Konzumace masa a indiáni: Kde je pravda, a co bílý muž neví?

25.2.2016 v Výživa 14

Touto ukázkou vnesu trochu impulzu pro zamyšlení… známe pravdu, nebo pouze přebíráme překroucené informace?

Mnoho lidí si myslí – a používá jako argument (zjednodušeně) to, že přírodní národy v oblastech, kde neměly přístup k čerstvému ovoci, zelenině, bylinkám, oříškům a semínkům po celý rok, si ulovily nějakého bizona (či jiné divoké zvíře), upekly si jeho okořeněné stehno na ohni a pustily se do pořádné žranice… Pak se spojily s Velkým Duchem a přinášely moudrost do své komunity, nebo kmene.

Ale, co když jsou tyto představy „vzdáleny pravdě“? Co po staletí tyto národy věděly a co bílý „muž“ nepochopil?

Přečtěte si pozorně jednu velmi zajímavou ukázku z knihy „CUKROVÉ TRÁPENÍ“( William Dufty) a zkuste procítit, kolik dalších informací a používaných argumentů nemusí být tím, čím se zdají.

V létě roku 1933 se jistý americký zubař vypravil do předhůří kanadských Skalistých hor, do oblasti Yukonu…

Dr. W. Price zde objevil indiánské kmeny, jejichž celkový zdravotní stav ani zdraví jejich chrupu neohrozila kultura a obchodní zájmy bílých vetřelců.

Zimy v Yukonu bývají velice kruté a dlouhé. Citrony ani pomeranče zde není možné pěstovat. Většina zdrojů vitaminu C zde zkrátka neexistuje. Indiáni zde žili prakticky jen z lovu divoké zvěře.

Americký cestovatel se proto podivoval, jak je možné, že nejsou sužováni kurdějemi.


Prostřednictvím tlumočníka se jednoho starého indiána zeptal:

„Jak vaši lidé unikají kurdějím?“

„To je nemoc bílých mužů,“ zněla odpověď.

„Není tedy možné, aby kurděje napadly indiána?“ otázal se doktor Price.

„Možné to je,“ řekl indián. „Indiáni však vědí, jak kurdějím předcházet. Bílý muž ne.“

„Proč neporadíte bílým, jak se tomu bránit?“

„Bílí muži toho vědí příliš mnoho, než aby se indiána vůbec zeptali.“

„Kdybych se zeptal, řekl byste mi to?“

Starý indián řekl, že by Priceovi tajemství svěřil, ale že se musí nejdříve poradit s náčelníkem kmene. Když se z porady vrátil, oznámil, že jeho náčelník souhlasil s prozrazením tajemství příteli indiánů, který jim poradil, aby nekupovali mouku a cukr z obchodů bělochů.

Pak stařec podrobně popsal, jak lovci uloví losa, otevřou zvíře v zadní části hřbetu a odhalí ledviny.

Tam se nachází orgán, který indiáni nazývali dvěma malými tukovými koulemi. Nadledvinky!

Ty byly rozřezány na tolik dílů, jako bylo členů kmene. Každý indián snědl svůj příděl. Zkonzumovány byly i stěny žaludku uloveného zvířete.

Primitivní národy, jejichž moudří studovali zvěř ve volné přírodě, se naučily konzumovat vnitřní orgány zvířat.

Maso ze svaloviny se často házelo psům.

Moderní člověk, který jí pro potěšení, nikoliv pro přežití, činí pravý opak.

Indiáni na Yukonu tak dokázali po staletí získávat vitamín C z nadledvinek losů a medvědů grizzly.

A jako návdavek přidám ještě jednu ukázku z této fantastické knihy, která je vlastně takovým proroctvím, které se dnes lidem děje.

Tak, jak lidé zachází se zvířaty, tak je zacházeno s většinou lidstva.

Pokud tedy míníte jíst dále maso a někteří jako argument pro toto rozhodnutí používat „přírodní národy“, pak je dobré se zamyslet, jaký druh masa tyto „přírodní národy jedly a v jaké formě“, stejně tak „jak zacházely se zvířaty“ a zda vy máte takovýto druh masa k dispozici.

Protože jsi to, co jíš – a to tyto „přírodní lidé spojeni se Zemí“ velmi dobře věděli.

V roce 1855 náčelník kmene Duwamishů Sealth, který sídlil v oblasti dnešního státu Washington, napsal prezidentu Franklinovi protestní dopis v reakci na prezidentův návrh vykoupit indiánskou půdu. Město Seattle, jehož současný název vznikl zkomolením náčelníkova jména, bylo vystavěno v centru země Duwamishů. Náčelník ve svém dopise varoval před zhoubnými návyky bílých:

„Jak můžete prodávat nebo kupovat oblohu nebo zemi?

Pro nás je taková myšlenka nepochopitelná. My nevlastníme vzduch ani průzračnou vodu. Jak byste je od nás mohli koupit?

Víme, že bílý muž nedokáže pochopit naše způsoby. Víme, že pro bílého muže je jeden díl země stejný jako druhý, protože bílý muž je cizinec, který přichází za noci a bere si od země, co potřebuje. Země mu není bratrem, nýbrž nepřítelem, a jakmile ji dobude, odchází. Opouští hroby svých otců a dědictví jeho dětí je zapomenuto.

Pro rudého muže je vzduch vzácný, protože jej sdílí se zvířaty a stromy. Bílý muž nevnímá vzduch, který dýchá. Stejně jako pomalu umírající člověk není ani on schopen vnímat zápach…

Bílý muž musí se zvířaty na svých pozemcích zacházet jako se svými bratry. Jsem divoch a nechápu jinou cestu. Viděl jsem těla tisíců rozkládajících se bizonů, které zanechal v prérii bílý muž, jenž je zastřelil z projíždějícího vlaku…

Čím je člověk bez zvířat?

Pokud vymizí zvířata, zahyne člověk velkou osamělostí ducha, neboť cokoliv se stane zvířatům, stane se i člověku.

Všechno spolu vzájemně souvisí.

Cokoliv postihne zemi, postihne i její syny.

Víme to, co jednou zjistí i bílý muž.

Náš Bůh je stejný jako váš.

Můžete si myslet, že vám Bůh patří, stejně jako chcete, aby vám patřila půda. To se vám však nemůže podařit. On je podstatou člověka, a jeho láska je stejná pro rudého i bílého muže. Pro něj je tato země vzácná. Poškozováním země dáváte najevo pohrdání jejím stvořitelem…

Pokračujte ve znečišťování svého rodiště a jedné noci se udusíte ve vlastním odpadu.

Mohli bychom vás pochopit, kdybychom věděli, o čem bílý muž sní a o jakých nadějích vypráví svým dětem za dlouhých zimních večerů, jaké představy uchovává ve své mysli…

Naši válečníci pociťují hanbu. Po porážce tráví své dny v nečinnosti a ničí svá těla sladkou stravou a silným pitím.“

Zdroj ukázek: CUKROVÉ TRÁPENÍ

Autor: William Dufty

Překlad: Pavel Kaas

Nakladatelství: PRAGMA

převzato z www.jajsem.com

Komentáře

Ikona diskutujiciho andrea 2016-02-25 11:25:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Tento článok nie je faktografický, skôr je tak rozprávkovo mystifikačný. Niečo ako Winnetou – ten so skutočnosťou nemá nič spoločné a mnohí ani nevedia, že Karl May v živote nevidel živého indiána. "Indiáni" neboli preduchovnelí nadľudia, naopak, dokázali byť aj poriadne krutí. Mäso sušili a jedli.A nielen vnútornosti. Bizónov spracovávali kompletne. Eskimáci by takisto bez lovenia nevedeli existovať. Prírodné národy však rozhodne neplytvali, ani sa neprežierali tak, ako je to typické pre náš súčasný hedonistický spôsob života.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-02-25 11:43:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]:  Já zase vím od jiného člověka z oboru co studoval skutečnou historii lidstva, že indiáni byli silně agresivní a krvelačný národ, že museli žít na velkých prostranstvích, jinak se vraždily i celé kmeny mezi sebou. Vztah k zemi sice měli, i svoje hodnotné tradice, ale jinak to nebyli úplní svatouškové. Vždyť mírumilovného člověka nenapadne někoho skalpovat.

Ikona diskutujiciho Al One 2016-02-25 13:24:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Náčelníkova řeč je úžasná , už před lety mě dojímala její nadčasovost, ale bohužel zde není napsaná celá. Není tam nic proti masu, jen zabíjení bizonů pro zábavu náčelník silně odsuzuje. Říká, že indiáni zabijí bizona, jen aby se najedli a ne jen tak z rozmaru a to není nic proti masu. Já byl vegetarián pár let abych to vyzkoušel a muj názor je ten, že žít se tak dá, ale je to úplně zbytečné, nic to nepřináší (kromě toho, že si člověk připadá "lepší" než ti, co maso jí, i když nemá proč) Dneska si dám kus mladého býka na grilu, nechť jeho síla neskončí jeho smrtí, ale pokračuje transformací do mých svalů-sláva tobě mladý býku!

Ikona diskutujiciho BE 2016-02-25 14:39:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ak baštili nadledvinky – sa nedivím, že boli agresívni. V nich sa vytvára stresový hormón. I dnes, keď očividne nemáte dôvody byť stresový, a pritom ste, dáva sa robiť test, či tento hormón nie je nadproduktívne vyrábaný.

Ikona diskutujiciho armag 2016-02-25 16:42:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Občas sice někoho skalpovali nebo zabili, ale co dělá a dělal bílý člověk.

Ikona diskutujiciho Ameline 2016-02-25 18:16:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[3]: Oni šli po těch bizonech, protože jim káceli telegrafní sloupy (dobrý drbátko) a taky právě kvůli tomu, že tam nechtěli indiány, kteří z nich žili. Tak udělali ohromnou kampaň, jak je to cool si zastřelit svýho bizona. Nebyl to rozmar. Byla to politika. Tohle je k tématu hodně symbolickej obraz z roku 1872 jaký asi byl společenský přístup: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/12/American_progress.JPG

Ikona diskutujiciho myshoolka 2016-02-25 18:50:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Já na sobě teda hodně pozoruju, že když jím víc masa tak jsem agresivnější. Víc mě cokoli vyvede z míry, možná podobně jako před menstruací. Akorát po masu to jde jen do agrese a ne do melancholie.

Ikona diskutujiciho Erik 2016-02-25 19:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Jóóóóóó :-)

Ikona diskutujiciho Erik 2016-02-25 19:31:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Indiáni jsou velice široký pojem. Podobně jako se řekne – běloši.Také se nedá říci jací jsou, protože jsou a byli různí.Takže pravdou je obojí. Byli mírumilovní i krutí. Stačí aby se změnil náčelník a už se veze celý kmen. No prostě lidi :-)

Ikona diskutujiciho Efs 2016-02-26 08:52:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Hitler vegetarián? Dovolím si tě vyvést z omylu a doložit, že je to zřejmě pověra:

Ikona diskutujiciho Anna 2016-03-01 00:54:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[9]: No vzhledem k tomu, že snad všechny tyto národy, které zmiňujete a další, byly bojovníci a jejich náboženství vyžadovalo oběti, a to ve velkém počtu a často dost násilné, bych to s tvrzením o harmonii a mírumilovnosti příliš nepřeháněla. :D Ale je možné si pod těmito slovy každý představujeme něco jiného. :D

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-01 09:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[11]:  Počkej počkej, tyto národy lidi neobětovaly, to jsou pomluvy.

Ikona diskutujiciho Anna 2016-03-01 20:57:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[12]: No nejsem expert, ale myslím si, že je to archeologicky dokázané. Stačí se podívat i na jejich "umění" a do kodexů.

Ikona diskutujiciho Alue 2016-03-01 21:05:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[13]:  A to právě buď není jejich, nebo není z jejich doby, nebo je to špatně pochopeno. Ale konkrétně u aztéků je 100% pravda že nikoho nezabíjeli.

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek