Je zdravé nenosit podprsenku?

14.6.2017 v Žena 18

Správně vybraná, skvěle padnoucí podprsenka dokáže krásně dotvarovat siluetu, pomáhá pohodlí při sportu, ale často je její nošení i nepohodlné a svazující a spousta z nás by jí často velice ráda odložila. Jak je to ale se zdravím, je prospěšné podprsenku nosit anebo nenosit?

Ukazuje se, že až 80 procent žen si kupuje nevhodnou velikost podprsenky, ať už malý objem a velké košíčky anebo naopak. Takový špatný výběr může mít skutečně vážné dopady na zdraví. Špatná velikost může kvůli nevhodnému působení – především na trapézové svaly – způsobovat špatné držení těla, bolesti zad, krku a hlavy, kvůli přílišnému stahování může zapříčinit problémy s dýcháním (neschopnost nadechnout se plnou kapacitou plic) a také oděrky.

Lékařský antropolog Sydney Ross Singer společně se Somai Grismaijer ve své knize ukazují, jak může nošení těsné podprsenky přispívat ke vzniku rakoviny prsu. Pokud je hrudník příliš sevřený, je omezen volný průtok lymfy a tím je snížena či úplně zastavena její pomoc při samoočistě těla a v prsou se tak mohou hromadit karcinogenní látky, které se usazují v tukových tkáních a za normálních okolností by byly z těla vyplaveny.


Další vědci, například Robin Murény, tvrdí, že nošení podprsenky také zvyšuje teplotu prsní tkáně, čímž snižuje tvorbu melatoninu, který mj. pomáhá správné funkci imunitního systému, v důsledku čeho zůstávají v těle nebezpečné látky.

Každodenní nošení podprsenky také brání tvorbě přirozené elastické tkáně, omezuje se přirozený pohyb a zpevňování prsou. Prsní tkáň nemá důvod mít schopnost se sama udržet a být pevná, jelikož jí neustále drží spodní prádlo.

Jako v každé jiné oblasti, je i při přemýšlení o nošení podprsenky nutné používat selský rozum – pokud máte větší prsa, řekněme od velikosti D, anebo vám jejich volný pohyb není příjemný, podprsenka je vhodná. Nezapomínejte ale zajít do specializovaného obchodu, kde vám poradí s výběrem správné velikosti, abyste se vyhnuly případným zdravotním komplikacím.

text: Lucie Džurdženiková

převzato z: https://zdravota.flox.cz/n/je-zdrave-nenosit-podprsenku

K tématu doporučuji toto velmi pěkné názorové video od paní Melanie, která na youtube spolu s rodinou tvoří moc pěkná optimistická videa o přirozeném způsobu života a zdravém životním stylu. Melanie mluví trochu jinak, protože není původně z Čech, ale povídání má moc pěkná a na nic si před kamerou nehraje, což je v dnešní době velice výjimečné.

5 důvodů, proč už nenosím podprsenku

https://www.youtube.com/watch?v=IFldT0u11FA

Komentáře

Ikona diskutujiciho H. 2017-06-14 07:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také jsem to video viděla, ale bohužel si podprsenku sundat nemohu. Od toho D je nemožné bez ní skoro i chodit, hlavně to celkem bolí, takže… Škoda, mno.

Ikona diskutujiciho ivour 2017-06-14 10:13:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jakmile to jde, tak ji odhazuju, nebo nosím sportovní, ale ne vždycky to jde (nebo spíš se mi nechce) Asi každá to zná, že v obtáhlém tričku se rýsují bradavky a to není zrovna příjemné. Cítím se pak trapně a polonaze.

Ikona diskutujiciho Fellien 2017-06-14 10:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám podprsenku každý den, klasické mi moc příjemné nejsou, tak volím spíš sportovnější typy. Nicméně uplně bez podprsenky chodit vůbec nemůžu. Bohužel.

Ikona diskutujiciho Anit 2017-06-14 12:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ja mám veľké prsia, na ktorých mi počas rastu, už v 12-13 r.  vznikli strie, tak sú ovisnuté a podprsenku nosiť musím. Pred rokom, na moje 26. narodeniny ma mamka zobrala do obchodu, kde sú profesionálne predavačky a poradia s výberom, no podprsenky tam stoja priemerne 45 Eur. Zistila som, že nemám košíčky D, ako som si dovtedy kupovala, ale F-G a odvtedy nosím len kvalitné podprsenky. Tričko nemám problém kúpiť zo second-handu, ale do podprseniek investujem veľa.

Ikona diskutujiciho Petr Pan 2017-06-14 18:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já osobně jsem podprsenku nikdy nenosil.

Ikona diskutujiciho Zdena L. 2017-06-14 19:37:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

No nevim, kdyz se clovek treba podiva na prsa nejakych tech zen v ruznych aftickych kmenech, ktere podprsenku nevidely ani z okna jedouciho vlaku, zadna slava to teda neni… vzdycky jsou ta prss skareda a vytahana. Jeste jsem opravdu nevidela takovou zenu, ktera by je mela hezka.

Ikona diskutujiciho Katka 2017-06-14 20:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já už nenosím podprsenku tři roky a dokonce ani na běhání. Prsa mám fakt pevnější a ani při běhu nebolí, což bylo dříve nemyslitelné.

Ikona diskutujiciho Cattail 2017-06-15 10:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Těšila jsem se na nějaké nové informace, ty bohužel článek nepřinesl… ale budiž, aspoň se tato otázka dostává víc do povědomí 🙂

Ikona diskutujiciho ivour 2017-06-15 11:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Já si myslím, že u nich hraje roli víc faktorů. Za prvé většinou mají celý život neustále děti,takže je mají spíš vytahané od děcek a taky se většinou jedná o národy, kde je nedostatek vody a dalších živin, takže ta kůže celkově ztrácí elasticitu a pevnost.

Ikona diskutujiciho Lizzy 2017-06-15 19:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Mám malá prsa, nijak nepovislá, a podprsenku nepotřebuju, už si s ní nekompenzuju komplexy a je mi líp bez ní… někdy si vezmu sportovní. Ale protože nejsem tak odvážná, abych všem ukazovala trčící bradavky, koupila jsem si polštářkovou náplast na stříhání a když si je přelepím, nic není vidět ani v těsném oblečení 🙂

Ikona diskutujiciho Luz 2017-06-16 08:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nosim sportovni podprsenky, vyhovuje mi, ze tak prsa lip "drzi", a navic, i kdyz tam neni nijak zvlast silna vrstva latky, prece jen to napomuze i pro zakryti bradavek (mit jen tricko a nic pod nim by opravdu bylo prilis malo vzhledem ke spolecenskym zyklostem). Nemam rada kostice ani tluste vrstvy a vycpavky.

Ikona diskutujiciho Cattail 2017-06-17 09:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Když já nevím, opravdu je to otázka bezpečí?

Ikona diskutujiciho Luz 2017-06-17 12:04:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho mariankosnac 2017-06-19 22:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Myslím že nejaké bradavky rysujuce sa pod tričkom nikoho až tak nevzrušujú. Problém môže byť skorej asi tá spodná časť oblečenia minisukne a podobne, odhalené nohy až po zadok. I čo som videl nejaké to video zaznamenaného útoku bol to útok na takúto ženu (ale možno jej útočník ten spodný diel oblečenia strhol).

Ikona diskutujiciho Luz 2017-06-21 07:58:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[14]: No jen ze je trochu zvlastni, ze jen zenske bradavky jsou tabu (at uz pod trickem nebo bez nej)… A mit velke vystrihy, kde je videt cast prsou, se povazuje za prijatelne…

Ikona diskutujiciho Hanka 2017-09-29 07:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle je docela složité. Já třeba chodím do osmé třídy ZŠ a mám prsa velikosti 75G, čímž pádem schytávám divné pohledy i s podprsenkou, natož bez ní. :"D

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2018-02-06 12:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: To je sice fakt, ale taky pochybuju, že ty domorodé ženy používají antikoncepci. Prsa po několika dětech holt vypadají jinak než před…

Ikona diskutujiciho Ilíriel 2018-02-06 12:30:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já mám teda D až DD, bez podprsenky chodím asi tak tři roky, je mi za chvíli 33, děti nemám a sport nepěstuju. Ze začátku mi hodně pomohla podpora tehdejšího přítele, ale i tak jsem si asi tak první rok připadala venku jen tak v tričku naostro jako nahá. Ani ne tak kvůli nějakým bradavkám, jako spíš kvůli nezvyklému tvaru a zažité představě, že ženská postava má "správně" vypadat tak, jak to známe z filmů a plakátů. Přišlo mi divné, že se moje prsa hýbou a pohupují, protože to byl prostě nezvyk.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek