Jak zařídit dům tak, aby nám v něm bylo energeticky dobře

12.7.2017 v Nezařazené 17

1. Pozor na zrcadla v ložnici

Ještě naše prababičky se k zrcadlům chovaly krajně opatrně a do určité míry až s bázlivou péčí. Nebylo přitom důležité, k jaké víře nebo kultuře kdo patřil – zrcadlo bylo výjimečným předmětem prakticky pro všechna náboženství, národy a kultury světa. Bylo předmětem magickým. Sloužilo kouzlům a věštění, bylo bránou, jejímž prostřednictvím mohly být přivolány nebo zahnány zlé bytosti. Zrcadlo mělo zkrátka posvátnou moc, která však nebyla lidem vždycky ku prospěchu. Proto se do zrcadla neměli dívat nemocní, zakázáno bylo šestinedělkám i dětem. A kromě nesčetné řady jiných zásad a příkazů platilo přísné pravidlo: spící člověk se nesmí odrážet v zrcadle. Odkud se zrovna tahle pověra vzala?

Příčin je velmi mnoho. Za prvé, má se za to, že astrální duch, opouštějící ve spánku lidské tělo, se lehce dokáže protáhnout do světa za zrcadlem, odkud občas bývá nemožné dostat se zpět.

Ve spánku je navíc lidské nitro otevřené a snadno přístupné, zlé bytosti astrálního světa by mu mohly ublížit. Za druhé, existuje názor, že zrcadlo z člověka vysává jeho potenciál a kladnou energii, což se v důsledku negativně odrazí na jeho zdraví a psychickém stavu. Takové lidi pak často trápí nespavost, ale necítí se dobře ani po dlouhém a tvrdém spánku, jsou nervózní a podráždění.

Právě proto nemají zrcadla v ložnici co dělat. Jen tak si může člověk dokonale odpočinut, plně se uvolnit a nabrat nové síly. Krom toho nemusí být tak docela příjemné spatřit uprostřed noci v zrcadle svůj vlastní odraz: světla a stíny si s námi nehezky pohrávají a lekají nás strašidelnými podobami a nepěknými obrazy. Říká se také, že například odraz manželské postele v zrcadle doslova přitahuje nevěru. Tento účinek ještě zesiluje, pokud se v zrcadle spolu s postelí zároveň odrážejí dveře do ložnice.


Feng-shui, starobylá čínská nauka o vztahu člověka a jeho životního prostoru v čase, pokládá zrcadlo za energetického upíra, schopného velmi rychle zbavit člověka energie. Feng-shui zapovídá věšet zrcadlo v blízkosti lůžka, protože bude odrážet rohy, v nichž se podle přesvědčení starých učenců tají temné síly a zlo. Zrcadlo brání koncentraci stejně jako uvolnění.

Dvě zrcadla zavěšená proti sobě jsou koridorem k procházení zlých duchů. Pověsit zrcadlo naproti posteli je velkým prohřeškem proti zásadám feng-shui.

2. Jak vybírat dobře působící obrazy

Jako každé umění, také malba v člověku probouzí celou záplavu pocitů a emocí. Podle nich pak každý vyhledává „svého“ autora. Někdo zbožňuje Leonarda, jiný se s potěchou kochá díly Salvátora Dalího a další nedá dopustit na impresionisty.

Každý člověk je zkrátka jiný a jiný je také vkus každého z nás. To je normální. Shoda existuje v tom, že když se nám obraz nelíbí, netoužíme mít ho nablízku. Všechno záleží na energii proudící z plátna. Člověk ji vycítí intuitivně.

Obrazy v domě dokážou ovlivnit náš život jak v kladném, tak v negativním směru. Abychom jejich působení zaměřili správným směrem, je třeba znát jistá pravidla výběru a umístění maleb. Pokud je dodržíme a provedeme všechno správně, nebudou obrazy pouze zkrášlením interiéru, ale budou také příznivě ovlivňovat naši podstatu.

První pravidlo feng shui pro obrazy – musejí vyvolávat pouze kladné emoce. Musejí se líbit. Pokud zobrazená látka budí úzkost, neklid, sklíčenost, je lépe se takového obrazu zbavit. Udělejte si malou vnitřní analýzu – proč vlastně ta či ona kresba nebo portrét ve vás budí negativitu? Snad jde o nějaké nepříjemné vzpomínky, asociace, informace o tom, kdo vám obrázek daroval nebo je jeho autorem. Obraz vám může připomínat životní období, na které neradi vzpomínáte. Může jít o asociaci s nějakou filmovou nebo literární postavou, která budila vaše záporné pocity. V každém případě je třeba se ho zbavit.

Druhé pravidlo – vyhýbejte se agresivním a nepřátelským tématům. Podle principů feng shui podobné obrazy nenesou žádné dobré poselství a neměly by v domě vůbec mít místo. I kdyby se vám líbil malířův styl, i kdyby šlo o cennou památku. Nic dobrého vám takový obraz nemůže přinést.

Třetí pravidlo – vyhýbejte se portrétům zemřelých příbuzných stejně jako fotografiím známých osobností, které už nejsou mezi námi. Jejich zobrazení aktivuje energii jin, což není dobré. Pokud velmi silně lpíte na nějakém svém velkém vzoru, vystavte si jeho portrét na pracovním stole v zaměstnání.

Čtvrté pravidlo – nepřehánějte to s abstraktními obrazy. Podle feng shui podobná díla nepůsobí v obývaném prostoru příliš příznivě. Nenesou zjevné negativní poselství, avšak také pozitivity je v nich málo. Je to někde mezi.

Páté pravidlo – nekupujte si dílo, kterému nerozumíte. Máme tu na mysli obrazy s různými hieroglyfy. Právě v obchodech s nejrůznějšími feng shui předměty můžeme narazit na různá plátna s nakreslenými symboly, které mají svůj skrytý smysl. Požádejte prodavače o rozšifrování a teprve pak se rozhodněte, zda koupíte. Ne vždy se to, co je ukryto ve znacích, hodí právě pro vás.

Obrazy vybírejte zcela podle svých vnitřních pocitů. Intuice ještě nikoho nezklamala, svěřte se jí a nebudete litovat. Máte-li rádi zvířata, květiny a všechno, co je spojeno s přírodou, vybírejte jen zcela mírumilovné motivy. Žádné dravce strhávající kořist, žádnou štvanici na jelena. Pár labutí, šveholící ptáci, medvědice s medvíďaty.

Chcete-li dodat romantismu svému partnerskému životu a obnovit bývalé city, pověste si na zeď obraz s kyticí pivoněk. Podle čínské filosofie jsou tyto květiny symbolem vášně a lásky.

Aby byl v domě dostatek a finančně se vám dařilo, hodí se do kuchyně pověsit nějaké zátiší s ovocem nebo jinými potravinami. Hlavní je, aby z obrazu vyzařovala příznivá kladná energie a váš pohled byl často přitahován k místu, kde obraz visí.

Do obýváku se hodí obrazy zobrazující pohyb – běžící koně, ušlechtilé laně nebo jiná stvoření. Nejen že to osvěží interiér, ale vytváří se tak dodatečný proud dobré energie čchi. Podle feng shui nemáme obrazy vybírat podle barvy tapet nebo čalounění nábytku. Jejich poslání je jiné; mají naplňovat život pohodou a napomáhat plnění tajných přání.

Obrazy podle feng shui by měly být umísťovány podle těch životních cílů a pravidel, které jsou pro nás prioritní. Sovu jako symbol moudrosti a rozumu pověsíme do dětského pokoje, květinové kompozice se hodí do ložnice, „jedlé“ motivy dáme do kuchyně.

Pracovní místo za svými zády zkrášlete obrazem symbolizujícím stabilitu a solidnost – horskou krajinou nebo nějakou architekturou. Na takové místo nezavěšujte žádné obrazy s vodními motivy.

Pokud si nejste jisti, kam obraz patří, zavěste ho kousek od vchodu do bytu – neuděláte chybu.

V žádném případě to však s množstvím obrazů nepřehánějte. Čeho je moc, toho je příliš a přehnaný počet obrazů z nich může udělat předměty bránící volnému proudění dobré čchi.

Pokuste se namalovat nějaký obraz sami, nevadí, že nejste tak dobří jako mistři. Vše, co je uděláno vlastníma rukama, s láskou a snahou, vám pomůže při dosahování životních cílů.

3. Co bychom doma neměli skladovat

Každý má doma věci, s nimiž se nějak nemůže rozloučit. Staré hrnečky po babičce, odrbané tretry, portrét vzdálené příbuzné, kterou sice nikdy neviděl, ale obrázek uchovává z úcty k rodinným kořenům. Každá věc má však určitý energetický náboj. Některé z nich by v domě, kde žijí lidé, vůbec neměly být:

1. Roztrhaná obuv nebo oblečení, stejně jako věci nepadnoucí nebo zkrátka už nenošené.

2. Nakřápnuté nebo slepované a popraskané nádobí. Veškeré nádobí v domě je vyjádřením rodinné harmonie. Je-li otřískané, je to na pováženou.

3. Rozbité věci, prasklá zrcadla. Nejoblíbenějším místem špatné energie je podkroví nacpané rozbitými krámy, komora nebo skříň sloužící témuž účelu.

4. Pokud vám někdo dá dárek, který ve vás bez zjevných příčin vyvolává nedobré pocity, neponechávejte si ho. Nejspíš vám byl darován se zlým úmyslem, nebo čistě lhostejně.

5. Obrazy zobrazující osoby nebo zvířata, jejichž vzhled je vám nepříjemný.

6. Obraz lidí nebo zvířat cenících zuby vnáší do domu křik a hádky.

7. Věci se špatným příběhem, které dříve patřily špatným lidem nebo symbolizují zlé události a vzpomínky. Věci po již zemřelých lidech, kteří trpěli těžkou nemocí nebo jinak zle strádali. Například oblečení, které nosil nemocný nebo umírající člověk.

8. Nikdy si domů z exotických zemí nepřivážejte suvenýry, jejichž historii neznáte. V první řadě to platí o soškách nebo symbolech, které mohly sloužit při magických obřadech. Takové věci si vždy uchovávají určitý energetický náboj.

9. Rostliny se zlou energií. Má se například za to, že svlačec v domě mladé dívky přivolává neštěstí a samotu. (Pozn. Alue: Pozor na kaktusy, vyzařují plusovou energii.)

10. Antikvární věci od neznámých majitelů, které v nás vyvolávají nepříjemné pocity nebo nejednoznačné emoce. Zejména ne v ložnici nebo blízko místa, kde rádi odpočíváme.

zdroje: (1.) (2.) (3.)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Hanka 2017-07-12 07:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé… Já mám po stěnách svoje obrázky. Když se ale potřebuju z něčeho vykreslit, je skončí ten papír v deskách v šuplíku, aby mi do pokoje nepřinášel negativní věci. 🙂

Ikona diskutujiciho Ivour 2017-07-12 08:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Zajímavé, já třeba mám půdy plné krámů ráda. :-D  Doma žádnou takovou hrabárnu nemám, ale vždy byli u babiček plné půdy krámů. V dětství to byl ráj plný pokladů, vonící senem a zahalený přítmým a tajemstvím. A ten pocit ve mě zůstal dodnes, proto se mi staré půdy s harampádím líbí a cítím z nich uklidnění. :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2017-07-12 08:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[2]:  Když jsem byla malá, půda byla místo, kde jsem vždycky našla to co jsem hledala. Pomůcku ke hře, látku na kutění, latě, knížky, jiné krámy… Půda byla naleziště potřebného. A dodneška mi chybí, pořád mám tendenci jít na půdu když potřebuju vyhrabat nějaký krám na něco a pak mi dojde, že ta půda už dááávno neexistuje.

Ikona diskutujiciho jirik 2017-07-12 09:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já moc obrázků v pokoji nemám, ale jsou to především přírodní motivy (les, příroda, kytky) a obrazy byly sestaveny z puzzlí.

Ikona diskutujiciho dexter 2017-07-12 12:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak mě napadá – co lidská lebka? Nemyslím tím originál, to se dost špatně shání (ne že by se nedalo, ale jde to opravdu blbě), ale třeba replika. Z kostnice v Sedlci u Kutné hory jsem si přivezl repliku lidské lebky, jako "memento mori".

Ikona diskutujiciho Bety 2017-07-12 12:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, zajímavý článek, já třeba zbožňuji antikvariáty, starožitnosti a jiné veteše. Vždy si nečím udělám radost a v noci si nechám zdát o jejich minulosti. Ty příběhy jsou opravdu zajimavé :-), ale odskočím od tématu, nevíš, co znamená když všude vidím symbol koně? Ve snech i na ulici, dost mi to vrtá v hlavě.

Ikona diskutujiciho Anchor 2017-07-12 12:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je, proč jsem až doteď nechtěla zrcadlo ve svém pokoji… Ale teď jsem se už rozhodla se na to vykašlat a třepu se na skříň se zrcadlovými dveřmi (jen menší detail: stále to nebude čistokrevné ZRCADLO, zrcadlo samo o sobě :D, budou to jen zrcadlové DVEŘE SKŘÍNĚ, takže tím se budu uklidňovat, stejně jako tím, že pokoj, ve kterém se to bude nacházet, nebude ložnice, ale můj pokoj :D)! :D

Ikona diskutujiciho Alue 2017-07-12 13:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]:  Veškeré lebky, kříže, kosti, hnáty a jiné repliky připomínající smrt vyzařují destrukci a v domě konstruktivních lidí nemají co dělat.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-07-12 13:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]:  Je jedno, jestli je zrcadlo v rámu nebo na skříni, vyjde to úplně nastejno.

Ikona diskutujiciho Anchor 2017-07-12 14:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: Mňo :-| Ach jo! :-D

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-07-12 21:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Na stene mám kalendár, v tých bývajú rôzne obrázky, mám tam zrovna neštastnú ilustráciu – muž na skalním výběžku sleduje pád druhého muže do propasti. Tak pozor aj na kalendáre, treba prelistovať či tam niesu nepríjemné obrazy. My máme tak trocha bordel, aj nepoužívané oblečenie, rozbité rozobraté veci, dokonca tu mám aj plošné spoje z elektroniky, tie by som mal vyhodiť, veci "zo smetiska", mal som niekoľko bicyklov čo ľudia vyhodili, opravil som ich a jazdil a nič sa mi nestalo, nemám pocit že by veci po iných ľuďoch boli nejak smolné. No od nejakej osoby vždy keď mi niečo dala mal som z toho zlý pocit. Mal som aj tričká a vestu, ktoré mi "nosili nešťastie", nikto ich predomnou nenosil tak neviem kde sa to zlo v nich vzalo. Našiel som i pár vecí z druhej svetovej vojny, napríklad dajme tomu že som našiel v lese detektorom   trebars nejaký gombík, odznak, mincu,… takéto veci môžu byť tiež zlé? Dajú sa prípadne zlé energie zo starých vecí nejak očistiť?

Ikona diskutujiciho Milan 2017-07-13 13:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A co detska atrakcia, preliezka v tvare piratskej lode samozrejme s piratskou vlajkou (tj lebka a hnaty…)?

Ikona diskutujiciho :) 2017-07-13 21:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A vystavene nase vlastni fotografie s pritelem a mych pratel ktere mam rada nevadi?

Ikona diskutujiciho merlik6886 2017-07-14 02:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dost zajmavý článek, jem mě zarazila tahle pasáž: vyhýbejte se portrétům zemřelých příbuzných stejně jako fotografiím známých osobností, které už nejsou mezi námi. Jejich zobrazení 'aktivuje energii jin, což není dobré'.

Ikona diskutujiciho Jitka 2017-07-15 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Měli jsme úmysl se jednou nastěhovat do domu manželových rodičů s tím, že po rekonstrukci domu by rodiče bydleli v dolním patře (aby nemuseli na stará kolena překonávat schody během dne třeba dvacetkrát, jako dnes) a my bychom bydleli nad nimi. Ale! A ta podmínka s "ALE" se nesejde s tchánovým lpěním na tom "necháme tak, jak je, jo a kdyby byly peníze". Ale peníze JSOU na tu rekonstrukci spodního patra určitě, dále bych řešila hlavně střechu a podkroví. Krok po kroku, nemusím hned od základů přestavět celý barák. O tom, že je v podkroví nehorázná blokace z důvodu "BORDEL a staré věci", by bylo dvojí řešení – nechat tchána poslat na atletické soutěže s dobročinným účelem, či tak něco, je do toho úplně ponořený a mezitím to tam vykrámovat, aby to raději neviděl (ale riskuji, že mu vyhodíme opravdu něco, co bude důležité). Nebo ho donutit, aby na každou věc řekl Potřebuji a vezmu si ji do spodního patra nebo Zahodit – a to jeho nervový systém nedá, po půl hodině by rezignoval, že už nic rozhodovat nechce. A tak, jestli se povede provést akci na spodním patře, aby tam rodiče mohli strávit důstojné stáří, už to bude výkon. Ale to podkroví dál zůstává zanešené a já vidím, jaká je to škoda – nedá se svítit.

Ikona diskutujiciho Alue 2017-07-15 10:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[15]:  Jop… dvě místnosti plné bordelu, při každém stěhování se to převáží a roky a roky není možné ho přinutit, aby to se mnou alespoň protřídil. A já to vyhodit nemůžu, co kdyby tam byl fakt nějaký poklad, nebo něco cenného.

Ikona diskutujiciho Ketty 2017-07-19 11:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak aspoň nemusím litovat, že mi kaktusy vždy brzo pomřely. Teď už je pěstovat nezkouším.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek