Cykly vývoje člověka z hlediska učení o čakrách (graf podle Základní knihy o čakrách)

21.7.2012 v Spiritualita 9

V knize Základní kniha o čakrách najdete jako první tuto perfektní tabulku, která jistě bude zajímavá pro každého z vás. Záleží na tom, jak k ní přistoupíte. Může to být jen zábava, ale můžete tam najít odpovědi na důležité otázky.

Seznamte se

Tabulka je založená na tom, že lidská bytost prochází každý rok a zároveň také každých sedm let určitým cyklem, který je zaměřený pokaždé na něco trochu jiného. Je to v souladu s vesmírnými zákony, protože všechno v přírodě prochází cyklickým vývojem a lidská bytost sem dokonale spadá taky.

Každý rok jsme tedy jako lidé vystaveni působení trochu jiných energií a situací, které mají rozvíjet nějakou část našich kvalit o level výš. Pokud žijeme spokojeně a procházíme vývojem dobře, sbíráme zkušenosti a stává se z nás rok od roku lepší a moudřejší člověk. Zároveň je tu ale nebezpečí.


Jistě jste se už setkali s tématem bloků z dětství. – Člověk jako malý zažije nějaké hrozné trauma, nedokázal se s ním vyrovnal, vytvořil si blok, ten přenesl do dospělosti a pak se s ním trápí, někdy se i úplně utrápí.

Tato tabulka vám může ukázat, jaké téma zrovna prožívá dítě v určitém věku. Pokud zažije silné trauma, objeví se to právě v aspektu, který má zrovna rozvíjet. Proto se dá tabulka využít také jako pomůcka a nápověda pro rodiče, aby lépe pochopili své dítě a snažili se podle toho s ním zacházet.

Je důležité pamatovat na to, že tato tabulka počítá náš první rok ne od doby narození, ale od chvíle, kdy jsme byli zplozeni. Počítá i s prenatálním vývojem. Pokud je vám tedy například 31 let, přičtěte si k tomu vždy devět měsíců, abyste získali svůj skutečný věk (+1rok je 32) a potom prozkoumejte tabulku.

A pokud jste snad neměli hezké dětství, můžete zde najít vodítka pro bloky, které mohly v té době vzniknout a kterou část naší osobnosti ovlivňují, nebo ovlivnily.

Pokud nevíte, co s tím:

Dejme tomu, že je vám 32 let po připočtení devíti měsíců: Takže se podíváte do tmavě červené části, do okýnka ,,32. a 81. rok života“. Nahoře najdete modrý popis, který vám říká, jaké řešíte téma pro tento rok. Vlevo zelený popis se vás zase týká celých sedm let a bude se vás týkat, dokud s věkem nepostoupíte o řádek níž. Pokud je vám 32 let, vaše sedmileté téma rozvíjí pátou čakru komunikace a vaše jednoroční téma rozvíjí 4. čakru, tedy srdeční centrum.

(Zajímavostí je, že Walfdorfské školy mají navržené učební plány v souladu s těmito cykly. Tato tabulka je Antroposofická nauka, kterou založil R. Steiner a o které i napsal knihu ,,O životním běhu člověka“.)

První roky dítěte podle tabulky:

Když už jsem narazila na ty děti, tak abysme si to kousek vysvětlili a pochopili tu souvislost: V prvním roce života, tedy v době kdy se dítě vyvíjí v lůně a cca tři měsíce po porodu, rozvíjí první základní téma, což je pradůvěra. Proto je nutné přistupovat k dítěti láskyplně, protože pokud je nechtěné (a i když je v lůně, tak to jasně cítí), podvědomě to ví a potom celý svůj život vidí tento svět jako chladné a nepřátelské místo.

Ve druhém roce života začíná prozkoumávat svět, objevuje kdo je on a co je to všechno okolo něj.

Ve třetím roce života se učí zacházet se svými emocemi, které ve druhém roce objevil a zkouší, co se stane, když řekne ,,ne!“, nebo když udělá to či ono. Z toho důvodu je potřeba na tuto skutečnost myslet a dítě nechat, ať si svým vzdorovitým obdobím projde, ať se případně vyzuří. Protože pokud by bylo dítě nepřiměřeně trestáno, jeho vývoj se zasekne, vytvoří se blok a do konce svého života může mít veliký problém s projevováním svých citů a nebude si vědět rady se svými emocemi.

Zároveň dítě až do sedmi let rozvíjí stále téma pradůvěry. Přírodní národy to vědí a proto první rok nosí dítě matka vždy na těle, nikdy ho neodkládá, protože dítě se cítí v náručí v bezpečí, což pomáhá rozvíjet nebo základní téma a navozuje poznání, že svět je dobré, příjemné, bezpečné a přátelské místo. Později, když dítě chodí, nechávají ho rodiče, ale berou ho do náruče, kdykoliv zvedá ruce a přeje si to. – Stále potřebuje rozvíjet svůj pocit bezpečí a jistoty, svoji pradůvěru vůči světu. Proto je mazlení a chování velice důležité.

A proto je také velice důležitá doba těsně po porodu. Malé dítě by nemělo být vůbec odnášeno od matky, mělo by stále zůstávat s ní. V opačném případě velice trpí, bojí se a necítí se bezpečně. Také přítomnost otce a jeho pohlazení je pro něj moc důležité už v této době.

4. rok je zase doba, kdy už děti bývají ve školce, tam jsou v kolektivu a učí se dělit o věci, učí se vycházet s ostatními dětmi a chápat je. Začínají si uvědomovat, že nejsou na světě jenom oni sami pro sebe, ale jsou i druzí lidé, kteří mají své potřeby… a tak to jde dál a dál celý náš život.

Každý rok máme nové období, které rozvíjíme, ale v době kdy jsme malé děti a jdeme úplně od nuly, je to nejvýraznější a velmi dobře pozorovatelné.

Pokud máte tabulku malou a špatně se vám čte, můžete si ji zobrazit v plném rozlišení a zvětšit lupou zde: wp-content/uploads/ed09cd8027_86169756_o2.jpg

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Nehmotný svět“ – ZDE

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

Otevřít seriál Zákony Vesmíru

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho pohaarkfszliin 2012-07-21 03:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

od 99. se to zas vrací k jedničce?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-07-21 10:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Logicky by mělo.

Ikona diskutujiciho michal 2012-07-21 10:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

cau, jen k tomu pocitani, myslim, ze je treba si uvedomit ze kdyz vam je 1 rok, ve skutecnosti uz zacinate prozivat rok 2, pac narozky jsou vzdycky az na konci roku nikoliv na zacatku. priklad: je mi 30 a 6 mesicu > plus 9 mesicu v brichu (nekdo treba 7) > je 31 a 3 mesice…  takze v tabulce prozivam rok 32.. a ne 31, ten uz je pryc…  je tak? kdysi sem na tohle slozite prichazel v nocnich uvahach 🙂 a myslim , ze si to spousta lidi neuvedomuje..  zdar

Ikona diskutujiciho Farah 2012-07-21 14:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]:jo, to je pravda, protoze pak zpetne to, co bylo za mnou bych musela oznacit jako NULU, dokud nedosahnu jednoho roku jakozto soucet casu pobytu v brisku a pak par mesicu po narozeni…takze ja mam 26..a za 2mesice prejdu do 27.roku

Ikona diskutujiciho Kristine 2012-07-21 15:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: mojí krátkou úvahou (:D) jsem přišla na to, že když oslavíš 31 narozeniny, tak ten den je ti jakoby 31 let "první den" a podle mě to (logicky) znamená, že začínáš prožívat 31 rok…

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2012-07-22 22:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A keď som bol predčasne narodený?

Ikona diskutujiciho michal 2012-07-23 16:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj,

Ikona diskutujiciho Kačka 2013-01-08 21:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé, já tu knihu mám doma (jen půjčenou od máminy kamarádky 🙁 )

Ikona diskutujiciho Dave 2013-04-09 20:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chci poděkovat za tento blog, protože to je přesně to, co jsem si potřeboval přečíst, že bych si to přivolal? 🙂

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek