CO JE TO EGO? – doporučuji

15.2.2010 v Spiritualita 68

Mnoho lidí používá výraz ego, aniž by vědělo, co to vlastně znamená. Mnoho lidí výraz ego zná, ale nepoužívá ho, protože jim nikdy nikdo pořádně nevysvělil, co to herdek teda je?

A když vysvětlíte někomu co to je, tak on se klidně přizná, že bojuje s problémem, který očividně vlastně nemá 🙂

Takže tentokrát přináším jasný a stručný článek, který v tom udělá jasno 🙂

Ego je stránka osobnosti člověka, která ho nutí být vždy nejlepší, mít vždy navrch, mít vždy pravdu. – Ego je povaha, která chce být za každou cenu mistr číslo jedna, kterého musí všichni uctívat.

Vysvětlení co to je ego vám podám v praktických příkladech a situacích, aby se vám to lépe v hlavě třídilo. (Na co to dělat složitě, když to jde jednoduše?)

Tedy silné ego způsobuje tyto ,,povahové nedostatky”:

– Musíte mít vždycky za každou cenu poslední slovo a když vám ho někdo nedopřeje, budete se handrkovat pořád dokola až do skonání světa. (Zároveň takto jedná i člověk, co má komplex méněcennosti)

– Máte pocit, že jenom Váš názor je ten správný, nikdo jiný NESMÍ mít žádný jiný názor. Když s vámi někdo chce diskutovat a ukázat vám, že nemáte pravdu, přinutíte ho, aby měl názor stejný jako vy. (Pokud ho necháte ať si věří čemu chce, gratuluji, to ego není.)

– Myslíte si, že jste lepší než ostatní lidé. Máte lepší nápady, jste chytřejší a vůbec jste prostě na vývojovém žebříčku nad ostatními tak hrozně moc vysoko, že se můžou jít klouzat, protože na vaši dokonalost a originalitu nikdo nemá.

– Potřebujete, aby se svět dozvěděl, jak jste dokonalí a aby všichni uznali, jak jste super, jak jste nejlepší. Potřebujete obdiv a uznání lidí, kteří jsou podle Vás stejně méněcenní.

– Mezi ,,duchovními” lidmi se ego projevuje například takto:

– Prohlašuje, že má auru co má 3 metry. (To je holý nesmysl, který je prakticky absolutně nemožný.)

– Prohlašuje, že je vtělená super bytost, která je tak úžasná, že ani nepotřebuje anděly. (Toto prohlašují i lidé, kteří ničemu vůbec nerozumí. Tedy buď má dotyčný strašné ego, nebo neví o čem mluví.)

– Prohlašuje o sobě, že má obrovské vědomosti a nepředstavitelné schopnosti a že je velice stará, moudrá a zkušená duše. (Uvědomte si, že ten kdo tyto vlastnosti doopravdy má se s nimi nikdy nebude chlubit. Nikdy nebude vykládat, že je super duše se super schopnostmi, naopak to před okolím zatají, nebo své schopnosti využije na pomoc jiným, aniž by ostatním vykládal, co všechno umí. – Ostatní si to mohou maximálně domyslet.) Potom takový člověk vyžaduje, aby ho ostatní za jeho dokonalost obdivovali a dbá na to, aby to každý věděl.

– Musíte mít vždy nejnovější mobil, nejnovější auto, nejnovější počítač, nejdražší bundu. – A když je máte, tak se vytahujete, jak jste bohatí, jak máte peníze, jak na to máte.

Děti se spíše vytahují penězmi svých rodičů a starým počítačům/mobilům/oblečení/chudobě ostatních se posmívají.

– Když se sportuje, musíte být za každou cenu nejlepší, musíte být vždy první.(Sportovci, kulturisti a ,,namakaní borečci”)

– Ženské, které mají ego si často zakládají na vzhledu a nesnesou, aby nějaká jiná ženská byla hezčí než ony samy. – Pokud na takovou narazí, začnou ji nesnášet, začnou žárlit a pomlouvat.

Drahé věci, uznání jiných a vítězství jsou věci, přes které si lidé s velkým egem ukazují, jak jsou dokonalí a jak na ně nikdo prostě nemá.

– Když jdete po ulici, nesete se jako mistr světa, protože máte nejnovější hadry, jste nejchytřejší a neúspěšnější na světě a celý svět to o vás ví. Stylově kouříte cigaretku, mladí mluví jako dlaždiči, aby ukázali, jak jsou králové kolektivu.

– Když se dozvíte o něčem úplně novém, co nesouhlasí s naším přesvědčením a vůbec nic o tom nevíte, řeknete že je to úplná kravina a ať vám ukážou studie a důkazy a nechápete, jak něčemu takovému může někdo věřit, leda tak ,,úplný idiot” a dané věci se vysmějete. (Jen skutečně moudrý člověk kritizuje až když si sám o dané věci zjistil co nejvíce a rozumí tomu o čem mluví. Nevyžaduje aby ostatní za něho sháněli důkazy, protože není líný a ví, že jen vlastní zkušenost je ta cenná.)

– Člověk co má ego se posmívá neustále všem okolo, ale nesnese, když si udělá někdo srandu z něho, ani není schopný dělat si legraci sám ze sebe.

Ego je přehnaně nezdravé sebevědomí a ctižádost.

Být sebevědomý je dobré, věřit si je dobré, mít touhu něčeho dosáhnout je velmi dobré. – Ale moudré pořekadlo zní: ,,Nic se nemá přehánět”.

Tedy vlastnosti které nás pobízí abychom byli úspěšní nejsou špatné a není to ego. Egem se nazývají až ve chvíli, kdy dotyčné osobě přerostou přes hlavu a dotyčný se začne chovat jako mistr světa a vyžadovat, aby všichni uznali, že je nejlepší.

__________________________________________________________

Mnoho lidí říká, že ego je část člověka, která tvoří nedobré emoce, mluví v této spojitosti hlavně o strachu. – Ale pokud někdo trpí neustále nějakým strachem, spíš než otázka ega je to o práci na sobě samém a na míře jeho uvědomění.

Člověk s velkým egem se jentak něčeho nebojí, protože je to prostě král a nic na něho nemá. Kdo se bojí, ten naopak často trpí komplexem méněcennosti. – Je to tedy nezdravý protiklad Ega.

Další malby od umělkyně Claudia Flor najdete – TADY

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lúmenn 2010-02-15 09:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Samozřejmě skvělý článek, nedá se než s ním souhlasit, ale ještě mě tak napadá – není ego taky to, co nás odtrhuje od Jednoty? Protože my všichni jsme před zrozením byli Jedno s Bohem, vesmírem a ostatními lidmi, tím, že jsme se zrodili, jsme se oddělili a vzniklo ego. Takže ego máme všichni, ale může se stát, že nám ego přeroste přes hlavu a pak to vypadá tak, jak píšeš v tomto článku. Spárvný přístup je ego nepotlačovat, ale spíš si ho nevšímat – kašlat na to, že nás furt nutí být lepší, jiní, nejmoudřejší atd., ale prostě ho ignorovat. Říkám to správně?

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-15 09:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Mnooo… neignorovat a nepotlačovat.

Ikona diskutujiciho neon 2010-02-15 10:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ego je nevnímání Jednoty a vnímání sebe jako odděleného. Z toho vše pramení. Dík za článek 😉

Ikona diskutujiciho Choronzon 2010-02-15 11:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

K dané problematice doporučuji přečíst knihu Teorie memů.

Ikona diskutujiciho Alis-Mary 2010-02-15 13:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkný článek. Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že jakmile člověk nahlédne za oponu a začne se dozvídat o pravém stavu tohoto světa, začne cítit energie, vidět auru atd., je to hodně velká výzva – ubránit se pocitu nadřazenosti. Když všichni okolo jsou tak "materiální, hloupí, nevědomí". Je to velká zkouška, pohlížet na neprobuzené lidi nikoliv spatra, ale jako na sobě rovné 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-15 13:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Alis-Mary 2010-02-15 14:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"přece s uvědoměním a pravdou by měla přicházet moudrost a ne pýcha :)"

Ikona diskutujiciho zpytihnev 2010-02-15 14:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

horší než všechny škodlivé splodiny světa je lidské ego 🙂

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-15 19:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem myslel, že budeš o egu psát spíš jako o "vědomí sebe sama". To cos popsala je spíš už krystalizovaný kretenismus:) Jen jedna věc částečně na mě sedí, moc jsem se teda o sobě nedozvěděl:) Asi před půl rokem jsem čet perfektní definici ega, ale už si zaboha nevzpomenu kde to bylo, škoda.

Ikona diskutujiciho mojda 2010-02-15 21:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Souhlasím ,ale lidi jsou jenom zase lidi.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-15 21:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Ondro, tohle je jednoduchý popis, aby tomu rozumělo i dítě. – Tobě furt něco není vhod :D to je hrozný.. chat se ti nelíbí, můj popis tě zklamal.. existuje vůbec něco, co bys mi uměl pochválit, aniž by jsi k tomu něco musel dodávat? :D Joa když už jsme u toho, co se ti na tom chatu jako nelíbilo? :D

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-15 21:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: … jo tak takhle… tak abys věděl, velikost písma je taková, aby to sedělo k velikosti samotného okna. – okno mělo omezené rozměry, tohle bylo největší možné.

Ikona diskutujiciho putující oblak 2010-02-15 22:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásně je ego popsáno v knize Nová země od Eckharta Tolleho :-)

Ikona diskutujiciho argument 2010-02-15 22:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jestli můžu doporučit jedno z mnoha dalších pojednání o egu (součást knihy od Eckharta Tolle Ticho promlouvá), je k přečtení i na webu tady:

Ikona diskutujiciho ham 2010-02-15 22:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: tak pre deti..? No, my deti to voláme hra na to, kto ďalej/vyššie dočúra. :o)

Ikona diskutujiciho Hans 2010-02-16 00:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

s popisem ega souhlasím, ale je možné, že má (měl) někdo (já) silné ego a mizivé sebevědomí? Přísahám, že to možné je.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-16 09:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Přečti si příspěvky 2 a 6.

Ikona diskutujiciho Alis-Mary 2010-02-16 09:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ehm.. 🙂 Když si dneska po sobě čtu včerejší první příspěvek, tak mi došlo, že vyzněl asi dost divně. Chci uvést na pravou míru, že já si o neprobuzených lidech nemyslím, že jsou "materiální, hloupí, nevědomí", ale že tento postoj často panuje mezi "duchovními" lidmi. Začnou se trochu zajímat o podstatu všeho, a hned mají dojem, že jsou lepší než všichni ostatní.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-16 10:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: To je ten problém, drtivá většina ,,duchovních lidí" jsou ,,rádoby duchovní lidé". – Tedy ti, co mají v ruce kousek pravdy, obalený v metru bordelu a ulepený od svého vlastního ega.

Ikona diskutujiciho Hans 2010-02-16 12:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: V tom případě asi sebevědomej jsem, asi se tak budu holt muset začit chovat, když to nejde oddělovat, na druhou stranu, možná nemám ego, asi se teda zanalyzuju.

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-17 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: To se nedá říct, že mě tady něco zklamalo, prostě jsem čekal něco trochu jinýho. A proč málo chválím? Vždyť se tu už tolik chválíš sama, že jsem myslel, že už víc pochval nepotřebuješ:))

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-17 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: že ti není 13? – to se nestává, to je nějaký divný… asi spíš že nemáš smysl pro humor :D

Ikona diskutujiciho ham 2010-02-17 10:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Dobré sa zosiluje dobrým, zlé zlým (jednoduchá matematika – preto chvály nikdy nie je dosť, za predpokladu že si "obdarovaný" uvedomuje čo sa deje).

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-17 11:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: Jo, článek na téma ,,nic neočekávej" byste kluci napsat mohli 🙂 – byl by to zajímavý příspěvek.

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-17 16:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ham: vytváříš si o mě domněnky;) Do chatovníku jsem schválně zadal 7 let abych se dozvěděl co to po mě chce za nesmysl…

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-17 17:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: Co to meleš? snad vím, jaký zadávám rozlišení líp než ty.

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-17 19:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Melu? To je jedno co tam zadáš. Pokud si to nezkontroluješ, tak nevíš to vypadá:

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-17 20:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[27]: Mno však.. co ti na tom vadí? – modrej okraj? ale ten je tam schválně brouku :D

Ikona diskutujiciho ham 2010-02-18 09:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[25]: Máš pravdu.. prepáč – nebolo to myslené zle, ale to určite vieš.

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-18 12:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Možná ti to vysvětlí někdo jiný z těch 35% co používá 1024x. Když budu další rok pokorně mačkat tlačítko na opravu designu, bude mě to stát míň energie než ti dál vysvětlovat, že se text vpravo nevleze na monitor.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-18 12:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: A proč mě proboha teda fotíš levou půlku obrazovky, která je v pořádku, když je problém napravo???? – tvoji logiku teda fakt nechápu :D

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-18 12:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[30]: … A ted už je to v pořádku?

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-18 14:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasné!:) Ale ještě bych nastavil odsazení textu pár pixelů. Je nalepený na liště vpravo. Ten printscreen je obrázek celé obrazovky, tj. i uřízlího textu napravo. Tvoji logiku teda fakt nechápu.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-18 14:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[33]: Odskok textu od okraje nastavit nejde. já ho mám dobrej.

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-19 10:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak si nastav 1024 a bude ti zalízat pod posuvník. U článků, ne komentářů.

Ikona diskutujiciho argument 2010-02-19 11:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

se s OKčkem balíte dost zvláštním způsobem 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-19 14:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[36]: Jestli máš pocit že se balíme, to teda lituju holky ve tvém okolí :D

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-19 14:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[35]: Já už to víc zmenšit nemůžu. To bych musela udělat komplet nový menu, protože by se muselo zmenšit a komplet odznova celou horní lištu, protože by se tam nevešla.

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-19 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Netřeba. Pod pravou lištu bych nastrkal .gif čtverečky aby tam text nelezl. Rámec s textem se o to scvrkne vlevo.

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-19 15:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ten ztracenej obrázek přece kreslila Alis-Mary.

Ikona diskutujiciho foxiss 2010-02-19 18:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, prepáč že robím reklamu, pokojne komentár zamietni..

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-19 21:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho ham 2010-02-19 22:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[42]: ..za nič na svete krk nedávaj :-D

Ikona diskutujiciho ok 2010-02-20 09:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejde vpravo vytvořit ani prázdná tabulka? Pokud to vyřešit nepůjde, z horních obrázků bych na různých místech ubral potřebnej počet pixelů. Nepůjde to na nich poznat.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-02-20 11:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Vepřík 2010-11-23 19:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, kvik, kdyby ale lidé netrpěly egem, pocitem méněcennosti nebo nemocma těla a ducha, z nichž pramění většina zlého, oni by se skrátka na Zeměkouly nudily. Možná i proto, že na umění má vlohy jen malá část populace, pracovat jsou mnozí líný a mnoho lidí si zvyklo žít z parazitizmu na druzích.

Ikona diskutujiciho K. 2011-03-02 16:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ego je slovíčko z latiny a znamená já. To o čem se píše je egocentrismus a egoismus. Jáctví. Já jsem nejlepší a pod.

Ikona diskutujiciho Pavel 2011-09-09 20:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Super článek už vím co to vlastně ego je, moc díky :).

Ikona diskutujiciho Roger 2012-04-03 20:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdo odbourá EGO vyhrál v životě:) a dovolím si napsat jednu větu. EGO se bojí přítomného okamžiku to jste totiž bez EGA (Eckhart Tolle) doporučuju. Mějte pěkný život.

Ikona diskutujiciho Pe 2012-06-09 15:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hezký článek 🙂 ale na mě dlouhý, nejsem čtenářka… tak nevím jestli to tam zaznělo ale ráda bych jednou větou ujasnila ještě přesněji co to ego je.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek