Jak vyčistit střeva od plísní (užití éterických olejů)

2.4.2017 v Výživa 4

Smrt přichází ze střev. V České republice je to bohužel často pravda, jelikož patříme na první místa v evropském žebříčku v počtu pacientů s rakovinou tlustého střeva. A zatímco návodů, jak se zbavit veškerých nevyloučených zbytků a nastolit ve střevě zdravou mikroflóru je na internetu plno, málo se ví o plísních ve střevech. A ty přitom dokáží napáchat zlo v celém těle.

Hodně lidí se směje, když slyší o plísních ve střevech nebo kdekoliv jinde v těle. Nedej bože, pokud by někdo chtěl začít o vnitřních parazitech. Plesnivé může být kde co, ale mít plísně v těle, to určitě ne, že.

A co třeba kvasinky? Plesnivé nehty, kůže na nohou, kolena? Bílý povlak na jazyku? I za zápachem z úst často stojí právě plísně. A co se projevuje navenek, to je samozřejmě problém i vevnitř. A co může být navenek jen menší kosmetický problém, může vevnitř doslova bujet.

JAK SE PLÍSNÍ ZBAVIT?

Nejen, že plísním se v našem těle daří – jejich spokojenost je úměrná naší přeslazené životosprávě – taky v těle vylučují toxiny, které se nám tak velice jednoduše dostanou do krve a pokud se plísně a kvasinky přemnoží, je pro tělo neuvěřitelně obtížné všechno vyloučit beze zbytku. Co obtížné. Takřka nemožné.

Největší účinek následující proti-plísňové léčby člověk pocítí nejvíc v období neustále se vracejících kvasinek, ale většina z nás si všimne alespoň něčeho – zmizí malá krupička z paží, přestanou se dělat koutky, shodíme pár kil, přestaneme být unavení, vyčerpaní a zničení bez důvodu…


Zdravá životospráva je základem zdravých střev. Ale na plísně už je třeba o něco těžšího kalibru než jsou probiotika či vláknina. Na tyto případy jsou tu připravené rovnou dva silné éteráčky – máta peprná a oregáno, neboli dobromysl.

Máta peprná se používá vnitřně 3x denně 1-3 kapky. Můžeme nakapat na chleba či do lžičky medu a zapít. Můžeme však kápnout přímo na jazyk a dlouho na něm olej nechat tak, abychom „spálili“ i plíseň jak v ústech, tak celém trávicím traktu. Máta je jeden z nejúčinnějších EO, harmonizuje navíc zažívání.

U dobromyslu ovšem trošku větší pozor. Je o dost silnější. Už jen těžko jej kápneme přímo na jazyk. Tedy pokud si nechceme třikrát denně poplakat a zanadávat hezky z plných plic. Oregáno se používá rovněž 3x denně 1-2 kapičky, buď rovnou do tobolky nebo do medu či rostlinného oleje. V obou případech platí, že podáváme zásadně na plný žaludek.

Už samotná tahle kúra, která může trvat 7-10 dní, nedá plísním a kvasinkám moc šancí přežít.

Druhá fáze (hezky to rozdělíme, abychom se nezačali čistit příliš rychle) pak může být stejně dlouhé období grepového jádra. Imunitní systém miluje grepové jádro. Vaše střeva milují grepové jádro. Plísně a kvasinky jej nemůžou ani cítit. Grep z vás tak dostane všechno, včetně vnitřních parazitů.

Třetí fáze už je spíše udržovací, nicméně teď na jaře by o ní měl vědět každý. Je to prachobyčejná a tolik přehlížená pampeliška. Konkrétně listy pampelišky, jenž jsou plné hořčin a dokáží tak nejen působit proti-plísňově a zlikvidovat i mnohé bakterie v zažívací soustavě, působí také jako probiotika. Poradí si jednoduše se vším, co jim přijde do cesty. Jakmile ta žlutá věc začne růst, vyražte na ní. Pár listů denně do vás vpraví dostatek draslíku a vlije vám novou radost do žil. Společně s kvasinkami a plísněmi totiž utíkají i veškeré kožní problémy.

CO NA SOBĚ POCÍTÍTE?

  • Úlevu. Tělo přestane být těžké, unavené, nemocné.
  • Svěžest, energii, čistou mysl. Opravdu.
  • Lepší pleť
  • Odolný imunitní systém
  • Srovnání veškerých zažívacích problémů
  • Ulehčení i při alergiích

JAK SI UDRŽOVAT ZDRAVÁ STŘEVA?

Tak. A teď přijde ta nudnější část. Ale holt je potřeba si říct, že zatímco není obtížné se plísní zbavit, je obtížné udržovat neustále střeva zdravá a čistá. Zvlášť, pokud si člověk nechce odpírat.

Základem je pohyb, pořádně rozhýbat střeva. Společně s pohybem by měla jít zdravá strava bohatá především na vlákninu, která mechanicky čistí klky od nevyloučených zbytků, a probiotika. V období podzimu, když už je po pampeliškách, se dá výborně a se stejnými úspěchy použít i čekanková tinktura. Pakliže jste si někdy dělali vývar z čekanky, asi mi dáte za pravdu, že není nic hořčejšího. Čekanková tinktura se však dává do vody, takže se nemáte čeho obávat.

VNITŘNÍ UŽÍVÁNÍ ÉTERICKÝCH OLEJŮ

Vzhledem k tomu, že mnoho lidí zajímá o vnitřní užití éterických olejů, přinášíme stručný výčet zásad, kterými je třeba se řídit, aby nám byly skutečně k užitku a využili jsme adekvátně potenciál, který éterické oleje mají. Aromaterapie má skvělé léčebné výsledky, ale je k ní třeba přistupovat jako k jiným léčebným metodám – mít co nejvíce informací, začínat postupně a dobře poslouchat a sledovat, jak naše tělo reaguje. Nikdy nepokračujte v kůře, pokud máte pocit, že vaše tělo reaguje podrážděně, či se začnete cítit hůř.

JEDNÁ SE O VYSOCE KONCENTROVANÉ LÁTKY!

Na malou lahvičku éterického oleje je potřeba obrovské množství rostlinného materiálu, takže v oleji je zkoncentrovaná síla mnoha rostlin (na jednu kapku růžového oleje je potřeba kolem šedesáti květů). Proto je třeba dávkovat velmi opatrně i v případě jemnějších olejů a postupně zvyšovat dávku. Vždy začněte jednou kapkou maximálně dvakrát denně, abyste vyloučili možnou alergickou reakci.

KVALITA OLEJE JE NAPROSTO ZÁSADNÍ!

V takto koncentrované podobě do sebe dostáváme nejen rostlinné látky, ale vše, co má rostlina v sobě, tedy i škodlivé látky jako jsou například pesticidy. Také zpracování má vliv na kvalitu oleje, ne každý olej má léčivé účinky, ty mohou být zcela zničeny nesprávnou destilací, skladováním nebo manipulací. Mnoho běžně prodávaných olejů je také šizených, jsou ředěné (v lepším případě rostlinnými oleji) nebo je dražší olej namíchám z levnějších (častý případ těch nejdražších jako je růže nebo jasmín).

ŽÁDNÝ Z BĚŽNĚ PRODÁVANÝCH ÉTERICKÝCH OLEJŮ NENÍ OFICIÁLNĚ SCHVÁLEN JAKO POTRAVINOVÝ DOPLNĚK, NENÍ-LI PŘÍMO OD VÝROBCE UVEDENO JINAK!

Takže olej úžíváte na vlastní nebezpečí a zodpovědnost a je tudíž žádoucí si opravdu hlídat kvalitu a sehnat co nejvíce informací.

NENÍ KYTKA JAKO KYTKA!

Některé rostliny mají mnoho poddruhů a jen některé jsou vhodné k aromaterapii, protože obsahují ty správné látky. Další důležitou věcí je chemotyp, který označuje, že jeden druh rostliny může mít různou chemickou strukturu, která závisí i na takových detailech jako kde rostlina vyrostla a ve kterém období byla sklizena. Dobrým příkladem je tymián, který se vyskytuje v několika chemotypech a každý má pak trochu jiné vlastnosti a je vhodný pro léčbu jiných potíží.

PTEJTE SE!

Pokud si chcete být jisti, že éterický olej je vhodný k vnitřnímu užití, ptejte se přímo výrobce nebo najděte dobrého aromaterapeuta, který používá oleje opravdu k léčbě a ne jen k navození příjemné atmosféry při masáži. Jedná se o vaše zdraví, tudíž je ve vašem zájmu mít co možná nejvíce informací.

ZVOLTE VHODNOU APLIKACI!

Jsou oleje, které můžete kápnout přímo do úst (pomeranč, máta, heřmánek…), ale také oleje, které vám dokáží vyloženě poleptat sliznici (hřebíček). Nejsou rozpustné ve vodě, takže ředíme buď jiným rostlinným olejem (je skvělé dochutit éterickým olejem běžný rostlinný olej a používat ve studené kuchyni) nebo alkoholem (skvělé kloktadlo, které můžete na závěr spolknout) nebo medem. Také je možné zakoupit prázdné tobolky a oleje do nich kápnout, tam je výhoda, že se olej uvolní až v žaludku, což je lepší právě v případě agresivnějších olejů, protože v žaludku se ihned smísí s jeho obsahem. Nicméně ať zvolíte jakoukoliv formu aplikace, látky, obsažené v oleji, vám pronikají do krve, což se děje i při skutečně důkladné masáži, takže máte-li s vnitřním užitím problém, objednejte se k dobrém aromaterapeutovi na masáž a dosáhnete podobného, třebaže ne tak rychlého efektu. Ten záleží na četnosti masáží, ale málokdo má chuť chodit každý den na masáž v případě, že má třeba chřipku. Ale pokud řešíte nějaké chronické problémy, tak je masáž dobrou alternativou.

Nikdy neužívejte éterické oleje na lačný žaludek a v průběhu kůry dodržujte zdravou životosprávu včetně pravidelného jídla.

NEUŽÍVEJTE ŽÁDNÉ ÉTERICKÉ OLEJE V TĚHOTENSTVÍ A BĚHEM KOJENÍ!

V této době se nevyplatí riskovat. Pokud chcete využít léčivých účinků éterických olejů, vyberte si takové, které jsou vhodné v těhotenství nebo i pro nejmenší miminka a použijte je klasicky do aromalampy, difuzéru nebo pro masáž. Je možná i inhalace přímo z lahvičky, kterou můžete mít neustále při sobě, pokud třeba bojujete s nějakou virózou.

NEVĚŘTE NA ZÁZRAKY!

Éterické oleje jsou vynikajícím doplňkem zdravého životního stylu a skvělou alternativou některých léčiv. Ničí bakterie, viry, posilují imunitu a podporují správné fyziologické procesy v těle. Nejsou ale náhradou pestré stravy, pohybu a duševní hygieny. Pokud jíme, co nám přijde pod ruku, kdy nás napadne a v nevhodném množství, veškerý náš pohyb obnáší cestu do kanceláře a z kanceláře, problémy neřešíme, ale odsouváme nebo odpovědnost za ně házíme na kdekoho, je úplně jedno, co a jaké tobolky spolykáme.

použité zdroje: (1) (2)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Sss 2017-04-02 12:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Oreganovy olej je top na plesne..

Ikona diskutujiciho Nika 2017-04-03 03:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj…. Nechci snižovat informace v článku, ale ověřovala jsem si používání EO vnitřně, byla bych s tím velmi opatrná, i když je na to v článku upozorněno, myslím si, že tato kúra by neměla být takto publikována jako veřejná rada/doporučení, jelikož může ublížit! Tady pár odkazů o bezpečném používání EO:

Ikona diskutujiciho linda 2017-04-03 19:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

na plesne a parazity je ucinny bio kokosovy olej

Ikona diskutujiciho Liba 2017-04-06 19:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[Smazaný komentář] Používám kvalitní éterické oleje vnitřně již 25 let a ….. žiji a v pohodě!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek