Jak se vypořádat se spánkovou paralýzou?

23.10.2016 v Poradna 18

Dotaz:

Dobrý den, dostala jsem se na Váš blog čirou náhodou když jsem hledala odpovědi (už poněkolikáté) na své nepříjemné zážitky ze spaní. Vím o co jde, je řeč o spánkové paralýze. Jenže…
Já tyhle stavy zažívám obden, a i když vím o co se jedná a v průběhu si opakuji v hlavě, že to je jen fantazie, tak stejně mám strach.

Jde o hormony, co se mi vplavují do těla? Nebo něco takového? Jakto, že když si uvědomuju co se děje, mám nekonečný strach? A proč to mám tolik už cca 3 roky a furt se to zhoršuje a je to furt intenzivnější? Také se mi stalo, že se mi zdál jen hnusnej sen a pak se to přehouplo na paralýzu a ta věc z toho snu byla najednou na mně a dusila mě..
Předem děkuji za odpověď.
L., 16 let


Odpověď:

Ahoj L.,

Spánková paralýza je stav, kdy se náhle probudíš, aniž by to mozek čekal a stihl se na to připravit. Takže se objevíš ve stavu, kdy tvoje tělo není vzhůru a tvůj mozek jenom tak napůl. V tomto stavu je skvělé učit se astrálně cestovat, protože je nejjednodušší vystoupit ven z těla. Chápu ale, že když se u toho tak moc bojíš, že se ti nebude chtít cokoliv nacvičovat a naopak by sis přála, aby to co nejdřív skončilo. (I tak bych ti ale ráda doporučila tuto e-knihu o AC, je fakt výborná: obe4u.com/files/cesty_mimo_telo.pdf)

Princip je jednoduchý, čím víc se během paralýzy bojíš, tím déle bude mozku trvat, než zapne všechny funkce a ty se budeš zase moct normálně hýbat. Takže když se bojíš, prodlužuješ si tím spánkovou paralýzu. – Není to tvoje fantazie, je to normální vědecky prokázaný jev, který čas od času zažije kde kdo.

Protože mozek není plně aktivovaný, během spánkové paralýzy jsi ve stavu, kdy vnímáš i bytosti nehmotné a nacházíš se tudíž ve dvou vrstvách existence. Astrální i fyzické zároveň.

Plně bdělý mozek tuto tvou schopnost blokuje, takže když jsi vzhůru, na astrální úrovni oslepneš a nedokážeš se pohybovat duší nezávisle na svém těle. Když jsi vzhůru, vnímáš asi jenom 5 % toho všeho, co se kolem tebe doopravdy děje/nachází. Vidíš totiž jenom hmotu. Během spánkové paralýzy zažiješ stav rozšířeného vědomí a to je to, čeho se bojíš, je to šok a strach z neznámého, ale nemusíš se ničeho bát, nic ti tam neublíží a vše s čím se setkáš, ať příjemným nebo nepříjemným, vše je tvoje součást, určitý odraz tebe a po ukončení stavu vše co jsi tam viděla/zažila, zmizí a fyzicky ti to nic neudělá. Záleží proto jenom na tobě, jak se k tomu psychicky postavíš, jak se s tím dokážeš vyrovnat a nakolik umíš ovládat své myšlení, abys nepříjemné zážitky eliminovala.

Z toho důvodu, když se z noční můry náhle probereš do paralýzy, tak to co tě obtěžuje a co na tobě sedí, je ta noční můra. Je to určitý energetický útvar/parazit, který ti způsobil zlý sen a ty jsi ho mohla během paralýzy vidět a zažít.

Tyhle noční můry většinou přitahují lidé, kteří řeší nějaký problém, něco je trápí. Nebo zažili něco hrozného, s čím se dlouhodobě nemohou vyrovnat, byť jen podvědomě. Čili harmonizací tvé psychiky a života, ustupují přirozeně i noční můry. Jinak se můžeš před nimi chránit i aktivně, dostupné návody, které nic nestojí a které zvládneš, jsou zde:

Vykuřování: Odveďte ze svého domova zlé duchy

Návod na odstranění destrukce z určené místnosti

Jak se ochránit před destruktivními energiemi

Pořád ale platí, že nelze noční můry vždy paušalizovat. Někdy jde skutečně o určitého parazita, který na člověka v noci energeticky zaútočí a někdy přichází noční můra jako poselství z tvého podvědomí. Je mnoho snů, které jsou opravdu hnusné, ale po probrání z nich na tobě nic nesedí, i když jsi v paralýze. Často se ty zlé sny mohou i opakovat. Potom je dobré se nad nimi zamyslet a hledat symboliku. Ne všechny zlé sny jsou zkrátka způsobeny nějakým útokem, naopak člověka před něčím varují, nebo mu říkají kde je problém, co naše duše cítí/vnímá, a snaží se nás dokopat k nějakému řešení.

Zlé sny může způsobovat i konkrétní místo kde spíš, čili nemusí vždy jít o tvůj psychický problém.

Pokud jsi tohle dřív neměla a zhoršuje se to v aktuální době, je možné, se to souvisí s hormonálními změnami ve tvém těle a máš asi problémy se spaním, protože tohle mají nejvíc lidé, co trpí přerušovaným a hodně mělkým spánkem. (Vítej v klubu.)

Pro tvrdší a stabilnější spánek pomáhá denně aktivita o vyšší zátěži (cvičit, ideálně HIIT, nebo jiný sport), to hodně harmonizuje hormony a pomáhá kvalitně spát. Mimo to, cvičení o vyšší zátěži pomáhá i při menstruačních bolestech, proti PMS a má mnoho dalších benefitů, které jako žena oceníš. Také to má velmi dobrý vliv na psychickou pohodu.

Dále je dobré spát v dobře vyvětrané chladnější místnosti, alespoň hodinu před spaním nekoukat na žádnou obrazovku a spát v dobře zatemněné místnosti, aby mozek mohl vytvářet melatonin, tolik potřebný pro tvůj spánek. Pro tvorbu melatoninu je také velmi důležité mít tryptofan, to je aminokyselina, která je nejvíc v mase a mléčných výrobcích, ale prodává se také jako suplement. V menším množství ho jde získávat i z rostlinných zdrojů, kdyžtak zagoogli, tam všechno najdeš.

Já tryptofan aktuálně užívám jako kapsle, jelikož mám dlouhodobě nedostatek, vegetariánství to dost zhoršilo a opravdu mám teď hlubší a stabilnější spánek.

Zjistila jsem, že když si člověk na spánkovou paralýzu zvykne, bere ji úplně v klidu jako normální věc, tak se ty stavy hodně změní a už se objevuji mimo tělo i bez toho, že bych zažila tu nepříjemnou paralýzu. Zkrátka se to časem mění, dřív jsem během paralýzy slyšela hrozný hukot, brnění a bylo to fakt nepříjemné, dneska jde všechno hladce, jemně, v pohodě, bez šoků, bzučení, vibrací, bez toho že bych tam potkávala cokoliv nepříjemného. Když se proberu, automaticky nějak vím, že jsem v paralýze i když nic neslyším a nic mě neruší. Prostě se vykulím duší ven z těla a jdu si po svých. A když se vracím, tak dřív to bývalo hrozně nepříjemné, dneska se hezky nechám odnést, počkám si až se duše usadí a je to úplně přirozené, jako když si lehneš do postele a zavřeš oči. Pohoda. Je to zkrátka o cviku a o tom, jak si to člověk nastaví.

s pozdravem

Alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Verča H. 2016-10-23 08:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tuhle spánkovou paralýzu jsem zažila už dvakrát. Poprvé to byl pro mě strašný šok, zpanikařila jsem, cítila jsem brnění na temenu hlavy a cítila jsem blízko sebe něco hodně negativního. Podruhé se mi to stalo minulý týden. Zase brnění, ale mírnější, tentokrát ale příšerný, ohlušující hukot v uších. Tentokrát jsem si uvědomila co se děje, a snažila jsem se uklidnit, ale zároveň jsem viděla v místnosti jakýsi černý "oblak" co se plíží ke mě s úmyslem mi ublížit. Cítila jsem nepoosatelný strach, ale zároveň jsem se cítila vnitřně silná, věděla jsem, že to ustojím. Zavolala jsem na pomoc svého anděla strážného a pak ten útok okamžitě přestal. Cítím jakoby to byla nějaká zkouška, jestli to ustojím, nebo se složím. Zvláštní je, že mojí mamce se tyhle věci staly taky, přibližně ve stejnou dobu. Někde jsem četla, že v poslední době, se snaží tahle "temná strana" útočit na podobně smýšlející lidi jako jsme my..

Ikona diskutujiciho Victoria 2016-10-23 11:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdo to nezažil, tak asi nepochopí, jaká hrůza to je. Teda hlavně ze začátku, když člověk neví, co se děje. Díky bohu za internet…

Ikona diskutujiciho Vea 2016-10-23 11:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zrovna včera jsem zažila svojí první paralýzu a musím říct že si to chci co nejdřív zopakovat. :D Je zajímavé vidět ve svojí ruce Kus kovové tyče (vůbec mi do snů neleze škola xD) cítit jí atd. ale vědět že tam doopravdy není :D Taky mi přijde škoda že jsem z ní po pár minutkách probrala.. I když je fakt že jsem měla přeleženou ruku – asi tak jediná nepříjemná věc na tom :D – Taky musím říct že jsem neviděla žádný fujky v místnosti a ani necítila a to si nepřijdu jako moc vyrovnanej v pohodě člověk :D i když zase je fakt že jsem zvyklá na kočku co po mě leze a většinou usínám obličejem k podlaze tak že vidím jen polštář co mi spadl na zem a kytaru :D

Ikona diskutujiciho Jirka 2016-10-23 12:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No, je to každého věc, zda o prožitek spánkové paralýzy (a někdy později třebas i astrálního cestování) stát, anebo ne.

Ikona diskutujiciho Kojot 2016-10-23 13:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Raz sa mi stalo, v noci za krkom akoby čierna mačka, nejak som ju odtrhol a odsotil ,finito. Viac nie. A raz vo dverách , pchal sa do izby taký čierny , asi to bolo pri prebúdzaní, tak som zareval : "Vypadni, zmizni".

Ikona diskutujiciho Alue 2016-10-23 17:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: To obvykle pomůže, ale musí se zařvat pořádně.

Ikona diskutujiciho Mára 2016-10-23 18:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: A sprostě :DD

Ikona diskutujiciho Kojot 2016-10-23 18:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:asi to bolo poriadne :D.  Je preč.

Ikona diskutujiciho romča 2016-10-23 19:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

jej Alue, tak presne toho bzučania a brnenia, ked som raz skúšala astrálne cestovat, som sa ani nie že zlakla, to neni to správne slovo, bolo to na mňa moc hlasné, či jak to mam povedat, tak som sa prebrala, ale takym spôsobom ako keby ma niekto do tej postele silno hodil… z istých návodov som vyčítala že sa to stáva to brnenie a bzučanie, čiže som to tak trochu očakávala ale také hlasné som to veru nečakala 🙂 druhý raz sa mi taký stav už nestal, teda som ešte astrálne necestovala… a myslím že strach z toho nemám, len takú typickú obavu z neznámeho, predsa len som ešte astrálny svet nevidela a netuším čo od toho čakať… inak velmi dobrý článok, zase som si z neho vela vzala 🙂

Ikona diskutujiciho Lirka :) 2016-10-24 10:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj,

Ikona diskutujiciho Alue 2016-10-24 12:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: Spánková paralýza nemůže trvat hodinu, to není fyziologicky možné. Pokud jsi to opravdu zažila, je to něco jiného, možná vážnějšího.

Ikona diskutujiciho BE 2016-10-25 10:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máme slobodnú vôľu, čím sa zaoberať, čím žiť.  Ak na svojich stránkach, blogoch, filmoch, mysli, dávate priestor démonom, duchom, budú vás navštevovať. Ak anjelom platí to isté. Ak Bohu budete s ním. Ak pravde, neopustí Vás, lebo mebudete môcť už klamať. Ak pokore, budete v tichu a skromnosti, kde objavíte podstatu a hojnosť.

Ikona diskutujiciho Aria Keboke 2016-10-29 20:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mně se to v podobném věku jako tazatelčině dělo taky hodně často. 🙂 Postupně se to zmírnilo. Taky jsem vypozorovala, že se mi jak spánková paralýza tak noční můry dějí v 99%, když spím na zádech. Proto spávám na boku a mám klid. 🙂 I když nevím jak to funguje. A pomáhá si poprosit o ochranu. A když se mi ted nedávno spánková paralýza stala, tak jsem s sebou nejdřív vyděšeně škubala. Pak jsem napočítala do 5, uklidnila se a pořádně s sebou škubla a vzbudila se. 🙂 I když to škubnutí se těžko popisuje, je víc psychické než fyzické.

Ikona diskutujiciho Peca 2016-10-29 21:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Spánková paralýza mne pronásledovala docela dlouhou dobu,a dlouho jsem nevěděl,o co jde.Byl jsem z toho dost vyděšený,bývalo to nepříjemné – kdo to zažil,asi ví o čem píšu.Už ani nevím kde jsem zjistil že jde o tohle,a souhlasím s Aluškou,je dobré toho využít k astrálnímu cestování.Chce to se nebránit,ale naopak se uvolnit a přijmout tento stav.Začínal jsem pomalu postupně vystupovávat z těla,a ze začátku jsem neopouštěl pokoj.Prohlížel jsem si obrazy na stěnách,pomalu jsem proplouval pokojem.Po několika týdnech,když jsem si byl jistější,jsem se pouštěl i mimo byt,a můžu jen doporučit.Je to nepopsatelný pocit,ta lehkost,takový zvlaštní,velmi příjemný vánek,fakt Boží.No,už pár let spánkovou paralýzu nemívám,ani nevím proč,a můžu říct,že mi tak trochu chybí.Přeji Vám všem,kteří spánkovou paralýzu míváte,aby se Vám ji podařilo zkrotit,aby Vás neotravovala.Mějte se všichni moc fajn,ahoj.

Ikona diskutujiciho Essceptina 2016-10-30 00:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, děkuji za odkaz na tu e-knihu zde. Něco mi říkalo, že mám otevřít i tenhle článek. A už vím proč 🙂

Ikona diskutujiciho Míša 2017-08-22 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den,

Ikona diskutujiciho Alue 2017-08-23 10:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]:  Vitamíny skupiny B jsou výborné a určitě bych nepřestávala s jejich užíváním. Možná po nich lépe spíš a máš hlubší, méně přerušovaný spánek. Pro paralýzu je ale právě potřeba se napůl probudit a napůl neprobudit. Proto ji mají hodně lidé citliví s mělkým spánkem.

Ikona diskutujiciho Míša 2017-08-23 10:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]:Děkuji za odpověď Alue ?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek