Jak si správně čistit uši

26.11.2015 v Zdravověda 11

Milí čtenáři,

možná vám téma tohoto článku připadá úplně pitomé, protože vyčistit si uši přece zvládne každá opice… Jenomže to není tak úplně pravda. Zhruba před rokem jsem se dočetla, že vatové tyčinky na čištění uší nejsou vhodné a důsledné vytírání ušního mazu z vnitřku ucha poblíž ušního bubínku není zdravé a ani bezpečné. Začala jsem se řídit radou z článku a změnila jsem techniku čištění uší. No musím s postupem času uznat, že to byl výborný nápad. Když příliš dbáme na to aby uvnitř ucha nebyl žádný maz, máme častěji problémy s citlivostí, svěděním (ucho je díky absenci mazu vysušené)… No tyto problémy lze správnou technikou čištění uší eliminovat. Podle rady z článku jsem začala vatou čistit pouze viditelné a vnější části uší, nezajíždím dovnitř k bubínku, nesnažím se ,,zničit krtka“ a dolovat z ucha i to, co už tam dávno není. A hle, najednou mě uši nesvědí, nic mi z nich neteče, nejsou citlivé, slyším pořád výborně…

Jako malá jsem zažila zánět středního ucha a dokonce i vyplachování zátky z uší pomocí stříkačky s teplou vodou, (A bylo to velice příjemné, škoda že takovou stříkačku nemám doma.) kterou uvidíte ve videu naspod tohoto článku. Zkrátka zažila jsem si s ušima svoje, částečně i proto, že mě nikdo nenaučil správně se o uši starat a maz jsem měla za odpadní produkt, přitom je to ochrana!

Našla jsem pro vás článek podobného ražení, abyste se i vy mohli zamyslet a přeučit se na správnou techniku očisty:


Na čištění uší má každý svůj oblíbený systém

Vatové tyčinky či sponky do vlasů zřejmě vedou v čistících prostředcích prim. Lékaři však z jejich používání nejsou velmi nadšení. Správná technika čištění uší totiž vypadá úplně jinak!

Tak jako v mnoha jiných případech, i zde platí, že tělo si většinou poradí samo. Pokud patříte mezi lidi, kteří jsou závislí na čištění uší, měli byste si zajít na odvykací kúru. Koledujete si totiž o problémy.

Ušní maz nás chrání

Ušní maz, který má většinou žlutou nebo hnědou barvu a lepkavou konzistenci, chrání zvukovod. Právě jeho konzistence napomáhá zachycování nečistot, které se v něm následně z těla dostanou ven.

Strkání různých předmětů do ucha tak hluboko, jak se dá, může způsobit řadu problémů. Tím že maz odstraníte i z částí, kde má jeho přítomnost zachycovat nečistoty, uchu berete jeho samočisticí schopnost. Hrozí nejen zanesení infekce, ale i poškození pokožky v uchu nebo zatlačování mazu, namísto jeho vytírání. Časem se vám tak v uchu může vytvořit mazová „zátka“, se kterou budete muset zamířit k lékaři.

Jak správně čistit uši?

Je několik způsobů bezpečného čištění uší. Nejjednodušším a mnoha lékaři nejdoporučovanějším je čištění vlastním malíčkem. Jeho rozměry mu dovolují dostat se jen potud, pokud je to bezpečné a minimalizují tak zatlačování mazu či jeho přílišné odstraňování z ucha.

Vyzkoušet můžete také speciální svíčku na čištění uší. Ta nejdříve maz v uchu roztaje a následně podtlakem vytáhne ven. Dostat ji můžete v lékárně za pár korun.

Ucho si můžete vyčistit i olejem (například dětským nebo olivovým). Kápnete do ucha kapku oleje, který konzistenci mazu zvláční a ten se začne díky samočisticí schopnosti posouvat směrem z ucha. Následným vypláchnutím vodou tělové teploty se maz dostane ven.

Na čištění uší existují i ​​různé spreje. Pokud vám je však nedoporučí samotný lékař, raději zvolte jiné zmiňované metody čištění. Spreje mohou totiž narušit samočištění ucha a tím pádem může být náchylnější na různé infekce a záněty.

Někteří lidé volí jako způsob čištění i domácí výplachy uší vodou tělové teploty pomocí stříkačky. Jde sice vhodnou ak tělu citlivou metodu, vždy je však lepší, když ji dělá odborník.

Jak často čistit uši?

Frekvence čištění uší je individuální. Pokud máte zvýšenou produkci mazu, uši si čistěte tak často, jak je třeba, aby se nestaly estetickým problémem. Při běžné produkci ušního mazu úplně stačí vyčistit uši jednou za týden.

Čištění uší

https://www.youtube.com/watch?v=_CFHOfbgPJo

zdroj: http://www.rehabilitace.info/zdravotni/jak-si-spravne-cistit-usi/

Komentáře

Ikona diskutujiciho vesi-povidky 2015-11-26 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nesnáším čištění uší… Vždycky mě pak uši strašně bolej… :D

Ikona diskutujiciho Jindra J. 2015-11-26 10:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Malíčkem si uši čistim co pamatuju, takhle nás to doma učili. Nikdy jsem to nedělal jinak a nikdy jsem neměl s ušima žádné problémy. :D

Ikona diskutujiciho Alue 2015-11-26 11:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: Tak se to nauč správně uvidíš že uši budou v pořádku a ještě tě to začne bavit 🙂

Ikona diskutujiciho vanilková 2015-11-26 14:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jó, jak říká Dr.House… "Nic většího jak loket do ucha nepatří." …nebo tak nějak:-) Za sebe doporučuji ušní svíce, je to moc příjemné! A když jsme tak u čištění různých tělesných dutin… ehm… Znáte takovou tu konvičku na výplach nosu? Je báječná! Já z toho měla nejdřív vážně strach a různé předsudky… ale zjistila jsem, že když mě začíná trochu škrabat v krku a cítím se nějak "nachcípaná", propláchnu si nos a je všechno v cajku:-) A taky když se člověk někdy déle pohybuje v prašném prostředí taky potom kouká, co z něho všechno jde pryč…

Ikona diskutujiciho Alue 2015-11-26 14:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: ,,Rhino horn" mám doma, je to opravdu zajímavá věcička…

Ikona diskutujiciho malé srdce 2015-11-26 18:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Před dvěma lety mě z ničeho nic začalo bolet ucho. A bolest to byla opravdu brutálně velká. Dokonce mě vyhnala až k doktorovi, což je signálem, že se jedná o něco opravdu vážného, protože já jinak doktora kromě pracovních dvouletých povinných preventívek v zásadě nevyhledávám a vždy se léčím tak nějak po domácku:-) Jenže tehdy mne tak bolelo šíleně ucho, že jsem nakonec skončil v rukou ušní doktorky, kde jsem strávil celou jednu hodinu a ucho se prostě nepodařilo vyčistit. Udělali mi známý výplach. Z pravého ucha zátka vypadla ihned. Ale levé ucho – tak to byl tvrdý oříšek dokonce i pro zkušenou doktorku. Výplach nepomohl a tak mi to dolovala odsávačkou. Bohužel ani to nepomohlo a tak to vzdala a dala mi užívat antibiotické ušní kapky, po jejichž užívání se mi zátka rozpadla v průběhu několika dní. A to vám najednou bylo překvapení! Najednou jsem slyšel i věci, které jsem před tím neslyšel. A já si myslel tehdy, že slyším normálně, ale oproti tomu, co jsem slyšel po vyčištění uší, to bylo teda něco! V autobuse jsem slyšel dokonce dvě starší dámy o tři sedadla přede-mnou, jak mě pomlouvají! Ta doktorka mi tehdy říkala, že ušní maz mi tlačil na ušní bubínek a to vyvolávalo ty kruté bolesti. Takže mohu jen potvrdit, že uši bychom neměli zanedbávat. A jestli na to kašlete, tak vám doporučuji každoroční preventivní výplach uší. Jinak, já jsem tenkrát byl tak vděčný té doktorce, že jsem ji koupil asi šest slonů pro štěstí, protože měla ordinaci plnou slonů a už je pomalu neměla ani kam dávat. Tak ať má ještě o šest problémů navíc:-D

Ikona diskutujiciho Blaf 2015-11-26 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Taky uvažuji o výplachu. Mě teda uši nebolí, ale pravé mi neustále zaleháva (doma ani ne, spíš venku, v autě, práci..) A tak si říkám, zda to nemůže být tím mazem, je to opravdu nepříjemné slyšet pak na půl ucha. Alespoň funguje dát hlavu dolů a ono na chvíli odlehne xD

Ikona diskutujiciho Alue 2015-11-26 20:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: No možná máš taky zátku, výplach uší by ti mohl udělat dobře.

Ikona diskutujiciho :) 2015-11-27 19:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

takze si je vpodstate necistit:D

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2015-11-27 20:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kdysi jsem byla u jedné velmi dobré ušní doktorky. Řekla mi, že mám přesušené zvukovody (často jsem tehdy používala vatové tyčinky nasucho) a doporučila čistit, když už, tak navlhčenou tyčinkou. Později mi jedna známá řekla, že voda v uchu obecně moc nedělá dobrotu, a doporučila čistit raději kokosákem. To je zatím asi nejlepší, k čemu jsem došla. I když většinou už ani nemám moc potřebu nějak pravidelně čistit, a když už, tak většinou stačí prstem.

Ikona diskutujiciho Amon 2015-12-30 15:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ve svých 5 letech jsem letěla poprvé letadlem (pak už nikdy) a od té doby mi zaléhají uši. Prakticky skoro pořád. Poradila by jsi mi, Alue, co s tím, prosím ?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek