Eckhart Tolle: Moc přítomného okamžiku

25.8.2017 v Doporučení 11

Moc přítomného okamžiku

Kniha o duchovním osvícení

Pragma 2003

cena cca 200kč

Kniha Moc přítomného okamžiku se během velice krátké doby projevila jako jedna z největších duchovních knih nedávné doby. Obsahuje sílu, která jde za hranici slov a může nás dovést tam, kde se naše myšlením vytvořené problémy rozplynou a my pochopíme, co to znamená žít svobodně. Kniha přináší specifická cvičení a srozumitelné rady, jež nám ukážou, jak objevit „milosrdenství, lehkost a klid“, které přicházejí, když uklidníme své myšlení a vnímáme svět v přítomném okamžiku.

Kniha Moc přítomného okamžiku je podle mého názoru jedna z těch nejdůležitějších dostupných knih, jaké si člověk může přečíst. Poznala jsem mnoho výborných titutů a tento bych zařadila mezi top, který toho člověku naloží tolik, že má nad čím přemýšlet ještě pár let poté.

Eckhart Tolle zde vysvětluje, jak funguje život z pozice pozorovatele a jak schopnost žít v přítomnosti osvobozuje člověka od minulosti a zároveň jak tento druh bdělosti dokáže naprosto transformovat lidskou mysl a s tím související fyzický život. Neboť vše co prožíváme a ještě prožívat budeme, je odkaz toho, co prožíváme a cítíme zrovna teď.

V knize je jen velmi málo pasáží, se kterými bych nesouhlasila, nebo které mi nic nedaly, celkem by se daly shrnout jako ty, kde se mluví o náboženství a kde autor hledá podklady pro svá tvrzení na základě starých knih, spisů a poznatků… ale tam, kde promlouvá sám za sebe, což je 95% celkového obsahu knihy, souzním velice a mohu jeho zkušenosti a doporučení potvrdit.


Ve chvíli, kdy člověk začne být vědomý, stává se mnoho věcí. Jeden z největších přínosů je ten, že ho to osvobodí od bolestivé minulosti, protože si přestane zakládat na příběhu o tom jaký je chudáček a jak mu všichni lidé v životě ublížili. Ví totiž, že vše je jen příběh a jediné skutečné je to, co je teď… A za vteřinu už to bude také jen příběh, který nás nemusí bolet. Minulost se tak stává studnicí znalostí a zkušeností v případě potřeby, ale nezatěžuje člověka jako těžký kámen, který by mu někdo uvázal kolem krku a skopl ho s ním do moře. Bohužel mnoho z nás s takovým kamenem přežívá a pořád ne a ne se ho zbavit.

Tento stupeň vědomí je velmi léčivý a je to jako byste si pořádně provětrali všechny zatuchlé šuplíky v hlavě. Když jsem si něco takového před lety uvědomila, velice mne to vnitřně osvobodilo a tato kniha byla pro mne dost příjemný nález, protože jsem to našla zformulované v hmotné podobě někým jiným. Příjemné dodatečné potvrzení…

Jim Carrey představuje Eckharta Tolle

(hluboké a zároveň vtipné, Carrey opět nezklamal)

https://www.youtube.com/watch?v=CfVU3yk4ghw

Eckhart nezůstává u pozice dbělého pozorovatele v přítomnosti, ale postupně rozšiřuje své vyprávění i na další aspekty našeho života, jako jsou například vztahy. Vysvětluje, z čeho pramení rychlé vystřízlivění a nenávist po zamilovanosti, proč jsou lidé na sobě závislí, proč jsou někteří posedlí sexem a dává řešení i mírumilovné východisko z této problematiky.

Myslím si, že pro člověka který hledá knihu na téma: ,,Jak si to správně srovnat v palici, přestat dělat kopance a přestat se chovat a myslet jako osel,“ je tato kniha doslova spásná. Vysvětluje totiž velmi hluboké věci jazykem, který je srozumitelný, i když některé pasáže jsou těžší a je důležité nad nimi více popřemýšlet. Opravdu jsem přesvědčená o tom, že pokud někdo doopravdy chce, je to jedna z knih která mu může pomoci dostat se k vnitřnímu míru a ten začít šířit i do vnějšího světa.

Je to dost těžké čtení, náročné na mysl a nedává v podstatě žádnou ,,přestávku“ v podobě odlehčujícího příběhu, nebo vtipu. Celá kniha je doslova nabitá věděním tak silného kalibru, že autor vůbec neztrácel čas a čtenáře nijak nešetří. Dává mu to pěkně všechno přímo, na plné pecky. Pokud vám takové hluboké a filozofické knihy dělají problémy, je dobré zmínit, že kniha už existuje také v audio verzi jako souvislé povídání, které má celkem 7 hodin.

Pokud se neustále zmítáte v pozici oběti, neustále cítíte starou bolest, křivdu, neustále máte pocit že svět je zlé nepřátelské místo, nikdo vás nemá rád, jste k ničemu a váš život nikam nevede, zastavte se. A přečtěte, nebo poslechněte si tuto knihu. Je nádherná a nalije vám pravdu do žíly. Nevyřeší vaše problémy, dá vám nástroje, abyste si je mohli vyřešit sami. Tady a teď.

Eckhart Tolle: Sila prítomného okamihu

https://www.youtube.com/watch?v=nfmDpRtK4wQ

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ježovka 2017-08-25 01:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuju ti moc, opět. Už dlouhou dobu v sobě něco řeším a myslím, že tohle by mohlo pomoct.

Ikona diskutujiciho Jaruška 2017-08-25 07:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je dobrá knížka, ale taková téměř už historická. :-)

Ikona diskutujiciho Petr 2017-08-25 09:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

KNIHA JE ZDARMA NA You Tube!!!

Ikona diskutujiciho Daisy 2017-08-25 09:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, zrovna včera jsem si říkala,že Ti musím poděkovat-nedávno se na Tvých stránkách objevil tip na knihu Citlivost jako výhoda,právě ji čtu,jsem z ní nadšená a moc mi pomáhá!!Tak zařazuji poděkování pod tento článek :-) Děkuji za všechno, co pro nás děláš!!Měj se hezky :-)

Ikona diskutujiciho Siren 2017-08-25 16:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tuhle knihu mám již déle na seznamu knih co chci přečíst. 🙂

Ikona diskutujiciho Mára 2017-08-27 08:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, nechce se mi to poslouhat, může mi prosím někdo převyprávět pasáž o té zamilovanosti? :D díky

Ikona diskutujiciho Alue 2017-08-27 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:  Like a lazy boss :D  :D

Ikona diskutujiciho Mára 2017-08-27 09:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Moudravrba 2017-08-28 14:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Díky Aluš. Určitě přečtu. 8-)

Ikona diskutujiciho Em 2017-09-02 13:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Eckhart Tolle je pro mě obrovsky inspirativní člověk, jeho moudrost akorát nasávám jako houba a moje intuice mě u jeho slov vůbec nenutí pochybovat. 🙂

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-05-19 19:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: … Když najdeš svůj starý komentář a vidíš, kam až ses od té doby posunula. Upřímně, je to docela "hustej" pocit. :D :-D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek