Jak maximálně využít energetický a spirituální potenciál dlouhých vlasů / 3.díl

6.8.2018 v Žena 12

3. díl

Víme tedy, že správně funguje vlas, který je zdravý a nepoškozený. To v praxi znamená, že méně je více a že pokud chceme mít dlouhé krásné vlasy, spíš než nějaké experimenty, je lepší jim dát pokoj a nedělat s nimi skoro nic. A hlavně s nimi nebojovat. Ani s jejich barvou.

 

Co vlasům prospěje, jsou bylinkové oplachy, olejové zábaly a přírodní kvalitní kosmetika. Konkrétní značku si musíte vybrat sami, protože neexistuje jeden ideální šampon pro všechny typy vlasů. To, co vyhovuje mně, z toho má jiná vlasy jako smeták. To, z čeho já mám na hlavě tři slepené mastné žížaly, z toho má jiná vlasy krásně hydratované a uhlazené.

 

Vyhněte se úpravám horkem, které vlasy spalují a v konečném důsledku na ně mají podobně destruktivní vliv, jako barva nebo silikon. Vlasy se rozruší, vysuší a ulámou. Pokud jste milovnice kulmy, a denního mytí + horký fén, vaše vlasy nikdy nebudou tak krásné, jako kdybyste je nechaly napokoji.

Není dobré přehánět to s mytím. Denní mytí vlasy vysušuje a narušuje jejich ochranný film. Stačí jednou za 2,3,4 dny s přirozeným proschnutím.

Spousta lidí si myslí, že dlouhé vlasy jsou pracné a drahé, ale nemusí to být nutně pravda, záleží na vlasovém typu a co na něj používáte. Některé krátké účesy se musí denně mýt a žehlit, což zabere mnohem více času a financí skrz pravidelné návštěvy kadeřníka, než vlasy jen učesat a splést do copu.

 


 

Stejně tak se vyhněte lakům na vlasy. Profesionální kadeřníci to moc dobře vědí, ale na videích kde má každá baba styling jak řemen, vám to raději neřeknou a ještě vám doporučí, abyste si to taky koupily. Laky na vlasy velmi škodí pokožce hlavy i vlasům. Pokud máte vlasy husté a silné jako hřebíky, patrně to snesou. Pokud máte vlasy jemné a citlivé, nikdy nepoužívejte žádné laky. Lak poškozuje strukturu jemného vlasu a ucpává pory v pokožce hlavy, která poté nemůže dýchat je oslabená, otrávená a postupně dochází k řídnutí vlasů. Všimněte si, že staré dámy, které chodí pravidelně na trvalou a chodí s nalakovanou cukrovou vatou, mají na hlavě posledních pár chlupů. Kadeřník ví že za to může on a jeho úžasná spalující péče v kombinaci s lakem, ale když dáma platí, tak co by se vzdával kšeftu a proč by jí to říkal.

Lak na vlasy nepotřebujete. Buďte nemoderní a noste nemoderní nelakované účesy. Dejte přednost svému zdraví a zdraví vašich vlasů před módou. Chlapům navíc vadí, když mají sahat na nalakovanou umělou tvrdou helmu. Přitažlivější s lakem určitě nebudete.

 

 

Jak často vlasy stříhat?

Zapomeňte úplně na všechny nesmysly typu ,,Vlasy co se v mládí stříhají nakrátko, jsou v dospělosti silné“, nebo ,,Čím častěji se vlas zastřihuje, tím rychleji roste.“

Pokud někdo má v dospělosti silné vlasy, má je proto, že se s nimi narodil a ne proto, že ho stříhali doma na kastrol. A pokud někomu rostou rychle vlasy, tak proto že je vitální a dobře vyživený, tak má tělo z čeho stavět. Určitě ne proto, že se často stříhá. Obecně také hustější a drsnější vlasy rostou většinou rychleji, než vlasy jemné.

Aby vlasy byly co nejdelší, chovejte se k nim šetrně, následujte rady vypsané v předešlých dílech a stříhejte pouze to, co je opravdu poškozené a už ošklivé, nebo prořídlé.

 

Pokud pěstujete dlouhé vlasy, zastřihujete obvykle na konci pár centimetrů, kde je vlasů nejméně, takže nepotřebujete žádný speciální střih a zvládnete to do rovinky sami doma. Nebo to zvládne vaše mamka. Nebo dcera. Na speciální střihy k profíkům chodí ženy, které mají vlasy krátké a nechtějí je nosit v jedné rovině. Pokud si ale pěstujete dlouhé, dejte si naopak na profíky pozor a nechoďte k nim, protože oni mají pocit, že když řeknete dva centimetry, říkáte tím ve skutečnosti 10-15!! Proto tam dlouhovlásky nechodí. Párkrát se vytrestají a pak se už raději střídají doma.

 

Pokud nemáte problém s padáním vlasů a nemusíte stříhat konce kvůli tomu že jsou už moc prořídlé a nevypadají hezky, můžete začít šetřit centimetry a ubírat pouze roztřepené konečky. Vlas, který je na konci roztřepený, nevede energii zdaleka tak dobře, jako vlas, který má konec pěkný a hladký.

S tímto mám jednu čerstvou zkušenost.

 

 

Přímo vepředu nad čelem mám prameny vlasů, které by za jiných okolností tvořily ofinu. Ofinu nenosím, tak zůstávají dlouhé, ale protože jsou v začínající linii vlasů a jsou jemné, jsou to vlásky co rostou pomálíčku a jak jsou jemné, postupně se na konci roztřepí, i když ještě nedosáhnou délky ani po zapínání podprsenky.

Tak jsem si říkala co s nimi. Konečky už drhnou, ale nebudu to přece stříhat jako celý pramen, vypadala bych s tím jak tydýt.

Tak jsem si na to udělala čas, vzala oba pramínky zvlášť a každý asi třikrát projela mezi prsty, s tím že jsem obrala nůžkama pouze roztřepené vyčuhující konečky a nestříhala jsem celý pramen.

Když jsem pohmatem měla pocit že už vlásky hezky kloužou mezi prsty, nechala jsem to tak. A pak jsem měla zajímavý zážitek, asi dvě hodiny po tomto ,,zástřihu“ mi jakoby foukal chladký vánek přesně na cibulky těch pramínků, které jsem zastřihla. Hned jsem cítila, že se obnovením konců opět vlasy aktivovaly a začaly krásně vést energii.

 

Zastřižení roztřepených konců je snadné. Pramen můžete zatočit, nebo přehnout přes prst, jako je ukázané na posledních dvou obrázcích výše. V případě zatočení berete nůžkami jen vyčuhující konce. Pokud přehnete pramen přes prst, postupně pramen posunujete a stříháte konečky, které z vlny vyskakují samy. Za pár minut máte hotovo a neztratíte žádné centimetry. Je to výborné u vlasů, které jsou roztřepené, i když ještě nedosáhly do délek.

 

Pokud tedy máte vlasy silné, můžete suché konce zastřihovat pouze tak, že je opatrně proberete mezi prsty a vezmete nůžkama jenom pár vyčuhujících roztřepaných konečků. Vlas se ozdraví, aktivuje, ale na celkové délce to prakticky vůbec nebude vidět.

 

Pokud pěstujete dlouhé vlasy, stačí se postarat o prořídlé nebo suché konce jednou až dvakrát za rok. Pokud sledujete a dáte na lunární kalendář, nejlépe je vlasy přistřihnout v dorůstajícím lvu, nebo dorůstající panně.

 

Nestříhejte si vlasy ve dny, kdy se cítíte blbě, máte špatnou náladu, spěcháte, nebo vás ty vlasy nějak štvou a máte pocit, že ten den vaše vlasy nestojí za nic. – Vezmete si jich totiž víc než jste původně chtěly a pak vás to bude mrzet.

 

Jednoduchý způsob, jak zastřihnout dlouhé vlasy sama doma, je svázat vlasy do nízkého culíku gumičkou, délky vlasů vyrovnat, a gumičku postupně posunovat podél páteře, až se dostanete na místo, kde chcete stříhat. U toho se drží brada dolů. Opatrně přehodíte zagumičkované vlasy dopředu aby se ve svazku nepohnuly a střihnete pár centimetrů na konci.

Dávám gumičky dokonce dvě, jednu nahoru a druhou na posunování.

Já pak ještě vlasy vzadu na týle rozpůlím, přečesu si je dopředu a vpředu srovnám do roviny vlasy, které přesahují konce těch zadních. Protože když střihnu vlasy jenom vzadu a už si je nesrovnám s těmi předními, jsou přední vždycky o něco delší, než zadní. To člověk postupně za roky vychytá.

V mém případě je to velmi snadné, protože mám vlasy úplně rovné, takže je umyju, nechám volně uschnout aby se nikde neslehly a nekřivily, učešu za sucha a nasucho střihnu.

Pokud máte vlasy hodně husté, kroutící a neposedné, měl by vám to střihnout někdo druhý. Pokud máte vlasy jemné rovné a na koncích pár chlupů, v pohodě to zvládnete sami doma.

Tady máte stařičký český návod na samozastřižení vlasů dokoce i s obrázky. Jsou tam střihy do rovinky, véčko i účko: http://dlouhevlasy.cz/navody-a-postupy-na-ucesy/navod-na-samozastrizeni-od-feye.html

 

Naučte se vlasy šetrně mýt a šetrně česat. Vlasy při mytí nepřehazujeme přes hlavu, neuzlíkujeme na vrcholu šišky. Necháme je splývat po směru jejich růstu, šampon jemně vtíráme. Po směru růstu jemně vymýváme.

Vlasy neumýváme nikdy horkou vodou, ale maximálně teplou, nebo vlažnou a nakonec studenou, aby se uzavřela jejich struktura a byly hezky lesklé. Mytí vlasů horkou vodou způsobuje jejich vysoušení a krepatění.

 

Snažte se vlasy zbytečně moc neodmašťovat. Šampony s obsahem SLS mají obvykle silnější odmašťující účinek, než jeho přírodnější alternativny, jako coco-sulfate, nebo extrakt z mydlice lékařské, který používá značka Hristina. Jejich šampony jsem si velice oblíbila, protože po nich nejsou vlasy suché a šampon není agresivní, neštípe, neškrabu se po něm.

 

 

Vlasy nedrhneme násilím ručníkem, aby se za mokra zbytečně nepoškodily, ale na chvilku do ručníku zabalíme, necháme z vlasů vysát přebytečnou vodu a dosycháme přirozeně. Ideálně bez fénu, který vlasy zbytečně vysušuje.

 

Nezatěžujeme vlasy zbytečným nešetrným stylingem a dáváme si pozor na různé sponečky a pinetky, které používáme. Pokud jsou ostré, mohou poškrábat pokožku hlavy, nebo narušit strukturu vlasu, když ho scvaknou. Vyhýbáme se také nešetrným gumičkám, které při odstraňování berou pár vlasů vždycky s sebou a pár jich navíc i potrhají.

 

V noci nespíme s vlasy volně rozpuštěnými, pokud už jsou dlouhé, ale zapleteme volný cop, aby se v noci necuchaly a neničily, když na nich ležíme a převalováním si je cucháme.

Životnost vlasů prodlouží i vhodný účes přes den, kdy se mi upřímně nejvíc osvědčil obyčejný cop ze tří pramenů.

Na volno se vlasy přes den hodně zacuchají a zdlouhavým rozčesáváním uzlíků se vlasy zbytečně poškozují a složité splétané drdolové účesy zase zatěžují vlasové cibulky, což člověk pozná když to po celém dni rozplete, že ho klidně pár hodin poté bolí šiška v místech, kde byly vlasy v opačné pozici, než přirozeně vyrůstají.

 

Rozčesávání vlasů by měl být rituál, o tom víc pokud jsou vlasy hodně dlouhé a hodně husté. Nikdy by se nemělo česat ve spěchu. Spěch a špatná nešetrná technika česání zkracují životnost vlasů, které se dřív roztřepí a přestávají správně fungovat.

 

 

První rozčešeme konečky, poté postupně postupujeme od konců dál nahoru k hlavě. Než začneme česat, vlasy si vždy chytíme do ruky, abychom netáhli za vlasové cibulky.

Nikdy nezačínáme česat odshora dolů a už vůbec to neděláme násilím a rychle. Pokud je vlasů moc a hřeben v nich pořád stojí, rozčesáváme jednotlivé prameny a na uzlíky si vyhradíme čas. Ne že škubnu a vezmu uzlík i s vlasy, ze kterých byl vytvořen.

Pokud se vám hřeben na koncích zastavuje, i když už máte rozčesáno, znamená to, že máte roztřepené konce.

Nikdy nečešeme vlasy za mokra.

 

Kupte si dřevěný hřeben

Dlouho jsem používala plasťáky a nechápala jsem, co je na dřevěných hřebenech tak úžasného, ale jelikož jsem vlasový nadšenec a zkouším úplně všechno, nakonec jsem na dřevěný přešla. Hlavní výhoda dřeva, kterou bych mohla vyzdvihnout je, že vlasy při česání vůbec neelektrizují. Mnoho žen se také shoduje na tom, že po dlouhodobém česání dřevěným hřebenem mají kvalitnější vlasy, jelikož je dřevo tolik povrchově nepoškozuje. Dřevěný hřeben do sebe také časem vsakuje přirozené oleje naší pokožky a tuto pak lépe roznáší dál do délek během česání.

Dejte ale pozor, abyste koupili hřeben, který je dobře opracovaný a kvalitní. Celkem se vyplatí si připlatit vyšší cenou. Jednou jsem koupila na zkoušku malý levný, ale nebyl dobře opracovaný a hrozně kudlal. Naopak moc dobrou zkušenost mám s hřebenem Redecken, který jsem koupila na e-shopu biooo.cz a dodneška je nabízí. Jsou tam různé druhy hřebenů a různé délky kolíčků, já mám Tento.

 

 

Čím větší dáme vlasům pokoj a čím méně do nich budeme násilím zasahovat stylingem a urychlováním schnutí, tím zdravější budou a tím delší budou.

 

Pokračování příště

 

Komentáře

Ikona diskutujiciho H. 2018-08-06 09:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, skvělý článek.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-08-06 09:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Zkus si koupit arganový olej a vtírat si ho po kapičkách do těch suchých konců.

Ikona diskutujiciho H. 2018-08-06 10:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Ahoj a děkuju ? Olej jsem zkoušela, nepomáhá. Vymyju ho a je to zase jako dřív. Taky jsem zkoušela vodu z rýže, prostě vše. :D Možná je to tak, jak to mám, přirozené. Nevím.

Ikona diskutujiciho Dara 2018-08-06 10:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě naopak přijde, že po umytí vlasů, při česání za sucha, vlasy hrozně namáhám a spoustu jich zbytečně vytrhám. Když je učešu ještě mokré, krásně to klouže a mám rozčesáno za poloviční čas 🙂 Jinak doporučuju Nopoo – mytí bez šamponu (na FB je skvělá skupina se spousty typů). Nejlépe se mi myje žloutkem, nebo marockým jílem s oplachy, od té doby co nepoužívám běžný drogerkový šampon mám vlasy o dost lepší a zbavila jsem se i suché pokožky na hlavě 🙂

Ikona diskutujiciho Luz 2018-08-06 20:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta fotka s copem, to je krasa!

Ikona diskutujiciho Andi 2018-08-06 21:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: neboj, nejsi v tom sama … I já to mám stejně jako ty. 😉 Mám jemné vlasy, akorát konečky se mi krepatěly.

Ikona diskutujiciho Alue 2018-08-06 21:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Normálka.. však koukni do galerky jak to mám zezadu. http://karolinaloskotova.blog.cz/galerie/alue-fotografie/zaujalo-me#

Ikona diskutujiciho Luz 2018-08-07 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Tak to vypadá dobře a barva moc krásná!

Ikona diskutujiciho [email protected] 2018-08-07 16:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nicméně mě zde chybí,k čemu vlasy slouží.A krom toho-Česáním je zesilujete a nechodte spát s mokrou hlavou!!!!!

Ikona diskutujiciho Naty 2018-08-07 19:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jinak můžu doporučit plastovou gumičku ve tvaru spirálky- tolik vlasy neškrtí a mají prostor. Dá se sehnat v drogerce i u ťamanů. Jinak šampon maska a kondicionér se mi osvědčil od L'ORÉAL Botanicals- bez parabenu, barviv a silikonu, má to vůně po bylinkách ? Já mám na barvené vlasy extra

Ikona diskutujiciho hanna 2018-08-07 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

už štvrtý rok si dávam na vlasky hnedu khadi hennu…konečne po rokoch nezmyselného ničenia kedysi populárnymi trvalými onduláciami a neskôr rôznymi chemickými farbami a melírmi…teraz mám svoju prirodzenú farbu, khadi davam na prekukujúce šedivky, jeden balíček khadi stojí asi osem eur a vydrží na tri farbenia.

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2018-08-07 23:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak jsem zkoušela to stříhání konečků. Dělala jsem to nadvakrát, protože napoprvé se mi to nepovedlo. Ale výsledek docela dobrý. Sice těch šest centimetrů mi chybí, ale, aspoň mám konečky v pořádku.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek