Jak řešit chuť na sladké a přejídání

21.11.2010 v Poradna 18

Člověku se skoro nechce věřit, že je tak moc lidí, kteří řeší prolémy s chutí na sladké a nutkavé přejídání. Bohužel to o mnohém svědčí ve špatném slovasmyslu.

Jakoby blikalo červené světýlko, které křičí, že tato společnost potřebuje změnu a lidé potřebují víc cítit lásku. Potřebují více naplnit svoji potřebu milovat a cítit se milovaně. Samozřejmě to je možné a každý z nás se to může naučit. O tom už ale jindy, jinde.

Byla bych vděčná rozumné části čtenářů, aby obohatili diskuzi svými zkušenostmi a případnými radami k tématu.

Otázka:

Ahoj milá Alue 🙂
Som jedna z mnohých, ktorá potrebuje nejakú tú radu a rozhodla som sa, celá zúfala, obrátiť sa práve na teba a len úprimne dúfam, že ťa nezaťažujem a zbytočne neoberám o čas.

Brian Froud

Môj problém spočíva v tom, že som závislá na sladkom. Ale takým zvláštnym spôsobom.
Začala by som asi takto: Snažím sa žiť zdravo a s tým jesť hlavne ovocie, zeleninu, oriešky a tak. To mi problém nerobí. Varené a mäsité jedlá nepotrebujem, to mi stačí ozaj občas ale sladkosti a zákusky tak to už je iné. Napríklad vydržím aj týždeň ak sa premáham, ale potom si poviem tak dobre dám si jednu, dve, tri piškóty s nutelou a končím. Lenže skutočnosť je taká, že som zjedla celý balík po ktorom mi bolo strašne zle aj od žalúdka aj psychicky a poviem si, že už v živote nechcem aby mi takto bolo, nestojí mi to za to, že už nikdy nič sladkého nechcem, lenže znova sa vbloudí myšlienka, že veď si dám len takú jednu porciu len pre chuť a znova sa to zvrtne a neviem prestať. U mňa je problém, že keď si dám kúsok, tak neviem prestať. U mňa nie je až taký veľký problém nedať si. U mňa je tá chuť taká, že sa dá prekonať a preto keď sa znova rozhodujem či si dám tu čokoládu alebo nie myslím si, že veď to zvládam, že tá chuť nie je až taká neprekonateľná, že mi bude stačiť kúsok a tak si ten kúsok dám a potom to začne, ešte kúsok, ešte kúsok a som v tom a nakoniec neviem ako som zjedla celú čokoládu a zasa mi je ťažko, zle a mizerne niekedy až do plaču. Jedine čo ma napadlo, že by som sa vlastne mohla celý čas premáhať a nedať si ani omrvinku, to by som asi aj dokázala, ale je to riešenie? A dokedy, do konca života? Skrýva sa za tým niečo? Ja neviem, ani neviem čo by mohlo za tým byť, som už z toho zúfala. Prosím, poraď mi.
Dúfam som svoj problém napísala tak, aby si ho pochopila.

Za tvoj čas ti vopred veľmi, veľmi ďakujem.
Lívia 🙂

Odpověď:

Ahoj,
No to je ale vtipné 🙂 Nedávno mi psala jedna paní se stejným problémem a já si říkala však co, to nezveřejním, to nebude nikdo další asi potřebovat a ty už jsi druhá. No, občas se fakt seknu. Tedy nebyl to úplně stejný problém, u ní to bylo přejídání. Co se hlediska duševního týče, tak je ale příčina u vás obou stejná, takže ti zkopíruju její otázku, moji odpověd a k řešení ti ještě něco dopíšu:
__________

Otázka:

Milá Aluško,
Tvé stránky jsou prostě božské, moc se mi líbí, jsou krásné, vtipné a našla jsem v nich naprosto všechno, o čem jsem se něco chtěla dozvědět. Moc Ti za Tvou práci děkuji. Tvá rubrika “Aluščiny Rady pro Zdraví” mě přivedla na myšlenku zeptat se Tě, jak bych mohla zjistit, co je příčinou mého častého přejídání?.. Trvá to už strašně dlouho (asi od mých 18 let), a i když se mi na čas daří s tím přestat, tak se to stále vrací… Jsou to takové návaly vlčího hladu… většinou večer a chut mám hlavně na sladké… Nechápu, proč mám potřebu si takhle ničit svoje tělo? Je to trochu mimo rámec věcí, kterými se zabýváš, ale měla jsem přesto nutkání se Tě na to zeptat…
Předem Ti moc děkuji za odpověď

Odpověď:
Ahoj,
Reflex přejídání bývá způsobený nedostatkem lásky a nutnou potřebou si lásku vynahradit. Přejídají se opuštění a něšťastní lidé, také to může být ze stresu, může to být strach a potřeba se chránit, tedy obalit si břicho okrasným tukovým prstencem.
Popřemýšlej nad svým dětstvím, jestli na tebe byli rodiče hodní, jestli ti nechyběla jejich pozornost, nebo jestli v současnosti netrpíš pocitem opuštěnosti. Pokud ano, je nutné si uvědomit, že lásky je všude dost i pro tebe. Můžeš ji hledat v přírodě, v nebi, ve vzduchu a můžeš si jít najít nové přátele, kteří by ti s tímto měli pomoci.
Také by sis měla zkusit najít nějaký pořádný koníček, který tě zabaví. Nuda a pocit nenaplněnosti drancují lidskou duši.
( *Zkráceno o věci, které nechci propírat veřejně. Za ukousnutí děje se dopředu omlouvám.* )  …Byla to snaha zahnat neštěstí a opuštěnost. Až když jsem změnila své myšlení, změnila způsob života, opustila to, co mě dělalo nešťastnou a našla lidi, kteří mě mají doopravdy rádi, tyto chutě mě pustily. Z toho důvodu si myslím, že jsi v podobné situaci, jako já v dětství. Určitě se s tím dá něco dělat, když to zvládlo malé dítě, tak ty taky.

Hodně štěstí 🙂
Alue
__________

Je to tak, chuť na sladké a žraní je projev nedostatku lásky. Je potřeba si tu lásku najít v takové míře, aby ti to vyhovovalo.
Co ale speciálně tobě můžu doporučit je léčba plísní. Totiž plísně, hlavně candida albicans, co v nás občas bydlí, milují cukr. Protože po něm rostou a sílí, proto tě nutí, abys ho jedla i ty. Postižení touto plísní bývají právě lidé s nedostatkem lásky, protože jsou k tomu energeticky náchylní. Popisuješ přesně to, co způsobují plísně v organismu.
Dá se to léčit přírodně a bez vedlejších účinků. Lékař ti s tím nepomůže, ale koření ano. Nejlépe likviduje viry, plísně a bakterie: skořice, hřebíček, anýz a pepř. Z toho skořici bych ti doporučila nejvíc, protože léčí i cukrovku a navíc chutná moc dobře. Když si pořídíš kvalitní skořici, můžeš ji přes den ožužlávat jako bonbonek a u toho likvidovat plísně, než si spravíš pocit nedostatku lásky.
Nekupuj skořici v normálních supermarketech, tam je černá a tvrdá. Potřebuješ světlou, jemně zrzavou, aby byla měkká a křupavá. Prostě kvalitní. Ta potom i moc dobře chutná. Podle vzhledu a toho, jestli jde dobře lámat, poznáš, jestli je dobrá. Třeba v Německu v Makru se prodávají velké pixle moc dobré skořice, lepší jsem ještě v životě nejedla, ale dá se to pořídit třeba i v prodejnách se zdravou výživou. Hlavně kup nějakou, u které vidíš, jestli je světlá a není tvrdá. Dá se nosit v kapse a když máš volnou chvilku, kousek ukousneš a žužláš. Napustí se slinami, změkne, dá se potom dobře okusovat a příjemně ti voní dech. Předávkovat se s tím nejde, jenom když toho sníš moc na lačný žaludek, budeš mít takový divný pocit. Denně stačí sníst kousek, třeba jenom 5-7 cm z jedné roličky a ty chutě tě po nějaké době přejdou, podle toho jak moc zlé to je. Když budeš mít chutě, šáhni po skořici. To tu plíseň naučí 🙂
Když neseženeš v celku, dá se jíst i mletá. Zamícháš ji s medem a pomažeš si s ní chleba. V souvisloti s tím by tě mohlo zajímat tohle:
Fakta o medu a skořici. – S tímto vyléčíte prakticky všechno

Hodně štěstí 🙂
Alue

Brian Froud

Další krásné obrázky od Briana Frouda – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Domácí čajovna 2010-11-21 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S tímto článkem nelze než souhlasit…

Ikona diskutujiciho W 2010-11-21 13:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A ako je to potom v opačnom prípade pri mentálnej anorexii? Nenávisť ku samej sebe čiže tiež deficit lásky?

Ikona diskutujiciho Leilak1 2010-11-21 15:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak u nás v rodine som zdravšou stravou nakazil skoro všetkých.Áno cukor (sacharóza) je, patrí medzi to najhoršie, čo dávame do úst denno denne. Chcem reagovať na na prvý článok tej pani.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-11-21 15:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]: Obojí a ještě něco navrch.

Ikona diskutujiciho ok 2010-11-21 15:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak prvně, pokud se člověk týden psychicky terrorizuje, že nesmí jest sladký, ať se nediví že to tak dopadá… Takže zvolnit. Jedl bych víc namočených křížal, hrozinek, kousek čokolády s vořechama apod. V malým to kombinoval. Nutella je humus už sám o sobě.

Ikona diskutujiciho am2 2010-11-21 16:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Závislost na sladkém jsme nedávno řešili tady, jsou tam zajímavé podněty:

Ikona diskutujiciho Barbora Sejrková 2010-11-21 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně můj problém, děkuji za zveřejnění 🙂

Ikona diskutujiciho Michal 2010-11-22 01:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na prelome 80-tych a 90-tych rokov som slúžil v Chrudimi u výsadkového útvaru a mali sme "družbu" s ruskými výsadkármi z Bohdanče. Ako vojaci z povolania (výdadkári) sme mali stravu zadarmo a keď chodili ich dôstojníci k nám na návštevu zvali sme ich na obedy do našej jedálne.Na každom stole bola solnička, korenička i cukornička. Všimli sme si, že Rusi (na rozdiel od nás) vôbec nesolili, ani nesladili. Keď sme sa ich pýtali "Počemu", povedali nám "Sol i sachar, eto belaja smerť". Oni to vedeli už vtedy….

Ikona diskutujiciho Verča 2010-11-22 17:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemyslím si, že jsem na sladkém vyloženě závislá, ale ráda si ho dopřeju, takže e dobré vědět, jak mlsat zdravě. Ta skořice je super způsob, conevidět vyzkouším. To, že bílý cukr je jed, už vím, a proto se snažím moc nesladit. Zvykla jsem si už i na neslazený kafe (pokud není moc zvětralé) a bylinkové nebo zelené čaje, tak ty do těch bych nikdy nenasypala ani zrnko. Přijde mi to jako barbarství, ničit cukrem jejich chuť.

Ikona diskutujiciho Vojta 2010-11-22 20:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já měl závislost na mase,ale už je to zase srovnané.A v pase jsem přibral,když jsem se usadil se vší spokojeností.Pošlete mi někdo odkaz o tom cukru.Díky

Ikona diskutujiciho Boikana 2010-11-23 15:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To s těmi plísněmi jsem nevěděla, o tom si musím něco víc zjistit:)

Ikona diskutujiciho Elin 2010-11-24 16:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spoustu moudrých rad, bylo tady napsáno. Přídám i svou zkušenost, neboť je velmi živá. Dostala se mi do rukou kniha od paní Antónie Mačingové: Zhubněte jednou provždy. Zaujala mě nejen tím jak vědomě je napsaná, ale na ty jídla jsem se vyloženě těšila. Před několika léty jsem řešila podobné problémy s neovladatelnou chutí na sladké, ty už jsou naštěstí dávnou minulostí, ale když se stravuji podle této knihy, tak nemám vůbec chuť na sladké. Hojně se u stravy využívá med, mandle, skořice, česnek i olivový olej. Problémem naší společnosti je překyselený organismus, proto bychom se měli snažit jíst mnohem více zásadité potraviny, jako med, hrušky, mandle… Autorka této knihy říká: " Chutě jsou jen následkem nedostatku živin v těle". Přeji, ať se vše podaří!

Ikona diskutujiciho Lenka 2010-11-25 02:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue, díky za článek, toto téma je pro mne aktuální. Plísně a jiné nepatřičnosti v těle právě řeším v rámci řízené detoxikace preparáty Joalis od MUDr. Jonáše. Asi se mrchy nechtějí jen tak vzdát, protože cukru mám tedy pěkný přísun… Děkuji i ostatním přispěvatelům za tipy. Lenka

Ikona diskutujiciho m+m 2010-11-25 11:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pridam take nejaky komentar,ktery snad pomuze obeznamit a informovat o problematice nocnihno a brzokoranniho jedeni sladkosti.Ja jsem taky ukazkovy priklad nocniho no spise ranniho pozirani sladkosti kolem 3hodiny ranni.Mam ten problem ,ze proste automaticky vstavam kazdy den ve 3 hod rano a jdu na toaletu a pak neco zakousnot a je to prevazne neco sladkeho.Hodne me to obtezuje a neni to prospesne ani memu telu.Zdravi se tim hodne zhorsuje ,zuby trpi,zaludek atd..Bojuji s tim jiz hodne dlouho jiz hodne roku a presto je to porad beh na dlouhou trat.Jiz jsem o tom hodne premyslel a slysel a presto zadna kloudna rada se ke me nedostala.Jenom jedna informace na kterou jsem prisel sam je ta ,ze je dobre se zeptat vasi Mamky,jestli v tehotenstvi nechodila v urcitou dobu jis.Protoze to pak mohlo narusit spanek plodu a tim se to dostavalo do podvedomi a pak vy sami chodite ve stejnou dobu jist a nevite ani proc.Coz je muj osobni priklad.Moje Mamka mi to potvrdila ,ze chodla v techtenstvi pravidelne jis ve stejnou dobu v jakou ja chodim jist a to ve 3 rano.Tady je take videt jak hodne je dulezite a jak hodne ovlivnuje do budoucna dite ,ktere se jeste nenarodilo to co dela jeho Mamka.Ahoj M+M

Ikona diskutujiciho barchettka 2010-11-26 21:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ještě připojím radu z osobní zkušenosti. Dřív jsem to měla jako Lívia, spořádala jsem klidně tabulku čokolády denně a nemohla jsem přestat, dokud něco zbývalo. Nejdřív jsem to řešila striktním zákazem, což docela šlo, ale nakonec jsem si uvědomila: do kdy? a porušila jsem to.

Ikona diskutujiciho Farah 2010-12-31 13:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojte, muj zaludek je jak cerna dira. Sezeru a nepriberu ani deko. Ne, ze bych mela chut na sladke, ale porad mam pocit hladu nebo chuti (ktery se castecne snazim prebit velkym mnozstvim caju), ale plne spokojena jsem tehdy, kdyz si udelam nejake indicke jedlo :D Jedine mixaz zrnicek, papricek a kari se zazvorem…cele to na kupu zeleniny s placickama me zasyti. Knedliky a gulas= nic moc protoze za hodinu mam zas hlad. Trochu pomaha mi zredukovat, kdyz muzu varit NEJEN pro sebe. Pak take nejim dva talire za pul hodiny, ale cca normalni porce a potreba jedeni je celkove nizsi. Jo a zasadite (jinak i super vyprostovak, kdyz je ted ten Silvestr) muzu doporucit ryzi a zeleny caj.

Ikona diskutujiciho Nana 2015-04-11 12:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluško, mockráte Ti děkujeme za nádherný článek! Našla jsem ho v pravý čas! Skořici si rozhodně koupím a začnu ukusovat…Myslím, že nás, kteří řešíme výše uvedený problém je víc – jen jsme nenašli odvahu Ti napsat. Osobně mohu doporučit knihu – Konec prokrastinace, která nás učí řešit problémy a předcházet jejich odkládání..Možná i to souvisí s přejídáním. Člověk si jídlem řeší své problémy a snaží se jim vyhýbat a popostrkovat je před sebou. Takže zagooglujte a na Uložtu určo najdete potřebné podklady! Krásný den 🙂

Ikona diskutujiciho Eva 2015-05-24 20:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Promiňte ale nemyslím si, že přejídání a chuť na sladké je jen o nedostatku lásky, já mám lásky dostatek a přece mám tento problém. Zjistila jsem, že nejím hodně mastného ap ale vařím známým a rodině a to prý moc dobře a to je ten problém ráda vše ochutnám. Sůl je příčina chutí na sladké a taky tuk. Když to omezím na minimum chuť na sladké nemám. Důležité je se nenudit a najít si práci já mám zahrádku a kila jdou dolů.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek