V roce 2012 provedl (na internetu anonymní) pán s iniciány J.U., praktický pokus se zakřivením země, aby zjistil, jak je to doopravdy. Dnes se můžete podívat, co J.U. zjistil.
Pokus probíhal na vodní nádrži Nechranice (na západ od Prahy, poblíž Krušných hor). Přesněji si tuto lokalitu můžete prohlédnout na mapách ZDE.
Toto je dobře viditelná reflexní značka, kterou umístil na jeden břeh nad vodní hladinu.
Na druhou stranu jezera odešel s fotoaparátem.
Vzdálenost mezi značkou a foťákem si prohlédněte na první fotografii nahoře (červená linka).
Vzdálenost dle mapy je 5168m.
Je potřeba vybrat si dostatečnou vzdálenost, kvalitní fotoaparát a pokud možno vodní hladinu. Mělo by být dobré počasí a bezvětří. Potom si sami pro sebe vyfotíte důkaz, se kterým však zůstanete sami.
Tato krátká definice obzoru (horizontu) pochází z wikipedie, pro naše lepší pochopení:
Viditelnost horizontu je podmíněna optickými podmínkami, panujícími v daném okamžiku v místě pozorovatele. Můžeme rozlišovat trojí horizont:
- astronomický – vodorovná rovina, protínající oko pozorovatele
- viditelný horizont – tvořený například horami, stavbami, lesy a podobně
- pravý horizont – tvořený ideálním povrchem Země, například na moři.
Vzdálenost pravého horizontu závisí na výšce oka nad povrchem Země podle přibližného vzorce:
kde d je vzdálenost v kilometrech a h je výška v metrech. Vzdálenost pravého horizontu při výšce oka 1,70 m činí asi 4,7 km, při výšce 100 m asi 36 km.
Výška oka fotoaparátu je 1m a 5cm nad hladinou, takže výsledné fotografie ukazují něco, co by mělo být skryto za horizontem. Proč to tak není, už asi tušíte.
Dle výpočtu pana J.U. činí rozdíl 2,08m, tedy 2metry a 8centimetrů. Výpočet byl proveden pythagorovou větou, tedy delší odvěsna je poloměr Země 6371km a kratší odvěsna – vodní plocha 5,15km /i když dle měření z mapy viz foto to
bylo ještě o pár metrů delší – to nehraje roli/. Přepona vychází o 2,08m delší oproti poloměru Země.
Zhruba v podobné době, možná o trošku dřív, provedl můj kamarád (který už dnes není mezi námi), stejný pokus na Máchově jezeře se stejným výsledkem. Měl na to i svědka, který mu s pokusem pomáhal. Své pozorování popsal tehdy v diskuzi pod přezdívkou ivtrade na starém Osudu, ale jeho materiál už se mi bohužel nepodařilo sehnat, protože zmíněná stránka zanikla. Další tip pro vás na dobrou lokaci, pokud byste se chtěli přesvědčit sami na vlastní oči. Čím větší jezero, tím lépe.
(pokračování příště)
Poslední komentáře
-Alue K. Loskotová Ano, zlatýho křečka mám po hodně letech taky...…
-Irča Další pokus o sdílení PDF verze rozhovorů s…
-astrei swingař Na internete je to ešte horšia katastrofa. V…
-dodo no, jsem doopravdy skeptický , připadám si normálně…
-kkzdenek