Jak se Alue pustila do Německého kurzu

31.10.2011 v Poselství 14

Třikrát sláva, já budu šprechtíííít!

Nikdy by mě nenapadlo, že dostanu nabídku chození do kurzu Německého jazyka. I teď, když na to tak vzpomínám, mi to přijde nereálné, ale fakt se to stalo.

Po pravdě řečeno jsem nad tím hodně přemýšlela, jestli to skutečně chci a jestli mi to nebude překážet. Trochu jsem se toho i bála, dodneška jsem vlastně znala učení jazyků pouze ze škol a studentské doby. Jak to chodí na kurzech mi jasné nebylo.

Říkala jsem si, že bych byla úplně pitomá, kdybych to bez vyzkoušení odmítla, protože takové nabídky se prostě neodmítají.

Dokonce ještě pár hodin před tím, než měla začít první hodina a já se chystala k odchodu, jsem přemýšlela, jestli tam vážně půjdu, nakonec jsem si ale řekla, že všechny důvody ,,proč ne“ jsou určitě založené na strachu a pohodlnosti, takže jsem se tam nakonec vydala a nelitovala jsem.


Musím uznat, že chození do kurzu má své veliké výhody. Přestože je nás údajně na kurz moc (Teď je nás ve třídě 8, jeden pěkný kluk a jinak samé ženské.), mě to přijde tak akorát. Člověk není sám, ale zase nejsme nacpaní jeden na druhého. No.. co k tomu dodat, já vlastně ani nevím.

Zatím jsme měli jenom tři hodiny, s ohledem na dobu, kdy tento článek píšu, protože je to jednou za týden, ale už teď můžu říct, že mě to fakt baví.

Docela mě štve, že cesta tam (rovněž cesta zpátky) mi trvá přes hodinu, ale líbí se mi to. Vždycky sedím jako pecka, jednou rudnu, podruhé si drtím prsty, potřetí spletu druhé s třetím, ale nevadí, ono to se to poddá… Já totiž když se s stydím, tak bývám hrozně červená a když jsem ještě nervozní a tlačím ze sebe něco, čím si nejsem jistá, tak si začnu mnout prsty a nemůžu toho nechat.

Dělám takové ty správné chyby, jako když jsem jako malá začínala s angličtinou. Třeba když nás učili ,,How are you?“ Tak já jsem nevěděla, jak se to píše a co které slovo znamená, tak jsem říkala ,,Havajú“, což nápadně připomíná slovo ,,Havaj“. 🙂

Přišlo se na to až po roce, kdy si mě někdo poslechl bokem, že mu na té větě furt něco neštymuje.

A tak jsem si blbě napsala ,,der Beruf – volání“, Místo ,,POvolání“… učila jsem se ,,Schreifen“ místo ,,Schreiben“ a ,,wuhnen“, místo ,,wohnen“…. naštěstí jsem na to ale přišla rychle, protože mám za kým chodit, když si nevím rady s domácími úkoly a kamarád google taky kdeco ví… no, ale stejně mi ty úkoly nikdo nekontroluje, možná by mohl.

Sedíme tam hodinu a půl v kuse, ale mě to přijde jako půlhodinka, mám pocit, že je to málo. Děláme úkoly, povídáme… a najednou nám (Nevím, jak se na kurzech říká učitelům tak použiju školní pojem.) paní učitelka řekne nashledanou příště, tady máte úkoly a my se rozcházíme… a já čučím jako puk a říkám si, kam ten čas zmizel?

Ale fakt mě sejří ty polomrtvé květiny na chodbě a na toaletách. Naposledy tam měli potos u okna na schodku úplně seschlý, ten už nemělo cenu zachraňovat, ale když jsem navštívila toalety, tak jsem se úplně lekla. Nechali tam skoro chcípnout (kdysi určitě moc pěknou) velikou rostlinu. Ta naštěstí ještě měla trochu křehké stonky, tak jsem ji před začátkem kurzu zalila vodou z nádoby, kterou jsem tam tajně vyhrabala ze skříně… Největší skandál je to, že hned vedle byla další rostlina a zalitá byla a nic jí nechybělo… Taková nespravedlnost, přece je zaliju obě, když už jsem u toho!

Jak ta chuděrka pak ožila 🙂 … asi jsem blázen, když zalévám na záchodech ve veřejné budově rostliny, ale nemohla jsem si pomoct… Tak jsem ji při odchodu zalila ještě jednou pro jistotu, aby ten týden vydržela a bylo dobře… a příští týden, jestli bude zase suchá, tak už vím, kde hledat nádobu… Joa nalepím na ni cedulku ,,ZALIJ MĚ!“ 😀

Vždycky když jdu pryč a kodrcám se zpátky MHD, tak se směju a úplně se těším, až to zase začne… a přitom nejvíc jsem se bála, že mě to nebude bavit a že tam budu chodit s nechutí. Vůbec to tak není.

Ani se nemusím moc učit.. připadá mi to jako s Ruštinou a Angličtinou. Prostě mě to zajímá, tak to leze do hlavy skoro samo, stačí se to dvacet minut učit a zbytek týdne už jenom opakovat, aby se to nevypařilo… ale jo, pletu slovíčka jako Ihr, Sie a Es, ale není to tak zlé, však jsme měli jenom tři hodiny.

Jsou tam i studenti, co to holt umět ,,musí“ a jde vidět, že jim to úplně radost nedělá a já jsem ráda, že jsem tam protože chci, a ne, protože musím. Dokonce když jsem své spolužačce na otázku, jestli mám od znalostí angličtiny nějaký certifikát řekla, že ,,dělám věci srdcem a ne přes papíry“, tak se skoro lekla... 🙂 Protože dneska už si to mladí lidé vlastně nemůžou dovolit, dělají prostě to, co se po nich chce a co se musí.

To budou Rakušáci čučet, až se zase uvidíme, jak to tam na ně za rok vybalím. Myslím, že to jde docela rychle. Předtím jsem uměla prd a teď už skládám dohromady jednoduché věty. Sice je blbnu, ale poskládám je, no není to super? 🙂

Ještě bych vám ukázala svůj domácí úkol. To se mi totiž paní učitelka trefila do chutě a já to vzala fakt poctivě. Vím, že je to plné chyb, ono se to úplně regulérně neopravovalo, protože to bysme nad tím mým výtvorem seděli celé ty dvě vyučovací hodiny. Klidně mě v komentářích opravte, protože jsem ta slovíčka hledala ve slovníčku... Ale byla jsem veřejně pochválena za píli… och! 🙂 Asi si koupím takové to tričko s nápisem ,,Teacher´s pet“ 😀

Protože to není všechno… nikdo nemá problém s tím, že jsem zapsaná jako ,,Alue“ a když jsme naposledy dělali povolání, vypadl ze mě spisovatel, rozvinula se diskuze a opět jsem byla pochválena, že mi vyjde kniha… OCH! – Koupím si ty trička dvě! 😀

Zadání vlastně bylo nakreslit panáčka, (to jsme jako my) a okolo nás napsat slova, která nás vystihují. A já jsem to nechtěla odflinknout, protože kdybych odflinkla obrázek, tak odflinknu i popisky a to bych se nic nenaučila… Ani by mi to nedělalo radost snažit se nad něčím, co jsem nakousla odbytě. Tak vzniklo tohle… Sice už si ne všechna slova pamatuju, ale nevadí.

Byla jsem díky popiskům a hlavně díky pojmu ,,Frosche“ označena za přítele přírody a myslím, že to docela sedí 🙂

A vůbec vždycky, když jsem po kurzech, tak to hned strašně chci někomu povídat a asi půl hodiny melu co jsme dělali a jak jsem jela hodinu tam a hodinu zpátky a co jsem viděla a co se stalo a jak odklonili dopravu a jak na mě někdo čučel z ulice a jak mě poznal nějaký chlap… prostě melu a melu a melu… prospívá mi to a baví mě to.

Učit se jenom do kurzu Němčiny je požehnání. Není toho moc, stíhám svoji práci i tady ten web, ještě mám o čem vyprndávat a vůbec je mi tam dobře, mám to ráda.

Navíc se učím něco, k čemu mám přirozeně předpoklady a Německy jsem chtěla umět už před dvěma roky, jak mě Rakušáci do toho pořád huškali a já se ne a ne rozhoupat, protože jsem se bála a navíc mi Němčina přišla prostě hnusná… najednou mi už hnusná nepřijde, přijde mi fajn… tak se to učím teď, ani se mi do toho neplete angličtina, prostě se přepnu a je to dobré.

Už aby zase byl kurz! Máme nový domácí úkol, ale tak parádní, jako nakreslit panáčka, už asi žádný nebude.

Tímto článkem bych vlastně ráda znovu poděkovala za tuto štědrou nabídku 🙂

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Deníček“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

Komentáře

Ikona diskutujiciho Nasgol 2011-10-31 08:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hodně štěstíí :o)

Ikona diskutujiciho Bo 2011-10-31 09:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ano správne Alue, chceš to tak ti to pôjde. Je treba vyskúšať a sa rozhodnúť.

Ikona diskutujiciho Realtoltek 2011-10-31 10:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jj dobra volba .). Ja jsem ted v zemi kde se mluvi Francouzsky a je to docela naprd kdyz clovek nevi o cem kdo mluvi.Takze jsem rad ze umim jakztak English jinak bych byl ztracen.

Ikona diskutujiciho Patus 2011-10-31 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Parádne, že ťa to tak baví :D

Ikona diskutujiciho Tammy 2011-10-31 15:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Učitel v kurzu je lektor. Já mám právě tu smůlu, že němčinu máme povinně se škole a děsně mě to nebaví. Základy sice nějaké umím, ale stejně se slovíčka neučím. Uvažovala jsem, že začnu chodit někam na španělštinu, ale pořád jsem se jaksi odrazovala tak nevím, možná se taky rozhoupu jak to tak čtu 🙂 Třeba to vůbec nebude tak hrozné, jak se bojím.

Ikona diskutujiciho Babe 2011-10-31 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já němčinu nemam, ve škole nás učí dva jazyky a já si krom angličtiny vybralo francouzštinu a jazyky tam sou to jediné čemu rozumim. Němčinu i ruštinu bych se někdy rádo naučilo, ale irština má přednost :).

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2011-10-31 18:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hlavně, že Tě to baví, to je nejdůležitější :-) V němčině i v angličtině vznikají často zajímavé překlepy. Třeba nedávno v němčině řekl spolužák místo Já stanuju – Já koza. Stanovat i koza začíná na stejné písmenko, tak se to popletlo. Nebo když si někdo nemůže vzpomenout na slovíčko, tak ťápne kdejakou blbost, př. spokojený – spokojenyše místo zufrieden. Němčinu dělám letos devátý rok, i když ve škole. Některé slovíčka na obrázku mi jdou špatně přečíst, některé neznám – ještě se mám co učit. Máš hodně podobné tomu mému :-)

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2011-10-31 18:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: *Máš písmo hodně podobné tomu mému. (Chybička se předtím vloudila)

Ikona diskutujiciho Alue 2011-11-01 09:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Vím, že koza se řekne ,,cíge", ale stanování fakt nevím.

Ikona diskutujiciho all-is-magic 2011-11-01 18:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já se učím druhým rokem francouzštinu na základce – jazyková škola. Miluju francouzštinu a Francii samotnou, takže mám hodiny docela ráda. Hlavně se někdy nasmějeme u našeho napodobování francouzského přízvuku :D

Ikona diskutujiciho Zuzka 2011-11-02 19:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Wau.. Nejdřív jsem myslela, že je ten obrázek vytištěný a pak jsem si řikala, koho mi připomíná…:-D Maluješ krásně:-)Já se učím ve škole němčinu a vůbec, ale vůbec mě to nebaví. Myslím, že je to hlavně kvůli tomu, že je to povinné…

Ikona diskutujiciho Emil 2011-11-03 22:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kolik, že ti je let?

Ikona diskutujiciho Ondra 2011-12-04 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mě hlavně zaujal na hrudi ten zamračený smajlík.. Podprahovka! :D

Ikona diskutujiciho Mára 2014-06-26 05:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky se budu učit německy až se vrátím domů. Ještě mě láká Italština.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek