Když kámen promluví

25.5.2011 v Doporučení 24

Film: Když kámen promluví

Oficiální popis:

Film o Jaroslavu Duškovi není typickým portrétem známé osobnosti – jde spíše o zachycení jeho vnitřního života, jeho názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Film se natáčel více než jeden rok a uvidíme v něm nejen ukázky z divadelních her – například Čtyři dohody, Vizita, Racek (představení s neslyšícími herci), ale i setkání s mentálně postiženými, s delfíny, komunikaci s kameny, stavbu ekologického hliněného domu, chození po žhavých uhlíkách a mnohé další. Jaroslav Dušek zde velmi sugestivně a přesvědčivě vypráví o základních momentech života jako moudrá a inspirující osobnost, jejímž životním postojem je radost.

Délka filmu 75 minut
Scénář, kamera a režie Viliam Poltikovič
Střih Štěpán Nepraš
Hudba Ladislav Faktor

Můj dojem:

Tento film se mi velmi líbil, moc mě zaujal už od začátku. Líbí se mi na něm nejenom to, co odhaluje, ale také jeho neuvěřitelná upřímnost. Nikdo si tam na nic nehraje, nesnaží se být lepší, chytřejší, nebo slušnější, aby zapůsobil. Všechno jde od srdce.

Působí to jako dokument o duchovním poznání pana Duška. Ani u tohoto snímku u mě nechybělo dojetí, nebo záchvaty smíchu, protože tento film se mi nezdá být zrovna ,,procenzurovaný“. Ulítne tam semtam docela pikantní dění 🙂

Poslouchání kamenů, tak jak se o něm v tomto filmu mluví, mě inspirovalo. Třeba bysme to mohli taky někdy zkoušet, protože mě by to samotnou nenapadlo.

Největší šok jsem zažila hned na začátku filmu, protože právě tam pan Dušek ,,poslouchá kameny“. To, co říkají, má hluboký smysl, ano, ale nejvíce na mě zapůsobil způsob, jakým se s kameny loučí.

Naprosto přirozeně říká ,,Děkuji“, kámen políbí a pohladí. – Úplně stejný postup praktikuji na stromy, se kterými občas rozmlouvám, nebo je objímám.

Jak je něco takového možné, že dva lidi, kteří se v životě neviděli, napadne stejný způsob rozloučení? – Náhoda to jistě nebude a o to je mi pan Dušek bližší. Ráda bych ho někdy poznala.

Film vám doporučuji, je zábavný, milý, upřímný a velmi hluboký ve vší jednoduchosti.

Film si můžete zde pustit online:

(doporučuji zapnout na celou obrazovku)

Komentáře

Ikona diskutujiciho Lenka 2011-05-25 07:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Také jsme s kolegyňkou shlédly tento film v maličkém kinu, bylo to úžasné, radostné, inspirující. Krásný sluníčkový den. Lenka

Ikona diskutujiciho Veronika 2011-05-25 08:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Těším se až na to mrknu, snad dnes večer, těším se 🙂 A tak mimochodem, poslední dobou zjišťuji, jak je nádherné na něco se těšit a mít spoustu plánu ze kterých mám dobrý pocit… 🙂

Ikona diskutujiciho hell 2011-05-25 09:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jsa vytížená až přetížená vlastním životem, nemám zájem sledovat bezproblémové životy jiných, až bude někdo se skutečně zajímavým osudem, určitě se podívám…sorry:)

Ikona diskutujiciho Jindra 2011-05-25 11:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Co je to bezproblémový život? U Duška to hlavně není nudný a konzumní život, ale v těch rozhovorech umí předat dost moudra a inspirace. Tohle jsem zatím neviděl, ale viděl jsem s ním dlouhej rozhovor o stavbě domu z hlíny. Každopádně mám taky radši rozhovory textový, videa berou moc času.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2011-05-25 13:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A já filmeček zase stahujůů :o) a podívám se na něj potom. Díky Alue ;o)

Ikona diskutujiciho Elave 2011-05-25 13:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jéé, můj strejda =)). Tento film/dokument jsem sice celý ještě neviděla, ale až bude čas tak ho dokoukám.

Ikona diskutujiciho Nelča 2011-05-25 13:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Vy jste, soudím z vašich všech komentů, asi velmi negativní, co? Jaký si život uděláte, takový ho máte. Nemusíte chodit a dělat nic, co nechcete.

Ikona diskutujiciho Petr H 2011-05-25 15:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[7]: Už jen ten nick "hell" u komentáře [3]:… Jinak Dušek je taky moje krevní skupina! Hmm, jakou má vlastně krev.. takže spíš duchovní skupina. Jednou jsem s ním dělal rozhovor a byl velmi oduchovnělý. Tehdy mne překvapil, do té doby jsem jej znal jako baviče a komika. Ale možná právě díky své image a popularitě z minulosti dokáže v přítomnosti dělat takovou záslužnou práci pro budoucnost :-)

Ikona diskutujiciho Alue 2011-05-25 15:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[8]: Mě se líbí ta jeho upřímnost, jednoduchost. – Chápeš, že nechodí někde v super hadrech jako ,,pan někdo extra duchovní" a nekáže lidem, ale je prostě svůj, ukazuje sebe, život, domov… 🙂 Je to tak pěkně upřímné! 🙂

Ikona diskutujiciho Petr H 2011-05-25 15:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: S tím naprosto souhlasím. Několikrát jsem se s ním jako novinář setkal a byť moderoval nějaký večírek, měl na sobě prosté lněné oblečení. Svým životem dává příklad, to je mnohem víc než prázdnota kazatelů, kteří "káží vodu a pijí víno" – jejich život je zcela jiný než o čem mluví. Jarda je upřímnost sama, za to si ho taky nejvíc vážím! Tož díky, žes ho dala na svoje stránky, Jarda Dušek si zaslouží být všudypřítomný :-)

Ikona diskutujiciho Nelča 2011-05-25 17:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: No právě. Žádný strojený "duchovní" člověk, prostě to říká tak, jak mu to leze z huby. A to se mi líbí :-)

Ikona diskutujiciho Nelča 2011-05-25 17:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]:  A navíc, nekáže vodu a nepije víno, jde dokonalým příkladem, narozdíl od jiných "duchovních".

Ikona diskutujiciho Atatürk MK 2011-05-25 17:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jarda bude bezpochyby utajeným světcem. Lze si vzít hodně z jeho příkladu, upřímného srdce, bezelstnosti a schopnosti radovat se ze života. To, co žije, je autentické a pravdivé. Žije tak, jak přemýšlí. Přemýšlí, tak jak žije. Není sice všudypřítomný, ale může být přítomný v našich srdcích. Uvědomme si, že každý z nás je důležitou částečkou ve Stvořitelově plánu. Jarda bezpochyby může být pro nás určitým přirozeným vzorem na cestě dál.

Ikona diskutujiciho zrzika 2011-05-25 22:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Ty jo…a kde berete tolik času na to aby jste mohla psát do komentářů ? Nebylo lepší sednout si raději chvilku na sluníčko ? ,-)

Ikona diskutujiciho Alue 2011-05-26 08:49:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho Nelča 2011-05-26 14:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: A ještě bych se zeptala, kdo má podle vás zajímavý osud? Tan kdo se narodí postižený, v chudé Africe nebo ten, od koho se můžete inspirovat?

Ikona diskutujiciho Ketly 2011-05-26 18:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tak já jsem na trochu jiný kafe než jaké chuti je tento film. Myslím, že by bylo lepší si tento film "přečíst" v podobě 5 odstavců, které mě zaberou 10 minut než film na hodinu a čtvrt. Raději zapřemýšlím nad sama sebou v nějakém dobrém psycho thrileru. Ale budiž. Je to nemastné, neslané ani zas tak poučné. Nevím snad ani tak co mi do dalo než co mi to vzalo. Nemyslete si, že jsem uspěchaný člověk já se ráda pozastavím. Nejsem zas takový esoterik to já spíše ekologii a procházky v přírodě, ale no nevím jak vyjádřit svůj postoj k filmu. Nemůžu říci, že se mi nelíbil ani že se mi líbil. A to bude asi všechno. Jediné co mne zaujalo byly ty čtyři minuty povídání o kamenech.

Ikona diskutujiciho Nasgol 2011-05-27 23:11:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Moc pěknej filmek…obzvlášť se mi líbí ta scénka: 10:00 jak hraje divadlo :oD :oD..

Ikona diskutujiciho Dana 2011-05-28 16:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Celé je to famózní. Krásně mě to vcuclo. Užila jsem si to na plno, takové to tady a teď.

Ikona diskutujiciho baarel 2011-05-29 01:45:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

úžasný dokument, mnoho věcí cítím úplně stejně, to "poplácávání a hlazení" kamene, také používám na stromy

Ikona diskutujiciho Alue 2011-05-30 10:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[17]: Asi patříš mezi lidi, kteří se necítí být zaujatí, pokud se ve filmu neřve a nekrvácí… tohle je film o životě výjimečného člověka, to se s psycho thrillerem nemá srovnávat.

Ikona diskutujiciho Sintie 2011-06-23 20:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Děkuji ti Alue, že si sem ten film dala. Bylo to přesně to, co jsem dnes potřebovala. Já jen abys věděla, že si zase někomu pomohla 😉

Ikona diskutujiciho Crow 2012-09-18 18:06:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[21]: Proč hned psychothriller? Řekla jen, že to není její šálek čaje, to hned musí mít ráda řvaní a krvácení? Mě se ten film taky nelíbil, protože mám taky jiný životní postoj a neznamená to hned, že čumím na horory nebo seriály na nově… Ketly má jen jiný názor, na ten má snad každý právo, ne…?

Ikona diskutujiciho Alue 2012-09-18 18:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[23]: To je hezké, urazit se za nic pod rok a půl starým článkem a stejně starým komentářem. – Já mám taky vlastní názor a to krvácení byl POUZE PŘÍKLAD, představ si to… takové věci se dějí na světě, že ti občas někdo něco dá k příkladu.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek