Jak na meditaci?

9.1.2013 v Poradna 34

Dotaz:

Ahoj Alue

Mám takový menší nebo spíš větší problém. Zkouším meditovat ale nemůžu se pořád dostat do toho “tranzu”.

Pouštím si k tomu i alfa frekvenci ale nějak moc to nezabírá, http://www.youtube.com/watch?v=iziF5vRuhsU.

Prosím tě o nějakou dobrou radu nebo tip, co bych eventuálně mohl dělat špatně a nebo čím bych to mohl ještě víc zdokonalit.

Jinak moc obdivuju tvoje stránky a děkuji za to co pro nás ostatní děláš, moc si tě vážím.

Předem ti děkuji za odpověď.


Odpověď:

Ahoj,
Nezabývám se nijak do hloubky meditacemi, považuji je totiž za ztrátu času pro člověka, který má dost vnitřního klidu sám o sobě i v běžném životě.. Proto ti vyloženě k cestě za tranzem nemůžu poradit.
Z toho co ale o meditaci vím, žádný změněný stav vědomí se při meditaci nedá uměle navozovat, protože za čím nejvíc běháš, to ti vždy uteče… Buď to po strašně dlouhé době nezúspěšného zkoušení přijde samo, nebo to nepřijde nikdy. – Podobně jako s AC.
Možná, že klasická meditace pro tebe je také ztrátou času a mohl bys začít zkoušet něco jiného, co bude mít praktické využití ve tvém životě.

– Zkus se zeptat sám sebe, co od toho čekáš a co ti to zatím dalo.

Jestli medituješ jenom pro to, abys zažil nějaký jiný stav vědomí (a pak si připadal jako superman), není to správný důvod. A pokud jsi během svých meditací zatím nedostal od toho nic co považuješ za hodnotné, je čas jít dál… Já si kdysi na tyto otázky taky odpověděla a pak mi došlo, že mám dělat něco jiného.

Meditace se zdá být vhodná pro lidi roztěkané, kteří mají málo času sami na sebe, mají rozlítané nitro a problém s ovládáním svého myšlení. Pro ně je meditace velice dobrá, naučí je to, co jim chybí…. Ostatní lidé však jen sedí na bobku a jejich čas jim mezitím utíká mezi prsty jako voda v potoce.
– Například: Být klidný, vyrovnaný a vyzařovat konstruktivní energii, můžeš i v běžném životě. Tím že máš rád svůj život, naučíš se ho žít a snažíš se pomáhat ostatním lidem… K takovému stavu je ale zapotřebí tvoje aktivita, tedy přesný opak toho, co se po tobě chce v meditaci. A o tom to je: Brždění lidí.

Všechno jsou znamení, nic není náhoda… Popřemýšlej o tom.

Hodně štěstí 🙂
Alue

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Poradna: Nezařazeno” – ZDE

Máte otázku, se kterou vám mohu pomoci? Ptejte se do ►mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí” níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-09 07:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Meditace je, co se týče užitečného poznání, jen zbytečná ztráta času. Neslouží k ničemu než zklidnění myšlenek, což může být příjemné, ale není to potřeba.

Ikona diskutujiciho Václav 2013-01-09 07:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

O meditaci

Ikona diskutujiciho Václav 2013-01-09 07:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Stav naší pozornosti  a meditace není stav nějakého tranzu, nebo změněného stavu vědomí a očekávání něčeho vymyšleného nebo načteného. Meditace nezáleží na tom, jestli ležíme, sedíme, nebo běžíme, spíme, nebo bdíme. Čemu věnujeme pozornost, to vnímáme a také je to předmětem našich životních hodnot.Meditaci si někteří představují jako nějaké sezení v koutku a odtržení od vnějšího světa. Opak je pravdou, meditace slouží jako nástroj sebepoznání a uvědomění si skutečných hodnot života a poznávání nástroje jak být v rovnováze tělesné, psychické a duchovní, a  skutečně vědět zda to co žijeme nám přináší smysl, nebo se plácáme v iluzi povrchnosti, která nám nedává naplnění života a radost. Co je dobré a co špatné je vždy otázkou polemik a posuzování myslí. Víme všichni, že mysl je relativní, a kam nás mysl dnes jako celek zavedla. Proto je meditace jako nástroj poznání daleko přesnější k poznání priorit našeho bytí. Meditace slouží k přirozenému probuzení duchovního nástroje vevnitř nás, a tento nástroj je absolutní, pokud ho dobře poznáme.

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-09 11:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"Proto je meditace jako nástroj poznání daleko přesnější k poznání priorit našeho bytí." Co to je za populistický nicneříkající výrok?

Ikona diskutujiciho Jindra 2013-01-09 11:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Vzhledem k tomu, že v dnešní době žije většina lidí v trvalém stresu, je meditace velmi důležitá a prospěšná věc. Ale to musí každý cítit sám. Jestli potřebuje zklidnění mysli, nebo je klidný až moc a spíš se tak musí nutit k větší aktivitě mysli i těla. Hlavně, kdo není svým pánem a musí makat v nepříjemném prostředí, tak umění meditace a přeladění mysli ocení. Mám radši spíš tu rychlou a nenápadnou formu, co jde praktikovat v práci a ne hodiny koukat do zdi a sedět v předpisové pozici (zazen). S nirvánou a extází to nemá nic společného. Aluška to napsala pěkně, byť z pozice člověka, co meditaci nepotřebuje nebo si to aspoň myslí. Já jen doplňuju svoje zkušenosti.

Ikona diskutujiciho Václav 2013-01-09 12:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]:K navození spánku je nejlepší spánek, né meditace. Nicneříkající populistický výrok chtěl říci, že člověk tento nástroj v sobě má, ať chce nebo ne, u někoho je neaktivní, u někoho je probuzený.To je právě ten, co určuje zákony a hodnoty. Jak výše, jsem netvrdil, že meditace je 10 hod. sezení. To tvrdíte vy.Naopak jsem psal, že meditace nezáleží na tom sezení ani stání na hlavě. Je naopak závislá na naši pozornosti.Většinou naši pozornost promítáme mimo naše tělo ven, na smyslové i myšlenkové vjemy. To nás vyčerpá a jdeme spát-doplňovat energii.Ve spánku se naše pozornost stahuje ze smyslového vnímání ke zdroji. Jelikož je naše pozornost stále v tomto časoprostoru-smyslovém vnímání, je i toto doplnování síly a jeho množství omezeno v čase. Tak jako baterka. Když se moc vybije, dlouho dobíjíme, nebo naopak málo vydává, ale dlouho. Je to závislé na kapacitě, v tomto případě na kapacitě možného uvědomění, tedy kapacitě podstaty. Pokud tedy vybíjíte smyslovou aktivitou, je zapojen sympatik, a ten je vždy závislý na čase a prostoru, a energii vždy vydává. Naopak, když ve spánku tento sympytik-smyslové vnímání se utlumí, můžeme dobíjet z parasympatiku. A z parasympatiku můžeme být schopni brát neomezeně, ale jen v případě našeho stavu v rovnováze. Proto vede cesta ke zdroji přes parasympatikus, tedy náš střední čakrový systém. Smysl meditace je v tom, že jsme tento parasympatik schopni v sobě probudit, vnímat, tedy dostat ho na vědomou úroveň ať ve spánku, nebo bdění. Pak již nejsme(naše vědomí)  omezeni našimy smysly, naše vědomí se rozšířilo ke zdroji.(dnes se plete mimosmyslové vnímání-síly sympatiku, za síly parasympatiku).Máme na tom pozornost.  Se sezením či čímkoliv to nemá nic společného. Když vědomě rozšíříte pozornost i na vnitřek těla, zjistíte, že se vaše pozornost a vědomí rozšířilo o poznání nejjemnější části naší bytosti. Pak se otevře jemnější úroveň poznání o nás samých a jsou pak zřejmé ty priority, není to už ten populizmus, ale zkušenost. Tato zkušenost vám ukáže, jestli jste skutečně v rovnováze, nebo si jen něco mysl-ego nalhává.  To je první rána pro naše ego a emoce. Protože nikdy nemůžete objektivizovat podstatu, protože podstata, která je ve své podstatě univerzální, se projevuje a odráží ve časoprostoru, a tím sama sebe poznává, čím vším může být, a může být čímkoliv, je nevyčerpatelná. Proto se k tomuto zdroji chce každý přiblížit. Ale uvědomit si to je právě odložit-zbavit se připoutaností-iluze v sobě. Ten zdroj si můžete pojmenovat jakkoli. Ale důležité je, jestli se odráží v životě. A právě meditace odhalí ty připoutanosti-blokády čaker, pak můžete vědět jak dál. Lepší je jít k příčině, né k následku.Proto je přesnější, protože již to není poznání relativní, ale absolutní.

Ikona diskutujiciho Black Blako 2013-01-09 13:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tie dotazy sú čím ďalej, tým viac zaujímavejšie …

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-09 15:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Přesně jak říkám. Přinejlepším příjemná zábava, o trochu užitečnější než alkohol. 🙂

Ikona diskutujiciho karel 2013-01-09 15:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nevím, proč Alue myslí, že to může být i ztráta času. Podstatou většiny meditací je především získání nějaké té energie. Doporučuji přečíst knihy Čchi kung pro zdraví a bojová umění, Tajná cvičení taoistických mnichů od Dr. Yanga, nebo pro klasické živlové klidně Bránu k opravdovému zasvěcení od F. Bardona… O ztrátu času se rozhodně nejedná, jinak osvědčilo se mi mnohem více ticho, než jakákoliv hudba…

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-09 16:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Proč říkám, že je to zbytečné:

Ikona diskutujiciho Byllinkář 2013-01-09 17:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přijde mi, že se z toho zbytečně dělá věda, prostě chci meditovat – medituji, nechci – nemedituji. To, co je dobré pro jednoho, nemusí platit pro druhého. Myslím, že diskuze na téma "kdo potřebuje meditaci a kdo ne" jsou celkem zbytečné. K meditacím je i spousta alternativ, takže vyberte si každý to, co vám vyhovuje. Alue to hezky vystihla =).

Ikona diskutujiciho Václav 2013-01-09 19:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Fajn, zdá se, že víte, co není Meditace. Můžete mě prosím tedy zdělit co že je to 1 procento, co  jistě není ta potrava toho ega? Zkuste se tedy trochu odkopat.Času máme ještě do března 2013.

Ikona diskutujiciho Petr 2013-01-09 19:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pokud někoho zajímá meditace, ať si na ULOZTO STÁHNE PŘEDNÁŠKY EDUARDA TOMÁŠE, ten se tomu věnoval celý život a ví o čem mluví, narozdíl od většiny duchavědců, ezoteriků, co o tom ví houby.

Ikona diskutujiciho Peter 2013-01-09 20:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě pomáhá meditace utišit můj vnitřní monolog (mnohokráte i dialog:D) . Pak vidím co je podstatné a co zbytečné. Stávám se neutrálním, nezastávám a tudíž nemusím "hájit" žádný názor, není nutno nic řešit. Ta malá chvíle prodlevy opravdu ničemu neuškodí. Začínám si pak užívat (cokoliv), a mít rád (všechny a vše co mě potkává v životě bez rozdílu). Takže jo, kolikrát mě nejenom že zbrzdí, ale přímo i zastaví:) teda z hlediska vnějšího pozorovatele. Když sil není na plýtvání, tak asi lepší stát na místě, odložit "neodkladné" věci, než v panice a stresu pobíhat furt v tom samém kruhu…A cestu ven pak kolikrát prostě uvidim, a jsem paf z toho, že mě taková samozřejmost tak dlouho předtím nenapadala, a jak jsem se snažil. Nula rovná se nekonečno, jinými slovy v tichu je vše. "Je Vesmír přátelský?" snad jediná důležitá otázka. Zbytek jsou bezvýznamné blbosti nehodné trápení se, typu omáčka na kalhotech.

Ikona diskutujiciho katerina 2013-01-09 20:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja osobne medituji uz celkem dlouho, kazdy vecer a rano..naucilo me to hodne, prave rozpoznavat tu iluzi..zklidneni ci utiseni myslenek a vlastne vubec uvedomeni si svych myslenek..vlastne diky meditaci jsem si uvedomila, ze mysl je jak splaseny kun.Aaa, uz se na tu svoji vecerni tesim..navic tu uci urcite discipline sama k sobe..a jelikoz jsem dost fyzicky vytizena, na uvolneni a nacerpani energie neznam nic lepsiho..a taky se mi daleko lip vizualizuje..proste to jsou takove me chvile, kdy se muzu plne venovat jenom sama sobe a opet si vzpomenout, kdo jsem.

Ikona diskutujiciho František 2013-01-09 21:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co na to říci,snad jen kdo nebyl na této cestě,nepocítí její význam,meditace je duchovní přirozenost vnímání bodu,který určuje podstatu bytí.

Ikona diskutujiciho Firzen 2013-01-09 22:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Meditace je vším, jen ne ztráta času.

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-09 23:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: Rád vysvětlím Václave.

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-10 10:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[18]: Výsledky to přinášet může, ale Chopra je šarlatán, podvodník a rádobyvědec, který není schopný dát dokupy v přímé konfrontaci s inteligentním člověkem jedinou smysl dávající větu, která by nebyla k smíchu, viz. jeho debata proti Harrisovi http://www.youtube.com/watch?v=CLwnqDvlXqI – udělejte si obrázek podle řeči těla, přeskakování hlasu a toho co mele. Ztracenej člověk, ztracenej. K dohledání je i celá debata, je to fakt švanda. Ale na rozdíl od ostatních má alespoň odvahu se něčeho takového účastnit… těžko říct jestli ho k tomu vede přemíra sebevědomí, nebo je opravdu tak hloupý 🙂

Ikona diskutujiciho Adenis 2013-01-10 11:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]: Jsem ráda, že jej tady někdo zmínil. Byla to jeho součást života.

Ikona diskutujiciho Václav 2013-01-10 12:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[19]: Vy stále bojujete s tím seděním a meditací, nikdo přece netvrdil co tvrdíte Vy, že meditace je nějaké sezení atd. To co říkáte Vy, stejně jako Vy jsem psal,jestli jste si všiml, že meditace je stav vědomí a není závislá na tom že někde sedíte atd. V tom je přeci shoda, to stále bojujete se svou představou Vy, že toto někdo dělá, třeba to někdo dělá, ale s tím jste přišel Vy. Atmavičáru-džňánu znám, Tomáše, Vacka, Bruntona atd. O té filozofii ale řeč nebyla, řeč byla o té cestě.Pouze tato praxe toho dotazování na sama sebe- posledního pozorovatele sice je součástí cesty, ale je jednostranná. šiva je sice poslední pozorovatel, jenže tento sám sebe nemůže vidět, musí k tomu mít to zrcadlo-šakti, to je to tvoření, protože tímto tvořením může zdroj poznávat sám sebe. znáte to, forma je prázdno, prázdno je forma. dokud ale nepoznáte tu univerzální dynamiku -ducha v pohybu, nemůžete poznat zdroj. prostě jeden bez druhého nevytvoří ten celek-smysl, a tím je ta ananda-radost.

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-10 13:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[22]: Tyhle kvanta teorie, Václave, to je přesně důvod, kvůli kterému lidi uvíznou u spirituality spousty let, až jim začne přinášet více utrpení než spokojenosti.

Ikona diskutujiciho Václav 2013-01-10 15:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]:Tyhle kvanta teorie, Václave, to je přesně důvod, kvůli kterému lidi uvíznou u spirituality spousty let, až jim začne přinášet více utrpení než spokojenosti.

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2013-01-10 19:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Není užitečnější, než teoretizovat a praktikovat spirituální praktiky, prostě žít, jak nejlíp dovedeme, a snažit se být dobrým člověkem? Nemůžu si pomoct, ale tyhle teoretické záležitosti, praktiky a podobně mi nikdy nepřišly přínosnější než prostá snaha žít dobrý život.

Ikona diskutujiciho Sy_ 2013-01-11 00:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[24]: A souhlasíš s tím, že rozdílné praxe můžou přinášet podobné výsledky různou rychlostí?

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-01-11 01:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já myslím, že meditace je užitečná před spaním. Pak člověk snadněji usne, protože se odreague a neustále nemyslí na to, co bude zítra, co se stane, když neudělal tohle a tamto. Prostě se uklidní a nezatěžuje se tím, co už stejně nestihne.

Ikona diskutujiciho Anub 2013-01-11 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Napíšu vlastní zkušenost. Dle toho co jsem praktikoval během uplynulých několika let, mi meditace NEpomohla k tranzu a podobným všelijakým stavům, ale je pravda, že jsem se díky ní octl mimo tělo a proletěl si celou sluneční soustavu s mým průvodcem za zvuku rytmického songu, dále díky šamanskému bubnování jsem zkusil účinky uvádění do tranzu a zafungovalo to, ale ne nijak výrazně a nakonec, když to mám tak říct, občas mi hlavou letí ohromný proud informací, které nestačí zachytávat, a spousta jich uteče, čímž si vždy sedám do meditace a pár minut si třídím příchozí info do momentu, než si mysl sklidním a udělám tak z rychlovlaku starou lokomotivu s mnoha vagóny, kde si mohu v klidu přebírat co chci. A v neposladní řadě bych strašně rád podotkl, že meditace mi umožnila srovnat mozkové vlny tak, že jsem si sám odstranil mozkovou poruchu zvanou epilepsie, což potvrdila i série vyšetření a nikdo z doktorů nechápe, že je ložisko pryč…

Ikona diskutujiciho Luné 2013-01-12 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle mi připomnělo slůvka z knihy Duše Stromů od Marie Brožové:

Ikona diskutujiciho Václav 2013-01-12 13:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[26]:Víte co je nejhorší pro vegetariána?

Ikona diskutujiciho Jakub Sírius 2013-01-17 18:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj , snažil jsem se ti najít nějaké dobré české video , ale bohužel  . Našel Jsem však jedno video anglické které by se ti mohlo hodit jako návod na meditaci :-D

Ikona diskutujiciho Martin 2013-09-18 21:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chtěl bych se zeptat, jestli jsou všechny formy meditací k ničemu- protože např. ve svém dvoudílu "Jak by vypadal svět, kdyby lidé mysleli jako já" jsi napsala, že Jaroslav Dušek díky meditaci přišel na… už nevím přesně, co to bylo, ale z toho vyplívá, že někdy ta meditace k něčemu slouží… nebo ne?

Ikona diskutujiciho Martin 2013-10-11 21:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Otázečka: V časopisu MEDIUM se píše pod nadpisem "O síle představivosti- Moc placeba": "Ten, kdo medituje, může své myšlenky řídit jako nástroje, a tím dosáhnout tělesných změn- třeba snížit krevní tlak či odbourávat cévní usazeniny, podpořit dietu,…" a já bych se chtěl zeptat: Je tedy tato meditace za účelem uzdravení a NE za dosažení "změněného stavu vědomí" prospěšná? Děkuji!

Ikona diskutujiciho Nirvana (alias Ježovka) 2019-03-19 02:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"protože za čím nejvíc běháš, to ti vždy uteče…" možná proto, že to pořád honíme. Když to "věčně honíme", bude to navždy utíkat. To dává smysl :D

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek