Hezké Velikonoce a oslavy Jara! :)

6.4.2015 v Poselství 28

Letos jsem se rozhodla, že nenechám Velikonoce úplně vyšumět, udělám pro sebe něco hezkého a udělám si prostě radost…

Na rozdíl od většiny lidí, v mé blízkosti není jediný člověk, který by mě byť jen slovíčkem nutil cokoliv o Velikonocích dělat a jakkoliv je slavit. Takže když něco dělám, je to moje dobrovolnost, nedělám to kvůli nikomu jinému a to je na tom hezké… Já spíš slavím Jaro jako takové, Velikonoce mi šleháním a náboženskou symbolikou neříkají vůbec nic. (A tragických příběhů o tom co mi kdo na Velikonoce udělal, vás pro tentokrát ušetřím, to už jsem trošku napsala loni nebo předloni.)

Letos jsem si řekla, že když jsem taková hodná holka, zasloužím si dostat výslužku. Taky barvení vajíček by mohla být celkem prča a mohla bych se něco při této příležitosti přiučit. A jak jsem si řekla, tak jsem udělala.

Přírodní barvení vajíček ze svého dětství bohužel neznám, v mé rodině se to nedělalo. Já na to teď ,,nějak“ narazila na internetu a strašně mě to zaujalo. Říkala jsem si, že barvení v cibuli může být super zábava, tak jsem hned začala sbírat slupky.

Asi nejvíc srozumitelný mi přišel TENTO návod, ale existují i videonávody, což bylo fajn. Ono je to sice jednoduché, ale když vám nikdo neporadí, tak si těch zdrojů raději projedete víc, aby vám náhodou neutekl nějaký podstatný detail.

A tak jsem to spáchala podle ,,těch internetů“, naložila deset vajec (jedno mi prdlo hned na začátku a zrovna s takovým krásným listem! :/)

A výsledek jsem si pyšně odfotila i s výslužkou. Dokonce jsem si k oslavě jara koupila perníček, protože když jsem byla malinká, pamatuju si, že mi ho vždycky do výslužky dávala babička. – Ano, jsem sentimentální …


Inu, na to že to byl teprve první pokus, jsem určitě páchala úspěšně. Akorát mě nepotěšilo, když jsem po půlhodině pomalého vaření nechala vajíčka oschnout, ale nechala jsem je oschnout moc a pak mi nešla dolů pampeliška a další listy, tak jsem to oškrabávala a grrr! Někde to jde i trochu vidět 🙁 – Alespoň vím, které sním jako první!! 😀

Metoda barvení cibulí mě nadchla, je to tvůrčí, je to sranda, mohla jsem využít i kapradinu co pěstuji doma… A výsledek vypadá ,,přírodně“, i když samozřejmě slípka vajíčka se symboly listů neprdí, to dá rozum 🙂 Já znala jenom kupované barvy a to podle mě není taková zábava dělat, nečeká na vás ani takové super překvápko po sundání gázy nebo silonky. Navíc nám skoro vždycky chytly blbě a slabě, nebo od toho byl zabarvený bílek, ee.. :/ Ale cibule je pecka, to mě motivuje i na příští rok si to zopáknout a tentokrát je určitě budu mít ještě hezčí! 🙂

Hezké svátky jara Vám všem! 🙂

Kam dál:

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

– Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

.

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Dara 2015-04-06 08:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chytlo Ti to krásně 🙂 Já miluju  barvičky, takže používám potravinářská barviva a právě se mi na tom hrozně líbí, když je to barevné i po oloupání skořápky….:D Ale taky jsem je dávala do punčochy s lístky a květy, přijde mi to nejhezčí – lepší jak to potom kazit samolepkou… 🙂

Ikona diskutujiciho aves passeri 2015-04-06 08:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pěkné! Je to již pár let, co jsem zkoušela přírodní barvy – slupky, kávu, kurkumu, červené zelí tuším. A silonky a bylinky. Bylo to fajn :-) Letos jsem si řekla, že si radši užiju klid a pohodu, výlet do přírody a vajíčkům (která se beztak za chvíli snědí) věnuju jen tu chvíli s chemickými barvami. A obtisky dávala dcera.

Ikona diskutujiciho Mišpule 2015-04-06 09:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky ti přeji hezké svátky jara, užívej si to zasloužíš si to:-). Vajíčka jsou nádherný, já jsem Velikonoce nikdy neslavila, v děstvý to byl svátek bolavých zadků a modřin všude možně:-D

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2015-04-06 09:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Mně pak došla silonka, tak jsem ustřihla kousek fášku a ten vyšel moc krásně, udělal na vajíčku proužky kolem toho lístku 🙂 (prostřední vajíčko) Na další roky asi pojedu jenom fášek…

Ikona diskutujiciho 2015-04-06 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám Velikonoce nerada a to od 7:00-12:30, kdy chodí koledníci. Vždycky mi to připadalo a připadá strašně nefér,že my holky se tady nauklízíme, nakupujeme cukroví,barvíme vajca a co z toho máme? Leda výprask! :D A to jsem si kvůli tomu po půl roce uklidila pokojík, no a nakonec mě jenom vyšlehají do mýho pracně uklizenýho pokoje nevstoupí a já su z toho naštvaná na celej svět, Jako 5letá jsem se vždycky ptala mamky: Mami,proč když nás ti kluci zmlátí,za to dostanou ještě nějakej bonus?

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2015-04-06 10:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

….. Schválně, kdo na první fotografii najde kousek kocoura :D

Ikona diskutujiciho Amálka 2015-04-06 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na to, žes barvila poprvé, se Ti to fakt povedlo. To třetí vajíčko zprava, sytě červené s lístkem je naprosto ukázkové! Já letos nebarvím, jsem v práci, tak se alespoň pokochám jinými výtvory. Nejvíc mě baví taky barvení cibulí v punčoše. Vždycky jsem napnutá, co z toho nakonec vyleze:)

Ikona diskutujiciho Petr Pan 2015-04-06 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Vlevo nahoře u té modré věci! :)) Dvě uši a jedno oko, velmi umělecké stvárnění!

Ikona diskutujiciho iriska 2015-04-06 11:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

wau, to je prostě boží, miluju takové články! vajíčka jsou k sežrání, a máš krásnou bazalku 🙂 hej a kocourka taky vidím :)))

Ikona diskutujiciho Mára 2015-04-06 11:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máš to hezký 🙂

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2015-04-06 11:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Oko ne… to je týl 🙂 Čumí z okna na ptáčky

Ikona diskutujiciho Arleta 2015-04-06 12:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tedy vajicka se ti opravdu povedla, zvlaste se mi libi 3 zprava, je krasne vykreslene 🙂 Hezke velikonoce!

Ikona diskutujiciho capriolina 2015-04-06 17:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tedy to mas nadherne! My je s babi barvime uz leta jen v cibuli, ale davame na ne ruzne obtisky (ne samolepici, ale ty klasictejsi, co se musi papirek namocit do vody). Letos za ni jedu na navstevu az pristi tyden a tyhle rostlinne motivy rozhodne chci vyzkouset! Zaujaly me i ty dalsi napady na barviva v komentarich, zvlaste kurkuma, ale nevim, jestli bude cas. Rozhodne bych nerekla, ze barvis poprve. 🙂

Ikona diskutujiciho BE 2015-04-06 17:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zostaň taká aká si, mi vravela mamka. – TY zostaň "sentimentálna".  Nedaj si zobrať túto výsadu.

Ikona diskutujiciho Milan 2015-04-06 18:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajimavé, si něco z mala pamatuju, že normální barvy moc nebyli a tak vajička se barvili přírodními zdroji. Jinak sic si potěšila vajičkama jen ty hliníkově umělohmotný králíky bych na stole vynechal, mám raději klasický domácí pečený piškot než ztužený palmový tuk či králika dopovaný éčkama…

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2015-04-06 18:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]: U obou jsem si předem prostudovala složení – no dovol, to je přece automatika. Dá se koupit i nejedovatý, ale nestojí dvacku.

Ikona diskutujiciho Jirka 2015-04-06 19:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ty králíčky jsou bez éček a kvalitní čokoláda? Kde si je sehnala?

Ikona diskutujiciho Svatka 2015-04-06 20:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:Moc se mi líbí tvá vajíčka,krásná barvička!!!Líbí se mi taky tvoje poznámka o vnitřním dítěti,motivuje mne k tomu,že se taky rozhoupu něco pro to svoje udělat.

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2015-04-06 21:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Lindt králíček bývá například ve všech větších supermarketech.

Ikona diskutujiciho Alek 2015-04-06 21:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé Aluška se nám vrací ke starým tradicím :D musím říci že Lindt je super a jedna z mála čokolád kterou můžu, už se taky těším až toho králíčka zakousnu :D Jinak k těm vajíčků, babička mi říkávala že se také barvily čerstvě vyrostlým zeleným obilím, třeba by to šlo taky nějakou trávou ale to se musí vyzkoušet.

Ikona diskutujiciho im 2015-04-06 23:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Při barvení v cibuli lze, podle délky doby vaření vajíček v cibulovém nálevu, dosáhnout různých odstínů – od světle žluté až po hnědou.

Ikona diskutujiciho lilien 2015-04-07 00:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue su krásne , ale tiež sa mi páči tá bohatá bazalka, mne nikdy taká nevyrástla 🙁 :D, tento rok to snáď pôjde lepšie..a k dnešnému dňu aký šok som zažila, vravím nepúštajte dnu nikoho..spím si v posteli a zrazu voda na mne ja som chytila taký šok že ešte hodinu mi srdce bilo ako keby som si šla zabehať, škoda že som si nezmerala tlak :D…ale pamatám si moje prvé slová – ježiši kriste aaaaaa, no neprajem to nikomu teraz sa na tom smejem ale pol dňa som z toho bola v šoku, takže nabuduci rok pôjdem z domu na pol dňa preč na túru..:)

Ikona diskutujiciho Alue K. Loskotová 2015-04-07 09:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Bazalku jsem koupila v supermarketu, protože mně vždycky po dvou měsících vyrostly takové chudinky malé, že to ani nestojí za řeč. Letos jsem nasypala rovnou do hlíny jinou odrůdu, tak uvidím. Jinak kupupu bazalku sušenou přes net a sypu do jídla. Mám to bez nervů a bez práce.

Ikona diskutujiciho Lenka L. 2015-04-07 11:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, tak to se ti povedlo :)! Krása! Takhle si udělat radost pro sebe, to si dneska asi taky udělám nějakou tu radost :)!

Ikona diskutujiciho EK 2015-04-07 18:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

My jsme letos taky barvili vajíčka cibulí. Ale místo lístků jsme použili izolepu, nit a nebo alobal. Prostě nastřiháš proužky nebo 3-úhelníčky z izolepy, polepíš tím vajíčko a po obarvení v cibuli je sloupneš. S alobalem se dá zase vytvořit žlutý mramorový efekt. Určitě to taky vyzkoušej 🙂

Ikona diskutujiciho Kač 2015-04-07 22:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ty Lindt zajíčci jsou báječní! 🙂 Já jednoho dostala (ale už těsně před Velikonocemi), hodlala jsem si ho schovat "na horší časy", nebo ho sezobnout alespoň až po Velikonocích, ale v sobotu mě asi po třech měsících chytla obrovská chuť na čokoládu, že jsem ho zládovala sama celého na posezení :D Docela se za sebe stydím, ale na druhou stranu si říkám, proč občas nezhřešit, že :D O:) Navíc, v pondělí se mi poštěstilo a od babičky jsem jakožto malou, ale skvělou nadílku ukořistila dalšího 🙂 A pak též perníček, ale ten v sobě bude mít éček asi už opravdu hodně, tak ještě popřemýšlím, jaký bude jeho osud :D

Ikona diskutujiciho Verča 2015-04-07 23:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: Přesně! Vždyť sentimentalita je ták krásná!!!

Ikona diskutujiciho Fred 2015-04-08 08:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud jde o oslavy jara, příjemně mě překvapilo video s tradičním obřadním tancem na motiv lidové písně, v moderním provedení, ze Sibiře:

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek