2. / Jak vybírat vhodný kámen

30.3.2011 v E-shop Alue.cz 25

Tento článek navazuje na: 1. Původ a úkol kamenů na tomto světě

Kamínky, nerosty, křemeny, drahokamy. Ať už je nazveme jakkoliv, lákaly pozornost člověka odnepaměti. Proč, nad tím se dumá už velmi dlouho. Možná proto, že vznikají pod zemí, stlačením hornin, či vykrystalizováním z horkého magmatu, dávají dojem něčeho, co nepochází z našeho světa?

Pro někoho jsou krásné kamínky vzpomínkou z dovolené, pro někoho šperkem, pro někoho léčivou pomůckou.

Mnoho lidí řeší otázku, jaký kámen je pro ně nejvhodnější, hlavně co se týče polodrahokamů. (Polodrahokam je nerost, který nesplňuje jednu nebo více z podmínek drahokamů. Existuje jich poměrně mnoho. Jejich cena proto závisí hlavně na barvě a módě.)

Polodrahokamů a různých jiných kamínků jsou tisíce druhů, velikostí a každý je jiný. Jak se mezi nimi má člověk orientovat?

,,Obyčejné” kamínky, které najdeme na zemi většinou otázku ,,Jak si vybrat ten nejlepší” nenabízejí. Najdete krásný kamínek, šup s ním do kapsy.

U polodrahokamů existují pomůcky, které nám radí, které bychom měli používat a které ne, nebo lépe řečeno jaké si pořídit a jaké ne.

Najdeme mnoho návodů, které radí druhy kamenů podle znamení.

(například Rak: jaspis, avanturín, korál, jadeit, karneol, diamant, chalcedon, adulár, opál, smaragd, perly / Lev: křišťál, diamant, jantar, rubín, granát, tygří oko, citrín, chrysolit, kerbunkul / nebo Panna: jantar, tygří oko, citrín, karneol, jaspis, safír, lazurit, beryl, sardonyc…)

Dále také samotné popisy kamenů bývají skvělé vodítko. Jsou velmi snadno k dispozici v knihách, časopisech, ale i na internetu. Můžete se dočíst o léčivých a energetických vlastnostech kamenů, nebo na jaké části těla působí a které nemoci je s nimi vhodné léčit. Podle toho, o čem se domníváte, že potřebujete, si můžete kameny vybrat a pořídit.

(například co vyplivl kamarád Google: Jantar: Fosilní pryskyřice. Záněty dutin, trávicí systém, tišení bolesti, zahřívátko, deprese, dýchací problémy, silikóza. Třetí čakra. / Tygří oko: Žlutohnědý krokydolit. Sebevědomí, seberealizace, astma, deprese,žaludek, slinivka, slezina. Třetí čakra…)

Oba tyto příklady nejsou ale pro vás stoprocentní záruka spolehlivosti, neboť nelze miliony lidí rozdělit do dvanácti skupin, plných jednotlivců, kterým vyhovuje stejná věc (zvěrokruh).

Nelze ani pokládat výpisy vlastností kamenů za stoprocentně pravdivé, protože nesestoupil z nebe anděl a nedal nám knihu, kde se kameny popisují. Tyto vlastnosti museli lidé, nebo nějaký člověk, nejprve zjistit a potom popsat. Jak víme, člověk je tvor omylný a chybička se občas vloudí.

Také z hlediska chemie: Každý kámen vzniká jinde, za trošku jiných podmínek, proto má i rozdílné vlastnosti, přestože se může jmenovat stejně, jako jeho kolega odjinud. Kameny jsou jako lidé. Přestože podle stejného vzorce, každý je originál.

Ideální způsob výběru je intuitivní.

Vyberte si zkrátka ten kámen, který se vám nejvíce líbí, protože vnitřně umí každý z nás vycítit, co mu dělá dobře a co ne.

K tomu vám budiž k pomoci tato vodítka:

– Každému člověku velmi pomáhá Křišťál, je to skvělý a univerzální kámen pro kohokoliv, měl by ho u sebe mít každý milovník kamenů a také bývá zvykem, že ho skutečně u takového milovníka najdete. Čistí od destrukce a pomáhá navazovat kontakt s nehmotnou sférou.

– Růženín je pokládaný za kámen lásky, šíří okolo sebe uklidňující sílu. Vedle křišťálu je velmi vhodný pro každého, protože zklidní mysl a pomáhá vnímat svět konstruktivněji, láskyplněji.

– Zásadně se vyhýbejte černým kamenům, jako je Hematit, nebo Onyx. Černým kamenům se přisuzují všeobecně schopnosti ochrany před černou magií a ochrana všeobecně. Skutečnost je však jinde, tento kámen, nejenže vás nechrání, ale bere vám energii a destrukci naopak přitahuje. Černý kámen vůbec není vhodný pro člověka, měl by zůstat v zemi, kde plní svůj úkol v pohlcování energií. Černé kameny nejsou určené do rukou lidí.

Naopak pokud se někdo černými kameny obklopuje, není to dobré znamení. Člověk by neměl rezonovat na destrukci a černé kameny by ho proto neměly přitahovat. Pokud je to váš případ, dejte kameny pryč. Pokud někoho ve svém okolí máte a vysvětlit si to nenechá, dávejte dobrý pozor, kdy se jeho rezonance na destrukci projeví. Pamatujte, že jiným lidem nemůžete přikazovat, můžete jim jen radit a v případě, že nemají zájem, je důležité, abychom se poučili ze znamení a byli ostražití.

Sílu má i obyčejný šutr, nebo skála

Když jdete po cestě a padne vám do oka krásný kus žuly, nebo křemen, nezahazujte jej proto, že ho nechcete mít doma skladovaný deset let na poličce, nebo proto, že jich je všude okolo dost. Někdy stačí tento kámen jen krátkou dobu držet v ruce během procházky. Může vám poskytnou energetickou službu, čistění, ochranu, nabití, uzemnění… podle toho, jaký kamínek jste našli. Nemusíte ho tahat domů, pouze spoléhejte na svoji intuici a dotýkejte se kamenů, které vás přitahují. Na základě pocitů vždy poznáte, že je pro vás kámen dobrý. Důvěřujte si.

Skály mají obrovskou sílu. Jsou velmi staré a v jejich útrobách žije velké množství nehmotných bytostí, které pomáhají procesům v podzemí i ve skále samotné. Skály mají úžasný léčivý potenciál, někdy z nich na člověka přechází moudrý dojem staletí, takže uklidňují mysl a pomáhají přemýšlet.

© Aluška.org, Alue K. Loskotová 2011. Publikování části nebo celku na jiných stránkách je zakázáno.

Další kameny – ZDE

Komentáře

Ikona diskutujiciho Renata 2011-03-30 06:46:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

a vidíš, já mám hematitový prstýnek a pomohl mi vyrovnat energie a zbavit se problémů, jež měly souvislost s ledvinami. Posílila jsem účinek ještě hematitovým náramkem a cítím se s ním dobře, i když ho nenosím stále. Jen někdy…

Ikona diskutujiciho Michael 2011-03-30 08:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Aluško:) Hematit bývá i krásně červený.:)

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2011-03-30 08:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dřív, když jsem ještě trávil celé dva letní prázdninové měsíce na chalupě, jsem často chodil na procházky po okolí (nutno říct, že krásného) a vždycky jsem si přinesl nějaký ten křemen – nic jiného, pořád samé křemeny, čím čistší a průhlednější, tím lepší. Vůbec jsem nevěděl proč, prostě jsem vždycky nějaký přinesl. Skladoval jsem je všude možně, až se jednou rodiče naštvali, co to tam skladuju za krámy, ať to radši vyhodím, že stejně k ničemu nejsou. No já měl samozřejmě svoji hlavu, takže jsem je sbíral dál. Až jednoho dne koukám a všechny byly pryč. Měli jste vidět, jak jsem šíleně vyváděl – teď už aspoň vím proč. :-D

Ikona diskutujiciho Jindra 2011-03-30 10:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo, taky jsem sbíral křemeny v dětství. A předtím i pavouky :-) Hematitovej náramek mám, má to magnetický vlastnosti a prý léčí.

Ikona diskutujiciho Alouch 2011-03-30 10:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Přesně tak, vybírat intuitivně! To už se mi mnohokrát vyplatilo. Na to, který kámen se hodí k mému znamení jsem nikdy moc nekoukala, protože ani jeden z kamenů pro moje znamení se mi nelíbil 😛

Ikona diskutujiciho B 2011-03-30 18:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na černé kameny mám stejný názor jako Renata, hematit mám moc ráda a nepřijde mi, že působí negativně. Taky nosím šungitový náramek a nepřijde mi destruktivní, spíš naopak, a myslím, že i tady na stránkách byl několikrát doporučovaný na čištění vody a další užitečné věci.

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2011-03-30 22:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také si většinou vybírám kameny podle intuice. Kamenům a léčbě pomocí kamenů se věnuji už několik let a černé kameny vůbec nejsou špatné. Neodsuzovala bych je jen pro jejich barvu. Hematit je na ledviny, ale také na problémy s krví. Jak už tady bylo napsáno, tak hematit není jen černý…někdy je hnědý a někdy zase červený.

Ikona diskutujiciho kamienky 2011-03-30 23:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak už aspoň viem prečo ma vždy odpudzovali čierne kamene, nepôsobia na mna dobre…ale priateľovi som kúpila hematit lebo chcel, ale intutívne mu chcem kúpiť ruženín…tak díky za info 🙂

Ikona diskutujiciho Luz 2011-03-31 14:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky patřím k těm, co mají rádi hematit 🙂 Líbí se mi, že má takovou svoji zvláštní strukturu, hodně odlišnou od všech ostatních kamenů. A jinak mám moc ráda taky křišťál, ametyst a malachit.

Ikona diskutujiciho jaluotte 2011-03-31 19:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám doma kamenů celou sbírku, jednoho času jsem měla právě i onen hematitový náramek, který jsem vlastně nikdy nenosila. Nevěděla jsem, čím to je, ale prostě jsem ho nesnesla na ruce. Nejraději mám stejně křišťál a růženín, obecně všechny šperky z kamenů se mi líbí oproti zlatu nebo stříbru mnohem víc, přijde mi to přirozenější, nevím :D Jinak opravdu moc pěkný článek :))

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2011-03-31 22:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[10]: také jsem jednu dobu nemohla nosit hematit. A za nějaký čas si mě opět přitáhnul. Všechno má svůj čas … i kameny

Ikona diskutujiciho Dragomira 2011-03-31 23:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nejraději mám růženíny, ale tahle honba po černé barvě mě už trošku děsí… vždyť je to jen opak bílé, ale tvoří spolu celek, ne protiklad. V Japonsku je třeba "destruktivní" silou bílá! Jasně, že je pro nás Evropany chmurná vzhledem ke spojitosti s pohřby a podobně, ale to přece neznamená, že jsou afroameričani špatní, protože mají černou barvu kůže… Stejně tak kameny, s někým černá barva rezonuje mnohem víc než třeba červená, zelená.

Ikona diskutujiciho Boikana 2011-04-01 11:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

v anketě chybí možnost: Když můžu.

Ikona diskutujiciho Ordi 2011-04-03 15:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já sbírám kameny už od malička. Mám ve své sbírce i jeden černý (hematit) ale ten mám spíš jen proto, že doplňuje mou sbírku. Navíc jsem si ho nevybrala sama, dostala jsem jej od babičky. Černé kameny vlastně energii nepohlcují, také ji vydávají, jenže ta energie co vyzařují není v souladu s energií většiny lidí a proto se z nás instinktivně vydávají větší proudy energie k zatlačení energií tohoto kamene a pak to může vypadat, že nám kámen energii odebírá. Nicméně mám jednu kamarádku, které naopak černé kameny pomáhají. Pomáhají jí odstraňovat deprese a stres. Možná to nějak souvisí s obrácenými toky energií, o kterých chci napsat článek na blog…

Ikona diskutujiciho Nataša 2011-04-07 10:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si, že určité kameny nás přitahují v určitém životním období. Přestože černá barva není má oblíbená, mám třeba období, kdy se oblékám do černé a cítím se v této barvě ochráněna před okolním světem, kdežto v bílé se cítím velmi zranitelná – jakoby nahá…Kamenům se věnuji velmi dlouho a ačkoliv jsem nikdy neměla v plánu pořídit si černý – tmavý kámen, nějak se v mé sbírce pomnožily. Také mi pomáhaly odstraňovat deprese a stres. Před pár měsíci jsem nějak intuitivně roztřídila svou sbírku kamenů do dvou mís: na světlé – barevné, a na tmavé……. :-) Ale určitě jsem na tmavé nezanevřela!!! Pomohly mi v určitou dobu a nyní mám chuť se obklopovat barvami. Prostě, všechno má svůj čas….

Ikona diskutujiciho Lúmenn 2011-04-08 14:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Úžasný černý kámen je také skoryl, tedy černý turmalín. Protože je destruktivní a tedy vtauje do sebe energii, úžasně čistí prostředí a chrání před destruktivními bytostmi = rezonuje na jejich energii, kterou do sebe vtahuje. Konstrukce i destrukce jsou síly, které se nádherně doplňují a je třeba využívat obého;)

Ikona diskutujiciho Odi 2011-04-09 09:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[16]: Absolutní souhlas, dík za tvůj komentář a taky některých předchozích a za doplnění jinak velmi dobrého článku

Ikona diskutujiciho ... 2012-04-23 16:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

ahoj!:)na tvůj blog jsem narazila nedávno a moc se mi tu líbí!ale čím víc se ponořuji do tvých článků, tím míň chápu tvůj doslova panický strach z čehokoliv špatného, za jakékoliv destrukce…jak jsem si již všimla, vedeš tu celkem drsnou kontrolu komentářů a názory, které se ti moc nelíbí většinou ihned mažeš a nebo na ně velmi ostře reaguješ, někdy až agresivně, což bych u dívčiny jako jsi ty, nečekala…nezapomeň, že zlo a dobro jsou dvě části jednoho celku, které nejdou rozdělit, protože jedna část by nemohla existovat bez té druhé…a pokud se budeš snažit v sobě potlačovat veškeré negativní pocity, tím víc si v sobě buduješ nenávist…věř mi, vím o čem mluvím…a myslí, že moje domněnky ohledně tvého nezdravého strachu z destrukce se potvrdily i v tomto článku…černé kameny , že přitahují jen destrukci?promiň, ale to je opravdu blbost…jakýkoliv kámen v rukou nezkušeného či hlupáka se špatnými úmysly může být nebezpečný…jediný rozdíl mezi černými a ostatními kameny spočívá v tom, že někteří lidé se jednoduše nedokáží s touto energií vypořádat, aproto jim připadá jako špatná…sama jsem to zažila, ale po několika meditacích s kameny ,jako je onyx či obsidián, a snahy správně pochopit jejich energii, jsem přestala pociťovat nevolnost a ucítila jejich mocné a krásné vibrace…možná bys to taky měla zkusit před tím než je všechny označíš za nepoužitelné…

Ikona diskutujiciho MichaelaJina 2012-05-05 21:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1…jo, přesně tak, než abych si vzala zlatý řetízek na krk, raději mám stále na sobě na krku křišťál, patří ke mně, vždy ho na slunci nechám očistit…., na ruce mám růženínový náramek…a cítím se moc dobře….zlaté šperky už vůbec nenosím….0]

Ikona diskutujiciho Lessi 2012-10-11 18:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj 😉 Já při sobě nosím růženín v lahvičce a citím se víc v bezpečí,jakobych okolo sebe měla nějaký neviditelný štít 😉

Ikona diskutujiciho Foxie 2012-10-15 18:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jestli můžu mít dotaz – destrukci přitahujou fakt jenom černý kameny? Dostala jsem jako dárek verdelit (zelenej turmalín), je hrozně tmavej, zeleně vypadá jenom pod lampičkou :D. Nemůže mi to ublížit? Možná hloupej dotaz, ale tak mě to napadlo… 🙂

Ikona diskutujiciho Lukáš 2013-09-18 17:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den mám problémy s kletbou nemohu se jí sám zbavit sice jí dokážu oddálit a popřít ale znovu mě dožene …. prosím o radu Lukáš .

Ikona diskutujiciho Lilli 2014-06-12 15:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den,

Ikona diskutujiciho M.T. 2014-06-13 19:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nemůžu úplně souhlasit s tím, že černé (tmavé) kameny jsou destruktivní. Já například nemůžu dobře spát bez hematitu pod polštářem. Přináší mi zajímavě sny (někdy pěkné blbosti :)). Podle mě je někteří lidé nesnesou, protože mají silnější nebo odlišnou energii.

Ikona diskutujiciho Nina 2014-07-13 11:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hematit není destruktivní, uvnitř má podobnou barvu jako granát-almandin. Hematit mám velice ráda, chrání a pomáhá řešit nespavost. Skoryl přírodní kámen (je rýhovaný po směru toku energie) je úžasný uzemňující a ochranný kámen. Na co si je třeba dát pozor je černý obsidán (přitahuje temnotu, tam cítím opodstatnění toho, co zmiňovala Aluška o černých kamenech), ani sněhovločkový obsidián není moc vhodný, pokud je převážně černý a obsahuje málo  šedaných vrostlic. Duhový, zlatistý a apačský obsidián je mnohem pro člověka prospěšnější. Šungit je velice příjemný kámen.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek