Kelišová tě vidí!

24.8.2016 v Poselství 75

(Tento článek prosím berte s rezervou, jako odlehčení. Inspiroval mě k němu zvláštní zážitek.)

Nedávno jsem měla trochu nepříjemný zážitek. Přestože mi nebylo fyzicky dobře, odpoledne jsem se posbírala a šla morčátkům na travičku, aby měla radost a vitamínky. Chodím na trávu pokud možno každý den, pokud mi v tom něco zásadního nezabrání a mám více svých rajonů, které obcházím podle toho, kde je co zrovna posekané a kde roste nejhezčí tráva, aby morčíci měli pokud možno travičku pěknou, měkkou a mladou a aby jí měli hodně. Nejvíc chodím na nedalekou louku, která je fakt obrovská a ode mě jenom pár set metrů.

Tak jsem šla pomaličku, do uší jsem si dala hezkou hudbu, do kabelky plátěnou tašku aby bylo travičku kam dát…

Ale v poslední době mám pocit, že jsem se stala terčem zájmu pro místní babky drbny a jedna taková mi právě znepříjemnila den.

V klidu si dojdu k louce, vytáhnu plátěnou tašku, najdu si hezké místečko kde je tráva pěkná a pomalu si v klidu sbírám, když tu slyším, jak za mnou někdo něco říká.

,,Nějaká paní se psem, asi mluví na něho, však ona odejde…” řekla jsem si a sbírala si v klidu dál.


Ale byla to zvědavá bába a pořád něco říkala dál, tak mi došlo, že asi nemluví na psa ale na mě… asi. Ale sluchátka jsem nesundala, nechtělo se mi. Jsem tady inkognito a tečka. Neměla jsem náladu se bavit s cizím člověkem a abych byla upřímná, to nemám skoro nikdy. Protože ti lidé, které na ulici potkávám, většinou nevyzařují moc dobře. Také je to dané mojí povahou, nejsem normálně moc sdílná, jsem introvert a situace, kdy mě někdo na ulici osloví, mě netěší, ale spíš ruší. Ne že bych se styděla, nebo bála, ale často v interakci s danou osobou nevidím smysl a účel (když je sympatická, tak to je samozřejmě něco jiného), radši chci být v tichu sama se sebou a myslím, že by neměl být pro většinu lidí problém, mě v tom stavu nechat a respektovat to. Ale pro někoho to problém je.

Babka (no.. bylo jí tak přes 50, to ještě není úplně ,,babka”, ale nevím jakou ji dát jinou přezdívku) mluvila dál, řekla další dvě úplně nepodstatné věty… Bylo mi jasné, že se určitě zase snaží něco o mně zjistit a jako začátek konverzace používá otázku, komu to sbírám… Která je naprosto bezpředmětná a zbytečná, protože když někdo takhle sbírá trávu, znamená to, že má doma nějaké malé býložravé zvířátko. Kolik jich je a jestli jsou to králíci nebo morčata, může té paní být přece úplně jedno a tuplem jí může být jedno, že někde stojím a sbírám trávu, i kdybych ji jedla. Nikoho neobtěžuji, nikomu nezavazím, nikomu tím nevadím, ani neškodím… Chodila jsem vždycky takhle na trávu odmalička, chodím pro ni dodnes a nikomu to nikdy nijak nevadilo.

Byla jsem k ní zády a prostě to neřešila. Do této chvíle by si člověk mohl říct, co jako dělám, že si jenom starší paní chtěla popovídat, asi se nudila a byla jenom zvědavá, tak proč z toho hned dělat kovbojku, stačí pozdravit a ona by snad šla zase pryč… No, nešla. To by pak byly další a další otázky a pak už se jí nezbavíte.

Pak se stalo něco velice originálního, co na mě ještě nikdo nezkusil, abych si ho všimla:

Babka byla neodbytná, takže vytáhla píšťalku na psa (Byla tam venčit svého pejska. Ale místo aby se mu věnovala, tak otravovala radši mě.) a pískla s ní co nejhlasitěji to šlo, aby upoutala moji pozornost. Evidentně nebyla zvyklá na to, že na ni někdo kašle a neposkytuje žádnou zpětnou vazbu… Hlavou mi tak proběhlo, jestli je ta paní vůbec normální, že nejsem žádný pes sakra. To bych čekala od malého děcka a ne od dospělého člověka.

V klidu jsem si dala travičku do tašky, a letmo jsem se na ni podívala pohledem, jako když právě potkáte přerostlého otravného komára. Ale neříkala jsem na to nic. Nenapadlo mě totiž nic slušného.

Babce nedošlo že mě její přítomnost obtěžuje a strašně se smála.

Dál jsem sbírala a neřešila to… Babka ještě chvíli něco vykládala a pak konečně odešla… To tak prostě je, když vás někdo otravuje, prostě si ho nevšímejte a on se vyřeší sám i bez vaší účasti.

V poslední době když jdu po cestě, potkávám pořád ty samé babky a mají velice průhledné metody. Asi tři z nich mají metodu, že čumí celý den z okna a když vidí z dálky že se blížím, stoupnou si přímo k chodníku ke svému plotu, čumí na mě zdálky a čekají a čekají… Než k nim dojdu, jestli je pozdravím. Není jim blbé na mě z dálky zírat, necítí se trapně, je to pro ně asi sport a zpestření dne… Zdravím jenom jednu z nich. Protože je hodně stará a na rozdíl od těch ostatních se netváří jako kyselá nakládačka ze zelené láhve.

Když jdu rychle a svižně, nestíhají nic kecat, ale jak se zastavím, hned to zkouší. Stačí jakákoliv malá záminka, jakákoliv blbost, jenom aby upoustaly moji pozornost. Připadá mi, že jsou to prostě komáři převlečení do lidské podoby.

Tuhle jsem šla po chodníku a auto začalo couvat a trvalo mu to strašně dlouho, asi to řidič neuměl, tak jsem chvilku zastavila a když jsem viděla že to bude nadlouho, prostě jsem ho obešla. A opodál stojící babka hned: ,,Aby vás nepřejel, co? hehehe…”

Hehehe… Hrózně vtipný, hrózně moc zajímavý a komentuhodný.

Tohle prostě nejsou ty hodné milé moudré pohádkové babičky, jak byla ta z pohádky Sůl nad Zlato.

To jsou všechno PŘEVTĚLENÁ KELIŠOVÁ.

Jindy jsem šla po ulici a viděla jsem, jak jedna z těchto ženských odchytla svoji oběť. Stála vedle mladého muže, vykala mu a ten se tvářil velice otráveně a velice silně dával najevo, že už chce mít od ní klid a chce si jít svou cestou, ale nevěděl, jak to má říct slušně… A u něj stála babka a hučela do něj nonstop jako kolovrátek nějaké hovadiny, které ho očividně vůbec nezajímaly, ani se ho netýkaly. Prošla jsem kolem a slyším:

,,A ona to.. On na to toto.. A oni si koupili novou kuchyňskou linku… A bazén taky… A pak dělali tohle a tamto a všelijak. – Na vlastní voči jsem to viděla!”

PROSÍM? Zarazila jsem se. Přece věta ,,na vlastní voči jsem to viděla” je slavná z Troškových filmů, já asi žiju fakt ve filmu! To byla reinkarnovaná Kelišová, jakoby jí z oka vypadla, dokonce i skoro stejně vypadala.

U nás na vesnici žijí přesně ty babky, co zpodobňuje Troška se svých filmech Babovřesky, nebo Slunce seno. Přesně tyhle babky, co nemají nic jiného na práci, než drbat, zjišťovat co kdo dělá a nějak jim chybí sociální inteligence.

Prostě nepochopí, že když má někdo na uších sluchátka, tak na něho nemá smysl mluvit.

Prostě nepochopí, že se cítíte divně a trapně, když na vás z půlkilometru zírají, nebo zírají jenom ve chvíli, kdy si myslí, že je nevidíte.

Prostě nepochopí, že když sedí před barákem, drbou ostošest a zmlknou když projdete, že víte, že drbali vás.

Prostě nepochopí, když jim dáváte najevo řečí těla, že nemáte zájem a nezajímá vás, co říkají.

Prostě nepochopí, že jejich akce mohou někoho obtěžovat.

Tyhle drbny to mají se mnou těžké, to není jako v Troškových filmech, že když vás znají od děcka, tak ví i kdy si prdnete. Já tam nikoho neznám, s nikým se nestýkám a jediní lidé se kterými se bavím jsou pošťáci, paní u okýnka na poště a prodavačka. A ne protože bych musela, ale protože jsou to hodní milí lidé.

Přestože vesnice žije celkem pestrým kulturním životem a neustále se tam něco děje, mě neviděl nikdo na žádné takové akci. Takže není co od koho zjistit. A když se akce koná venku, projdu skrz, absolutně bez zájmu. Pořád chodím venku sama, skoro nikdy v doprovodu, zásadně potichu a zásadně nikdo neví kdo jsem a co tam dělám. Každý den chodím venku s taškou plnou trávy a to je prostě všechno. Veškeré indicie vyčerpány… Takže babky prostě neví a můžou si oči vykulit a hlavy vykroutit, když jenom jdu kolem. Mně ta anonymita vyhovuje, nepotřebuju a nechci přitahovat pozornost, ale prostě ji přitahuji.

Nové maso je ve vesnici, pozor děcka, musíme zjistit všechno, aby bylo před barákem co rozebírat…

A proč o tom vlastně píšu. Ne že by mě tyto babky rozčilovaly, až na to že se kvůli nim sem tam cítím dost trapně, je to jen na chvilku a celkově je mi jedno kdo jsou ony a co chtějí vědět. Jsou mi jedno jejich výzvědné akce a vlezlé čumáky, prostě to ignoruju, už jsem zažila tyhle drbny ve svém rodném městě a vím, že když nechcete být terč, nesmíte se s nimi začít bavit. To je celé. Je to jednoduché.

Upřímně mě to ale překvapuje a moc tomuto přístupu nerozumím. Nechápu, že se někdo tak moc a tak šíleně nudí, že se mu tyto akce vyplatí a že ho fakt baví někoho takhle obtěžovat na ulici. Když chtějí drby, mohou si přece koupit Blesk a podobné s**čky, které jsou toho plné.

A svým způsobem mě to tak trochu děsí, protože si vždycky uvědomím, že jednou, když se nic zásadního se mnou nebo tímto světem nestane, tak jednou taky budu stará. A v té době nevím sice jak přesně budu žít a jak budu vypadat, ale vím velmi přesně, co rozhodně NECHCI: Nechci skončit takhle.

Nechci po padesátce být tak znuděná, že trávím čas čekáním před barákem na mladý maso a čumím na něho zdálky a není mi to blbé.

Nechci, aby se ze mě na stará kolena stal ignorant, který obtěžuje ostatní lidi svým buranským chováním a nedostatkem respektu. Staří lidé často mladým vyčítají absenci respektu, ale často ten respekt k ostatním lidem sami nemají, protože tohle není o věku, je to tom, jaký člověk je a jak se narodil, to žádný věk nezmění. Když se narodí blbec, tak to bude blbec celý život a umře jako blbec, je úplně jedno, kolik je mu let. Moudrost není o věku, jsou hloupí starci a moudré děti. – Přece není normální někomu úplně neznámému pískat přímo na zády píšťalkou na psy, když si vás nevšímá.

Nechci někdy během života zapomenout a přestat se o sebe starat, aby se ze mě stal obezní pytel, co nebude mít nic jiného na práci, než sedět venku před domem a drbat, co kdo kde dělá… Mladí na tom nejsou o nic líp, ti mají facebook, největší drbárnu světa. Ti staří facebook nemají, s počítačem se jim učí blbě, takže si shánějí zábavu tímto – pro mě nepochopitelným a nepřijatelným – způsobem.

Prostě nechci, aby se jednou můj život obrátil v takovou šílenou nudu, že by mě začalo bavit vyzvídat a drbat ostatní lidi. Přece můžu se svým životem naložit jakkoliv, dělat cokoliv, cokoliv zajímavějšího a konstruktivnějšího.

Když slyším a vidím tyhle babky, jak se chovají, říkám si, proč proboha nemají nějaký koníček, když už jsou v důchodu. Proč se nevěnují vnoučatům, zahrádce, zvířátkům, proč třeba nechodí do nějakého svého klubu důchodců, kde si pokecají, zahrají člobrdo, proč prostě nějak nežijí svůj život, místo toho aby řešily neustále ostatní lidi, nebo je venku před barákem otravovali.

Myslela bych si, že člověk s tolika životními zkušenostmi musí být natolik vnitřně bohatý, že prostě podle toho bude žít, ale místo toho jsou tito drbací a výzvídací lidé tak neskutečně mentálně plitcí a jednoduší, že je to až k nevíře.

Nemám vůbec nic proti starším lidem, všichni jednou zestárneme a umřeme. I já budu jednou stará a pak umřu. To je fakt. Ale mrzí mě, jaký mají někteří lidé přístup, i přes svůj vysoký věk. Že je to nenapraví.

Slunce seno

https://www.youtube.com/watch?v=1-L1aS5HMxo

Taky u vás máte drbny, které skoro celý den nedělají nic jiného, než společně drbou před barákem ostatní lidi?

Komentáře

Ikona diskutujiciho Renata 2016-08-25 16:51:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

dalsia moznost je odpovedat "od veci" vraviet ine, naco sa dotycna pyta,  na otazku komu trhas, odpoved, aaaale tie moje potvory tolko toho zozeru, znova sa opyta to iste a ty odpovies, aaale je dnes krasne, baba povie ano je a ty nato, to sme si pekne popovidali, majte sa a ides prec :D Takto bude aj vlk nazrany aj ovca cela, ako sa u nas vravi:D  Pochybujem, ze sa nabuduce bude nieco pytat:DDDD Pripadne robit posunky pre hluchonemych a bulit oci, ale to by ti nezozrali, to by uz davno vedeli o tebe, keby si bola hluchonema:D

Ikona diskutujiciho trnbrnky 2016-08-25 17:33:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

šišo

Ikona diskutujiciho Domča 2016-08-25 18:09:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Naše rodina má nádhernou louku v CHKO, jeli jsme se na ni s tátou na jaře podívat, protože jsem dělala takový výzkum co tam roste. Když jsem vstoupila na louku, tak jsem slyšela ze sousedního pozemku "Hele kdo to jéééé? Co tam dělááá?", to skoro křičel nějaký dědek za plotem, abych to jako taky slyšela. Já jsem šla dál… Pak na mě křičel: "Héééj, co tam děláš?" A já v klidu odpověděla, že zkoumám květiny. Dědkovi to nestačilo a zas chtěl něco zakřičet, ale v tu chvíli už zakročil taťka, kterého ten dědek neviděl: "Na svojí louku snad chodit můžeme ne? Tak co je vám po tom!" A bylo ticho a dědek se schoval :D

Ikona diskutujiciho :) 2016-08-25 19:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[50]:Pokud je to louka na tve zahrade, ci na necim jinem pozemku tak verejna neni, ovsem predpokladam ze by na tve louce asi nechodila se psem cizi zenska, takze to ocividne verejna louka byla.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-08-25 20:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[54]: Nebyla. To vím.

Ikona diskutujiciho alka-fejetony 2016-08-26 09:35:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

…proč proboha nemají nějaký koníček, když už jsou v důchodu. Proč se nevěnují vnoučatům, zahrádce, zvířátkům, proč třeba nechodí do nějakého svého klubu důchodců,JSTE NAPSALA – berte to tak, že za koníčka mají informace. A páč neumí s netem, hledají informace tam, kde to umějí. A jistěže Vy jim žádné informace dávat nemusíte – stránka nedostupná, nějakej ten error.

Ikona diskutujiciho fluttershine 2016-08-26 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

A přesně proto nechci žít na vesnici. Drby, drby, drb… ale příbuzní na dědině bydlí a je to někdy docela masakr.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-08-26 21:02:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[57]:  To jo… ale dokud o tobě babky nic neví (myslím jméno a všechno), tak nejsou nebezpečné.

Ikona diskutujiciho Eliss 2016-08-27 08:23:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tohle znám, máme jednu sousedku, která vyzvídá co máme na oběd, co neseme za nákup atd…Proč se každý nestará sám o sebe?

Ikona diskutujiciho Alue 2016-08-27 08:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[59]: No, sám od sebe.. Jako mít starost o druhé a snažit se jim pomáhat je důležité. Ale tohle není starání, to je obtěžování a v tom je velmi velký rozdíl 🙂

Ikona diskutujiciho Mára 2016-08-27 20:28:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahojky, taky máme v práci dvě takovýhle zlý babky. To opravdu nejsou pohádkový babičky. Jsou to pěkně zlý energetičtí upíři, jak píšeš – komáři v lidské podobě. I když ten jejich fejs moc lidsky ani nevypadá. Škoda že sem nejdou dávat fotky.. Jedna ta babka pracuje jako uklízečka a správkyně domu a druhá jako správcová ubytovny. Uklízečka už ani skoro neuklízí, její směna vypadá tak že ráno sedne do kanclu za ostrahou  a jede jí huba o tom co kdo kde s kým, koho kde viděla, co kde kdy kdo a jak dělal atd.. No a to stejný ta správkyně ubytovny, ale ta k ostraze nechodí, ta jen vždy dělá z komára velblouda a vyloženě se vyžívá v tom že může ovládat lidi bydlící na ubytovně, určuje kdo k nim muže na návštěvu a na jak dlouho (uplně přesně jako moje kdysi potencionální tchýně – Aluško Ty víš 🙂 ) Ta babka se chová jak gestapačka, to ta uklízečka je proti ní ještě dobrá.

Ikona diskutujiciho Hrom 2016-08-29 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Bože, ty rady v komentářích… "Tvé výstupy jsou hrozné, Alue, tvoje chování se mi nelíbí" – do prdele proč by se s ní měla bavit, když nechce? Bába si může být opuštěná kolikrát chce, ale to prostě není problém Alue, tak nevím, proč by měla nějakým způsobem "zpytovat své svědomí" a začít se s ní vybavovat.

Ikona diskutujiciho Matěj 2016-08-29 19:18:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Nedávno jsem četl podobný citát, ale už nevím, od koho. Vyplývá z něj, že kdo si dělá malé starosti – kdo s kým, jak a kde, nemá ve skutečnosti starosti žádné. Na tom by mohlo něco být

Ikona diskutujiciho Adam 2016-08-30 22:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[62]:No hlavně Tebe že přinesl čáp a nikdy nezestárneš :-D

Ikona diskutujiciho Martina 2016-08-30 22:56:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To je výlev :D Pobavila jsem se, celé jsem to nedočetla, ale chápu tě :D

Ikona diskutujiciho Adam 2016-08-30 23:44:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[40]:Snad čas a životní zkušenosti Ti dodají moudrost a nadhled. Moc Ti to přeji :-)

Ikona diskutujiciho lenka f 2016-08-31 18:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Hrom je teď mladý, to je pravda. Ale to jestli jednou zestárne – to je otázka. :-)

Ikona diskutujiciho micka 2016-09-01 00:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[62]: Jsi krutý.

Ikona diskutujiciho Martin Martin 2016-09-02 20:34:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

no Hrome z tebe ve stáří nic moudrýho asi taky nevyleze :D, trochu úcty a upřímně řečeno v Kauflandu nic jinýho čekat nemůžeš :D

Ikona diskutujiciho L.G. 2016-09-03 08:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[62]: Proč tak všeobecně?! Všichni důchodci nejsou stejní. Kauflanďáci jsou zvláštní sorta, ale ani oni si nezaslouží až takové odsouzení. Když nenávidíš důchodce, tak sakra nedělej v obchodě!

Ikona diskutujiciho Kateřina 2016-09-07 17:00:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lidi, poradíte mi prosím? Co mám dělat, když se musím téměř denně setkávat a komunikovat s jednou osobou, která ačkoli je jí asi 24 let, se chová jako tyto paní "kelišové". Prostě nepříjemně dotěrné dotazy na osobní témata, do kterých dotyčné osobě nic není, neustálé vyptávání vždy, když spolu mluvíme, rozhovor s ní se točí stále kolem toho kdo kde s kým a podobné drby anebo jen pesimistická témata. Nechápe náznaky, jako, že nechci odpovídat nebo mě téma nezajímá a není mi to příjemné, pořád si mele svou. Kdybych jí řekla na plnou pusu, jak to opravdu cítím, tak mám pocit, že se urazí a bude mi dělat naschvály, čehož jak jsem jednou sama zažila, je ona schopna. Jasně já chápu, že je nejlépe se s takovými lidmi vůbec nestýkat, ale já v tomhle ohledu nemám moc na výběr. Tak že nevím, jak to mám udělat, vím, že druhého člověka změnit nemůžu, můžu pouze změnit svůj přístup. Taky by vůbec neškodilo, kdybych si na ni udělala rituál s růží, protože takováto pozitivně nabitá osoba samozřejmě využije každé příležitosti, aby si z vás cucla. Nu to bylo jen tak pro zajímavost, že i tak hezká mladá holka se může chovat jak zatrpklá nepříjemná seniorka. (opravdu, tohle už není jen normální zvědavost, tohle je patologická drbna, podobně jak to alue psala v článku) Co si budeme povídat, je to škoda. Tak ať se Vám všem daří a doufám alue, že už ti ty paní dají pokoj.

Ikona diskutujiciho Farah 2016-09-24 11:10:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Alue,

Ikona diskutujiciho Kateřina 2016-10-10 18:36:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[72]: Díky za rady, ono to nakonec vyřešil ten rituál s růží úplně celé :-). Juchů! Už se mě nevyptává, ani mě cíleně nevyhledává a když se spolu bavíme, tak je to normální konstruktivní hovor o ničem,:-) (dělám si srandu, o něčem vlastně je), jo a to ještě musí být iniciativa k hovoru z mé strany. Asi si holt děvenka našla jiné oběti, i když ostatní nejsou na toto tak citliví, takže to s nimi snad nic nedělá, nebo to tak nevnímají, a nepouští si ji tolik k tělu, nevím. To už není můj problém, ona osoba by se měla prostě naučit získávat energii konstruktivními způsoby.(ale vysvětlete jí to) Každopádně od té doby, co jsem udělala rituál, se ke mně chová docela jinak=přátelsky a v pohodě. Ten rituál s růží to opravdu vyřešil. Jsem teď obklopena dokonalou ochranou. Když se na to dívám teď, tak si uvědomuji, že ji mám vlastně ráda, tu dívčinu; dřív jsem na ni byla naštvaná, ale teď už ne. Doporučuji všem. Děkuji, děkuji, děkuji růžičkám, prodavačkám v květinářství (které se na mě dívali, jako bych jim udělala něco špatného a přitom jsem chtěla jenom růži s trny, ale potom byly ochotné a milé to se musí uznat), konstruktivním silám vesmíru, alui i Tobě za rady.

Ikona diskutujiciho Kateřina 2016-10-10 19:08:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jo a teď mi došlo, že farah, Vy mi vykáte. A bylo by ode mne asi neuctivé, abych Vám tykala a já Vám na konci tykám, tak to se omlouvám. :-)

Ikona diskutujiciho pavel 2016-12-09 19:12:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[36]: O všem já jako známý člověk si nemůžu dovolit to, co ostatní. Když ztratím soukromí, budu se muset znova stěhovat.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek