Hormonální antikoncepce je možnou předzvěstí deprese

2.9.2018 v Žena 11

Dle výzkumu provedeného v Dánsku existuje u žen užívajících hormonální antikoncepci ve srovnání se ženami neužívajícími tuto metodu antikoncepce o 23 % vyšší riziko, že budou kromě ní časem pojídat i antidepresiva.

Hormonální antikoncepci užívají miliony žen po celém světě. Dosud se objevily zprávy o tom, že tento typ antikoncepce ovlivňuje náladu. Výzkumný projekt, který odstartoval v Dánsku, si stanovil za úkol prozkoumat šíři tohoto problému, přičemž byly zkoumány záznamy více než milionu žen a dospívajících dívek.

U žen užívajících kombinovanou hormonální antikoncepci bylo zjištěno riziko předepsání antidepresiv vyšší o 23 %. K jejich nasazení došlo nejčastěji během prvních 6 měsíců od zahájení užívání HA. Ženy, kterým byla předepsána antikoncepce obsahující pouze progestin – syntetickou formu hormonu progesteronu – byly ohroženy více. U celých 34 % totiž existovalo vyšší riziko, že bude nutné předepsat jim antidepresiva, nebo prožijí první atak deprese.


Dle studie publikované v the Journal of the American Medical Association (JAMA) Psychiatry bylo zjištěno, že ohroženy nejsou pouze ženy užívající pilulky, ale i ty, které dávají přednost implantátům, náplastem či nitroděložním tělískům. Z věkových skupin byly nejvíce ohroženy dospívající dívky. Ty, které braly kombinovanou HA, byly ohroženy 80% rizikem onemocnění depresí, zatímco mladé ženy užívající pilulky obsahující pouze progestin podléhaly dokonce dvojnásobnému riziku, že se u nich rozvine deprese oproti dívkám HA neužívajícím.

U žen je riziko onemocnění depresí ve srovnání s muži dvojnásobně vyšší dle výzkumníka Øjvinda Lidegaarda z univerzity v Copenhagenu a jeho kolegů. Před pubertou jsou však obě pohlaví ohrožena stejně – důvodem jsou kolísající hladiny ženských hormonů estrogenu a progesteronu u žen. Zvýšená hladina progesteronu totiž dokáže nepříznivě působit na naši náladu.

Dopad hormonální antikoncepce na náladu a teoreticky i na depresi nebyl dosud důkladně prozkoumán. Autoři studie použili data z dánské matriky čítající informace o více než milionu žen a mladých dívek ve věku 15-34 let. Subjekty byly sledovány mezi lety 2000 a 2013 s průměrnou dobou pozorování 6,4 let. Autoři se však domáhají dalších studií, aby tento potenciální vedlejší účinek antikoncepce mohl být detailněji prozkoumán.

Odlišná skupina vědců tvrdí, že by tento výzkum neměl ženy od užívání HA odrazovat. Dr. Channa Janasena, docentka endokrinologie rozmnožování na Imperial College London, tvrdí: ,,Tato studie vyvolává v souvislosti s antikoncepcí důležité otázky. Deprese totiž byla u více než milionu Dánek spojena právě s užíváním HA. Studie však nedokazuje (a netvrdí), že by pilulky měly vliv na vývoj deprese. Jsme však obeznámeni s tím, že hormony hrají zásadní roli v řízení chování člověka.“

,,Navzdory značnému rozsahu této studie je nezbytné provést další výzkumy, abychom zjistili, zda by se výsledky opakovaly i u obyvatel jiných zemí. Také by to napomohlo stanovení možných biologických mechanismů, které by mohly tvořit základ potenciální souvislosti mezi antikoncepcí a depresí. Do té doby ženy nemají důvod antikoncepci přestat užívat.“ Dr. Ali Kubba, spolupracovník sexuální a reprodukční zdravotní péče z the Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, podpořil myšlenku nezbytnosti dalšího výzkumu.

,,V současnosti máme klinické důkazy potvrzující, že HA ovlivňuje proměny nálad žen. Z této studie však nelze vyvodit kauzalitu, takže je nutné provést další výzkum, abychom zjistili, zda je deprese možným nepříznivým dopadem užívání HA,“ sdělil. ,,Ženy by touto studií neměly být znepokojeny. Každá z nich reaguje na různé typy antikoncepce odlišně. Co se týče druhů antikoncepce, je nabídka vskutku široká – pilulky, implantáty, injekce, nitroděložní tělíska a vaginální kroužky. Radíme tedy ženám, aby svoji volbu zkonzultovaly se svým lékařem. Mělo by dojít i na diskuzi o možných vedlejších účincích a společně by měli zvolit tu nejvhodnější metodu antikoncepce.“

Zdroj: theguardian.com

Překlad: Petra Stočková

převzato z: http://www.upsychiatra.cz/hormonalni-antikoncepce-moznou-predzvesti-deprese/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-09-02 10:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jak říká místní doktor, nejlepší hormonální antikoncepce je žádná. Jsem za něj ráda, protože se nekouká na zisk, ale opravdové zdraví svých pacientek. Většinou doporučuje tělíska místo prášků, ty předepisuje nerad, obzvlášť holkám s drobnější postavou to přímo vymlouvá.

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-09-02 12:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

HA neberu, ani se na to nechystám. Ať si gynekolog říká třeba do aleluja, že to "není nebezpečný" a "srovná to hladiny hormonů". Některé ženy to berou, protože je to ta nejpohodlnější varianta… Ale řekla bych, že pohodlí za zdraví nestojí. Už jsem se setkala i s tím, že partnerovi vadilo a nechápal, proč žena HA nechce – a nenechal si to vysvětlit. Takový může jít zrovna do háje nebo si spíš najít nějakou, která si HA vesele bere.

Ikona diskutujiciho :) 2018-09-02 14:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kolikrat I jeji pricinou…

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-03 09:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  Mně se stalo, že chlap šokovaně hleděl (jakto? vždyť to berou všechny), ale stačilo mu to normálně vysvětlit. Kdyby nestačilo, tak bych dala sbírku zkušeností žen s HA, ta vyšla tady u mně. Chlapům se to často nelíbí, protože si v tu chvíli uvědomí, že tahle baba nebude povolná. Když jsi plodná, přirozeně i jinak myslíš, jinak se svým tělem zacházíš a jinak si dokonce i vybíráš partnera, byla na to studie a je o tom český dokument na yt. Úplně to mění myšlení.

Ikona diskutujiciho Alicia 2018-09-03 10:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dejte si pozor na migrény, mohou být způsobené HA. Po vysazení HA Mercilon (už jsou to 4 roky) ani jedna migréna, předtím téměř každý měsíc. Také se mohou objevit při příliš silné antikoncepci žaludeční nevolnosti a zvracení – to mám taky z vlastní zkušenosti, i ze zkušenosti jedné známé.Pokud ale přesto chcete brát antikoncepci, pak je lepší gestagenní HA, neobsahuje estrogen, ale jen progesteron, takže je mnohem lépe snášena a nemá tak špatné vedlejší účinky (trombóza). V dnešní době mají ženy většinou nadbytek estrogenu a nedostatek progesteronu.To způsobuje řadu problémů (např, přibírání na váze, menstruační křeče a bolesti). Jo a ještě bych doporučila pro všechny s menstr.bolestmi užívat Drmek. Mně to pomohlo a prodloužil se mi cyklus, což jsem uvítala.

Ikona diskutujiciho Gray 2018-09-03 10:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Sousedka v lavici na střední to začala brát a skutečně sklouzla k solidním depresím. Mně by k tomu nikdo nedonutil. Existují lepší způsoby ochrany a pak, i lepší způsoby jak "stáhnout kočku z kůže".

Ikona diskutujiciho Tinka 2018-09-03 17:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se divím, že to v dnešní době ještě někdo jí. Navíc když je všude tolik informací, jak to škodí… 8-O

Ikona diskutujiciho Ježovka 2018-09-03 17:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Fajn, že to u vás stačilo vysvětlit a chlap byl ok. Na mě někdy koukají jak dva na tři když řeknu i to, že si nechci trávit tělo fast foodem nebo chozením do cukráren… Natož HA, to je přeci bezpečný, že jo.

Ikona diskutujiciho Elfí 2018-09-03 17:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Ten drmek bych mohla zkusit, v jaké formě to berete? Vím, že se dá sehnat čaj, kapsle nebo tinktura…

Ikona diskutujiciho Ivan 2018-09-04 11:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Pretože antikoncepcia poškodzuje črevnú flóru, je nebezpečná pre matku a budúce potomstvo (mama odovzdáva črevnú flóru dieťaťu) Antikoncepcia je jeden z nástrojov na zníženie populácie, ak by ľudia mali cit, nemohli by len tak súhlasiť s užívaním hormónov. Vedci dobre vedia dnes, že v črevách sa tvorí väčšina serotonínu a až 50% dopamínu. Užívanie antidepresív pôsobiacich na mozog situáciu nerieši( https://goo.gl/vQB5th ) Keď antikoncepcia poškodzuje črevnú flóru, je teda jasné, prečo to má súvis s depresiami, väčšina psychiatrických pacientov má totižto narušenú črevnú flóru!

Ikona diskutujiciho Alue 2018-09-04 13:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]:  je to tak. zdravá střeva jsou základ, bez toho nefachá nic.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek