Jak funguje introverze 7.díl: Levá hemisféra

18.12.2018 v Psychologie 6
Levý mozek
Levý mozek je jednou z hlavních příčin úspěchu člověka jako druhu. Pomáhá nám vykonat složité plány. Jestliže máte dominantní levou hemisféru, zacházíte s informacemi velmi odlišně od lidí s dominantní pravou hemisférou. Lidé s převládající levou hemisférou zpracovávají jednu věc po druhé, a pokud mají provést několik úkolů najednou, raději dokončí započatý úkol dřív, než se pustí do dalšího. Často sestavují seznamy. Více se spoléhají na krátkodobou paměť, opakování a verbální schopnosti.

Možná jste si už tipli, že levá hemisféra dominuje častěji u mužů než u žen. Lidé s dominancí levé hemisféry jsou pořádkumilovní, systematičtí a dochvilní. Cení si písemných a verbálních informací. Mají tendenci myslet konkrétním způsobem, když zpracovávají údaje. Informace rádi redukují do logických celků. V rozhodování se nenechávají tolik ovlivnit emocemi. Mají-li smysl pro humor, bude spíše duchaplný nebo sarkastický. Mohou působit ukázněně, poněkud chladně a odtažitě. Introverti s dominantní levou hemisférou mají blíže k běžné představě introverta. Mají méně společenských potřeb a často jsou zaměřeni na kariéru nebo koníčka. Jako způsob ochrany před úzkostí mohou uplatnit popření nebo obsedantní myšlenky.
Introvertní mozek na veřejnosti
,,Hej, pamatuješ na to co se stalo včera?“ – ,,Bylo to tak vtipné!“
Jestliže u vás převažuje levá hemisféra, budete asi spíše:
– Analyzovat výhody a nevýhody, než přejdete k činu
– Upravení a pořádkumilovní
– Zakládat svá rozhodnutí na faktech, nikoli na sentimentalitě
– Dávat konkrétní příklady, když něco popisujete
– Myslet pojmech správné špatné, dobro a zlo
– Zpracovávat zkušenosti objektivně
– Silně si uvědomovat čas
– Postupovat krok za krokem
– Nesnadno rozpoznávat společenské náznaky
– Rádi kategorizovat
– Zaměřeni na ideje
– Dobře zvládat slova a čísla
– Hledat přesná řešení
Využijte své silné stránky
Pro introverty je důležité vědět, která mozková hemisféra je dominantní, aby lépe rozuměli sami sobě. Domnívám se, že introverti s dominantní levou hemisférou mohou být se svým životem spokojenější. Mají méně společenských potřeb, takže nemusejí prožívat takový konflikt kvůli tomu, že tráví čas o samotě. Častěji jsou verbálně a logicky zdatnější, než introverti s převažující pravou hemisférou, takže jsou schopni dosáhnout většího úspěchu ve škole, v práci, na schůzích. Do tohoto profilu zapadá hodně inženýrů, účetních, počítačových fandů. Vzhledem k tomu, že tito jedinci bývají méně emocionální a zaměřují se více na detaily, mohu se cítit v pořádku a ani si nevšimnou, že jsou jiní.
Introverti s převládající pravou hemisférou mají četné schopnosti, ale mnoho z nich lze jen obtížně transformovat do běžných pracovních dovedností. Jsou tvořiví a na ostatní mohou působit excentricky nebo podivínsky. Pro tyto lidi byl vymyšlen pojem hladovějící umělci. Všimněte si, kolik herců je na seznamu známých introvertů ve druhé kapitole. U většiny z nich pravděpodobně dominuje pravá hemisféra. Vzhledem k tomu, že introverti s dominantní pravou hemisférou prožívají více emocí a dělají si o věcech celkový obraz, mohou být na svou odlišnost poměrně citliví.
Vzdělávací systémy jsou nastaveny pro levou hemisféru, kde učení vyžaduje logiku, verbální schopnosti, analytické tázání, rychlé odpovědi (testy s časovým limitem) a rychle zapamatování. Děti s převládající pravou částí mozku jsou často v nevýhodě a jsou nedoceněné
Dominance pravé či levé hemisféry má vliv na způsob, jakým se učíme. Je důležité uvědomit si, že pokud u vás převažuje pravá hemisféra, naučíte se novou látku nejlépe, když budete hledat celé vzorce v obrazech. Jestliže si dovedete nové pojetí představit v mysli, lépe mu porozumíte. Nejlepší jsou tedy ilustrace nebo příklady. Teorie a vysvětlování nemusí na lidi s dominancí pravé hemisféry udělat dojem. Učí se při činnosti a kladením dotazů v průběhu učení. Lidé s převládající pravou hemisférou zpravidla lépe reagují na metafory a analogie než na slovní komentář nebo myšlenku.
Lidé s dominantní levou hemisférou vstřebávají novou látku postupně. Učí se opakováním a chápáním zásad, hlavních bodů a teoretických pojmů. Potřebují se opřít o slova z autoritativního zdroje. Aby informacím důvěřovali, potřebují údaje, které podporují to, co někdo říká.
Z knihy ,,Jste introvert?“ napsala Marti Olsen Laney

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lia 2018-12-18 07:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nechtěla by jsi přidat článek i o extroverzi? Přeci jen introverti nejsou žádní bohové jen proto, ze jim vadí přílišný lidský kontakt. Normální zdravý člověk dokáže běžně fungovat ve společnosti, ale i odpočívat doma, takže vychvalovani jednoho z extrémů mi neprijde moc fajn :/

Ikona diskutujiciho Dexter 2018-12-18 08:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo,takze popis pravy hemisfery name sedi, ale popis levy taky.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-18 21:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hmmm. Mám dominantní pravou(nebo spíš míň výkonnou levou), ale i v tomhle se v něčem najdu :D Obzvlášť ten mini komiks.

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2018-12-18 21:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo a! tenhle https://testyourself.psychtests.com/testid/3178 test je super, co se mozkových hemisfér týče. Ale bohužel na to musíte umět líp anglicky:/ kdo ale aspoň trochu ví, tak to s překladačem zvládne, podle mě :D

Ikona diskutujiciho Alue 2018-12-19 20:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Introverti představují asi 20% populace a o introverzi se moc neví a moc se o ní nepíše. Svět a společnost jsou nastaveny extrovertně. – Účel série je rozšířit povědomí o introverzi a naučit zdejší introverty lépe chápat sebe sama, s čímž extroverti takové problémy nemají, protože svět pro ně funguje jinak – v jejich duchu. Být introvert je ZDRAVÉ, není to nic patologického. Série netvrdí, že je introvert polobůh, ale že jinak myslí, má jiný mozek a co z toho vyplývá. Články o extroverzi mluví také, vysvětlují ji jako protikladný příklad, kdyby jsi sérii četla, dozvěděla by ses toho hodně. Ale to bys nesměla skenovat články podle nadpisů, ale opravdu je číst.

Ikona diskutujiciho kalia 2018-12-20 22:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Mě ty testy vycházejí různě, podle nálady (od 60% levá hemisféra až do 56% pravá hemisféra) – panenka se mi točí na začátku docela dlouho po směru hodinových ručiček, ale jakmile mě přestane bavit jí pozorovat (je to pořád to samé = nevědomé snížení pozornosti), tak se přehodí na opačnou stranu (doleva). To zvýší mé zaujetí, což způsobí, že se začne zase točit doprava.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek