Křehčené maso

24.1.2010 v Prevence 11

Tak mi zase něco moc pěkného přišlo na mail, tentokráte o masu, které se napustí hromadou vody a vším možným a pak to prodávají jako něco extra.

V příloze nechyběl ani výborný repect na výrobu lahůdkových párečků z makra, které neobsahují ani gram masa, zato v nich najdete věci, které by v životě nikdo nečekal… tak příjemné počteníčko 🙂

_________________________________________________________________________

V obchodech se usídlil nový fenomén: maso, které není masem

vloženo: 6. 10. 2009 13:07, autor: Marcela Avramopulu

Praha – Vypadá to jako maso, ale není to maso. Co to tedy je? Masný polotovar, který se prodává pod názvem “křehčené maso”. Obvykle bývá levnější, než maso klasické a tomu, kdo si nepřečte složení na obalu, se může snadno stát, že si ho koupí, uvaří a pak se bude divit, kam se ho část vypařila a jak je možné, že je tak slané.

“Křehčené maso je technologický postup, kterým se údajně mají zlepšit kulinární vlastnosti. Tento postup spočívá v tom, že se maso nastřikuje formou injektáže a do něj se vpravuje sůl, voda a nějaké další látky. V podstatě maso může takovýmto způsobem obsahovat 10, 15, ale možná i více procent vody,” vysvětlil mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

Legislativa nestanoví, kolik procent vody může takovýto polotovar obsahovat a jak jsme se sami v supermarketech přesvědčili, křehčené maso většinou obsahuje 20 až 25 procent vody. Takže pozor, i když křehčené maso vypadá na první pohled jako maso klasické, je mezi nimi výrazný rozdíl: s křehčeným masem si zkrátka kupujete i vodu.

Jak křehčené maso na první pohled rozpoznat?

Křehčené maso bývá ve většině případů maso kuřecí, krůtí nebo králičí. Prodává se jak chlazené, tak mražené. “Křehčené maso musí být označeno jako výrobek polotovar a musí být na etiketě napsáno, co všechno obsahuje,” zdůraznil Duben. Kromě složení je vždy na křehčeném mase napsáno “křehčené”. Takže křehčené maso poznáme snadno, stačí se kromě ceny soustředit i na obal.

Křehčené maso z výživového hlediska

Zatímco na neupraveném mase je ve složení napsáno pouze “kuřecí prsa”, ve složení křehčeného masa je toho o hodně víc. Namátkou jsme vybrali jeden z mnoha druhů tohoto výrobku. Jeho složení bylo následující: “Kuřecí prsa 75 procent, neutrální marináda, voda, sůl, stabilizátory, zahušťovadlo, želírující látka, dextróza, aroma, modifikovaný škrob, sušený glukózový sirup.” Takových látek, až z toho jde hlava kolem, ale nemusíte mít obavy – jako každý potravinářský výrobek i křehčené maso musí odpovídat hledisku zdravotní nezávadnosti.

Odborníci na výživu přesto mají ke křehčenému masu hned několik výhrad. “Z hlediska výživového v nástřiku je riziková kuchyňská sůl a pak polyfosfáty, které tam mají tu hlavní úlohu, že zadržují v té masné tkáni vodu,” uvedla Jana Dostálová z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT. Sůl organismus potřebuje, ale z výzkumů vyplývá, že většina z nás přijímá zhruba dvojnásobné množství soli, než by měla, takže konzumace každého dalšího výrobku s vyšším obsahem soli už zdraví prospěšná není. Nadměrný příjem soli totiž zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a s ním spojených kardiovaskulárních chorob.

“Z hlediska výživového jsou ale v podstatě horší polyfosfáty, protože zvyšují celkový příjem fosforu, samozřejmě fosfor je důležitý biogenní prvek, ale pokud přijímáme velké množství fosforu, tak dochází ke špatnému vstřebávání vápníku a můžeme tím ohrozit tvorbu kostí zubů a ještě některé další fyziologické funkce,” vysvětlila Dostálová. A jak je vidět, polyfosfátů přijmeme i bez křehčeného masa víc, než dost. “Jsou obsaženy v kolových nápojích, jsou v řadě masných výrobků a také v tavených sýrech,” dodala Dostálová.

Máme se tedy křehčeného masa bát? Samozřejmě, že ne. Jde jen o to, že látky jako např. sůl nebo polyfosfáty jsou obsaženy i v jiných výrobcích a i když jsou tyto látky v každém výrobku v malém množství, konzumace takovýchto výrobků už může znamenat vyšší příjem fosforu nebo soli, a může tak ohrozit naše zdraví.

Průzkum u prodejců

Protože se docela často setkáváme s cedulemi “Akce – křehčené maso”, vydali jsme se do několika obchodů zjistit, zda nám prodejci vysvětlí, co to vlastně křehčené maso je. Hlavním lákadlem totiž bývá nízká cena. Jak jsme dopadli? Většina prodavačů tušila, že křehčené maso obsahuje sůl a varovala nás, abychom si na to dali pozor a maso už nesolili. O tom, že takové maso obsahuje až čtvrtinu vody nám ale řekl jenom jeden prodavač ze sedmi. Nutno dodat, že podání neúplné informace nebyl zřejmě záměr prodavačů, jak nám maso prodat, ale spíše nevědomost.

Takže milí spotřebitelé, jaké maso si zvolíte, je na každém z vás. Zkuste u výběru myslet třeba i na to, že každá nízká cena má své důvody, že není dobré věřit jen nápisům, ale je důležité číst si obaly a taky, že zdraví máte jen jedno.

DELIKATESY – LAHŮDKOVÉ PÁREČKY

Komentáře

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-01-24 10:20:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Otráviť po 150-ty krát? Tak to sa čudujem, že ešte vôbec žijeme… :o) Ako je to vlastne možné, že ľudí tak trávia a oni sú ešte tu?

Ikona diskutujiciho septik 2010-01-24 10:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: OTRÁVIT = postupně oslabovat tělo. Jednou sníš něco co ničí kosti, jednou orgány, potom obranyschopnost, a hormony… ale když se to sečte, tak je to účinné. Taky je v poslední době více nemocných lidí, nebo mají aspoň nějáké potíže, a to je nepřímým důsledkem tohohle trávení.

Ikona diskutujiciho Alue 2010-01-24 12:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[1]: To víš, lidské tělo je velice odolné a snese neskutečné věci. Jíme hrozné jedy, ale také náš systém nám umožňuje hotové zázraky. Neustále se všech jedovatin snažíme zbavit. – Pocením, močením, uhrama, výtoky, někdy zvracení… I poškozené tělo které není schopné se toxinů zbavit s nimi nakládá tak, abychom za každou cenu přežili. – Například jedy shromáždí do velké koule, potom vznikají nezhoubné nádory, které obsahují pouze zplodily, se kterými si lidské tělo nedokázalo poradit… doktoři potom s oblibou říkají že máme rakovinu, aby nás mohli vykuchat.

Ikona diskutujiciho Bára 2010-01-24 12:47:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

"…je na vas, jake maso si zvolite…" ja si nezvolim zadny, a budu se citit jeste lip :-)

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-01-24 17:48:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Viem, že otráviť znamená postupne zlikvidovať a predsa sa tomu čudujem. Veď ak nás skutočne pomaly zabíjajú, ako je potom možné, že ľudská populácia neklesá, ale naopak neustále prudko stúpa a dnes už dosahuje závratné číslo?

Ikona diskutujiciho Petr 2010-01-25 01:41:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Dobrá a špatná zprava. Kterou dřív? Dobrá je, že se ještě prodávají žvýkačky s cukrem. Jsou to takový barevný kuličky jako ze střelnice. A teď ta špatná. Tvoje oblíbená citronová limonáda (tzv. kombajnérka) uz obsahuje aspartam a acesulfam k. Fuj tajbl…

Ikona diskutujiciho Alue 2010-01-25 09:53:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[5]: Ale vždyt ty jsi TO SAMA ŘEKLA :D

Ikona diskutujiciho Alue 2010-01-25 09:55:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

[6]: Jedna neutrální zpráva a ta druhá taky:

Ikona diskutujiciho Verča 2010-01-25 11:21:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Ahoj Alue. Sice jsem to mohla napsat pod článek, na který chci reagovat, ale taky to s tím trošku souvsí. Alue musím Ti poděkovat za článek ke knížce Víme co jíme? Hned jsem si ji objednala. A musím říct, že jsem celkem žasla. Nějak sama od sebe jsem změnila způsob stravování. Přestala jsem jíst nějak sama od sebe hodně věcí, řekla bych, že se teď stravuju celkem jednoduše. A když jsem si přelouskala na většině toho, co jím, složení, tak jsem zjistila, že je tam špatných látek opravdu minimum, většinou vůbec žádné. Až teď mi to dochází. Prostě to přišlo samo. A k těm párkům. Nedávno jsem si opravdu po dlouhé době dala párek. Kdysi mi chutnal. Pak jsem v noci skučela, jak mi z toho bylo špatně. .. takže párek už si asi opravdu nedám :-)

Ikona diskutujiciho JanaJ 2010-01-25 21:03:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Máš pravdu. Ja mám v sebe taký nejaký alarm, kontrolku, ktorá zabliká vždycky, keď vezmem do ruky niečo, čo je pre moje telo nevhodné. Takže už keď chytím niečo do ruky, alebo len na to pozriem, viem povedať, či je to ,,jedlé" alebo nie a nikdy sa nemýlim. Kedysi som si svoj varovný pocit overovala pohľadom na zloženie výrobku, teraz už nie, viem, že sa na svoj vnútorný hlas môžem vždy spoľahnúť. Je to mimoriadna intuícia, ktorá mi už veľakrát zachránila kožu. A počúvala som ju už odmalička, pričom vtedy som samozrejme ani len netušila, že nejaké škodlivé potraviny sú a prečo.

Ikona diskutujiciho m+m 2010-12-07 09:26:00 Odpovědět
Ikona diskutujiciho
sipka

Plne souhlasim s timto clankem a nozory Alue.Je to bohuzel smutna realita ,jak je nase potrava pro telo prevazne neporspesna,nez porspesna.Ja osobne jsem dal predost volbe nakupovat u zemedelcu v okoli a tak vim ,ze tim potboruji ceske zemedelce a kupuji ceske vyrobky.Je to ze zacatku trochu narocne najit si dodavatele,ale stoji to za to.Kvalita vyrobku je proste nesrovnatelna a hlavne je to vsechno cersteve a v mnoha pripadech je cena stejna ,nebo nezsi.Opravdu co se tyce masa to bych moc z obchodu nekupoval je to proste humus.Druha varianta ,ale cenove pro mnoho lidi nedostupna je bio kvalita.Tu take nekupujte v obchodech ,ale u zemedelcu co pestuji v bio kvalite je to mnohem levnejsi.Zakladni potraviny jako :brambory,cibule,cesnek,vajicka,maso,atd..doporucuji kupovat vyhradne u zemedelcu.Jo a mleko! Opravdu plati:jsi to co jis. S pozdravem m+m

Nový komentář

Ikona moderatora

Moderovaná diskuze: Příspěvky se zveřejňují s časovou prodlevou. Pro účast v diskuzi je třeba, aby byl váš komentář v souladu s obecnými pravidly slušného chování a podmínkami používání stránek