Klidné spaní: Vyrobte si vlastní lapač snů!

30.10.2014 v Zajímavosti 13

Bawaajige nagwaagan. Ne, to není zaklínadlo, které vás uvrhne do věčné tmy. Jedná se o indiánský název pro lapač snů! Krásně vypadá, ale také vás ochrání před nočními můrami. Jak a kdy?

Říká se, že lapač snů pracuje jako magnet, který k sobě přitahuje sny, jaké si přejete, a odhání ty zlé. Podle toho, jakou barvu zvolíte, se vám pak bude v noci snít. Žlutá zaručí sny plné štěstí, zelená přírodní ozdravný klid, fialová magii a duchovno. Červená ve snech vykouzlí vášeň, růžová romantiku, modrý lapač rovnováhu a harmonii.

Jsou i jiné teorie: Sny v noci krouží kolem hlavy a lapač funguje jako síto. Sítí výpletu projdou jen některé sny. Někteří tvrdí, že zlé noční můry neškodně proplují oky lapače a pokračují po své cestě dále, dobré pak uvíznou a po peříčku sklouznou až do mysli spícího.

Nebo je to ještě jinak – dobré sny projdou sítí a vklouznou do vědomí, kdežto noční můry se zachytí mezi očky a první paprsek ranního slunce je pak spálí.

Kruh jako ochrana

Korálek ve středu lapače představuje vás, vaše ego. Síť kolem vás chrání, protože zlé sny v ní zabloudí a až k vám se nedostanou, do středu proklouznou jen ty pěkné. Kruh, základ lapače, je totiž ochranným polem. Kruhový tvar lapače je tedy nejen symbolem nekonečna a vesmíru, ale i první překážkou pro přicházející noční můry.

Ať už budete věřit čemukoli, lapač by měl viset někde u vaší hlavy na takovém místě, kde na něj alespoň chvíli během dne dopadá sluneční světlo, to rozpustí můry přes noc nasbírané.


Legendy
Existuje opět několik legend o vzniku lapačů. Například že indiánská žena porodila syna, který stále plakal a nechtěl v noci spát. Po dlouhých dnech trápení se vydala za šamankou. Ta vzala vrbový proutek, stočila ho do kruhu a postupně upletla kouzlo, které nazvala asabikeshiinh, „pavouk“. Bawaajige nagwaagan znamená zase „smyčka“ nebo „past na sen“.

Jak si lapač vyrobit doma?

Jako základ poslouží pružná vrbová větvička, jejíž konce svážete provázkem, nebo vysoustružený dřevěný kruh. Ten pak hustě obmotáme provázkem, stužkou či nitěmi vybrané barvy tak, aby nebyl vidět.

Možností, jak vyplést vnitřek, je mnoho, oblíbená je ta, kdy je kruh po obvodu rozdělen na osm stejných částí. Body po obvodu spojte očky, v další řadě pak propojujte středy oček z řady předchozí až úplně doprostřed kruhu, kde vše upevněte korálkem. Po okrajích směrem dolů pak navažte na provázcích přidělaná pírka zdobená korálky i dalšími dekoracemi dle vkusu.

Kde se tyto amulety vzaly?

Prvními uživateli lapačů byli američtí indiáni z kmene Ojibwa. Lapač snů dávali jako první dárek novorozenci, věšeli ho k hlavičce u postýlky. Sny totiž měly a mají pro původní americké obyvatele speciální význam. Věřili, že pomocí nočních vidění s nimi komunikují duchové předků a předávají jim životní moudrost.

Věříte lapačům snů? Máte nějaký doma? Vlastnoručně vyrobený? Zapojte se do diskuse pod článkem!

https://www.youtube.com/watch?v=CVSXXeFF-Gw

zdroj článku: http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/tajemno/39594-klidne-spani-vyrobte-si-vlastni-lapac-snu

linka

Kam dál:

Otevřít rubriku ,,Zajímavosti“

Máte otázku? Ptejte se do ►Mailu◄

• Líbí se vám tyto stránky? Doporučte přátelům adresu https://aluska.org/

• Líbí se vám publikované články? Za pár dní vám může pošta doručit i knihy! – Podrobnosti ZDE

• Používáte Facebook? Pomozte propagovat tento článek a použijte prosím tlačítko ,,To se mi líbí“ níže pod reklamou, děkuji!

• Chcete mít přehled o videoaktivitách Alue na YouTube? – Můžete se přihlásit k odběru: ZDE

Elektronický obchůdek: www.kramky.cz/alue

Komentáře

Ikona diskutujiciho vea 2014-10-30 09:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

:D krásnej článek :D jako malá jsem někde nevím kde (malá = max. 8 let :D) našla návod a už jsem vyráběla :D už ani nevím z čeho jsem vyrobila střed ale vím že jsem omotávala koženou šňůrkou na kterou se normálně věší kamínkový přívěšky :D vnitřek jsem motala nepravidelně jak mě zrovna napadlo a pamatuju si dilema jestli tam dám fialový nebo zelený korálky :D  neznala jsem výklad (volila bych teď na 1000% zelenou :D) a tak jsem to rozpočítala a mám fialovou :D no a to bych nebyla já když by mi pak nedošlo že nemám možnost ho jakkoliv zavěsit :D xD

Ikona diskutujiciho Ameline 2014-10-30 10:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Delší dobu jsem přemýšlela, zda je možné lapač snů modifikovat jako snovou anténu. Noční můry mě neznepokojují, naopak se díky nim člověk leccos dozví, a to bych byla pěkně blbá je lapat. Na druhou stranu bych ocenila trochu větší rozsah svého snového světa… lépe si pamatovat… případně si i vybírat, k čemu se mi bude zdát komentář – to by bylo naprosto bezkonkurenční.

Ikona diskutujiciho Spiiiidy 2014-10-30 12:19:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lapač snů mám doma několik let. Podle mě je to skvělá dekorace, a taky funguje jako podpora naší mysli, která ty zlé sny pak sama "odežene" … 🙂

Ikona diskutujiciho Raja Luthriela 2014-10-30 15:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

To já nemám lapač snů. Nikdy jsem ho nepotřebovala. Teda jako malá jsem uvažovala nad tím, že si nějaký vyrobím, ale věděla jsem, že by mi to stejně někdo vyhodil. A dneska si vystačím s nakreslenou mandalou. Shodou okolností tou samou, kterou jsem tenkrát nakreslila pro ochranusvého blogu před "zlými komentujícími lidmi" a kterou mám jako avatar vžycky, když nějaký článek okomentuju já. Akorát jsem to tenkrát blbě vyfotila a proto jsem musela ve fotofiltru změnit trochu barevný nádech, takže nejsou vidět rozdíly nezi modrou a tyrkysovou, růřovou a fialovou a skoro ani mezi žlutou a oranžovou. Také jsem tomu musela dát černé pozadí, protože by obrázek nebyl skoro vidět. Takže ve výsledku to působí poněkud jinak, než papírový originál. Tak nějak utlumeně.

Ikona diskutujiciho Alue 2014-10-30 15:29:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[4]: Já mám lapače hlavně jako velice stylové a velice líbivé dekorace.

Ikona diskutujiciho Contessa 2014-10-30 22:27:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Já trpím na noční můry a bohužel mám i tzv. spánkovou paralýzu a lapač mě zaujal. Myslít, že by mi vážne mohl pomoci?

Ikona diskutujiciho Alue 2014-10-30 22:40:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Spánková paralýza není úplně na škodu, ta se dá naopak skvěle využít, když se překoná strach…. a noční můry nejsou vždy špatné. Na noční můry trpí lidé s depresemi, nebo když mají stres a problémy, někdy ale také noční můry obsahují v obrazech spoustu pravdy, že se o sobě člověk dost dozví.

Ikona diskutujiciho Caroline 2014-10-31 15:22:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Lapač snů mám, ale jestli opravdu chytá zlé sny… Mám ho pověšený u postele spíše jako dekoraci, protože se mi lapače opravdu moc líbí. Zlý sen sem tam mám, ale jako malá jsem se z nočních můr probouzela skoro denně, takže to nijak moc neřeším. Nemyslím si, že bych jako dítě trpěla depresemi nebo stresem, ale zlé sny jsem měla hodně často a vždy jsem potom chodila do ložnice za mámou a tam spala až do rána. Nevíš tedy, proč mívají malé děti noční můry? 🙂

Ikona diskutujiciho witchandwarlock 2014-10-31 20:14:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Krásný článek. Lapače pomáhají, a nejen v noci. Pracují neustále. Kam je dáte, tam to vyčistí.

Ikona diskutujiciho V+V 2014-10-31 21:01:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

80% takto zakoupených lapačú nefunguje.Taky záleží kdo jej vyrábí.Lapače snú se dělají z per.Síla závisí na druhu opeřence a na barvě.Peří má i jiné významy.Ovšem lapač může noční múry zaky přivolat za jistých okolností.

Ikona diskutujiciho Asteracea 2014-11-02 01:17:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

V kontextu s těmi lapači – nechceš nám čtenářům trochu přiblížit fotkami třeba tvoji ložnici či pracovní kout apod?

Ikona diskutujiciho Alue 2014-11-02 10:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]: Tak to v žádném případě. Nejsem žádný bulvární předmět, abych si zvala kamery do ložnice.

Ikona diskutujiciho Dotaz 2015-01-03 16:07:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj, pritelkyne mi vyrobila na vanoce lapac snu, je krasny, ale udelala ten vyplet z cerne barvy. nebude to pak pusobit nejak naopak?

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek