Dôvod prečo sa zobúdzate uprostred noci – A nie je to nespavosť

10.12.2015 v Zdravověda 5

Nikto nespochybňuje dôležitosť dostatku spánku. Je veľmi potrebný na osvieženie mysle a regeneráciu tela.

Čo je ale znamená dostatok? A ako by mal dobrý spánok vyzerať?

Mnohí ľudia sa budia uprostred noci a čudujú sa, či netrpia na nejakú spánkovú poruchu alebo iný zdravotný problém.

Samozrejme, aj to môže byť príčinou budenia sa. Ale čo ak spánok nemá byť záležitosťou celej noci?

Keď sa pozrieme na historické záznamy staré niekoľko storočí, či dokonca antické referencie, zistíme, že na spánok by sme sa mali dívať úplne iným spôsobom.

Segmentovaný spánok: Viac prirodzený ako si to uvedomujeme

Ak sa zobúdzate počas noci, možno si myslíte, že trpíte poruchou spánkového cyklu.

Koncept „segmentovaného spánku“ znamená, že ide o zdanlivo nepravidelný spánkový vzorec. Ten však nemusí byť žiadnou poruchou, ale prirodzenou biologickou odozvou, na ktorú sme my, ľudia moderného veku, akosi pozabudli.


Anglický akademik Roger Ekirch zastáva názor, že naši predkovia bežne praktizovali segmentovaný spánok, kedy sa uprostred noci modlili, meditovali či dokončovali práce okolo domu.

Ekrich našiel v historickej literatúre a dokonca aj v právnych dokumentoch mnoho odkazov na „prvý“ a „druhý“ spánok. Niektoré z nich spadali do obdobia len pomerne nedávneho – pred začiatkom priemyselnej revolúcie. Na naše prekvapenie, chvíle medzi spánkami považovali vtedajší ľudia za najviac osviežujúce.

Dôvodom toho môže byť skutočnosť, že okolo polnoci ľudský mozog produkuje prolaktín – hormón, ktorý nabudzuje pocit relaxácie.

Mnohé problémy so spánkom môžu mať svoje korene v ľudskom uprednostňovaní segmentovaného spánku

Ekirch sa domnieva, že väčšina súčasných problémov ľudí so spánkom vyplýva z prirodzenej preferencie tela pre segmentovaný spánok.

Uvedené historické spánkové vzory sú dôvodom, prečo dnes tak veľa ľudí trpí poruchami spánku, keď sa zobudia uprostred noci a potom už nedokážu znova zaspať.

Tento problém sa podľa historických záznamov objavil prvý krát na konci 19. storočia, čiže približne v ten istý čas, kedy začal segmentovaný spánok medzi ľuďmi upadať.

Počas väčšiny nášho evolučného vývoja sme spávali určitým spôsobom. Vstávanie uprostred noci bývalo prirodzenou súčasťou ľudskej fyziológie.

Predstava, že musíme spávať v ucelených blokoch, môže poškodzovať naše zdravie, pretože po zobudení sa v nás vyvolá podráždenosť.

Táto samotná podráždenosť nám potom neraz bráni znova zaspať a môže sa presunúť aj do neskoršieho času bdenia počas nasledujúceho dňa.

Russell Foster, profesor neurológie študujúci vnútorné ľudské hodiny na Oxfordskej univerzite, k tomu dodáva:

Mnohí ľudia sa v noci zobudia a spanikária.

Ja im však vysvetľujem, že sa nič hrozné nedeje. Že sa jednoducho vrátili do odvekého dvojfázového spánkového cyklu.

Hlavným problémom je, že väčšina lekárov stále nechápe, že ucelený 8 hodinový spánok je možno úplne neprirodzený.

Dokonca sa zistilo, že až 30% všetkých zdravotných problémov, ktoré lekári riešia, sú priamo alebo nepriamo spojené so spánkom.

Spánok, ako možný faktor ochorení, sa však počas medicínskej výuky ignoruje a existuje len málo výskumných centier, kde sa venujú jeho štúdiu.

Predtým, než siahnete po tabletke na spanie, zoberte do úvahy toto

Naše prirodzené biorytmy sú ovplyvňované vystavením sa svetlu a tme. Pred vynájdením žiarovky každý človek organizoval svoj denný režim okolo východu a západu slnka.

Keď ráno vyšlo slnko, s ním vstávali aj ľudia a zasa keď večer zapadlo, väčšina ľudí išla vtedy spať.

No a tomuto rytmu sa počas našej evolúcie zrejme prispôsobili aj naše telá. Preto sa mu nebráňme, ale radšej prispôsobme. Nášmu zdraviu to len a len pomôže.

přeloženo z: The Reason You Wake Up In The Middle of the Night Isn’t Insomnia

zdroj: http://www.badatel.net/dovod-preco-sa-zobudzate-uprostred-noci-nie-je-nespavost/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Helene 2015-12-10 11:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško děkuji moc, hnedka ten článek dám přečíst svojí domácí, která se budí uprostřed noci pořád a nemůže potom už zaspat protože je prostě nervní že se pořád budí a neměla by. A pomohlo to i mně, bo vím že si můžu v noci v klidu zajít na záchod a v klidu znovu zase pomale usínat haha :D.

Ikona diskutujiciho Oskar 2015-12-10 14:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Před pár lety už jsem o tomhle četl a zalíbilo se mi to, ale nedařilo se mi to dělat. Pozapomněl jsem na to a pak jsem se od kolegyně dozvěděl, že usne v osm, pak se probudí, něco dělá a usne znova a moc se mi to líbilo slyšet, vědět, že to tak vážně někdo má.

Ikona diskutujiciho BE 2015-12-10 19:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Chodili spať zarovno s kurami…"  /se slepicemi/.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2015-12-11 17:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se taky občas v noci budím. Obvykle mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Hlavně, když jdu dříve spát. Ale žádný problém z toho nedělám. Prostě si dojdu na záchod, napiju se vody. Natřesu si polštář a peřinu a spím dál. A když ne, tak si jen tak ležím a přemýšlím o různých věcech.

Ikona diskutujiciho Přemek 2015-12-13 10:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: To znám. Akorát nma mě ta druhá fáze přichází tak hodinu před tím, než mám vstávat do práce. Ve chvíli, kdy pípá budík, já tvrdě spím a budík ignoruji. a on tam klidně 3/4 hodiny či hodinu ječí, než si to uvědomím a proberu se.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek