Jdu bosky… noa? Co se tomu pořád všichni divíte?

24.1.2011 v Poselství 40

Co je divného na tom, že někdo chodí bosky?

Na konci léta se udála zajímavá věc.

Chtěla jsem si sehnat boty, ve kterých budu vypadat jako princezna a ne jako Jožin z bažin s nohou metrákovkou.

Do mého botníku proto přišly krásné botky na podpatku, ve kterých i moje grandiózní noha, godzillí velikosti, vypadala moc pěkně… a to byl vážně úspěch.

Chodit se v tom ale nedalo.

Jednou jsem se rozhodla, že se v nich kousek projdu, protože byla výjimečně vhodná příležitost.

Po cestě domů už mě ty boty vraždily.

Jejich pásky mi dřely do kůže a na vysokém podpatku  to moje nohy už bolestí nemohly vydržet.

Slunce pomaličku zapadalo, už začínalo být šero, já se šinula a přemáhala se.

Pak jsem si ale uvědomila, že dělám úplnou blbost. Sníh přece není, nemrzne, sluníčko dneska pěkně svítilo a jdu po silnici. – Proč se teda trápím?

Rychle jsem ty boty sundala a bosé nohy se konečně dotkly plochého asfaltu. Byl plný kamínků, ale zato příjemně teplý.

,ÁÁÁÁH.“ Vzdechla jsem blahem, zaklonila hlavu a  veškerou svou pozornost jsem soustředila jen na nohy, abych si pořádně užila ten okamžik úlevy. Nárt byl rudý jako rak, ale nohy okamžitě bolet přestaly.

Jak jsem šla, beton pomaličku chladnul se západem slunce, a proto to bylo celé zajímavější.

Vzala jsem princeznovské botky do ruky a ťapkala dál bosky. Zvláštní bylo, že po mě najednou všichni lidé strašně koukali, ale já nechápala proč. Bylo to na okraji města, ne v rušné metropoli. Měla jsem bílé šaty a botky nesla v ruce, tak je přece jasné, že mě ty podpadky asi zlobily, tak jdu bosky, ne?

Vlastně tohle dělám odmalička. I když třeba pršelo… když bylo dostatečně teplo, aby mi nohy neprochladly, prostě jsem si boty sundala a šla bosky.

Ta úžasná úleva, kdy jdete po asfaltu, po trávě, po písku, nebo čemkoliv jiném, nebo když šlapete do kaluží a jste začunění až ke kolenům… je to tak příjemné a navíc zdravé. Masírujete body na tlapkách, našlapujete opatrně, abyste nerozmáčkli něco nechtěného, nebo se nepodřeli o kamení…  stejně je to úleva a příjemný zážitek.

Vlastně jsem ještě nikoho nezažila, že by šel večer bosky a boty si nesl v rukách… minimálně si na to nepamatuji, ale přesto na tom nevidím nic divného.

Když jsem sundala ty botky, byla jsem zrovna nedaleko jednoho domečku. Za plotem stál nějaký starý pán, kterého jsem si všimla, až když na mě začal čučet, jako na zjevení ze záhrobí. A to jsem jenom šla bosky, nic jiného.

Míjela jsem paní s kočárkem, mladé, staré… bylo jedno, kdo to byl, čuměli všichni a ještě se za mnou otáčeli.

A já si říkám: Copak to je normální, že lidé už nechodí bosky?

Dřív jsme chodili všichni bosky a nějaké výmysly jako boty nikdo nepotřeboval. Boty jsou výmysl ,,civilizované“ společnosti. Bosá noha je to nepřirozenější a nejnormálnější, co můžete vidět. Nošení bot není od přírody, je to lidský vrtoch a přesto se lidé strašně diví, když jdu jednou bosky po silnici?

Jako malá jsem chodila bez bot i na procházky kamkoliv. Všichni čučeli jako spadlí z višně.

Město jsem prošla ve škrpálech a když jsem se dostala na polňačku, prostě jsem si je vzala do ruky a šla bosky, protože tak je mi to pohodlné. Proč to nikdo jiný nedělá?

Jiné lidi nenapadne sundat si boty, když je tlačí? Prostě jdou a dřou si nohy do krve?

Komentáře

Ikona diskutujiciho Farah 2011-01-24 06:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jojo, tohle civění lidí důvěrně znám. Je to známka jejich předsudků a zaběhnutých zvyků..natolik zaběhnutých, že je pro ně šok uvidět výjimku, která se neřídí vždycky společenskými pravidly a udělá si pohodlí, které ale ostatní nechápou nebo ho v dané činnosti jejich mysl neshledává.

Ikona diskutujiciho Renata 2011-01-24 08:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jé, tak jsem si vzpomněla, na to, když mi bylo asi patnáct… nebo tak nějak, to bylo ještě na škole, byli jsme v Praze v národním a po tom mostě, co je vedle jsme si holkama sundali boty a šli bosky, pěkně po tom chodníku, nádhera….!!! bylo už smrklo, takže okolí nekoukalo…

Ikona diskutujiciho stuart cockburn 2011-01-24 09:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

když mě boty tlačí, tak jdu samozřejmě bosa. někdy ale třeba poprchává teplý déšť, a mě najednou napadne "sakra, chci jít bosa". tak to udělám, jen tak, bez důvodu. je to ještě lepší, příjemnější… 🙂

Ikona diskutujiciho Motýlik 2011-01-24 10:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Boli sme mladí a zaľúbení, prechádzali sme sa v lete po lúkach. Neviem, čo to bol za blbý nápad, ale mala som na nohách lodičky, ktoré mi odierali kožu. Milé lodičky išli po čase dole, manželove nepohodlné topánky tiež a takto sme si ťapkali aj po sídlisku. Ľudia čumeli ako na mimozemšťanov :D Sranda to bola, aj keď sme prišli k (budúcim) svokrovcom, svokra, konzervatívna to osôbka, takmer zamdlela, keď nás uvidela bosonohých :D Škoda, že to bolo prvý a poslednýkrát, viac sme si chodenie na boso už žiaľ nezopakovali. S deťmi som však často chodievala po lúkach bosá.

Ikona diskutujiciho Andy 2011-01-24 11:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

neznám nic lepšího, v dětství u babičky jsem byla bez bot celé léto, teď si to náramně užívám když jsem v Tatrách po náročné túře a já sundám boty, projdu se po trávě a užívám si přírodně v přírodě :-)

Ikona diskutujiciho Baruenka 2011-01-24 11:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jednou jsem si koupila nové balerínky.. jak jinak, ze začátku tlačili. Ušla jsem pár metrů od školy, ale prostě se to nedalo. Takže jsem je sundala a šla dál pěšky. Sice na mně všichni čučeli jak na idiota, ale šla jsem tak dál. Až potom jsem si je musela nasadit, (ale sešlápla jsem je:D), protože dál bylo ostré kamení a dost by to bolelo.

Ikona diskutujiciho Bylinka 2011-01-24 12:15:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Opět nádherný článek, Aluško!!

Ikona diskutujiciho AChantall 2011-01-24 12:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Á to poznám dobre, celkom rada nosím štekle a keď nevládzem, že už ma tak brutálne derú proste si ich vyzujem a zoberiem do ruky a idem..tie pohľady poznám, len sa v duchu smejem na tom 🙂

Ikona diskutujiciho Lady Rovena 2011-01-24 12:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas mám problém sehnat na svou nohu nějaké boty. Já mám zase malé nohy, ale snad všechny boty mě tlačí. Takže také občas chodím bosky. I po městě. A neřeším to, nevidím v tom nějaký vělký problém. Akorát je problém se psími výkaly, rozbitými láhvemi a jiným nepořádkem.

Ikona diskutujiciho vivien.viv 2011-01-24 12:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc krásnej článek, Aluško… dýchlo na mě léto, kdy jsem dost často chodila bosa v trávě, ježiš, to byla nádhera! Těším se, až si to zase zopakuju :o). Líbí se mi i zdejší komentáře. Jako by mě tyhle příběhy přenesly blíž k jaru – děkuju a přeju hezkej den :o) viv

Ikona diskutujiciho Gája 2011-01-24 14:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…jestli svítilo sluničko, ty jsi měla bílé šaty, své zlaté vlasy a bosé nožky, pak jsi zákonitě vypadala jako víla z paloučku…a to je důvod, proč si tě lidé prohlíželi, víš? Je to živočišné, krásné…v lidech to brnká na jejich dávno zapomenutou přirozenost a proto jsou v tu chvíli na tebe víc soustředění, protože v nich cosi zašveholilo a oni to ucítili…

Ikona diskutujiciho Nasgol 2011-01-24 15:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To tě Alue, plně chápu :o). Já jen občas chodím(běhám) bosky, a to jen u babičky, ale klidně po celé vesnici. Tam mi to nevadí. Ale tady ve městě, je to už o "nohy" :oD jakej je tu bordel..

Ikona diskutujiciho Sirinel 2011-01-24 15:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A já nechodím bosky, protože u nás je tu všude bordel, sklo z rozbitých flašek alkoholu, cigarety, nečistoty, žvýkačky… V tom se fakt bosky chodit nedá. Samozřejmě to samo parky. Aspoň, že v těch lesích a polích je to jakš takš čisté 🙂

Ikona diskutujiciho Ivette 2011-01-24 16:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pořád říkám, že nejlepší boty (i esteticky) jsou žádný 🙂 Ikdyž sama nemám na to tolik odvahu a je škoda, že v těch městech je takový nepořádek…

Ikona diskutujiciho saila 2011-01-24 18:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

taky taky nas s kamaradkou jednou v lete popadl rapl a sundali jsme pantofle a sli po jedny z hodne rusnych ulic po praze na boso:-D taky se vsichni otaceli obcas i s komentarema jestli mame na boty apod…

Ikona diskutujiciho ok 2011-01-24 18:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ale notak aluš, lidi na tebe nečučí že nemáš boty, ale protože JSI princezna! 🙂

Ikona diskutujiciho Haruko (Ordi) 2011-01-24 18:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já chodím bosky pořád (tedy když není zima) a taky na mě všichni vejrají. Rozdíl ovšem je, že já se běžně zuju i uprostřed náměstí a vůbec si s tím hlavu nelámu. Akorát se na mě pak všichni dívají jako bych byla opilá nebo co…Nechápu to. Kdybych si uprostřed náměstí sundala podprsenku, tak to možná ještě pochopím, ale boty?? Proboha, dyť je to přirozené a navíc zdravé!

Ikona diskutujiciho Soras 2011-01-24 18:59:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Miluju chození bosky 🙂 Jakmile se oteplí tak, že zem jenom trochu studí, ale nožky mrazem neodpadnou, jdou boty (mimo město) dolů :D Dodneška váhám, jestli ten, co boty vymyslel jimi chtěl nohy ochránit, nebo se jim pomstít :D

Ikona diskutujiciho Martin Havran 2011-01-24 19:32:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ta fotka je krásná.

Ikona diskutujiciho Lily Addams 2011-01-24 20:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Projít se po trávě bosky je příjemné….

Ikona diskutujiciho mariankosnac 2011-01-24 21:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekne foto,to si ty?

Ikona diskutujiciho titi 2011-01-24 23:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue, :-)

Ikona diskutujiciho titi 2011-01-24 23:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…ozaj, aj článok sa mi páčil :-)

Ikona diskutujiciho sidorrka 2011-01-24 23:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Taky mě to napadlo… ti lidé určitě koukali na pěkný obrázek, ne na tvé bosé nohy. ;o)

Ikona diskutujiciho Kroll 2011-01-25 01:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No co to je přece normální:) Já taky občas chodím v létě bez bot. Na té fotce je Alue?

Ikona diskutujiciho ;-) 2011-01-25 03:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Aluška, čo sa divíš, že sa ti ľudia divia, keď sa im ty sama divíš? ;D

Ikona diskutujiciho Alue 2011-01-25 09:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj všichni, ne, moje fotka to není. Stáhla jsem ji z internetu a zaujala mě právě proto, že vypadá, jakobych na ní byla já. Ale já nemám takto dlouhé vlasy, jsou kratší a většinou je mám zvlněné a do pole bych si udělala cop. Toliko k záhadě 🙂

Ikona diskutujiciho Altariël T 2011-01-25 18:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já když můžu,tak bosky chodím.Zrovna v létě jsem šla bosky na Rešovské vodopády,přes kameny,přes kaluže 🙂 :-D,a když pak začalo pršet a my vyšli na asfaltku,stékala po ní příjemně teplá voda…to bylo blaho :))

Ikona diskutujiciho Alex 2011-01-25 19:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No… a proč ti tak záleží na tom, kdo se dívá a kdo se diví? 🙂 Taky chodím ráda bosky, ačkoliv spíš v přírodě nebo prostě tam, kde je to bezpečné. Propíchnutou nohu nechci a dupnout podpatkem na malíček taky ne. Ale můj brácha třeba chodil bosý i do centra, dokonce i do školy. Nikdo mu nic neříkal, jen se někteří zeptali, jestli nemá na boty.

Ikona diskutujiciho Laigo 2011-01-28 23:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ách, taky to tak moc mám ráda.. 🙂

Ikona diskutujiciho Matej 2011-08-08 15:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Pekný článok. Ja tiež veľmi rád chodím bosý cez mesto alebo v prírode. Je to ten najkrajší pocit, aký poznám. Je mi jedno, čo si o tom myslia okoloidúci. Zdá sa mi, že v lete, keď je teplo, to ľudia berú celkom pozitívne.

Ikona diskutujiciho Carolain 2011-10-13 22:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já chodím bosa ve škole. Většinou chodím v ponožkách ale když je teplo tak úplně bosa. Je to moc příjemný.

Ikona diskutujiciho Efs 2012-01-16 11:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Kromě toho, že je chození bosky příjemné a zdravé, je to velmi praktické, zejména v dešti. Jakmile přestane pršet, osuším nohy a vytáhnu suché boty, zatímco ostatní ještě dlouho čvachtají. A není nad promačkávání černého teplého bahýnka mezi prsty:)

Ikona diskutujiciho A. Madlen L. 2012-10-11 22:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak vidím, že nejsem sama bezbotá 🙂

Ikona diskutujiciho Fox 2014-02-05 23:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já taky odmalička chodím rád bos. Nemám rád ani botasky, ale snesu je. Když to jen trochu jde chodím v sandálech, nebo v nazouvákách. A taky mi pěkně dlouho trvalo než jsem si zvykl na džíny.

Ikona diskutujiciho M.T. 2014-06-02 20:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Taky ráda chodím bez bot, ale pozor na asfalt, je zrádný! Jednou se mi podařilo dupnout bosou nohou do rozpáleného asfaltu a tři dny jsem nemohla pořádně došlápnout… Takhle to dopadá, když si to člověk hasí silnicí a nekouká, kam jde. No jo, holt talent 🙂

Ikona diskutujiciho diskettenmann 2015-01-11 09:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Chůze naboso je to nejpříjemnější na světě. Často se procházím kolem domu naboso.

Ikona diskutujiciho Ondra S 2015-08-10 22:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsem rád, že jsou ještě stále holky, kterým není za těžko se venku vyzout, když je třeba tlačí boty a chodit bosky. Hlavně v přírodě je to fajn, zdravé a přirozené, noha je nato stavěná. Když by holky chodily víc bosé od dětství neměly by pak potíže s plochýma nohama a klenba by se jim pěkně vyklenula a nepropadala, protože by se pořádně zatínaly a protahovaly svaly na noze držící klenbu.

Ikona diskutujiciho Pavel 2018-04-28 11:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Co mám vysledovaně dění okolo trendu chození naboso, tak hodně se chodilo naboso ještě někdy na přelomu 30-tých a 40-tých let, ale to bylo víceméně z důvodu chudoby.Pak to začalo být celkem módní v rozmezí 60-tých až 80-tých lét (i když podle různých oblastí se to mohlo lišit).Potom asi okolo roku 2013 se to začalo propagovat, od té doby lze už vídat víc takových, co chodí venku.Jenže pořád je společnost nepřirozeně rozdělená na chápavé a nechápavé lidi, což si nepamatuju, že by to v minulosti bylo takto extrémní.Holt žijeme v době neomezených možností, nevím, co jiného bych k tomu ještě dodal.

Ikona diskutujiciho naboso 2018-05-10 14:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas si někdo může vykroutit hlavu, když vidí bosochodce, ale postupně se vnímání bosých nohou a vůbec, tohoto zdravého životního stylu, zlepšuje. Na podporu bosé chůze tak vznikl projekt NABOSO.info. Naleznete tam jak různé akce, workshopy, ale i mapu s chodníky pro bosou chůzi a další informace. Odhodit boty a vyrazit naboso je snadnější než si myslíme. :-)

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek