Javory jsou kouzelné stromy

8.5.2013 v Poselství 14

Mám velmi speciální vztah k javorům. Abych byla přesná, je to hlavně javor mléč. Miluji tento druh stromů a vždy když někde nějaké jsou, jsem z toho na větvi.

Vím velmi dobře proč tomu tak je, ale zabralo by to velmi dlouhé povídání, než bych vystihla pořádně důvod. Dejme tomu, že k javorům se váže několik krásných vzpomínek z mého ranného dětství.

Vždy když vidím javor, vzpomenu si na ty chvíle… Na tu trochu hezkých okamžiků z mého dětství. Není jich moc, proto si je střežím jako oko v hlavě a javory jsou pro mě patroni té trochy, kterou si chci pamatovat celý život. Zapomenout na všechno zlé a pamatovat si JEN to dobré. A skoro vždy když je to dobré, figurují tam javory.

Když vidím javor, vidím samu sebe když mi bylo 5 let a když jsem si lepila na nos jeho semenáčky. – Dvě křidélka na stopce, která se tvoří na podzim…. Nebo když se shrabala hromada listů a skákalo se do nich. Dá se s tím házet, strkat na mikinu, nebo se prostě jenom tak válet.

A o kráse javorového listu už nemluvím… Je to souhra dokonalosti.


Ty javory, jež se mnou prožily nádherné okamžiky mého dětství, které jsou pro mne posvátné, už dnes neexistují. Byla jsem se před delší dobou na ta místa podívat a zmizely. První je někdo úplně osekal a pak porazil i jejich kmeny. Bylo mi z toho do breku, ale takový je holt život. Je hodně stromů, ke kterým jsem měla speciální vztah a někdo mi je zničil.

Možná by se měly stromy značit. Když milujeme strom, dáme tam cedulku: ,,Pozor, neubližovat, tento strom je významný pro: …“ a seznam jmen lidí. Takový strom by se pak musel nechat růst, nesměl by se nikdy porážet a kdyby bylo nutné do něj zasáhnout, uvědomili by se zapsaní lidé.

Nejvíce mě upoutají javory na podzim, když listy dostanou žlutou barvu, někdy červenou, dohněda, oranžovou.. A spadnou na zem. Dokážu stát a dlouho sledovat tu nádheru, která mě úplně okouzlí. Škoda, že nemám nikde blízko javorovou alej. Udělala bych si z těch listů na podzim hromadu a skočila si do ní, jako tehdy.

Teď na jaře jsem ale objevila novou fascinaci: Jarní kvetení.

Šla jsem centrem města na návštěvu, když jsem potkala nádherný javor. Je to už starý známý, vídám ho pravidelně a mám ho moc ráda, už jen proto, že je to javor, ale teď byl jiný: kvetl.

Zahlédla jsem jeho květy, jak se střídají spolu s malými světle zelenými lístečky a přišlo mi to tak nádherné, že jsem se nevědomky zastavila a jenom zírala…

Úplně se mi zastavily myšlenky: ,,Tak teď půjdu tam, vyzvednu si to a ono, pojedu domů v tolik a tolik, zítra je na programu to a to… hele, JAVOR…. jéééééé… a bylo ticho.“ Úplně mě ten pohled pohltil.

Když se mi zase rozběhlo myšlení, uvědomila jsem si, že tohle je naprosto dokonalé. Dokonalý obraz, který ve mě probouzí nesmírně příjemné pocity. Dokonalá chvíle. Dokonalý úhel pohledu.

Obvykle se cítím velmi dobře, když můžu zírat na květiny nebo na stromy, ale s javory je to jiné… A s tímto kvetoucím ještě o stupeň výš. Byla jsem na vrcholu blaha a stačilo mi, abych se jenom dívala.

Pak mi došlo, že stojím ve městě pod stromem, hledím na něj jako na zjevení a už je to celkem dlouho. – Tak jsem se usmála, pohladila ten nádherný rozkvetlý obraz nad mou hlavou, vydala se dál a byla jsem šťastná jako malé dítě.

Z krásných maličkostí se skládá svět… Až budu mít jednou svoji velkou zahradu, zasadím si tam určitě i javory. A budu mít přesně tento nádherný obraz přímo před sebou, kdykoliv na jaře vykouknu z okna.

Podobně zvláštní vztah mám i k břízám, i když je zase o něco jiný… Pamatuji se na jeden okamžik z mého života, kdy se podařilo spojenými silami ubránit moji milovanou břízu vlastním tělem, před rozhodnutím města: Že prý zavazí ve výhledu u silnice a musí se porazit. – Nakonec se to uhádalo na uříznutí jedné spodní velké větve a strom tam stojí dodnes… Ne vždy to končí špatně, občas mají stromy i happy end.

Kam dál:

Otevřít rubriku: ,,Zamyšlení“ – Zde

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Na Aluška.org najdete také interaktivní chat Vstoupit do Chatu – ZDE

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihu! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lenka 2013-05-08 10:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek..zdá se mi,že to hodně prožíváte :))

Ikona diskutujiciho mk 2013-05-08 10:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

🙂 to je milé. co si matně pamatuju, taky jsme jako děti ve finálních letech vlády "komančů" blbli v listí. byl to takový malý parčík obehnaný nízkým barevným pletivem, které tehdy ještě dokázalo pejskaře odradit. dnes už člověk nemá jistotu, v čem všem by se vyválel, nehledě na to, že se po tom místě taky zaprášilo.. fakt je, že mi to podzimní řádění v listí docela chybí.

Ikona diskutujiciho aralklovkyne 2013-05-08 11:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, moc krásné :-) javory a břízy jsou moc pěkné stromy a patří mezi mé nejoblíbenější. Pak mám oblíbené ovocné stromy, hádej proč :D Ale máš to opravdu krásné.

Ikona diskutujiciho Vepřík 2013-05-08 13:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kvik, moc dobre viem o čom hovoríš. Rovnaký citovo-spomienkový vztah mám ja k morušiam. Jsem kvik rádo, že si rozumíme :).

Ikona diskutujiciho Merrie 2013-05-08 16:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja mám zase rada buky a lipy :))

Ikona diskutujiciho Jediman 2013-05-08 16:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Budeš teď nezveřejňovat všechny komentáře týkající se chatu?

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2013-05-08 17:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To mě taky jednou někdo pokácel můj oblíbený strom v jednom parčíku u  autobusové zastávky. Bylo mi tenkrát z toho smutno. Byl to jalovec. Sice k tomuto druhu stromu žádný vztah nemám, ale zrovna tenhle strom jsem měla ráda. Tvořili s tou břízou vedle takový zajímavý pár a teď je to tam tak prázdné a ta bříza je tam tak sama.

Ikona diskutujiciho Petra 2013-05-08 19:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Milá Aluško,mám také velice úzký vztah k jednomu stromu a sice k ořechu.Bylo by to na dlouhé vyprávění,dnes ho vidím jen přes plot a nesmím ho ani obejmout.Ale chápu a zcela soucítím .☼♥Krásné dny.

Ikona diskutujiciho Evča77 2013-05-08 21:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásně napsáno :-) nedávno jsem taky pozorovala kvetoucí javor a je to opravdu nádhera :-) Přítel říká, že javorové květy voní po medu (nebo spíš med po květech javoru?). Napadlo mě, jestli nemá nějaké léčivé účinky nebo jestli se květy na něco nedají použít, ale nic jsem nenašla…

Ikona diskutujiciho Kamiote 2013-05-08 22:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím si, že byl dobrý nápad zrušit chat.. četl jsem ten časopis a je opravdu strašné, co se tam začalo dít. Taky bych nechtěl mít chat, kde se toto děje. Co si ti lidé o sobě asi myslí?

Ikona diskutujiciho Alue 2013-05-09 07:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]:[10]: Děkuji za váš zájem, ale otázka chatu je už uzavřená a jedná se o off topic, to můžeme už nechat být.

Ikona diskutujiciho myší královna 2013-05-09 13:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám javory taky moc ráda. Po dešti pěkně voní a je to národní strom mé oblíbené země 🙂

Ikona diskutujiciho Foxie 2013-05-09 17:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já jsem na Břízy :). Tuhle zimu se mi podařilo zachránit dva stromy, ke kterým mám hodně blízko – do lesa nastoupili nějaký maníci s motorovou pilou a označené stromy začali podřezávat, no tak jsem vzala kapesní nožík a z některých stromů začala značky seškrabávat :). Přes hromadu kmenů na cestě na mě nebylo vidět, a když někde trochu barvy zbylo, zaplácla jsem to sněhem. Nevím, jestli přežily úplně všechny stromy, který jsem maskovala, ale o těch dvou vím určitě.

Ikona diskutujiciho Sofia S. 2013-08-30 20:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krása! Ještě jsem u toho měla puštěnou takovou nádhernou hudbu!

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek