Jak mě spustili do studny

25.8.2010 v Poselství 8

alue.cz

Vycházím zrovna z lesa, vzduch krásně voní. V ruce nesu košíček s hromadou hříbků, babek, klouzků, dokonce i bedličku jsem našla. Přicházím na pozemek, kde se zrovna kope studna.

,,Nazdar kluci, tak jsem zpátky!” Zdravím.

Přichází Ňuf, chválí obsah mého košíčku a jdeme si spolu utřít ruce do auta. Já jsem špinavá z lesa, Ňuf od hlíny.

,,Domluvil jsem ti u horníků, že tě spustí do studny,” oznámil mi najednou Ňuf s ledabylým úsměvem na tváři.

,,Cooo??!!” Kvíkla jsem. ,,Nezapomněl jsi se mě zeptat?” A už jsem měla smrt v očích. ,,Panebože, já a ve studni, co ho to napadlo za koninu?”

Ňuf spokojeně odešel za kopáči a já sedla do auta, ojídala švestky, zapíjela levitovanou vodou, odpočívala po několikahodinovém pochodu a vedla vnitřní dilema. Vzpomněla jsem si totiž, že jsem před několika dny jentak žertovala, že by nebylo na škodu udělat bobříka odvahy a spustit nás, nezkušené civilisty po jednom do té hluboké studny, že by to byla sranda a že bysme tam mohli dávat vždycky toho, kdo bude zlobit mimo pracovní dobu horníků…. ha ha ha, dobrej vtip, ale Ňuf ho očividně vzal vážně. Příště si dám pozor, o čem žertuji.

,,Když odmítnu, budu za máčku, kluci se mi budou smát, že se bojím díry v zemi a vůbec to bude blbý, když už je to domluvený,” přemýšlela jsem.

,,Ale zase na druhou stranu, když jsem si z toho dělala srandu, tak asi někde v koutku duše toužím spustit se do studny. A vůbec, kdy zase budu mít možnost podívat se, jaké to je být horníkem? Nikdy. A vůbec, přece si nenechám ujít možnost překonat strach! Jdu do toho.”

Rozhodla jsem  se a zamířila ke studni.

Jak jsem se blížila, cítila jsem, jak se bojím, jako malé děcko. Ňuf mě už z několika metrů zdravil  a kynul. ,,No poď, poď.”

Jeden z horníků se vytasil s dřevěným prkýnkem, které zavěsil na kladku přímo nad studní.

Hrůza mě div nesežrala. ,,Jak se na to leze?”

Zkušený řemeslník ukázal hned několik druhů posedů. Očividně měl už nasedání na prkénko pěkně v malíku, ale mě nohy dřevěněly. Když jsem se jakš takš posadila na prkýnko, kýčovitě jsem držela v rukách tlustý provaz. Pode mnou díra jako do austrálie.

,,BUCH! BUCH! BUCH!” Srdce div nevyskočilo z hrudníku. ,,Klíd, je to jenom ďuzna,” ujišťovala jsem se.
Najednou řemeslník zapnul naviják a jelo se dolů. S vykulenýma očima jsem sledovala, jak mi před očima jede hlína a jde cítit chladný vzduch.

Za chvilku jsem už byla na dně, kde na mě čekal druhý horník. Pomohl mi slézt z prkýnka.

Byla jsem strachy tak zatuhlá, že jsem zezačátku málem žuchla na zadek, ale udržela jsem se. Holt do studny mě ještě nikdy nikdo nespustil.

Když jsem se rozkoukala, zjistila jsem, že studna má tvar hrušky, tedy že je naspod rozšířená. Bylo to tam jako v hliněném pokojíčku, až na to, že jediný východ bylo prkýnko na provaze.

Dala jsem se do řeči s horníkem a opravdu nelituji, že jsem se nechala spustit. Dobře jsme si pokecali a dokonce jsme přišli na to, že máme oba narozky v září. To je ale sranda, taková ,,náhoda”.

Ohmatala jsem si vhlké stěny, užila si atmosféru, ale skřítky jsem ve studni neviděla, ačkoliv Ňuf říkal, že tam jsou a že si pořád povídají. Asi jsem byla tak vzrušená, že se mi to prostě nepovedlo. A dneska už se tam spustit nejde, protože je tam voda. Takže jestli si chci pokecat se zemními skřítky, budu to muset spáchat jindy a jinde.

Cesta po prkénku nahoru byla pro mě už lehkou záležitostí, dokonce se mi lépe povedlo z něj slézt, než na něj předtím vylézt.

Jestli budete mít někdy možnost nechat se spustit do studny, nechte se. Stojí to za to 🙂

Komentáře

Ikona diskutujiciho Weri 2010-08-25 07:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jej, já chci taky studnu :D Na chatě jedna je, ale zarostlá…asi ji půjdu vykopat 🙂

Ikona diskutujiciho ham 2010-08-25 12:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mohla by Si prosím uviesť aká bola rozmermi (hĺbka, priemer hore a priemer dolu)..? nechci vedieť prečo, len napíš ak je to možné

Ikona diskutujiciho M 2010-08-25 16:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To se ti teda hoodne postestilo 🙂 Ono videt klasickou otevrenou studnu je uz celkem vzacny natoz se do ni podivat 🙂

Ikona diskutujiciho Etellyen 2010-08-25 23:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna nedávno sem koukal na Majora Zemana…konkrétně na díl Studna… Takže by se mi překonával strach o trochu hůř, ale snad bych to zvlád:D…Jinak bezva zážitek, může to bejt zajímavý =)

Ikona diskutujiciho ok 2010-08-26 14:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Elizabeth 2010-10-16 11:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem byla taky spuštěna do studny, na vlastní přání.Prostě mě to zajímalo.A taky jsem měla trochu obavy až přišlo na věc. Rozdíl byl jen v tom, že ve studni byla voda. Ale studna byla hluboká a já se nechala spustit těsně nad hladinu.Stěny byly pěkně slizoučké, a každé slovo se úžasně odráželo od hladiny, když jsem mluvila, bylo to jakobych zpívala.Takže jen doporučuji:)

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2011-10-28 15:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Samara xD

Ikona diskutujiciho magowan 2015-06-17 14:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

uhodli jste to správně… ;-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek