Jak vyrobit venkovní kočce domeček na zimu (+fotky)

15.11.2016 v Zajímavosti 9

Ráda bych se s vámi podělila o naprosto jednoduchý nápad, jak můžete venkovní kočce hodně zpříjemnit život.

Každý rok na podzim stavím pro své kočky zimní domečky.

Teď jenom pro jednu. Moristek bohužel na podzim odešel do jiné dimenze, takže už domeček nepotřebuje, ale zbyl mi Divočák, kterého jsem adoptovala jako úplně divokou kočku, která chodila Moristovi tajně krást v noci jídlo a okupovala mu jeho venkovní domečky.

Divočák postupně přivykl lidské společnosti, takže se nechá pohladit, začal komunikovat, nebojí se přijít blíž a nechá na sebe sáhnout, už i na bříško.

Nedá se ale zavřít do žádné místnosti, ani odchytit (potřeboval by vykastrovat, ale tato mise je nemožná), žije si svým vlastním životem, občas se na týden ztratí a pak se zase vrátí… Ale v podstatě je to moje kočka, i když divoká, i když si dělá kompletně co chce. Jak začne být chladno, drží se u domu, protože ví, že ho nenechám venku umřít hlady a nenechám ho zmrznout.

Venkovní domečky stavím každý rok nové, hned z několika důvodů:

1. Hygiena. Když venkovní kočka přes léto chytne blechy, svrab, nebo cokoliv, zůstává to v tom domečku a než ho složitě dezinfikovat, jistota je prostě ve vyhození starého a výrobě nového. Navíc se vnitřní výplň zašpiní, jak kočka pořád chodí se špinavýma tlapkama dovnitř.

2. Poškození. Domeček má omezenou životnost a nepřežije všechno. Kočka ho ráda uvnitř drápe a protože já osobně mám kočičí domečky hned u vchodu do domu (aby byly kryté zdí), někteří méně uvědomělí lidé si myslí, že to je stoleček. Takže na to pošťáci klidně vrznou těžkou krabici, nebo ještě hůř, návštěvy co chodí ven kouřit, si na něho občas sednou. Loňský domeček mi nějaká návštěva rozsedla, jaksi ji asi nenapadlo že si sedá na papír s polystyrenem, který neunese její záď a probořila kočce strop. :-/ Letos tam asi ještě vyrobím ceduli ,,NEŠAHAT NESEDAT“. 😀


První domeček pro venkovní kočku, jsem pořídila za 700 korun (čtete správně) od ,,neziskovky“, která je nabízela právě pro opuštěné a toulaté čičmundy, které nemají kam jít, ale tyto domečky jim přes zimu zachrání život. Za přemrštěných 700 mi přišel úplně obyčejný polystyrenový box, ve kterém se přenáší potraviny, takže nahoře bylo víko a na boku byla vyříznutá díra a to bylo celé kouzlo. Domeček však vydržel mnoho let, byl sice hrozně špinavý, odrbaný, zažloutlý a Divočák ho pak označkoval, takže smrděl jako shnilá noha, ale vyhodila jsem ho asi po čtyřech letech až letos na podzim, kdy už se na to fakt nedalo koukat a kdy ho nějaká nepozorná kuřácká návštěva zeshora rozsedla.

V tom prvním domečku býval na noc Moristek, který přes den mohl bývat doma, ale v noci kategoricky odmítal hezky spinkat a mermomocí se dobýval ven. Takže na zimu, kdy mrzne, měl u domu pro jistotu tento domeček, kde se mohl schovat, pro případ že by mu bylo chladno.

Pak jsem se přestěhovala a k Moristovi přibyl právě zmíněný Divočák, jenomže domeček byl jenom jeden a Divočák ho chtěl používat taky. Další předražený polystyrén jsem nebyla ochotná platit, takže jsem mu druhý domeček vyrobila sama, z banánové krabice.

Ta se velice osvědčila, takže když ji Divočák zničil, další rok jsem udělala druhou a letos jsem pro něj vyrobila třetí, tentokrát i lépe vytuněnou.

Jak na to:

Postup je směšně jednoduchý a skoro nic nestojí. Když máte někoho k ruce, tak jste s tím za 10-20 minut hotoví.

Potřebujete banánovou krabici. Počet krabic násobte počtem koček, kterým potřebujete na zimu udělat venkovní spaní.

Dále potřebujete polystyrénovou desku, ostrý nůž a stretch fólii

Banánovou krabici seženete zadarmo v každém supermarketu, kde prodávají banány. Stačí si počkat někde u vstupu do zadního skladu na nějakého zaměstnance a zdvořile ho poprosit o jednu krabici. Tu vám rádi dají. Když jich chcete 10, to už vám spíš řeknou, ať přijdete za týden, že vám je budou dávat bokem a pak si je vyzvednete. Ale s jednou krabicí nikdy nikdo nedělá ofrky. Mají to jako odpad a naopak vám ji dají rádi, když jim navíc i řeknete, že to máte pro kočičku na zimu 🙂

Polystyrénové desky jsem já osobně našla v garáži, zbyly tam po stavbě. Některé jsou špinavé, některé jsou od malty, jiné jsou jako nové a mají různé tloušťky. Na zimní domečky beru středně tlusté, nebo nejtlustší, co najdu, aby kočička měla pořádnou izolaci ze všech stran. Pokud nemáte po ruce žádné zbytky co už nikdo nepotřebuje, zeptejte se u přátel, nebo kupte takovou polystyrénovou desku ve stavebninách, používá se to na zateplení domů.

Tloušťka polystyrénu je na vás. Já tam dávám cca 2-4cm.

Pořádným nožem vyříznete do krabice díru, tak akorát na vaši kočku. Udělejte ji spíš do rohu, ne uprostřed. Snažte se to s tou dírou úplně nepřehánět a nevykutat půlku stěny, aby to bylo akorát na průlez, aby kočce zbytečně v zimě neutíkalo tím východem teplo.

Dělá se to líp, když první uděláte díru do spodního dílu, pak na to posadíte horní díl a obřízete díru podle toho spodního. Protože boky banánové krabice, tím že je to ze dvou dílů, jsou vlastně dvouvrstvé, takže tu díru řežete dvakrát. Pokud máte sílu a pořádnější kudlu, klidně to vyřízněte celé naráz, ale já jsem ženská a kuchyňským nožem na chleba to naráz neupižlám, takže to dělám takhle na etapy.

Pak z polystyrénu uříznete dva stejně velké obdélníky přesně podle vnitřního rozměru krabice, jeden přijde na dno, druhý bude dělat strop. Zbytek polystyrénu použijte na vyplnění bočních stěn, opět od oka uříznete 4 podlouhlé obdélníky a ty vložíte do volného prostoru. Nemusí to být dokonalé. Když to uříznete malé a bude někde fuk, uříznete ještě kousek a díru tím zacpete. Když to bude velké, prostě dodatečně odeberete, nebojte se to pižlat od oka… hlavně si ale neuřízněte ruku. Mně se to letos tak krásně povedlo do tepny, takže domeček mám pokřtěný vlastní krví.

Banánová krabice je tedy zevnitř kompletně pokrytá polystyrénem. Lepit ho ke krabici nemusíte, když ho dobře uříznete a namáčknete, tak tam bude držet sám.

A přichází speciální tuning ve formě stretchové fólie.

Použijte největší roli, kterou máte. Já, vzhledem k povaze svého podnikání, mám 1m vysoké stretch folie běžně ve skladu, ale pokud vy toto nepoužíváte, v případě nouze vám postačí i fresh folie, do které v kuchyni balíte jídlo. Akorát to budete motat dýl.

Folií jednoduše obalíte domeček ze všech stran a rukou nebo nožem pak znova uděláte díru ve vchodu.

Krok se stretch fólií není nutný, domeček perfektně poslouží i bez ní, ale protože banánová krabice má v sobě díry, polystyrén jste pižlali ručně a v zimě je dost vlhko, folií tohle všechno dořešíte. Když na domeček zaprší, tak neprovlhne a neproteče, pokud jste někde měli fuk, fólie pojistí, aby tudy neutíkalo zbytečně teplo. Fólie pomáhá ještě lépe udržet teplo uvnitř. Takže jediné místo, kudy teď uniká teplo, je vchod do domečku a ten se dá ještě pojistit tím, že zeshora pověsíte nějakou látku, takže kočka proleze ,,závěsem“ a je uvnitř.

Já závěs nedávám, aby se kocour nebál, že je v uzavřeném prostoru a aby viděl ven a mohl rychle z domečku vyskočit, protože je divoký a snadno se poleká. Některé kočky únik tepla východem řeší tak, že ho ucpou zadkem. 🙂

Domeček vydrží hezký asi do léta, pak začne být rozdrbaný a dost špinavý, ale pořád funguje dobře a kočky do něho lezou celý rok.

Můj letošní výtvor pro Divočáka vypadá takto:

Zboku a zeshora je mírná zátěž, cihly a dřevo, aby domeček necestoval vlivem větru, nebo rozverného kočmunda, když z něho prudce vyskočí. Ještě tam trochu dřeva přidám… Taky to zabrání návštěvám na něho zase sedat. Uvnitř už vidíte nanosené blato z tlapek, po první strávené noci. Zvenku to moc nevypadá, ale pro kočku je to uvnitř učiněný sen. Ani se tam nemusí dávat další látka, nebo seno, stačí to takhle jak je.

Oba moji kocourci měli tyhle domečky rádi a Divočáka jsem právě díky domečkům objevila, protože jsem ho ráno načapala, jak z jednoho vylezl – pohublý ale spokojený, vyspinkaný – a od té doby ho krmím.

Když nemá domeček, spí Divočák tak různě zalezlý ve dřevě, u nás nebo u sousedů, ale když udeří mrazy, spoléhá se na banánový domeček. Letos ho dostal trošku později než obvykle, protože jsem v jednom kole a měl ooooobrovskou radost. Ještě ten večer, kdy jsem mu ho udělala, ho našel, hned v něm spinkal a druhý den ráno jsme se u domečku přivítali.

Divočák se usmíval a moc děkoval děkoval děkoval, že mohl spát hezky v teploučku. Je to hodná kočička, pořád napůl divoká, ale chápe kdo se o něj stará a je velice vděčný za každou pomoc, za každou misku jídla, i za teplé místo na spaní… Za co vděčný není, jsou odčervovadla v jídle a odblešovadla za krk, se kterými ho občas přepadnu, když se zrovna nedívá. Ale domečky jsou jeho gusto.

Takže vrněl ostošest a blaženě se lýsal.

Za ty dva roky, co ho krmím, se neuvěřitelně ochočil, už sám přišel i za jednou návštěvou. Takže získal důvěru k lidem a překonal svůj obrovský strach. Občas se odváží vejít i do předsíně, ale nesmí se mu zavřít vchodové dveře. Jednou jsem ho rychle přenášela z balkonu před dům, ocitl se na vteřinu v zavřené předsíni, okamžitě vyletěl do stropu a lítal tam jako pumlíč. Je to lítací kočka, pro kterou neplatí žádné fyzikální zákony.

Všechno jsou to momentky. Šla jsem pro vás vyfotit domeček, abyste se mohli podívat jak to vypadá a Divočák se kolem motal, vesele hopkal a mazlil se, takže je to focené zeshora.

Mimochodem jak jsem spekulovala v létě, že nevypadá moc dobře, jeho zdravotní stav se během podzimu dost zlepšil. Trošku jsem ho dopiplala, poléčila a pomohlo to, takže přibral, má narostlou pěknou zimní srst, dýchá normálně, hodně povídá a má plno energie.

Komentáře

Ikona diskutujiciho ifka :-) 2016-11-15 09:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento rok jsem to řešila také tak ,ale bez folie.Ale folii tam také dám ,to mě nenapadlo :-) Děkuji za tip :-)

Ikona diskutujiciho Ellie Parrish 2016-11-15 14:38:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ježiš, ta kočička je překrásná. Přesně takovou taky chci kvůli té barvě

Ikona diskutujiciho Eliška 2016-11-15 16:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já koupila venkovním kočičkám termobox za 160 kč.Posílám tip na stránky pokud někdo

Ikona diskutujiciho Anna 2016-11-15 18:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je teda sladkej divočák <3 … 🙂

Ikona diskutujiciho Alue 2016-11-15 21:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:&nbsp;&nbsp;Nejradši bych ho někomu dala, kdo má vlastní dům, aby měl doživotní jistotu trvalého místa a trvalého majitele, ale nedá se odchytit, ani nikam zavřít 🙁 Takhle je to prostě dokud tady jsem a až tu nebudu, tak nevím. Leda uprosit majitele, aby ho zahrnul do pronájemní smlouvy pro další lidi. :D

Ikona diskutujiciho Michaela 2016-11-17 15:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jůů mám stejný tepláky :D Divočák je nádherný.. moc hezká práce :-)

Ikona diskutujiciho Lenka 2016-11-17 15:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

my měli něco podobného pro psa, větší o fous a stěny ze dřeva. Na ten polystyren se může dát na podlahu&nbsp;&nbsp;dovnitř kousek koberce nebo flanelový hadřík, který se občas přepere.

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2016-11-19 19:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Fólia neni moc odolná to asi mačky rýchlo rozškriabu to by bolo lepšie oblepiť širokou lepiacou páskou, ak máš odvíjač lepiaciej pásky, vydržalo by to dlhšie.

Ikona diskutujiciho Andrea Bilá 2020-10-01 08:32:28 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrý den paní Eliško, jak velký termobox jste kupovala pro kočky?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek