Co se děje s vašimi dotazy po odeslání a jak na ně reaguji

22.11.2010 v Aluška.org 29

Možná už vás někdy napadlo, co se děje se všemi vašimi dotazy, když přichází hromadně do mojí mailové schránky. Totiž odpověď sama o sobě není tak jednoduchá, jak byste si asi na první pohled mysleli. Možná, že se budete docela divit, po přečtení tohoto článku.

Každý váš dotaz je úplně jiný a vyžaduje také jiné myšlenkové pochody. Samozřejmě nejedu jako šroubek od rána do večera. Nesedím pořád u mailu a nekontroluji horečně každou minutu, co mi přišlo. Snažím se to nechat plynout poněkud volněji a většinou nechávám nové maily vyhnít alespoň jeden den, abych nemusela pospíchat s těmi staršími. Totiž zodpovědět každý mail do dvaceti čtyř hodin po jeho odeslání je v množství, které mi posíláte, nereálné. Totálně nereálné. Vedle těchto stránek mám ještě svůj život, své úkoly a své přátele. Ale povedlo se mi to šikovně provázat dohromady.

Ani můj přístup k vašim mailům není vždy stejný. Neptejte se mě, jak to dělám, já to fakt nevím, ale z nějakého nepochopitelného důvodu intuitivně poznám, jestli má cenu se pro vás snažit, nebo ne. Tuto intuici nemám od roku 2006, kdy jsem s tvorbou stránek začala. Myslím, že to přišlo tak o rok až o rok a půl později. Asi to bude nějaká rozvinutá schopnost každodenní praxí.

Některé vaše maily čtu s obrovskou chutí.

Statisticky nejkrásnější maily píšou maminky a starší paní. Bývají to většinou hodně procítěné slohy a nakonec ještě přidávají fotky svoje, svých dětí, zahrady, andílky, krajinky, nebo prezentace. Prostě jde na nich poznat taková maminkovská starostlivost, která jde z jejich mailů hodně cítit. Takový přístup mi dělá moc dobře a na takové maily píšu romány podobné, ne-li ještě větší. Vedle maminek ještě píšou skvělé dopisy babičky. Když mi nějaká napíše, že je jí třeba šedesát, nebo sedmdesát a že absolvovala kurz práce na počítači, tak mi úplně spadne brada. A tyhle maily většinou pak opravdu stojí za to. Zažila jsem už i situaci, kdy jsem bručela, že taky nemám takovou babičku, nebo dědečka, protože co oni občas napíší, to by člověk četl pořád. Neříkám že všichni, já třeba zažila babky, které… no nebudeme to moc rozebírat, ale ke mě do mailu chodí úžasné texty a úžasná zamyšlení od starších lidí. Tyhle by měl svět a rodina více poslouchat a oni by si měli víc pouštět pusu na špacír. Je to škoda, že seniory mladí nechtějí poslouchat. Někteří mají myšlenky rovnající se zlatu a vedle nich stojí maminky. Těmto dvoum skupinám se nic nevyrovná. Píšou nejlíp a nejmoudřeji.

Ale ne všechny slohy čtu ráda. Bývají takové, které jen prolítnu očima a cítím z nich úplnou prázdnotu. Prostě na první pohled vidím, že to vůbec nemá cenu číst, ale ze slušnosti to alespoň projedu a donutím se napsat alespoň dva řádky, když už se s tím tedy někdo psal a nebyl na mě sprostý ani nějak nepříjemný.

Je to k nevíře, ale když vycítím z mailu, že je důležitý, píšu jako kolovrátek. Ale když vycítím prázdnotu a nesmyslnost, opravdu se přemáhám, abych sesmolila alespoň poděkování za mail a nějakou větu k dotazům. Je to pro mě úplné utrpení, snažit se odepisovat na takové maily. Zajímavé je, že se moje intuice neplete. Někdy si třeba namlouvám, že dotyčná paní je na mě v mailech přece moc hodná, tak co mi pořád neštymuje, proč nepíšu s větší chutí? No, přejde pár dní a paní mi vrazí kudlu do zad, ani pořádně nevím za co.

Dotazy technického rázu jsou jasné, to je napsané raz dva.

Zajímavé je, jak nakládám s dotazy, se kterými si nevím rady? Ne, že by se vyloženě někdo ptal na něco, o čem vůbec nemám páru, to se stává výjimečně, ale někdy třeba přečtu mailový román, který se mi třeba i líbí, ráda bych odpověděla, ale když položím prsty na klávesnici, tak mám okno. Prostě nevím, co mám na to říct. Jak to zformulovat, jak to správně popsat, jak to doplnit?

Tu přichází na řadu moje bojová strategie tisku.

Christian Riese Lassen

Úplně ideální je vyhlídnout si moji velmi blízkou známou a jí potom ty maily strkám do ruky a prosím ji, aby řekla svůj názor. Já nechci a nepotřebuji, aby mi řekla, co mám napsat. Nepotřebuji nic diktovat, ale potřebuji rozjet kolotoč ve své hlavě. Totiž můj styl života nepokrývá vše, co se dá za život normálně zažít a tahle moje nejmenovaná kamarádka je jiná věková kategorie, která zažila úplně jinou výchovu, jiné zájmy, jiné lidi, jiné aktivity a vidí svět úplně jinýma očima, než já.  Ta si to pročte a má hned jasno, protože začne vykládat co kde zažila, jak to řešila a to mě vždycky tak skvěle inspiruje, že mám někdy chuť jí vlepit pusu. Ale nedělám to. A pak to ještě za tepla běžím zpracovat do mailu. Nedávno jsem téhle svojí kamarádce z jiného těsta dávala číst text, se kterým mi pomáhala se inspirovat a když si tam přečetla jednu větu, začala se spokojeně chichotat a pak mi řekla, že tuhle větu přesně říkala ona a že jí dělá velkou radost, když jsem ji takto citovala.

S touhle dámou řeším maily, u kterých mám okno. Neřekla bych, že toho ví více z nehmotného dění, ale má toho více z oblasti rodinných, pracovních a mezilidských vztahů. Jsem fakt ráda, že jim mám, protože mi někdy ukáže náhled na situace v takovém světle, které by mě v životě ani nenapadlo. Třeba jednu věc jsem řešila pět let a nebyla jsem pořád schopná zjistit, proč mi ten člověk tak dlouho dělal to, co dělal. Propírala jsem si to v hlavě odpředu odzadu, takže jsem s tím pak zašla za touhle kamarádkou a ta měla hned jasno! Ve dvou větách shrnula pravý důvod, který jsem se snažila vyřešit pět let.

Ňuf na to vždycky říká, že člověk vidí cestu všech okolo, ale nikdy nevidí tu svoji. V tomhle případě mi kamarádka z jiného těsta ukázala, že je to tak.

Potom jsou tu dotazy, které se ptají na věci, které vůbec neznám. Třeba politické otázky, to já dávám úplně bokem a naštěstí se mě nikdo na politiku ani neptá, ale někdy dojdou dotazy na neznámá stvoření, neznámá učení, nové pojmy. To se mi stává tak jednou za dva měsíce, že mě někdo takhle odstřelí. Na tyhle věci zneužívám většinou Ňufa, ale on stejně nemívá moc času, takže pokud si o tom něco nevyčtu na internetu, nebo pokud ho neukecám, aby se na to podíval, tak si s tím prostě neporadím. Ale skoro jednou za dva měsíce je dost dobré, když vezmu v úvahu, jak moc toho zodpovím jenom za týden. Jen pro srovnání, za tou svou moudrou známou chodím asi dvakrát do týdne s jedním, nebo dvěma maily. Dodnes nechápu, jak to dělá, že mě umí takhle krásně inspirovat. Zajímalo by mě, jestli si vůbec uvědomuje, jak moc mi pomáhá. Možná bych jí to někdy měla říct.

Christian Riese Lassen

Po vyřízení dopisy skartuju, takže nebojte, nečtou je popeláři.

Ale abych se vrátila k té své zvláštní psací intuici, tak je to strašně prima věc. Prostě přečtu si jednu větu, nebo odstavec a hned mám jasno, co to je za člověka a co mu budu psát. Jestli se rozjedu, nebo jestli se na něho vykašlu.

Teda vykašlu není úplně to správné slovo. Vykašlu se tak, že se přemůžu na pár vět. Snažím se odpovědět na všechny maily, které mi dojdou, dokonce i na ty oplzlé, protože si z nich dělám legraci a pak je stejně zneužívám na kuriozitky. Mimochodem po té době, co jsem zveřejnila děkolik dílů kuriozitek, mi oplzlé maily přestaly chodit. Nechci to zakřiknout, ale asi jsem všechny úchyláky už odradila, nebo zablokovala a ještě to potrvá, než se z vod internetu objeví další. Je to takový psychologický princip. Totiž nahatého chlapa s kabátem v parku taky odeženete tím, že se mu začnete smát a zavoláte další lidi, aby se přišli podívat.

Taky se ta intuice dá používat na slezy. Podle slohu poznám, jestli ten člověk není mimo a jestli od něho můžu něco očekávat, nebo ne. Je to fajn, že se mi intuice rozrostla i do tohoto virtuálního styku. Fakt mi to pomáhá, asi jako když školáček v první třídě potřebuje linky, podle kterých píše diktáty. Jenom někdy je potřeba těm linkám víc věřit a nenalhávat si, že přece nemám důvod se na něho vykašlat, když píše moc mile, tak nevím, co je jako za problém.. on se ten problém objeví vždycky až později, když ne hned. Funguje mi to i na diskuze, na normální dopisy, prostě všude.

Nejvíce nesmyslných mailů, na které se nutím odpovídat chodí od mužů, řekla bych tak 30 let plus – minus. Nemyslím, že je to ego, nebo zlý úmysl, ale prostě taková prázdnota, zmatenost, neúrodnost.

Závistivé maily chodí spíše od žen, úchylnosti pouze od mužů a psychopatické spisy chodí vesměs od všech. Ženy, muži středního věku a náctiletí. Senioři už ne, ti to mají většinou v hlavě srovnané, spíš bych řekla, že fanatismus u dospělých a psychické poruchy u náctiletých. Postoje se různí. Někdo se přizná, že díky mě zahodil žiletku a nechal zahojit zápěstí, že si uvědomil, že už nemá proč mít deprese. Jsou to právě teenageři a nebylo jich zrovná málo. Ti, kteří svůj psychopatismus prosazují bývají většinou dospělí, kteří trvají na svém, ale tvrdé pravidlo to není.

Ačkoliv každý z nás je originál, pořád se ta mailová korespondence pohybuje v podobných kruzích. Intuice vždy napoví, jak to je, jestli má dotyčný v sobě problém, nebo jestli mu má cenu něco říkat, takže v tom mám docela dost dobře jasno a vyplácí se mi to.

Mnoho z vás, hlavně ženy se ptají, jestli nejsem už mešuge z toho, že pořád musím řešit problémy jiných lidí. Na to bych ráda odpověděla, protože to s tímto souvisí. Ne, nejsem z toho mešuge. Vaše problémy řeším svědomitě, ale ve chvíli, kdy odešlu spis pro vás, zapomínám. Hodím to za hlavu, všechno vymažu a jdu řešit svoje záležitosti. Jde totiž o to, že vím, že kdybych se nechala zahltit problémy jiných lidí, nechám se zahltit i problémy svými a to by mě podkopalo. V tom co dělám musím být pevná, vyrovnaná a musím vždy vědět, co chci a jak to budu řešit. Mám úmluvy sama se sebou a jedna z těchto úmluv je pomoci, ale nezabřednout a hlavně to netahat na sebe.

Navíc ne všechno bývají problémy. Chodí nápady, návrhy, doporučení na filmy, videa, hudba, prezentace, přání k narozeninám, poděkování za stránky, poděkování za moji pomoc, bohužel i spamy, chodí příspěvky v podobě článků, obrázků, kresbiček… prostě je to hodně různorodé. A ne všechny dotazy jsou problémové, někdo se třeba ptá jen ze zvědavosti jak je to tam a jak se to dělá tuhle a jak se jmenuje tamto.

Prostě to není tak, že otevřu mail a nechám na sebe vyblít jednu velkou depresi, kde křičí jeden problém přes druhý. Není to tak, opravdu ne. Naopak mi příjde mailová práce kreativní, odpočinková a přínosná, protože přes vaše dotazy a nápady dostávám inspiraci pro další články a vidím co kde a jak dodělat, na co se více zaměřit. To je neodmyslitelná součást stránek, je to moc důležité. Proto vkládám do mailů hodně snahy.

Naopak na diskuze kašlu. Tam odpovím leda ve spěchu, moc se s tím nepářu, přinejhorším je ještě procenzuruju, když vidím, že jsou na sebe nebo na mě lidi hnusní. Diskuze jsou podle mě zbytečnost. Kdyby je listvo nikdy nevymyslelo, tak mě teda fakt chybět nebudou, protože jsou plné trollů. Do duboucna zvažuju, že je přestanu číst úplně, protože když se jimi zabývám, seberou mi všechen čas a když reaguji ve spěchu, tak mi zase trollové nadávají, že jsem hrubá a že nesnesu kritiku. Ne, tak to není, je to přesně naopak, já na kritiku házím bobek, protože mě zdržuje se tím zabývat a ubírá mi to motivaci. Nemám důvod poslouchat, že jsem blbá a zlá, protože vím, že to není pravda.

A ještě bych ráda dodala, že mě vaše dotazy a podněty v e-mailu nezdržují, neotravují, ani neunavují. Ano, ne vždy mě baví pročítat třicet mailů v kuse, ale zase z toho naberu hodně inspirace a mám dobrý pocit, když se dozvím, že se někdo dostal z rakoviny přes hlívu, nebo že někdo konečně viděl anděla. Taky zprávy o tom, že si nějaká náctiletá dívenka konečně přestala řezat žiletkou do zápěstí a raduje se ze života, se mi nikdy neomrzí, pro ně tenhle všechen cirkus dělám.

Christian Riese Lassen

Další díla od Christiana Riese Lassena – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho IrenaT 2010-11-22 07:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Aluško, Tvé články se mi dobře čtou. Těším se na každé ráno, co se zase zajímavého dozvím. Hlavně, prosím, nepřestávej psát. Přeji Ti hodně sil, klidu, inspirace a nadhledu.

Ikona diskutujiciho m+m 2010-11-22 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky Alue,souhlasim s pani IrenaT (v komentarich),ze se tve clanky velice dobre ctou a tim myslim,ze to jsou informace,ktere me hodne pozvedavaji na duchu a tim padem i na tele.Jsem velice rad,ze jsi zalozila svoje www stranky a ze je vedes jak je vedes.Citim v kazdem tvem jednani srdicko a lasku.Proto nechapu jak nekdo muze byt na tebe zly.Je velice jednoduche byt zly,to umi i male dite,ale byt laskyplnny v dnesni dobe to je velke duchovni umeni,ktereho si u tebe vazim.Preji ti:zdravicko na teleicku ,dusicce,mysli,srdicku taktez.S pozdravem 35lety M+M

Ikona diskutujiciho Verča 2010-11-22 17:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím, že i ´v diskuzích, co tady máš,může být dost zajímavých názorů. Alespoň já jich tady několik našla. Je fakt, že se najdou i tací, kteří tady nechodí napsat svůj názor ani poradit, ale chtějí si prostě jen zanadávat. No ale to je hold asi v každé internetové diskuzi. Přeju ti hodně štěstí v další tvorbě stránek. Jde vidět, že do toho vkládáš kus energie, lásky a to je nepochybně klíčem k úspěchům, jaké aluska.org má.

Ikona diskutujiciho deyf 2010-11-22 19:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Fakt skvělý dizajn :-)

Ikona diskutujiciho ok 2010-11-23 09:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, tu "intuici" už jen při čtení textu na netu, si taky nemůžu vynachválit 🙂

Ikona diskutujiciho Karloss 2010-11-23 10:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Desing je kouzelnej 🙂 jen to kostrbatý slunko by chtělo doopravit, pravdou i je že i ten minulej desing byl krásnej, mozná už po čase trošku okoukanej, tohle je zase změna, moc se mi tam líbí ten textík "Vítejte na místě, kde se sny stávaj skutečností atd…" příjde mi to skutečně kouzelný a originální takový to úvod, fakt ti fandim, tak at se daří:)

Ikona diskutujiciho Domácí čajovna, Renata 2010-11-23 10:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

teda, Alue milá, já jsem stará konzerva a změny moc nemusím Předchozí vzhled mi náramně vyhovoval…

Ikona diskutujiciho Alue 2010-11-23 11:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, ještě to ale není hotový, tak díky za pochvalu, doma mě setřeli, že tam mám dát tu starou fotku, která vyzařuje něco, co jiné nemají, takže zase předělat, že prý to mám moc industriální a bla bla bla… mno tak u toho zase sedím a spravuji :D

Ikona diskutujiciho Realtoltek 2010-11-23 12:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Novy design je tak trosku mdly ;).

Ikona diskutujiciho Karloss 2010-11-23 13:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechci bejt rejpal ale stim modrým pozadím na tom textu "vítejte na místě kde se sny…" se mě to zdálo lepší, než tet. Ta modrá se podle mně hodí na celkový desing těhle stránek a navíc tam bylo pěkný ty jemný modrý stíny kolem textu který tomu dávaly takovou snovou, kouzelnou atmosféru. Je to jen můj názor… Fotka je starší ale pěkná 🙂

Ikona diskutujiciho Boikana 2010-11-23 14:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc se mi nový vzhled stránek líbí. Jsou jakoby prosvětlené a hodí se (podle mě ) knadcházející zimě.

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2010-11-23 15:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Intuice je super věc a nejen v případě mejlů :-)

Ikona diskutujiciho Vít Kilián 2010-11-23 17:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Čau máš goood blog :-D  :D

Ikona diskutujiciho Shayley 2010-11-23 17:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Páni! Ten nový vzhled je úžasný! 🙂

Ikona diskutujiciho ok 2010-11-23 18:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

já chcu zpátky kapradí!! 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2010-11-23 18:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: OK, ty tvé komentáře jsou fakt na prášek, pořád máš nějaký problém. Dej si do života za úkol: NECHAT ALUŠKU DĚLAT SI TO PO SVÉM a za druhé NAUČIT SE CHVÁLIT.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-11-23 19:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Spíš si říkám, jestli nejsi jasnovidná, protože ve složkách jsem to pojmenovala jako Zimní dees :D

Ikona diskutujiciho Pišta 2010-11-23 19:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ale ten text hore fakt mohol byť svetlejší…

Ikona diskutujiciho ok 2010-11-23 20:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Však si to dělej podle sebe, já ti jen občas poradím a pak ti to pochválím :))

Ikona diskutujiciho Alue 2010-11-23 20:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Co dva… byly tři a předtím, těch bylo, no hamba povídat. A pak z tebe vylezlo, že ten výslech byl kůli orgonitům, do kterých se to dává. To je furt něco, ty dělej se sebou něco :D

Ikona diskutujiciho ok 2010-11-23 21:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéžuš ty přeháníš zas. A… a předevčírem jsem si zase trhal chlupy z nosu, nevím co bych měl se sebou ještě dělat…

Ikona diskutujiciho Myšák 2010-11-23 21:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chválím vzhled stránek, nádhera Aluško, opravdu se Ti povedl :-)

Ikona diskutujiciho Datlik 2010-11-23 22:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Trochu změna, až jsem se trošku lekla, když jsem opět zavítala na tvoje stránky Aluš, ale vypadá to i hezky. Má to malinko zimní nádech, jak tu někdo uvedl a myslim, že fajn 🙂

Ikona diskutujiciho Datlik 2010-11-23 22:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Líbí se mi ta víla na zelenym listě, psacím písmem tvoje jméno,příjmení a přezdívka a pak ještě ten nápis "tervetuloa istävä", jestli to čtu správně 🙂

Ikona diskutujiciho Radůz 2010-11-24 07:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nenech se děvče rozhodit různými chytráky a pokračuj ve své důležité práci. Musíš cítit, že máš podporu drtivé většiny navštěvovatelů tvých stránek.

Ikona diskutujiciho Luz 2010-11-24 17:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Já mám taky pocit, že by to bez téhle fotky nebylo úplně ono, jsem ráda, že tu pořád v záhlaví je, a nevadí, že je už starší.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-11-24 17:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]: Děkuji Luz, jsi na mě moc hodná 🙂

Ikona diskutujiciho Bozka 2010-11-24 18:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tieto sympatické stránky som objavila len nedávno a preto som sa pri ohlásenej zmene trošku naplašila, že sa niekam stratí ten úžasný obsah. Obalu som toľko pozornosti nevenovala, obdivujem každého, kto dokáže niečo vytvoriť. Aluška, pocit z dobre vykonanej práce – k nezaplacení! Gratulujem, držím palce .

Ikona diskutujiciho Miroslav 2011-09-27 21:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pravdu díš….:-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek