova :-)

Ikona diskutujiciho Elis 2013-10-02 12:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Všichni zde povídají o tom, že byli nebo jsou introverti a jak se změnili nebo by se změnit i chtěli. Já jsem přesný opak. Ukecaná, optimistická, tvrdohlavá, extrovertní, přátelská, hlasitá, společenská. Typický extrovert. Storpocentní sangvinik a z části i cholerik. Holka s hromadou energie, vlastním názorem a dobrou náladou na rozdávání. Pusa mi občas mluví rychleji než myslí mozek a někdy vypustí i něco, co bych s přemýlšením neřekla. Ale nelituji, že jsem taková, jaká jsem. Neměnila bych svou povahu s nikým. Jenže občas jsou prostě i lidé, kteří mě nemusí. Přijdu jim jako utržená ze řetězu a ani má veselost, která nakazí kde koho, je nepřesvědčí. Takže někdy to je trochu mrzuté. Ani nevím, kde se ve mě tahle povaha bere… Možná to je tím, že jsem jako malá zažila nehezké události v blízké rodině, rozchodi rodičů a další horší věci. Prostě jsem si vybudovala určitou obranu proti tomuhle drsnému, ale krásnému světu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek