Jak se projevuje intolerance nebo alergie na alkohol

12.7.2018 v Zdravověda 10

Někteří lidé po pár skleničkách alkoholu mohou pociťovat příznaky podobné záchvatu vegeto-vaskulární dystonie, alergické reakce či jiné onemocnění. Většinou si ani neuvědomí, že tyto reakce jsou způsobeny alkoholem i v malých dávkách, které znamenají, že tělo trpí intolerancí k alkoholu.

 

Existují 2 důvody k nesnášenlivosti alkoholu

 • první může být vrozený, kdy organismus není geneticky schopný zpracovat ethanol a další látky, které z něj pochází
 • intolerance alkoholu může u člověka vznikat po užívání léků, po nemoci nebo zranění

Jak se lidé trpící nesnášenlivostí alkoholu liší od ostatních?

Alkohol v těle funguje na principu rozkládání se na acetaldehyd, který později zpracovávají enzymy. U normálního člověka tento proces trvá delší dobu než u člověka, jehož tělo alkohol odmítá. Alkohol se rozpouští příliš rychle a koncentrace acetaldehydu v krvi způsobuje nepříjemné reakce a příznaky.

 


 

Výkyvy krevního tlaku

Lidé trpící vysokým arteriálním tlakem mohou pociťovat ostrou bolest hlavně ve spáncích, uších a trpět závratěmi. Naopak mají-li nízký arteriální tlak, příznaky mohou být ztráta vidění, závratě a letargie.

 

Ucpaný nos

Většinou kýchání, ucpaný nos nebo nedostatek dechu dáváme za vinu klasickému nachlazení. Což samozřejmě může být. Ale zdroj těchto symptomů může ve skutečnosti přicházet z alkoholové intolerance. V nose máme vysoký počet jemných cév, které při vystavení se alkoholu otékají. Tím se nám pak zhoršuje dýchání a dochází k překrvení nosu.

 

Otoky končetin

Určitě každý z nás moc dobře zná pocit, kdy se po prohýřené noci probudí a cítí se napuchlý, oteklý a dehydratovaný. Ale čím je to vlastně způsobené? Jakmile alkohol vstoupí do těla, ethanol intoxikuje tělo a my začínáme být dehydratovaní. Celé to vede k selhání vylučovacího systému a výsledkem je nadbytečná tekutina v tkáních, což způsobuje zmíněné otoky.

 

 

Migréna

Migrény jsou už tak dost nepříjemné, ať už jsou z alkoholu či nikoliv. Ale pokud jste si jisti, že jste minulou nic nepili přes míru a přesto trpíte bolestí hlavy, může to být příznak nesnášenlivosti alkoholu.

 

Nevolnost

Není žádným překvapení, že na scénu přichází nevolnost a zvracení kdykoliv, kdy to trochu s alkoholem přeženeme. Ovšem pro ty, jejichž tělo alkohol odmítá hned, může být nevolnost častým příznakem po požití byť jen malého množství.

 

Průjem

Další nepříjemná věc, která ještě ke všemu umí zaútočit v tu nejméně vhodnou chvíli. Většina lidí průjem připisuje špatné kvalitě jídla. Ovšem zažíváte-li průjem pokaždé, dotknete-li se i trochy alkoholu, je dost možné, že jste člověk, který špatně snáší přítomnost alkoholu v těle, ať už je v jakémkoliv množství.

 

 

Zarudnutí kůže

Rudnutí kůže a obličeje je asi tou nejvíce možnou známkou nesnášenlivosti alkoholu. Někdy se dokonce mohou vyskytnout malé puchýřky připomínající kopřivku. Nejdříve se mohou objevit na obličeji a poté na celém těle, většinou se ukazují nerovnoměrně a připomínají tak vyrážku. Z toho důvodu se alkoholové intoleranci často přezdívá ,,alkoholová rudá reakce“.

 

 

Zrychlení srdce

Alkohol vždy působí na srdce, mění jeho rytmus a způsobuje zrychlení tepu. Ale pokud se objeví tachykardie hned po první skleničce, je to jasný příznak, že požívání alkoholu pro vás není jen tak. Tachykardie poté může být doprovázena i dušením.

 

Zvýšená tělesná teplota

Určitě si tento příznak po požití alkoholu nepleťte s nachlazením nebo také, co si často lidé myslí, otravou.

 

Rizikové faktory

 • Etnický původ – někteří lidé mají větší předpoklady pro nesnášenlivost alkoholu
 • Alergie na některé složky alkoholu (konzervační látky a příchuť)
 • Užívání některých antibiotik, nebo antifungálních léků
 • Astma nebo senná rýma
 • Alergie na obiloviny a jiné výrobky

Jedinou prevencí a zároveň léčbou je ukončení konzumace alkoholu. Často si tito lidé myslí, že se u nich jedná jen o stav kocoviny, ale mýlí se. Ve skutečnosti se jedná právě o alergii na alkohol. Alergie na alkohol vzniká z nedostatku enzymu, který je potřebný pro rozklad toxinů obsažených v alkoholu. Tento stav je geneticky daný. Existuje ale mnoho dalších faktorů způsobujících tuto alergii. Zejména se jedná o určité látky obsažené v alkoholu. Nejčastějším viníkem je oxid siřičitý a histamin. Rovněž jedinci alergičtí na určitý druh obilí (pšenice, žito, kukuřice a ječmen) trpívají alergií na alkohol.

Nejčastější nežádoucí účinky konzumace alkoholu zná každý. Patří k nim především ztráta sebekontroly až porucha vědomí, nevolnost, zvracení, poškození žaludku a jater, bolesti hlavy, snížení koncentrace krevního cukru, dehydratace. Při pravidelném dlouhodobém pití dochází k postižení až selhání jater i k poškození dalších orgánů a také k celkovému chátrání organismu a rozpadu osobnosti. Citlivost k těmto změnám je individuální, ženy k nim bývají vnímavější.

Který alkohol nejčastěji spouští alergii?
Nejčastěji alergii podobné reakce spouští červené víno, následuje whisky, pivo a další druhy vín. Nepříznivé reakce vyvolává nikoliv samotný alkohol (líh), ale další přídatné látky, které jsou pro daný nápoj typické – aromatické nebo chuťové látky.

Nejčastějšími „viníky“ jsou následující substance:

 • histamin
 • kvasinky
 • siřičitany alias sulfidy
 • aditiva
 • rostlinné alergeny

Histamin
Tato látka je přítomna v mnoha alkoholických nápojích, zejména v červeném vínu, a může způsobovat bolesti hlavy, zrudnutí („zflekatění“) kůže, střevní potíže, rýmu nebo astma. Pokud je k vínu navíc konzumováno jídlo obsahující rovněž velké množství histaminu, jako například uzeniny, ryby, koření, jsou reakce ještě výraznější. Někteří lidé jsou na histamin obzvlášť citliví, protože jejich organismus nedovede tuto látku rozložit a následně vyloučit z těla.

Kvasinky
Kvasinky mohou zapříčinit opravdovou alergickou reakci, i když jich alkoholické nápoje obsahují jen malé množství.

Siřičitany
Oxid siřičitý se může objevit především v některých druzích piva a ve vínu, neboť se používá při čištění zařízení a může se tak dostat ve vysokých dávkách i do nápojů. Jeden z deseti astmatiků je citlivý na sulfidy a po konzumaci alkoholu s oxidem siřičitým se u něj může projevit reakce v podobě sípání či hvízdavého dýchání. Vyrážky a anafylaxe bývají v tomto případě velmi vzácné.

Aditiva
Přídatné látky typu tartrazin nebo benzoan sodný mohou spustit kopřivku či astmatický záchvat.

Příznaky alergie na alkohol
Alergie na alkohol může být typem potravinové přecitlivělosti. Skutečná alergie na líh je poměrně vzácná, obvykle jde o reakci na jiné složky obsažené v nápoji (například pšenici nebo hrozny), které způsobí fyzické příznaky podobné těm, které se vyskytují i u jiných potravinových alergií.

Často jde o tyto projevy: brnění v ústech; kopřivka; otok rtů, jazyka nebo hrdla; dýchací problémy; v extrémním případě i anafylaktický šok. Po pití se dostavují bolesti hlavy, zvracení a nevolnost; dostanete vyrážku a máte zrychlený tep.

Důležité je rozlišit, zda jde o alergii, nebo jen o nesnášenlivost. Při alergii budete reagovat i na stopové množství alkoholu. Intolerance znamená, že sice můžete pít alkohol, ale po nějaké době začnete trpět vedlejšími účinky. Některé z těchto příznaků připomínají kocovinu po alkoholu.

Pivo a alergie
Existují lidé, kteří skutečně trpí alergií na alkohol. Obvykle netolerují jen jeden druh alkoholického nápoje, například víno či pivo. Byly popsány dokonce anafylaktické reakce po konzumaci piva, jejichž podstatou byla pravděpodobně alergie na pšenici. Takto postižení lidé o své alergii do osudného okamžiku nemuseli vůbec vědět, protože jejich tělo tolerovalo menší porce pšenice například v podobě pečiva, avšak na velké množství obsažené v několika litrech piva připraveno nebylo. Reakce pak mohla být vystupňována také kvůli skutečnosti, že alkohol jako takový podporuje rychlé vstřebávání alergenu střevem.

Víno a alergie
Také ve víně jsou obsaženy látky, které mohou u senzitivních lidí vyvolat alergickou reakci. Konkrétně se jedná o histamin, jehož obsah se liší v závislosti na druhu vína. Celková reakce pak ještě může být podpořena dalšími alergeny obsaženými v nápoji samotném nebo potravinách, které bývají s alkoholem obvykle požívány, například oříšky.

Léčba alergie na alkohol
Zdržet se konzumace alkoholu.
Zdržet se konzumace určitého druhu alkoholu. Konkrétně lidé s alergií na víno by neměli konzumovat vinné produkty. A člověk s alergií na kvasnice by neměl pít pivo.

zdroje:
https://brightside.me/inspiration-health/9-signs-of-alcohol-intolerance-you-might-be-unaware-of-504410/
https://www.ceskaordinace.cz/alergie-na-alkohol-ckr-1059-7103.html

Komentáře

Ikona diskutujiciho ginze 2018-07-12 09:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Velmi zajímavý článek…u mě se nikdy nic takového neobjevilo, ale stejně jsem před nějakou dobu přestala alkohol pít úplně a vidím to jako nejlepší řešení :-)

Ikona diskutujiciho Sebastian 2018-07-12 09:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Najvacsi problem je hromadna produkcia s roznymi pridavnymi latkami stabilizatormi, farbivami, konzervantmi atd…a to uz aj v surovinovom zaklade napojov.

Ikona diskutujiciho myší královna 2018-07-12 11:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Výborně, můžu chlastat.

Ikona diskutujiciho Renata 2018-07-12 12:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

mne alkohol vseobecne zvysuje tep, ale ja ho mavam aj bez neho v klude 70-80 stale. V poslednej dobe mi robi zle pivo aj v malom mnozstve a boli ma hlava z neho este nasledujuci den. Naopak, nemala som rada vino a teraz pohar kvalitneho vina priamo z dobreho vinarstva z Moravy znesiem skor ako to pivo. Moja matka nemoze vobec alkohol, od mlada zostane po nom cervena ako rajcina. Takze u mna alkohol naozaj len prilezitostne.

Ikona diskutujiciho Žabák Kvak 2018-07-12 15:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nepamatuji se, že bych byl někdy tak zlitý jako kolega na obrázku :-P

Ikona diskutujiciho Ayeri 2018-07-12 17:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

S klidem mohu říct, že touto alergií netrpím :D

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2018-07-12 17:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V pivu je spíš ječmen, než pšenice. I když už i pšeničné pivo jsem mám dojem někde viděla. Ale je to vzácně.

Ikona diskutujiciho Martin 2018-12-29 21:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já do nedávná neměl taky žádný problém s alkoholem. až po požití čtyřech stamprlych myslivce během jedne hodiny se mi udělalo strašně zle. počátek byl v e formě nějakých návalech tlaku a tepla do hlavy a pak zrychleni srdečního tepu a hlavne zvýšení krevního tlaku. pocit k umřití. trvalo hodinu nez se tělo uklidnilo. pak jsem skoro rok abstinoval. a zacal jsem konzumovat bile vino.Občas vecer max. dve sklenicky. a jednou po vypití jedne deci to samé bušení srdce, vysoký tlak a zle. Nevím co s tim. nejspis budu muset abstinovat.

Ikona diskutujiciho Ivo 2021-03-21 13:33:10 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ve věku 74 mám najednou problém s pitím alkoholu, kdy i jedno pivo vyvolá svědění a kopřivku. Nikdy jsem nepil alkoholu moc, ale jedno pivo k večeři bylo standard. Dnes nemůžu ani to. Dalo by se to futrovat zvýšeným vitamínem B nebo antihistaminem , třeba Dithiadenem?

Ikona diskutujiciho Iveta Dvorakova 2021-05-30 20:23:59 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak bohužel zjištění, ze alkohol mi opravdu vadí, po vypití bileho vina nebo prosecca se mi udelaji hnisavy bolavy bolaky v obliceji :-/ A při vypití Aperolu vyrážka pod očima taková červená maska a velice horko v obliceji 🙁 konečně jsem díky článkům přišla na to co mi vadí a nejspíše oxid siřičity

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek